گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ
خواص مرکب
۱۳۹۵-۰۱-۲۱
گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ
کاهش میزان پوشش دهی مرکب
۱۳۹۵-۰۱-۲۱
Show all

انواع کاغذ

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

انواع کاغذ

کاغذ روزنامه استاندارد
این کاغذ عمدتا برای چاپ روزنامه استفاده میشود. در کاغذهای روزنامه قیمت پایین، گراماژ پایین و سرعت چاپ پذیری بالا اهمیت و ارجحیت بسیار بالاتری نسبت به کیفیت چاپ دارد. بیشتر کاغذهای روزنامه با دستگاههای افست رول بدون خشک کن چاپ میشوند. در ایران کاغذهای روزنامه ۸/۴۸ گرم بر مترمربع است. خمیرهای مکانیکی می توانند CMP، CTMP ، SGW و TMP باشند. ویژگیهایی مانند روشنی، ماتی، دانسیته، رنگ، جذب مرکب، مقاومت در مقابل کشش و پارگی حائز اهمیت است. مقاومت در مقابل کشش و پارگی برای بهبود قابلیت عبور کاغذ در ماشین چاپ و افزایش سرعت و کاهش توقف ناگهانی دستگاهها در چاپ نشریات پر تیراژ که دارای محدودیت زمانی هستند اهمیت زیادی دارد.

کاغذ روزنامه بهبود یافته
از این کاغذ برای چاپ روزنامه با کیفیت بالا و چاپ مجدد، پیوستها، ضمیمه های همراه با روزنامه، هفته نامه ها، کتابهای جیبی و برخی مجلات استفاده می شود. گراماژ بین ۳۶ تا ۷۰ گرم بر مترمربع است. البته بیشتر بین ۵۲ تا ۵۵ گرم بر مترمربع استفاده می شود. این کاغذها نسبت به کاغذ روزنامه استاندارد سنگین تر، براق تر، محکم تر، سفت تر و به طور کل اصلاح شده تر است و مقدار خمیر شیمیایی به کار رفته در ساخت آنها بیشتر است. این کاغذها عمدتا با دستگاه افست رول و فلکسو چاپ میشوند.

کاغذ دفترچه تلفن TD
از این نوع کاغذ روزنامه برای تولید کتابهای راهنما و دفترچه تلفن که تعداد صفحات زیاد دارند و بایستی وزن و حجم کمی داشته باشند استفاده میشود. این کاغذها گراماژ بین ۲۸ تا ۴۰ گرم بر مترمربع را دارند و عمدتا با الیاف دسته اول (بازیافته نباشد) تولید میشود تا مقاومت زیادی برای چاپ و عبور از ماشین چاپ داشته باشند.

کاغذ روزنامه رنگی
شبیه کاغذ روزنامه استاندارد است با گراماژ ۴۰ تا ۵۲ گرم بر مترمربع. و عمدتا با رنگهای صورتی، زرد، آبی و سبز هستند.

کاغذ روتونیوز
کاغذ روزنامه مرغوب و مناسب برای چاپ روتوگراوور با سطحی صاف که با اتوزنی تکمیلی ایجاد میشود. در گراماژ ۴۰ تا ۵۵ گرم بر متر مربع و با کمی براقیت بیشتر نسبت به کاغذ روزنامه معمولی.

کاغذ مخصوص پرداخت شده با ماشین MFS
کاغذی تولید شده از خمیر مکانیکی و بدون پوشش و برای تولید ضمائم و پیوستهای روزنامه و مجلات استفاده میشود. این کاغذها در چاپ افست ورقی استفاده می شود که چاپشان چهار رنگ و با کیفیت نسبتا مناسب است

کاغذهای فوق اتوزنی SC
برای چاپ مجلات و از خمیر مکانیکی تهیه میشود و بدون پوشش سطحی است ولی به خاطر استفاده از ۳۵ درصد مواد معدنی پرکننده و اتوزنی تکمیلی سطحی بسیار صیقلی و صاف دارند و در چهار درجه تولید میشود. ( SC-A+ ، SC-A ، SC-B ، SC-C ) عمدتا این کاغذ در چاپ روتوگراوور و بخشی از آن در افست رول استفاده میشود.

کاغذهای MWC  ، LWC و HWC
کاغذ LWC یک کاغذ پوشش دار با گراماژ ۵ تا ۱۲ گرم بر مترمربع و با دستگاه افست رول بدون خشک کن و روتوگراوور چاپ میشود. از خصوصیت این کاغذ درخشش و براقیت چاپی بالاست. الیاف این کاغذها ۵۰ تا ۷۰ درصد خمیر مکانیکی است. ودر دو نوع براق و مات تولید میشود. و بیشتر برای چاپ مجلات و کاتالوگ و ضمائم و چاپ تجاری استفاده میشود.
کاغذ MWC با گراماژ ۷۰ تا ۱۳۰ گرم بر مترمربع و کاغذهای HWC با گراماژ ۱۰۰ تا ۱۳۵ گرم بر مترمربع است. که معمولا ۲ یا ۳ بار پوشش دهی میشوند که روشنی، صافی سطح، جلا و درخشندگی و براقیت بالایی دارند و به خاطر پوشش سطحی جذب مرکب کم و چاقی ترام پایینی دارند. معمولا با افست رول مجهز به خشک کن و افست ورقی برای چاپ مجلات با کیفیت، کاتالوگ و چاپ جلد مجله استفاده میشود.

کاغذهای MFC
این کاغذها نسبت به LWC دارای حجم و سفتی بیشتری هستند با گراماژ ۴۸ تا ۸۰ گرم بر مترمربع و در مواردی استفاده میشود که ما از چاپ کنتراست بالا، خوانایی بالا، ترکیب مناسب ماتی و براقیت و سفتی بالا را نیاز داریم. این کاغذ با دستگاه افست رول مجهز به خشک کن و برای تولید مجلات مخصوص، کاتالوگ، چاپ تجاری و کتاب استفاده میشود.

کاغذ FCO
کاغذ افست پوشش داده شده با یک لایه فیلم پوششی با گراماژ ۴۵ تا ۶۵ گرم بر مترمربع است. با کیفیت سطحی بالا و با کاغذ LWC رقابت میکند البته با براقیت و جلای بیشتر و با دستگاه افست رول مجهز به خشک کن چاپ میشود.

کاغذهای تحریر با خمیر شیمیایی
کاغذ پوشش دار بدون چوب WFU  ـ wood free uncoated
کاغذ افست سبک بدون پوشش و عاری از خمیر مکانیکی که به روش شیمیایی تولید شده مانند کاغذ تحریر

کاغذ افست
شامل طیف وسیعی از کاغذهای پرداخت شده با گراماژ ۷۰ تا ۹۰ گرم بر مترمربع که به صورت ورقی و برای دستگاه افست ورقی تولید میشود که به طور مشخص برای چاپ لیتوگرافی ساخته شده و معمولا کمی سفیدتر از کاغذ کارتریج با ته رنگ کرم است. ۹۰ درصد الیاف از خمیر شیمیایی است. این کاغذها دارای روشنی، صافی سطح، ماتی، مقاومت سطحی و پرزدهی و غبارزایی کم است و برای بهبود کیفیت و مقاومت سطحی آن به وسیله نشاسته آهارزنی میشوند. عملیات پرداخت و پوشش کاغذ افست از نوع مرغوب است که معمولا بدون پرز تهیه میشود. بهترین نوع کاغذ افست را در ماشین کاغذ سازی مجهز به دو توری آبکش، تولید میکنند

کاغذهای سبک وزن یا انجیلی
با گراماژ ۲۵ تا ۴۰ گرم بر مترمربع و برای کتابهای هندبوک، کتاب مقدس، لغتنامه و دفترچه راهنما استفاده میشود. درگذشته با چاپ لترپرس چاپ میشدند ولی امروزه با افست رول چاپ میشوند. این کاغذ بسیار نازک ، سفید رنگ و دارای خاصیت پشت پوشانی. این نوع کاغذ برای نوشتن مناسب نمی باشد.

کاغذهای پوششی عاری از چوب یا عاری از خمیر مکانیکی
این کاغذها مصارف زیادی دارند و در چاپ کتب، مجلات و کاتالوگ، کتابهای راهنما، کاغذهای پشت چسب دار استفاده میشود. این نوع کاغذ دو یا سه بار پوشش دهی میشود و به صورت مات و براق پرداخت و اتوزنی میشود.

کاغذ ظریف پوشش دار استاندارد
این نوع کاغذ بیش از ۹۰ درصد خمیر شیمیایی دارند با گراماژ ۹۰ تا ۱۷۰ گرم بر مترمربع و عمدتا به صورت شیت و برای افست ورقی تولید میشوند.

کاغذهای با پوشش کم وزن
با گراماژ ۵۵ تا ۱۲۵ گرم بر مترمربع. این کاغذ بیشتربه صورت ورقی و کمی به صورت رول تهیه میشود. و گاهی به صورت یک رو پوشش دار نیز تولید میشود.

کاغذهای هنری
جزء کاغذهای چاپی با بالاترین درجه کیفیت هستند. با گراماژ بین ۱۰۰ تا ۲۳۰ گرم برمترمربع که به شکل شیت و به دو صورت مات و براق تولید میشود.

کاغذ کالک
کاغذ رسم مرغوب، سبک و نیمه شفاف که از خمیر الیاف بلند پنبه با ترکیبی از خمیر پنبه و خمیر شیمیایی تهیه میشود. و شفافیت این کاغذ به خاطر پالایش طولانی خمیر یا پالایش خمیر با روغن یا رزین سنتزی حاصل میشود.

کاغذ فتوکپی  Duplicators
این نوع کاغذ به منظور استفاده در دستگاه های فتوکپی ساخته میشود . این کاغذ را معمولا از نوع گلاسه تهیه میکنند. کاغذ فتوکپی به رنگ سفید و یا در رنگهای دیگر ساخته میشود که به شکل ساده و یا با خطوط موازی با آب نقش تهیه میشود و به صورت ۷۰ یا ۸۰ گرمی تولید میشود.

کاغذ پوستر    MG Poster
این کاغذ دارای سطح صاف و براق در یک رو و سطح زبر و خشن در طرف دیگر است، سطح این نوع کاغذ در کارخانه براق می شود . انواع مختلفی از این کاغذ در بازار وجود دارد که برای مصارف بسته بندی استفاده دارد . معروف ترین نوع آن که برای چاپ مصرف می شود ، در جهان با نام کاغذ پوستر شهرت دارد که سطح براق آن را چاپ کرده و از طرف زبر و خشن آن به منظور چسباندن پوستر بر روی تابلو استفاده می کنند. گرماژ این نوع کاغذ از ۷۰ تا ۱۷۰ گرمی در هر متر مربع متغیر است .

کاغذ خودکپی یا کاربن لس   Carbonless
کاغذ خود کپی در انواع سفید و رنگی تهیه می شود ، که با پوشش مخصوصی می توان نقش هایی به رنگ سیاه و آبی را در زمان وارد شدن فشار بر روی آن به کاغذ زیری منتقل کرد . کاغذ خود کپی به صورت ورق یا رول عرضه می شود و گرماژ آن بین ۴۰ تا ۲۴۰ گرم در هر متر مربع است

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *