آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ
سیستم رنگ RGB
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
کاربرد طراحی لوگو در دنیای امروز
کاربرد طراحی لوگو در دنیای امروز
۱۳۹۵-۰۱-۰۸
Show all

آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست

آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست

آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست

قبل از شروع مطلب باید به چند سوال مطرح شده در این ضمینه اشاره کنیم :

آیا به چاپ لیبل برای محصولات خود نیازمند هستید؟

آیا می خواهید ضمن چاپ و تکثیر برچسب مرغوب و نصب آنها خدمات خود را تبلیغ کنید؟

آیا در زمینه خدمات چاپ لیبل و بسته بندی فعالیت می کنید؟

آیا نمی دانید چه نوع لیبل و برچسبی و با چه نوع چاپ و روکشی مناسب کار و نیاز شماست ؟

پس با ما همراه باشید…

مصرف لیبل برچسب و بسته‌بندی: آگاهی از روند بازار و داشتن زیرساخت‌های چاپ دیجیتال، زمینه لازم برای موفقیت شرکت‌های فعال در ارایه این خدمات را فراهم می‌کند و آینده از آن کسانی است که خود را با شرایط جدید زودتر وفق داده و از فرصت موجود برای سرمایه‌گذاری روی موضوعاتی استفاده کنند که در آینده بهترین فرصت‌های تجاری را برای آنها فراهم می‌کند.

 

چاپخانه‌های لیبل و برچسب با فرصت‌ها و چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند

چاپخانه‌های لیبل و برچسب با فرصت‌ها و چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند
تنوع‌خواهی بازار و پیشرفت‌های تکنولوژیک، چاپخانهداران لیبل را در حال حاضر و در آینده نزدیک با فرصت‌ها و چالش‌های زیادی رو به رو می‌کند، چرا که از این دو فاکتور از یک طرف می‌توان در جهت ارایه خدمات نو و متناسب با ذوق و سلیقه جدید مشتریان استفاده کرده و بازارهای جدیدی را به روی شرکت باز کرد و از طرف دیگر به خاطر سرمایه‌گذاری‌های هنگفت مورد نیاز دچار چالش و دردسرهای سرمایه‌گذاری شد.

بازار خدمات برچسب و لیبل در ایران
در حالی که بازار لیبل در سال‌های اخیر از ثبات نسبی برخوردار بوده، بخش‌های جدیدی به بازارهای سنتی اضافه شده و در حال توسعه است که از آن جمله به مواردی نظیر: فیلم شرینک، بسته‌بندی انعطاف‌پذیر، لیبل‌های امنیتی، محصولات تبلیغاتی و تا حدی RFID می‌توان اشاره کرد.

تاثیر چاپ دیجیتال بر صنعت چاپ بر چسب و لیبل
بی‌تردید ابداع و توسعه چاپ دیجیتال در سال‌های اخیر از مهم‌ترین عوامل تحول در صنعت چاپ لیبل بوده است و عامل اصلی در تحقق دو فرصت و چالش تنوع خواهی و تغییر تکنولوژی به حساب می‌آید که چاپخانه‌داران لیبل را به بازنگری در استراتژی‌های بازاریابی و فروش ترغیب می‌کند.
در ۱۵ سال اخیر، چاپ دیجیتال بیشترین سطح تغییرات و پیشرفت را شاهد بوده و امروزه هم این مسیر ادامه دارد.
برای مثال در آخرین نمایشگاه لیبل اکسپو  که در سال ۲۰۰۹ در بروکسل برگزار شد، یک تالار اختصاصی به سیستم‌های چاپ دیجیتال اختصاص داده شده بود و به مدت ۴ روز پی‌در‌پی برپا بود.
فن‌آوری چاپ دیجیتال، باعث حذف هزینه و زمان‌بری تولید پلیت چاپ و مرحله آماده‌سازی ماشین برای شروع عملیات چاپ شده و چاپخانه‌دار را قادر می‌سازد که به چاپ اقلام کم تیراژ و به خصوص با صرفه اقتصادی اقدام کنند.
امروزه امکان چاپ کم تیراژ، حتی برای آن دسته از چاپخانه‌دارانی که مشتریان پرتیراژ دارند، یکی از الزامات هر چاپخانه لیبل شمرده می‌شود. با این همه ورود فن‌آوری دیجیتال به یک چاپخانه، چالش‌هایی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به آموزش پرسنل فروش درباره قابلیت‌های چاپ دیجیتال اشاره کرد. ایجاد بازارهای جدید برای چاپ دیجیتال مستلزم صرف وقت و به کارگیری نیروهای توانمند است.
سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزار مناسب، بسیار اهمیت دارد و برای بهره‌برداری درست از فرایند تولید، باید از تجهیزات تکمیلی پس از چاپ ، به منظور نهایی کردن پروسه تولید لیبل استفاده کرد.

فناوری‌های نوین تولید برچسب و لیبل

فناوری‌های نوین تولید برچسب و لیبل

در دهه گذشته شاهد ورود ماشین‌های چاپ لیبلی بودیم که از سرو موتور (Servo motors ) استفاده می‌کردند. گرچه موتورهای سرو، فن‌آوری‌های جدیدی محسوب نمی‌شوند، ولی زمانی در ماشین‌های چاپ لیبل کاربرد پیدا کرده و باعث کاهش قیمت آنها شدند.
امروزه ماشین‌های معمولی دارای شفت و دنده برای حفظ موقعیت خود در مقابل ماشین‌های چاپ لیبل سروموتوری در تقلا هستند.
این ماشین‌آلات بر اساس گفته سازندگانشان از محاسن متعددی برخوردارند که از آن جمله می‌توان به سادگی و دقت رجیستر شدن اولیه و حذف اثر چرخ دنده و سایر نشانه‌های ناخواسته اشاره کرد. البته میزان ضایعات مواد در آنها به حداقل رسیده و زمان آماده‌سازی ماشین به هنگام تعویض سفارش کاهش پیدا کرده است.
علاوه بر این، به خاطر اتصال سروموتور به CPU، مشخصات تمام سفارشات چاپی در حافظه باقی مانده و استفاده دوباره از آنها را امکان‌پذیر می‌سازد.
بر اساس تخمین یکی از سازندگان ماشین‌های چاپ سروموتور، سهم بازار این ماشین‌ها از بازار چاپ لیبل حدود ۲۵ درصد است، یعنی از هر ۴ چاپخانه، یکی دارای چنین ماشین‌آلاتی است. البته قیمت این ماشین‌ها نسبت به نوع معمولی آنها گران‌تر است ولی در صورت نیاز با هر تعداد سروموتور قابل تجهیز و بهره‌برداری است.
افزایش استقبال از این ماشین‌آلات با شیب کندی ادامه خواهد داشت. البته رکود اقتصادی و کاهش اعتبارات مالی باعث شده که چاپخانه‌های کمتری به تهیه این نوع از ماشین‌آلات اقدام کرده و به روزرسانی تجهیزات خود را به زمانی که بازار رونق بیشتری داشته باشد موکول کنند.
به تازگی چاپ تجاری و محصولات فرهنگی با نزول چشمگیری مواجه بوده است که از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مجلات و روزنامه‌ها تا حد زیادی خوانندگان و آگهی‌دهندگان خود را از دست داده‌اند، چرا که مخاطبان عام آنها به خصوص جوان‌ترها به رسانه‌های الکترونیک توجه بیشتری داشته و بدین ترتیب آگهی‌دهندگان برای جلب نظر مخاطبان خود به راه‌های ارزان‌تری روی آورده‌اند.
– استفاده از تکنیک‌هایی نظیر پست مستقیم نیز امروزه گران تمام شده و آگهی‌دهندگان ترجیح می‌دهند که به صورت آنلاین با مخاطبان خود در تماس باشند که به مراتب ارزان‌تر تمام می‌شود.
– چاپخانه‌داران تجاری نیز که به طور سنتی از روش افست برای چاپ اقلام چاپی استفاده می‌کردند، خود را در رقابت با چاپ دیجیتال می‌بینند که در انجام سفارشات کم تیراژ بسیار مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر است.

 

لیبل‌های چاپ افست در مقابل چاپ فلکسو

لیبل‌های چاپ افست در مقابل چاپ فلکسو

قول رایج در میان کارشناسان و مختصصان چاپ آن است که نصف سفارشات چاپ لیبل به روش افست و نصف دیگر آن به روش فلکسو انجام می‌شود.
اما در سال‌های اخیر با مقبولیت بیشتر لیبل‌های پشت چسبدار، ارزش و اهمیت روش فلکسو نسبت به افست بیشتر شده است. هر چند که در عمل همچنان قاعده ذکر شده در بالا صادق است.
نیاز بیشتر به سفارشات چاپی رنگی در ابتدا غلبه فناوری افست را به روش فلکسو به دنبال داشت ولی خیلی زود فلکسو قدم‌های عقب مانده را جبران کرد و همچنان نسبت ۵۰-۵۰ برای دو فناوری افست و فلکسو حفظ شده است.
البته طراحان لیبل به‌طور معمول در کارهای خود از ۶ یا ۷ رنگ استفاده می‌کنند که چاپ آن توسط ماشین‌های رول کم عرض فلکسو- که قابلیت نصب ۸ تا ۱۲برج را به روی خود دارند- بسیار ساده است و این در حالی است که به روش افست کار ساده‌ای محسوب نمی‌شود.
دیجیتال وارد عرصه چاپ برچسب می‌شود
در روزهای اول، این قاعده که برای انجام سفارشات کم تیراژ باید از افست به طرف دیجیتال رفت، به دلایلی شامل بازار لیبل و بسته‌بندی نمی‌شد. چرا که در بازار لیبل‌های پشت چسبدار، واحدهای تجاری زیادی که تنها شامل یک یا چند ماشین چاپ فلکسو رول کم عرض بوده، فعالیت می‌کنند.
مدیران برند، که در بازار بین‌المللی فعالیت دارند، در هر بخش از بازار یا هر کشوری با الزامات مختص و ویژه‌ای برای محصولات لیبل روبه‌رو هستند و در نتیجه لازم است که خطوط تولید بسته‌بندی و حتی آنهایی که به تولید دایمی یک محصول خاص مشغولند، هر از گاهی لیبل‌ها را تغییر دهند و در نتیجه با حجم انبوهی از لیبل‌های غیرقابل استفاده روبه‌رو می‌شوند که برای بازار خاصی تولید شده‌ و دیگر به درد نمی‌خورد. اینجاست که اهمیت چاپ دیجیتال و قابلیت آن در تولید محدود لیبل مشخص می‌شود.
برای درک این موضوع کافی است در بازار آمریکا در یک سوپرمارکت به سراغ قوطی‌های رب‌گوجه‌فرنگی برویم و در حالی که تا همین اواخر تنها ۲ تا ۳ نوع رب گوجه فرنگی تولید می‌شد، شاهد ۱۵ تا ۲۰ نوع مختلف از آن باشیم.
بنابراین با فرض ثابت بودن حجم مصرف، سفارشات پرتیراژ قبلی به چندین سفارش کوچک‌تر و با تیراژ کمتر تقسیم شده است.

 

روندهای جهانی بسته‌بندی

روندهای جهانی بسته‌بندی

نظیر دیگر بخش‌های صنعت چاپ، بسته‌بندی نیز در سال‌های اخیر تحت تاثیر رکود اقتصادی قرار گرفته است. ارزش محصولات چاپ بسته‌بندی در سال ۲۰۰۸ حدود ۸۰ میلیارد دلار بوده است. با توجه به ادامه رکود در سال ۲۰۰۹ و رشد نسبی در سال ۲۰۱۰، انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۳ به حدود ۸۷ میلیارد دلار برسد.
در حالی که تولید انواع بسته‌بندی نظیر بسته‌بندی انعطاف‌پذیر، بسته‌بندی مقوایی، برچسب و لیبل در حال افزایش است، اما در چهار سال آینده با ۹ درصد کاهش چاپخانه‌های بسته‌بندی و صنایع تبدیلی روبه رو هستیم.
تولید انواع محصول چاپ بسته‌بندی در یک کشور صرف‌نظر از محدودیت‌های فنی و پروسه تولید، به عواملی نظیر: دوام محصول در بازار،‌ قوانین دولتی، هزینه مصرف انرژی، جایگاه و نقش خرده فروشی،‌ اقتصاد جهانی و وضعیت تولید صادراتی آن بستگی دارد.
دوام محصول بسته‌بندی در دوران رکود اقتصادی فعلی بیش از همه مورد بحث بوده و در حالی که خرده فروشی‌هایی نظیر والمارت،  به آن توجه دارند، از کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد نیز غافل نیستند. بدین ترتیب تاکید خرده‌فروشان بر استفاده از محصولاتی با بسته‌بندی بادوام در محورهای زیر قابل مشاهده است:
– استفاده از مواد قابل بازیافت در بسته‌بندی
– استفاده از شرینک لیبل برای بسته‌بندی قوطی‌ها و بطری‌های آب
– استفاده از مواد بادوام در بسته‌بندی
– با کوچک شدن جعبه حاوی بسته‌بندی‌های خرد، سعی در کمتر آلوده شدن محیط زیست می‌شود.
بسته‌بندی‌های مقوایی و کنگره‌ای بیشتر از همه به خاطر جنس مواد مورد استفاده در ‌اندازه آنها، با کاهش روبه‌رو بوده‌اند.
قوانین دولتی که در ارتباط با لزوم استفاده از مواد بادوام در بسته‌بندی‌ها تنظیم شده است، بیشترین تاثیر را بر روی صنعت بسته‌بندی در سال‌های پیش رو خواهد داشت.
از دیگر موضوعات موثر بر بسته‌بندی، ‌الزامات قانونی در مورد سلامتی مواد غذایی است. دسترسی به اطلاعات مربوط به اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی و خوراکی بسیار مهم بوده و لیبل یا بسته‌بندی اصلی‌ترین بسته‌ برای انتقال این اطلاعات هستند.
برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز، باید سعی به تولید محصولات بسته‌بندی سبک‌تری شودکه محیط زیست را کمتر آلوده کنند. به خاطر هزینه بالای انرژی مصرفی، در بعضی از مناطق سعی می‌شود که به جای کاغذ از مواد پلاستیکی استفاده شود.

 

ثبات رنگ و مقاومت مرکب‌های چاپ و ورنی‌های یووی در برابر عوامل آب و هوایی‌

ثبات رنگ و مقاومت مرکب‌های چاپ و ورنی‌های یووی در برابر عوامل آب و هوایی‌

پایداری لیبل در آب و هوای متفاوت
لیبل‌هایی‌‌ که‌‌ در‌‌ محیط‌‌ بیرون‌‌ هستند‌‌ تحت‌‌ تاثیر‌‌ عوامل‌‌ جوی‌‌ مختلفی‌‌ همچون‌‌ اشعه‌‌ خورشید،‌‌ باد،‌‌ باران‌‌ و‌‌ برف‌‌ قرار‌‌ دارند.‌‌ علاوه‌‌ بر‌‌ این‌‌‌ کیفیت‌‌ سطح‌‌ چاپ‌‌ در‌‌ میزان‌‌ مقاومت‌‌ مهم‌‌ است.‌‌ به‌‌ عبارت‌‌ دیگر‌‌ کاغذ‌‌ به‌‌ نسبت‌‌ لایه‌‌ فیلم‌‌ یا‌‌ سطوح‌‌ فلزی،‌‌ طول‌‌ عمر‌‌ کمتری‌ دارد.

مقاومت‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوایی‌‌ چیست؟
عدم‌‌ چسبندگی‌‌ مرکب‌‌ و‌‌ ورنی‌ها،‌‌ مشکلی‌‌ است‌‌ که‌‌ اغلب‌‌ در‌‌ چاپ‌‌ روی‌‌ سطوح‌‌ غیرجاذب‌‌ دیده‌‌ می‌شود.‌‌ چسبندگی‌‌ کافی،‌‌ اولین‌‌ شرط‌‌ ضروری‌‌ برای‌‌ هر‌‌ گونه‌‌ مقاومتی‌‌ محسوب‌‌ می‌شود.‌‌ موسسه‌‌ آلمانی‌‌ برای‌‌ تعیین‌‌ استاندارد‌‌(DIN) ،‌‌ مقاومت‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوایی‌‌ یا‌‌ مقاومت‌‌ جوی‌‌ را‌‌ این‌گونه‌‌ تعریف‌‌ می‌کند: «مقاومت‌‌ جوی،‌‌ پایداری‌‌ روکشی‌‌ را‌‌ در‌‌ اثر‌‌ تماس‌‌ با‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوا‌‌ در‌‌ مکان‌‌ مشخص‌‌ و‌‌ در‌‌ مدت‌‌ زمان‌‌ مشخص،‌‌ شامل‌‌ می‌شود‌‌ و‌‌ نیز‌‌ می‌توان‌‌ عوامل‌‌ مختلف-‌‌ ولی‌‌ قابل‌‌ اندازه‌گیری-‌‌ را‌‌ برای‌‌ آن‌‌ نام‌‌ برد.‌‌ ‌‌ مانند‌‌ تغییرات‌‌ رنگ،‌‌ تغییرات‌‌ ته‌‌ رنگ،‌‌ گچی‌‌ و‌‌ پوسته‌‌ پوسته‌‌ شدن،‌‌ تاول‌‌ زدن‌‌ و‌‌ خوردگی‌‌ سطح.‌‌ این‌‌ تغییرات‌‌ که‌‌ با‌‌ استانداردهای‌‌ مختلفی‌‌ بررسی‌‌ و‌‌ بیان‌‌ می‌شوند،‌‌ در‌‌ استانداردهای‌‌ مختلف‌‌ لحاظ‌‌ می‌شود.‌‌ با‌‌ این‌‌ حال‌‌ استاندارد‌‌‌‌DIN  فقط‌‌ مربوط‌‌ به‌‌ نساجی‌‌ و‌‌ روکش‌های‌‌ مربوط‌‌ به‌‌ آن‌‌ است‌‌ و‌‌ برای‌‌ سطوح‌‌ چاپی‌‌ وضع‌‌ نشده‌‌ است.‌‌ بنابراین‌‌ نیاز‌‌ به‌‌ استاندارد‌‌ دیگری‌‌ احساس‌‌ می‌شود.»
‌‌
شرایط‌‌ اقلیمی‌‌ تکرارپذیر‌‌ نیستند
‌‌ از‌‌ آنجا‌‌ که‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوا‌‌ بستگی‌‌ به‌‌ موقعیت‌‌ مکانی،‌‌ شرایط‌‌ اقلیمی،‌‌ فصول‌‌ مختلف‌‌ و‌‌ تغییرات‌‌ سالانه‌‌ دارد،‌‌ در‌‌ هر‌‌ جایی‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوا‌‌ متفاوت‌‌ خواهد‌‌ بود.‌‌ به‌‌ عبارت‌‌ دیگر‌‌ شرایط‌‌ خاص‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوایی‌‌ به‌‌ دلیل‌‌ یکسان‌‌ نبودن‌‌ موارد‌‌ مذکور،‌‌ تکرارپذیر‌‌ نیستند.‌‌ بنابراین‌‌ برای‌‌ ایجاد‌‌ محیطی‌‌ متشابه،‌‌ نیازمند‌‌ روش‌های‌‌ ساختگی‌‌ و‌‌ ابزارهای‌‌ سنجش‌‌ آب‌‌ و‌‌ هوا‌‌ هستیم.‌‌ منبع‌‌ نوری‌‌ برای‌‌ این‌‌ امر،‌‌ هوای‌‌ سرد‌‌ شده‌‌ لامپ‌‌ زنون‌‌ به‌‌ همراه‌‌ دمای‌‌ رنگ‌‌ ۵۵۰۰‌‌ تا‌‌ ۶۵۰۰‌‌ درجه‌‌ کلوین‌‌ است.‌‌ فیلتر‌‌ باید‌‌ بین‌‌ منبع‌‌ نوری‌‌ و‌‌ نمونه‌‌ چاپی‌‌ که‌‌ اشعه‌‌ یووی‌‌ را‌‌ کاهش‌‌ می‌دهد‌‌ قرار‌‌ گیرد.‌‌ درصد‌‌ اشعه‌‌ ماورای‌‌ قرمز‌‌ که‌‌ از‌‌ لامپ‌‌ زنون‌‌ ساطع‌‌ می‌شود،‌‌ با‌‌ فیلتر‌‌ گرم‌‌ کاهش‌‌ می‌یابد.
این‌‌ آزمایش‌‌ شرایط‌‌ باران‌‌ را‌‌ به‌‌ همراه‌‌ رطوبت‌‌ شبیه‌سازی‌‌ می‌کند‌‌ که‌‌ زمان‌‌ اسپری‌‌ کردن‌‌ در‌‌ آن‌‌ باید‌‌ یک‌‌ دقیقه‌‌ و‌‌ زمان‌‌ خشک‌‌ کردن‌‌ ۲۹‌‌ دقیقه‌‌ باشد.‌‌ در‌‌ طول‌ زمان‌ خشک‌ شدن،‌ دما‌ نباید‌ از‌ ۴۰‌ درجه‌ سانتی‌گراد‌‌ (۱۰۴ درجه فارنهایت)  بالاتر‌ رود‌ و‌ برای‌ اسپری‌ کردن‌ فقط‌ باید‌ از‌ آب‌ شیرین‌ استفاده‌ کرد‌ و‌ نباید‌ آب‌ دارای‌ نمک‌های‌ فلزی‌ باشد.

استاندارد‌ آب‌ و‌ هوا
استاندارد‌ ۵۳۱۶۶‌DIN ،‌ ویژگی‌ مراکز‌ آب‌ و‌ هوایی‌ را‌ تعریف‌ کرده‌ است.‌ میزان‌ مقاومت‌ جوی‌ به‌ شرایط‌ اقلیمی‌ و‌ تاثیر‌ آن‌ بر‌ نمونه‌های‌ چاپ‌ بستگی‌ دارد‌ و‌ آن‌ شرایط‌ اقلیمی‌ باید‌ با‌ تاثیرات‌ مورد‌ نظر‌ در‌ مرحله‌ نهایی‌ تایید‌ شود.‌ طبق‌ استاندارد‌ ۵۰۰۱۹‌DIN ،‌ مراکز‌ آب‌ و‌ هوایی‌ باید‌ بتوانند‌ شرایطی‌ مثل‌ جو‌ معتدل،‌ مرطوب‌ یا‌ شرایط‌ اقلیمی‌ کنار‌ دریا‌ را‌ فراهم‌ کنند.‌ علاوه‌ بر‌ آن‌ اطلاعات‌ جوی‌ و‌ تاثیرات‌ محیطی‌ باید‌ به‌ صورت‌ کمی‌ و‌ کیفی‌ ثبت‌ شود.‌ همچنین‌ استفاده‌ از‌ اطلاعات‌ آب‌ و‌ هوایی‌ نزدیک‌ترین‌ ایستگاه‌ هواشناسی‌ توصیه‌ می‌شود.
در‌ مراکز‌ آب‌ و‌ هوایی‌ که‌ دارای‌ تاثیرات‌ محیطی‌ مخرب‌ و‌ فرساینده‌ هستند،‌ می‌توان‌ نمونه‌های‌ استاندارد‌ جوی‌ را‌ طبق‌ استاندارد‌ ۵۰۹۱۷‌ ‌DIN تعیین‌ کرد.‌

 

آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست
  • آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست
5.0

خلاصه

مصرف لیبل برچسب و بسته‌بندی: آگاهی از روند بازار و داشتن زیرساخت‌های چاپ دیجیتال، زمینه لازم برای موفقیت شرکت‌های فعال در ارایه این خدمات را فراهم می‌کند و آینده از آن کسانی است که خود را با شرایط جدید زودتر وفق داده و از فرصت موجود برای سرمایه‌گذاری روی موضوعاتی استفاده کنند که در آینده بهترین فرصت‌های تجاری را برای آنها فراهم می‌کند.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال