اسکنر ( پیمایشگر) چیست ؟ کاربرد اسکنر چیست؟ چند نوع اسکنر داریم؟

مبانی رنگ در چاپ
مبانی کاربرد رنگ و ترام در چاپ
۱۳۹۴-۰۷-۱۱
اوزالید
اوزالید
۱۳۹۴-۰۷-۱۸
Show all

اسکنر ( پیمایشگر) چیست ؟ کاربرد اسکنر چیست؟ چند نوع اسکنر داریم؟

اسکنر چیست ، کاربرد اسکنرها ، چند نوع اسکنر داریم ، چاپ دیجیتال بهرنگ

اسکنر مهمترین و متداول ترین دستگاهی است که از طریق آن اطلاعات یک متن یا تصویر گرافیکی خوانده شده و به صورت اطلاعات قابل دسترس در رایانه ذخیره میشود اسکنرها به دو دسته اسکنرهای صفحه تخت (رومیزی ) و اسکنرهای استوانه ای تقسیم میشوند .

 

اسکنر ( پیمایشگر  چیست ؟ کاربرد اسکنر چیست؟ چند نوع اسکنر داریم؟ (

اسکنر مهمترین و متداول ترین دستگاهی است که از طریق آن اطلاعات یک متن یا تصویر گرافیکی خوانده شدهوبه صورت اطلاعات قابل دسترس در رایانه ذخیره میشود

اسکنر وسیله‌ ای است که تصاویر را از عکس‌های پرینت‌ شده ، پوسترها ، صفحات مجله و منابع مشابه دریافت کرده و وارد کامپیوتر می‌کند تا بتوانید آن‌ها را مشاهده و ویرایش نمایید. اسکنرها به صورت قابل حمل، تخت یا ایستاده ساخته می‌شوند و مدل‌های مخصوص سیاه‌ وسفید یا رنگی دارند. اسکنرهایی که رزولوشن خیلی بالایی دارند معمولاً برای اسکن پرینت‌های دارای رزولوشن بالا استفاده می‌شوند، اما اسکنرهای دارای رزولوشن پایین برای دریافت تصاویر و نمایش در کامپیوتر کفایت می‌کنند. اسکنرها معمولاً با نرم‌ افزاری همچون محصولات Adobe Photoshop عرضه می‌شوند که با آن‌ها می‌‎توانید تغییر اندازه و اصلاح عکس اسکن‌ شده را انجام دهید.

اسکنرها معمولاً با استفاده از رابط کاربری سیستم کامپیوتر کوچک (SCSI) به کامپیوتر متصل می‌شوند. یک نرم‌ افزار نظیر فوتوشاپ از برنامه‌ ی TWAIN برای مطالعه‌ ی تصویر استفاده می‌کند.

اسکنرها از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند :

 اسکنرهای سیلندری ) درام استوانه ای )

اسکنرهای تخت (  رومیزی )

 

اسکنر ( پیمایشگر) چیست، کاربرد اسکنر پیمایشگار در چیست ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

 

اسکنر های درام

اسکنرهای درام، شامل یک سیلندر شفاف میباشند که اصل تصویر را بر روی آن میبندند و با دو روش به آن نور میدهند. در اورژینالهای شفاف از زیر به آن نور داده و در اورژینالهای غیر شفاف از روی تصویر به آن نور میدهند و سپس نور منعکس شده توسط آیینه به سیستم منتقل میشود و در آنجا تبدیل به اطلاعاتی میشود که قابل پذیرش برای دستگاه تفکیک (تهیه فیلم) میباشد.

 

اسکنرهای تخت

 در اسکنرهای تخت، اورژینال را بر صفحهای شیشه ای میگذارند و دستگاه همانند اسکنرهای سیلندری عمل میکند. اسکنرها را بسته به قدرت و توانایی آنها دسته بندی میکنند. اسکنرهای موجود در بازار، قدرت تفکیک رنگ از اصل تصاویر و فیلم نگاتیو و پوزیتیو دارد. با توجه به نوع اورژینال و خروجی مورد درخواست، فاکتورهای مختلف یک دستگاه قابل تنظیم است و هنرجویان عزیز میبایستی در کارگاه با کمک هنرآموزان و مربیان خود انواع مختلف را تجربه نمایند.

اسکنر تخت چگونه عمل می کند؟

ابتدا سند با تایش یک لامپ مخصوص روشن می شود. پس از این مرحله، تصویر سند به وسیله یک آیینه زاویه دار به یک آیینه دیگر منغکس می شود.بعضی از اسکنرها ۲ آیینه و برخی درگر ۳ آیینه دارند.آخرین آیینه ، تصویر را به یک لنز منعکس می کند.لنز تصویر را از طریق فیلتر های تفکیک رنگ-که کارشان جدا کردن ۳ رنگ قرمز ، آبی ، سبز موجود در تصویر است روی ccd  متمرکز می کند.ccd  مهمترین قسمت یک اسکنر تخت و رایج ترین فن آوری برای دریافت تصویر در اسکنر هاست .اطولا هر اسکنری باید بتواند به نحوی تصویر را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند که  ccd  این کار را انجام می دهد. Ccd  یک مجموعه از دیودهای نوری است که فوتون ها را به الکترون ها تبدیل کند.هر چه نوری که به دیود می تابد روشن تر باشد، بار الکتریکی که در آن مکان حمع می شود نیز بیشتر خواهد بود.به این ترتیب رنگ های مختلف تصویر بسته به روشنایی که دارند از طریق دیودهای ccd  به ولتاژ الکتریکی تبدیل می شوند. کل مکانیزم بیان شده شامل آیینه ها، لنز، فیلتر و ccd، هد اسکن کننده تصویر را می سازند.تنظیمات دقیق اجزای مختلف هد به مدل اسکنر بستگی دارد اما اصول آن در تمام اسکنرها مشابه است.

یک تصویر اورژینال بهتر است با چه رزولوشنی اسکن می شود؟

به طور معمول رزولوشن لازم برای اسکن یک تصویر اورژینال دو برابر فراوانی ترام کار چاپی انتخاب می شود.از آنجایی که برای غالب کارهای چاپی افست از فراوانی ترام ۱۵۰ خط بر اینچ

(۱۵۰ lpiاستفاده می شود، بنابراین رزولوشن ۳۰۰ پیکسل بر اینچ ( (۳۰۰ppi برای ابعاد نهایی تصویر کافی است.

 

رابطه بین رزولوشن ورودی و رزولوشن خروجی (output & input resolution) یک اسکنر چیست ؟

اگر ضریب بزرگنمایی تصویر (یعنی نسبت طول یا عرض تصویر دیجیتال به طول و عرض اورژینال)EF  باشد در اینصورت نسبت رزولوشن ورودی اسکنر INPUT RES به رزولوشن خروجی اسکنر  OUT RES برابر است با :

Inputres=EF x Output Res

 

آیا بالا بردن بیش از حد لازم رزولوشن ورودی (input resolution)  تاثیری در ارتقای کیفیت کار چاپی دارد؟

اسکن کردن با رزولوشن ورودی بیش از حد لازم فقط زمان اسکن کردن را بالا برده و سبب اشغال شدن فضای بیشتری از حافظه کامپیوتر افزایش ترافیک شبکه و اشغال فضای ذحیره سازی فایل می شود و تاثیری در بالاتر رفتن کیفیت کار نهایی نخواهد داشت.

 

وضوح یا sharpness تصویر به چه معناست ؟

وضوح تصویر به میزان دقت لبه های جزییات تصویر اطلاق می شود و اغلب اوقات رزولوشن و وضوح تصویر با یکدیگر اشتباه می شوند.

 

وضوح (sharpness)  تصویر چاپی نهایی متاثر از چه عواملی است؟

وضوح تصویر نهایی به پنج عامل متغیر بستگی دارد :

  • کیفیت و تمیزی سیستم اپتیکی اسکنر
  • دقت مکانیکی اسکنر و از جمله دقت آن در فوکوس کردن، میزان مسطح بودن محل قرار گیری اورژینال در اسکنر و ریجستر بودن حسگرها
  • کیفیت ثبت ، پایداری و کالیبره بودن حسگرها
  • کیفیت آنشارپ مسک (unsharp masking) اسکنر
  • کیفیت اورژینال

 

محدود دانسیته تصویر (dynamic range) به چه معناست ؟

محدوده دانسیته تصویر عبارتست از فاصله بین روشن ترین و تیره ترین نقاط تصویر که حسگرها (فوتومالتی پلایر یا ccd ) قادر به تشخیص و ثبت آن ها هستند.

 

عمق پیکسل (pixel depth)  چیست و به چه عولملی بستگی دارد؟

عمق پیکسل با عمث رنگ به توانایی نر افزار در ثبت تفاوت های رنگی اطلاق می شود .عمق پیکسل ارتباطی با رزولوشن تصویر ندارد .میان تعداد پله های خاکستری یا رنگی که یک پیکسل می تواند نمایش دهد و تعداد بیت ها و یا بایت ها هایی که لازم است در حافطه کامپیوتر زخیره می شود رابطه مستقیم وجود دارد . در اسکنرهای رنگی حداقل تعداد بیت برای هر رنگ ۸ رنگ (معادل ۱ بایت) است، اما اغلب تولید کنندگان برای تبلیغ بیشتر اسکنرهای خود این تعداد را تا ۱۰ یا ۲۰ بیت برای هر رنگ بالا می برند.

 

برای کالیبره کردن دقیق یک اسکنر چه نکاتی را باید در نظر داشت ؟

همه اسکنرها باید کالیبره شوند . در مورد دستگاه های دارای فتومالتی پلایر (photomultiplier)  حسگرها باید تنظیم شوند تا میزان حساسیتشان یکسان باشد و در مقابل نور سفید، صفر(خنثی) شوند. با این طور معمول بیشتر کار به صورت اتوماتیک صورت می گیرد ، شروع تنطیمات دستی است .برای کالیبراسیون، تغییر در میزان حساسیت فوتو مالتی پلایرها و کیفیت منابع نور را که ناشی از گذر زمان است باید در نظر داشت کالیبره کردن منابع نور اسکنرهای ccd اغلب به طور اتوماتیک صورت میگیرد.

 

اسکن تصویر:

با توجه به اسکنر موجود در مرکز آموزش خود، نحوه ی انجام کار را از مربیان خود فرا گیرید . به عوامل مهم در یک اسکن خوب توجه کنید و یک تصویرمشخص تک رنگ را جهت یک صفحه روزنامه، یک صفحه کتاب و یک کار سفارشی ( قابل چاپ بر روی کاغذ گلاسه ) اسکن کرده و کیفیت ها را با هم مقایسه کنید. دراین زمینه گزارشی تهیه وتفاوتها ً توضیح داده و آن را به مربی خود نشان دهید.

تصویری انتخاب کنید که حاوی سایه روشن وبه عبارتی دارای تنها و خاکستریهای مختلف باشد. آن را بروی صفحه ی اسکنرقراردهید. همواره چند فاکتوردرابتدای کار مشخص و تعیین می شود. موارد مزبور را اجرا کنید تا مرحله ی اسکن آغاز شود. در این فصل توجه ما بیشتر به تصاویر تک رنگ با تنهای از صفر تا صد درصد است . فایل حاصل از اسکن چنین تصاویری را با مود رنگ GrayScale ذخیره نمایید.

ابتدا محدوده و فضایی را که باید اسکن شود با کادر مشخص میکنیم و سپس روی نوع ارژینال کلیک میکنیم

روش اسکن Scan Type شامل True Color Black & White –Scale است . گزینه ی white & black مربوط به کارهای خطی و Gray Scale برای تصویر ترامه ی تک رنگ در نظر گرفته میشود. از آنجا که کارهای تک رنگ ترام دار در این بخش مورد بحث قرار گرفته است. گزینه ی Gray را انتخاب کنید. رزولوشن را روی ۳۰۰ و آنگاه اندازه ی اسکن را با درصد و ٪۲۰۰ یا ٪۱۵۰-٪۱۰۰-٪۷۵-٪۵۰ ، دلخواه مقیاس انتخاب کنید. در بخش Adjustment میتوان روشنی و کنتراست تصویر را تنظیم نمود. بعد از انتخاب موارد مذکور، Scan را کلیک کنید. مرحله ی اسکن تصویر طی میشود و پس از این عمل، تصویر را ذخیره کنید.

 

اسکنرها جز وسایلی هستند که در چاپ دیجیتال بسیار کاربرد دارند شما میتوانید برای آشنایی با چاپ دیجیتال به مقاله ما درمورد چاپ دیجیتال مراجعه کنید : چاپ دیجیتال و کاربرد های آن در صنعت چاپ و تبلیغات

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *