افزایش سرعت (گذار ) از چاپ افست به دیجیتال تا سال ۲۰۲۰

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ
انواع پلیت و زینک در چاپ افست
۱۳۹۵-۰۴-۰۲
چاپ دیجیتال ، چاپ جوهر افشان ، چاپ دیجیتال فوری کاتالوگ و بروشور ، تعرفه چاپ دیجیتال فوری کارت ویزیت
پیش بینی رشد چشمگیر چاپ دیجیتال در بخش بسته بندی جهان
۱۳۹۶-۰۳-۰۶
Show all

افزایش سرعت (گذار ) از چاپ افست به دیجیتال تا سال ۲۰۲۰

چاپ-دیجیتال-بهرنگ-،-چاپ-فوری-کاتالوگ-و-بروشور-و-کاتالوگ-،-تعرفه-چاپ-دیجیتال-در-تهران

افزایش سرعت (گذار) از چاپ افست به دیجیتال تا سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۱۵ ، چاپ دیجیتال ۹/ ۱۳ درصد  از ارزش کل چاپ و چاپ روی بسته بندی ها را به خود اختصاص می دهد، اما فقط ۵/ ۲ درصد از کل  حجم جهان متعلق به آن است. این رقم از ارزش۴/ ۹ درصد و حجم ۹/ ۱ درصد در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

بر اساس گزارش جدیدی از اسمیتر پیرا، سرعت گذار از چاپ افست به دیجیتال در حال افزایش است: در سال ۲۰۲۰ ارزش چاپ دیجیتال ۴/ ۱۷ درصد و حجم آن ۴/ ۳ درصد از کل حجم چاپ و چاپ روی بسته بندی ها خواهد بود. در گزارش  )آینده چاپ دیجیتال و افست تا سال ( 2020  تجزیه و تحلیل جامعی از گرایش های اصلی تکنولوژی و مسایل کلیدی که بازارهای چاپ دیجیتال و آنالوگ را تحت تاثیر قرار می دهند ارایه شده است. باید گفت چاپ دیجیتال در حال رشد است زیرا می تواند مزایایی بدهد که چاپ افست از عهده ی آن ها برنمی آید. وقتی ماشین های چاپ دیجیتال رنگی به بازار آمدند انگیزه های اصلی برای استفاده از آن ها عبارت بودند از هزینه پایین، تیراژهای پایین، و انجام سریع کار. وقتی شرکت های بیشتری از این تکنولوژی استفاده کردند، مدل های کسب و کار و کاربردهای جدیدی برای چاپ بنا بر تقاضا، و کتاب هایی با تیراژ کم طراحی شدند. تقاضای فزاینده ای برای کتاب های عکس و محصولات عکسدار وجود دارد، که در آن ها چاپ دیجیتال به همراه سفارش اینترنتی منجر به شکوفایی بازار چند میلیارد دلاری شده است. نفوذ چاپ دیجیتال در بخش های مختلف چاپ و نشر در جهان متفاوت است. به طور کلی در تبلیغات و گرافیک از نسبت بالایی از چاپ دیجیتال استفاده می شود تا در بسته بندی، چاپ و نشر و چاپ روزنامه ها که رشد کمتری دارد استفاده می شود. خلاصه این مقادیر متفاوت در نمودار ارایه شده است. چاپ دیجیتال دارای تنوع است و همین امر باعث می شود این چاپ از همتای خود موفق تر باشد. کاربران چاپ دیجیتال در حال ابداع کاربردها و بررسی راه های جدید هستند تا قابلیت ها و مشخصه های جدیدی در اختیار خریداران چاپ قرار دهند که ارزشمند هستند و گران تر از حد معمول فروخته می شوند. اسمیتر پیرا در ژوئنجولای سال۲۰۱۵ یک پروژه تحقیقاتی انجام داد تا  ضعیت چاپ دیجیتال، انگیزه های کلیدی برای استفاده از آن و موانع استفاده از این چاپ را مشخص کند. افزایش مداوم در انجام کارهای فوری به  عنوان مهم ترین مساله شناخته شد؛ تحولات در تکنولوژی به همراه هزینه های راه اندازیکم در رده دوم قرار گرفتند؛ در حالی که مزایای زیست محیطی پایین ترین امتیاز را کسب کردند.

در تکنولوژی چاپ، گسترش فرایندهای چاپ افست ادامه دارد، اما تحولات عمده ای در چاپ دیجیتال در حال وقوع هستند، به ویژه جوهرافشان که از سرمایه گذاری های کلان در R&D برای پرینت هدها، جوهرها، و سیستم های چاپ بهره مند است.

انتخاب بین چاپ دیجیتال و افست همیشه مستلزم حذف یکی از آن ها نیست. با توجه به این که بسیاری از عرضه کنندگان چاپ، در ظرفیت تولید خود هم ازچاپ افست و هم از چاپ دیجیتال استفاده می کنند این دو تکنولوژی می توانند مکمل یکدیگر باشند. عرضه کنندگان می توانند از  انعطاف پذیری موجود استفاده کنند و برای مدت اجرای کوتاه و انجام سریع کار از ماشین های چاپ دیجیتال استفاده کنند، و مدت اجرای بلند را به عهده تجهیزات افست بگذارند. این کار می تواند بازده کلی چاپخانه را تا حد زیادی افزایش دهد. اولویت ها و تقاضاهای مشتریان نهایی متغیر و متفاوت هستند. در اختیار داشتن راه حل های دیجیتال و افست به این معناست که شرکت ها می توانند مناسب ترین راه حل را به مشتری ارایه دهند.

رشد چاپ دیجیتال در بیشتر بخش های چاپ در سراسر جهان ادامه خواهد داشت. الکتروفتوگرافی تک رنگِ web-fed جای خود را به جوهرافشان تمام رنگی می دهد، اما علیرغم این کاهش، چون موارد استفاده از چاپ رنگی افزایش می یابند حجم و ارزش الکتروفتوگرافی همچنان افزایش خواهد یافت. کاربران خلاق برای استفاده از مزایای چاپ دیجیتال، کاربردها و فرصت های بیشتری در اختیار خواهند داشتاگرچه ممکن است برخی از آن ها به بهای استفاده از چاپ افست تمام شوند، اما دریچه های کاملا جدیدی هم باز می شوند.

منبع : مجله چاپ و نشر

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *