کالبیبره کردن مانیتور | گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
کالیبره کردن مانیتور چیست؟
۱۳۹۵-۰۴-۰۱
چاپ-دیجیتال-بهرنگ-،-چاپ-فوری-کاتالوگ-و-بروشور-و-کاتالوگ-،-تعرفه-چاپ-دیجیتال-در-تهران
افزایش سرعت (گذار ) از چاپ افست به دیجیتال تا سال ۲۰۲۰
۱۳۹۶-۰۳-۰۶
Show all
گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

به ورق های از جنس روی که در چاپ برای حمل طرح در دستگاه برروی لاستیک و سپس متد جاپ ( به عنوان مثال کاغد ) استفاده میشود زینک یا پلیت گفته میشود. اگر این ورق ها بوسیله روش سنتی لیتوگرافی ( گرفتن فیلم ) بدست بیایند به آن زینک و اگر بوسیله دستگاه هایی مثل  پلیت ستر و مستقیما از کامپیوتر خروجی گرفته شوند پلیت گفته می شود.

انواع پلیت ها :

پلیت های دیازو

پلیت های دیازو با لایه ای از ترکیبات آلی پوشش داده شده اند و با یک حلال ویژه ظاهر می شوند. مدت زمان نگهداری این پلیت ها در حدود یک سال است. این پلیت ها برای تیراژ های چاپی ۱۵۰،۰۰۰ نسخه بکار گرفته می شود .

پلیت های فتوپلیمر

پلیت های فتوپلیمر نیز با لایه ای از ترکیبات مواد آلی پوشش داده می شوند. لایه ای در برابر ساییدگی بسیار ماندگار و مقاوم است . پلیت های فتوپلیمر برای تیراژ های چاپی ۲۵۰،۰۰۰ نسخه به کار گرفته می شود.

پلیت های هالید نقره

پلیت های هالید نقره با لایه ی حساس به نور ، مشابه فیلم های عکاسی پوشش داده می شوند. به استثنای این که تاثیر امولسیون هالید نقره آهسته و تدریجی است و برای تکثیر رنگی این پلیت ها به صورت لایه ای حساس بر روی آلومینیوم آنودایز و سپس پوشش داده می شوند .در مراحل ظهور و ثبوت این پلیت ها مقادیری نقره در محلول به جای می ماند . نقره به جای مانده با تجهیزات مناسبی بازیافت می شود . آن گاه پس مانده ی محلول ها از طریق فاضلاب دفع می شود .

پلیت های هالید نقره با پایه فیلم (پلیت پلی استری)

این پلیت ها برای چاپ تک رنگ مورد استفاده قرار می گیرند .

پلیت های هالید نقره با پایه ی فلزی

این پلیت ها برای سیستم های خروجی مستقیم پلیت (ctp) مورد استفاده قرار می گیرد .

پلیت های دو فلزی

پلیت های دو فلزی دارای یک لایه ی پلیمری از قبل حساس شده هستند. این پلیت ها به چند نوع تقسیم می شوند که به دو نوع آن ها اشاره می کنیم:
الف ) پلیت های با روکشی مسی بر روی فولاد ضد زنگ یا آلومنیوم
ب) پلیت با روکش کرم روی مس

پلیت های الکترواستاتیکی

ساختار این نوع پلیت ها مشابه ساختار دستگاه کپی الکترواستاتیکی است. پلیت های الکترواستاتیکی نیز بر دو نوع هستند:
الف ) پلیت با ترکیبات معدنی و غیر آلی نور رسانا
ب) پلیت های با ترکیبات مواد آلی نور رسانا (مستر کاغذی)

پلیت های افست خشک (بدون آب)

این نوع پلیت ها فقط در ماشین چاپ افست خشک (بدون آب) استفاده می شوند . برای نواحی دارای تصویر و پذیرای مرکب از آلومینیوم پایه و برای نواحی بدون تصویر از لایه ی سیلیکونی استفاده می شوند. لایه ی سیلیکونی جایگزینی برای لایه ی رطوبت خواهد شد. استفاده از این نوع پلیت ها نیاز به مرکب ویژه دارد.

پلیت های زدودنی

نگاشت تصویر در این نوع پلیت ها از طریق داده های دیجیتالی صورت می پذیرد و نیازی به طی مراحل شیمیایی ندارد. این پلیت ها به صورت دیجیتالی حساس می شوند. پلیت های زدودنی در انواع پایه ی فلزی و پلی استری عرضه می شوند. نگاشت تصویر از طریق سوزاندن لایه ی حساس توسط لیزرهای حرارتی صورت می گیرد. پلیت ستر های جدید از این فناوری بهره گرفته اند. هم چنین در ماشین های DI ( از کامپیوتر به ماشین چاپ ) نیز این پلیت ها مورد استفاده قرار می گیرند .

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *