مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟
مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
اهمیت ایجاد گفتگو در یک بازاریابی موفق
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

آشنایی با ماشین آلات کاغذ

چاپ بروشور | طراحی بروشور تبلیغاتی | کاغذ در چاپ بروشور | تعرفه چاپ بروشور ارزان

آشنایی با ماشین آلات کاغذ

امروزه تولید  کاغذ ومقوا درماشین آلات  مدرن و با سرعت بالا به طور عمده صورت می گیرد. در آلمان به تنهایی در حدود چهار صد نوع مختلف از ماشین آلات، که به طور مداوم در عرض های کاری مختلف و سرعت های مختلف بااصطلاح عملکرد مستمر وجود دارد.

ماشین آلات کاغذ قلب کارخانجات تولید کاغذ هستند.

الزاماتی که برای تولید کاغذ در نظر گرفته شود موازد زیر می باشد:

  • هد باکس
  • بخش وایر
  • بخش فشار
  • خشک کن،
  • غلتک زنی
  • واحد پیچ در پیچ با اتاق های برش طولی.

خمیر کاغذ از طریق هدباکس به سمت وایر هدایت میشود. صفحه کاغذ  در قسمت وایر شکل میگیرد. این کار از طریق آب گیری یعنی جداسازی جامد از مایع انجام میشود.به محض اینکه شناور سازی فیبر ها در مایعات و مواد افزودی بصورت یکنواخت در هدباکس انجام شد با ورود به بخش وایر در صفحات مشبک  با سرعت  و تحت فشار آب گیری انجام میشود و فیبرهای باقی مانده در وایربه صورت کاغذ یکنواخت بیرون می آید.این فرآیند زه کشی نامیده میشود.  یک حرکت هل دهنده در وایر انجام میشود در این روش جهت طولی فیبر ها در موازات جهت جریان که باعث ویژگی جهت دانه بندی کاغذ میشود همان چیزی است که کاهش یافته و همزمان باعث کمک به نمد مالی و آب گیری نیز میشود .

ورق کاغذ از برش مواد به هم پیوسته بدست می آید . تفاوت  بین کاغذهای دانه درشت (فیبرها در جهت موازی با طول صفحه ) از کاغذ دانه ریز (فیبرها موازی با قسمت نازک صفحه )بوجود می آید . جهت   موجود در کاغذ تکمیل شده  بطور ویژه برای بسیاری از کار چاپ از نظر ثبات کاغذ حائز اهمیت است ، از این نظر که هر فیبر وقتی مرطوب میشود بیشتر از عرض پهن شود تا طول که این نسبت میتواند ۱:۷ باشد. این ویژگی باید در تکمیل کاغذ و چاپ مورد توجه قرار گیرد.مقاومت وخشکی کاغذ بیشتر به جهت  فیبرها بستگی دارد تا میان آنها .

در بخش خشک کن ها، صفحات کاغذ تحت یک فرایند خشک کردن طولانی ملایم در برابر سیلندر گرم شده توسط بخار را میگذرانند. این نوع خشک کردن دارای یک اثر در قدرت کاغذ وکشش آن دارد. قبل از آخرین ثلث بخش خشک کن در صورت نیاز بسته به نوع کاغذ یک پرس سایز که باعث افزایش قدرت رطوبت کاغذ میشود وجود دارد یا یک رنگ دهی سبک کاغذ دراین مرحله انجام میشود  . پرس اندازه مدرن که "پرس فیلم" نامیده می شود، و یک دوز دقیق از حجم پوشش را بوجود می آورد.

بخش غلطک زنی بخش پایانی کاغذ تولیدی است به  صورت  مکانیکی به کاهش بی نظمی خفیف و به نرمی  کاغذکمک میکند.  با یک غلتک  خشک، که متشکل از پنج تا ده غلطک فولاد ی است که یکی روی دیگری قرار گرفته کار تولید کاغذ و دستگاه تولید کاغذ به اتمام میرسد . یک سیستم خنک کننده بعد  از خشک کن قرار گرفته است . تولید کاغذ با پهن کردن صفحات کاغذ بر روی غلتک های چرخان فولادی به پایان میرسد. در حالی که در ماشین آلات کاغذ fourdrinier فیبر های شناور در صفحه ها رسوب میکند  شکل گیری کاغذ  در سیلندر ماشین آلات توسط چرخش غلتک  دوار درخمیر است. در این فرایند  آبگیری با خارج کردن آب به داخل سیلندر غلتک دوار اتفاق می افتد. این دستگاه کاغذ سازی برای کاغذهای چند لایه یا مقوا بکار میرود که میتواند تا ده لایه از کاغذ را روی هم آورد .

منبع: مجله دنیای چاپ

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *