چاپ ست اداری | طراحی و چاپ کارت ویزیت | چاپ سربرگ و پاکت نامه و پاکت a4

چاپ ست اداری همانطور که از نامشان پیداست چاپ اوراق ( چاپ پاکت نامه ، چاپ کارت ویزیت ، چاپ سربرگ و یادداشت ) مربوط به ادارات است که برای رد و بدل کردن بین موسسات و سازمان های اداری و مکاتبات اداری میباشد .

چاپ ست اداری | طراحی و چاپ کارت ویزیت | چاپ سربرگ و پاکت نامه و پاکت a4|گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

ست اداری چیست ؟

ست اداری  یا اوراق اداری همانطور که از نامشان پیداست اوراقی مربوط به ادارات، برای رد و بدل کردن بین موسسات و سازمان های اداری و مکاتبات اداری میباشد. اوراق اداری معمولاً به ۵ دسته تقسیم میشوند :سربرگپاکت نامهکارت ویزیت و

سربرگ چیست ؟

برگه ای که به منظور مکاتبه بین ادارات و موسسات و سازمانها میباشد و برای یادداشتهای داخلی و نامه نگاریهای اداری از سربرگ خاص هر شرکت استفاده میشود معمولاً وظایف شرکت ، آدرس و مشخصات شرکت را در سربرگ یادداشت میکنیم .همچنین آرم شرکت ،تاریخ ،شماره ، پیوست در سربرگ ذکر میشود .

سربرگ معمولاً با پاکت نامه و کارت ویزیت هماهنگی داشته .

سایزهای متداول سربرگ معمولاً  ۲۱ در ۲۹ و ۲۱ در ۱۴٫۷ سانتی متر می باشد که به a4 و a5 معروف است و  معمولاً در جهت عمودی میباشد و این سایز معمولاًبه دلیل اقتصادی بودن و نداشتن ضایعات انتخاب شده . جنس سربرگ ها بیشتر بصورت چاپ سربرگ کتان ، چاپ سربرگ تحریر ۸۰ و ۱۰۰۰ و ۱۲۰ گرم میباشد .

نکات مهمی که باید در طراحی سربرگ به آن توجه کنیم ؟

سربرگ ها برگه های هستند که در سایز A4 و A5 متداول هستند و در طراحی آن ها از عوامل بصری مثل لوگو شرکت، نام شرکت، ادرس و اطلاعات تماس درج میشود که بسته به سلیقه طراح کنار هم چیده میشوند . سایز لوگو شرکت بسته به سلیقه طراح کوچک و بزرگ در داخل سربرگ طراحی می شود ولی اندازه متداول قرارگیری آن ۵ تا ۱۵ سانتی متر است. بحش ها اصلی و مهمتر در سربرگ با سایز بزرگتر فونت نوشته و طراحی می شوند و باز هم بسته به سلیقه طراح و تایید مشتری لوگو و اسم شرکت کنار هم قرار میگیرند.

سایز سربرگ ها عموما در سایزهای  A4 و A5 چاپ می شوند و معمولا سایز A5 برای مکاتبه هایی که درون سازمان انجام می شود کاربرد دارند و سایز A4 برای مکاتبه هایی که خارج از سازمان انجام می شوند که بیشرر به دلیل سایز بزرگتر بودن آن این عمل انجام می شود که برای مکاتبه های طولانی تر نیاز به چند برگه نباشد.

چاپ سربرگ اختصاصی می تواند کمک زیادی به تبلیغات هر شرکت انجام دهد و یکی از قوی ترین الگوهای کاری برای رسیدن به هدف که بالا بردن کیفیت شرکت می باشد است.

بیشتر در طراحی سربرگ گفته میشود که تا آنجایی که می شود زمینه سربرگ عاری از هر گونه طرح و رنگی باشد تا نوشته روی سربرگ به وضوح خوانده شود.از انجایی که بعد از چاپ سربرگ ، سربرگ توسط عوامل شرکت پر میشود و زمینه سفید نوشته می شود پیشنهاد میشود از المان ها و طرح ها در وسط سربرگ در موقع طراحی استفاده نشود.در بعضی مواقع می توان برای استفاده و نشان دادن رنگ های سازمانی سربرگ دورو چاپ کرد و پشت آن از رنگ سازمانی استفاده کرد.

آرم یا لوگو شرکت ، نام شرکت ، شماره ثبت و تاریخ ، شماره پیوست و نشانی و اطلاعات تماس اطلاعاتی هستند که باید در طراحی یک سربرگ لحاط گردند .

توصیه می شود در طراحی سربرگ ها از فونت های با سایز بزرگ استفاده نوشد ، سایز استاندارد فونت در سربرگ ها بین ۱۰ تا ۱۴ می باشد.

طراحی سربرگ مسلزم حرفه ای بودن در زمینه طراحی سربرگ است و این کار هر چقدر توسط طراح حرفه ای تری انجام شود در آخر بهره بری بیشتری میتواند برای شرکت به ارمغان بیاورد.

کارت ویزیت چیست؟

کارت ویزیت کارتی برای شناسایی و معرفی شغل و حرفه افراد حقیقی و حقوقی است که در یک برخورد کوتاه بین دو نفر رد و بدل شده و به یک معارفه اجمالی و کوتاه میانجامد و یک آشنایی کوتاه و کلی به مخاطب داده و میتوان با توجه به شغل و حرفه مورد نظر و سلیقه طراح و سفارش دهنده ابعاد آنرا افقی و عمودی انتخاب کرد که البته نوع افقی آن از لحاظ ترکیب بندی بسیار مناسب تر است .

بهترین و اساسی ترین ابزاری است که برای معرفی و اطلاع رسانی شغل و پیشه خود باید همیشه و در هر مکان و زمانی به همراه داشته باشیم. چاپ کارت ویزیت یکی از اولین و بهترین کارهای است که برای پیشرفت،اعتبار دادن و معرفی کردن کسب و کار خود باید انجام دهیم . شما کارت ویزیت را به مخاطبان و مشتریان احتمالی خود خواهید داد تا اطلاعات لازم برای تماس با شما را در کارت ویزیت شماداشته باشند.

همچنین می توانید کارت ویزیت را داخل نامه ها بیندازید یا بوسیله کارت ویزیت خودتان و کارتان را به دیگران معرفی کنید. همچنین اگر در روزنامه ها و پیک های محلی تبلیغات می کنید، کارت ویزیت  شما می تواند یک کپی آماده برای صفحاتی باشد که تبلیغات شما در آن چاپ می شود.

مهم نیست که می خواهید از کارت ویزیت خود در چه جایی استفاده  داشته باشید، مهم این است که این کارت ویزیت باید کاملاً خوانا، حرفه ای، و جذاب باشد و به مشتریان و مخاطبان کمک کند  به خاطر بیاورند که شما که هستید؟، شغل شما چیست؟ و چطور و چگونه میتوانندبا شما تماس داشته باشند.

چاپ کارت ویزیت سلفون مات از جمله کارت ویزیت های مقرون به صرفه و شیک می باشد.

این نوع کارت ویزیت بر روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم چاپ می شود. سپس بر روی آن روکشی از سلفون مات یا براق قرار می گیرد که موجب استحکام بیشتر کارت ویزیت نسبت به رطوبت و می شود.

امکان ارایه خدمات یووی موضعی ، طلا کوب و یا نقره کوب ، امباس (برجسته سازی) روی سلفون امکان پذیر است.

معمولاً سایز مورد استفاده و استاندارد کارت ویزیت  ۶ در ۹ سانتی متر می باشد  که بسته به سلیقه آنرا کم و زیاد کرده و هیچ محدودیتی در اندازه نخواهد داشت .

کارتهای ویزیت با آنکه حجم کم و کوچکی داشته ولی برعکس خیلی مهم است و دارای اهمیت فوق العاده ای است.

 در طراحی کارت ویزیت باید یک مورد خیلی مهم را در نظر داشت و آن هم فضاهای خالی تر در دو طرف کارت که به عنوان دستگیره استفاده میشود . که در زمان رد و بدل کردن کارت قسمت های اصلی کارت در زیر دست اشخاص مخفی شود و کل کارت و کل مفاهیم مورد نظر در یک نگاه دیده شود .

کارتهای ویزیت معمولاً دو مورد هستند

– کارت های اداری

– کارتهای شخصی که معمولاً اطلاعاتی از قبیل آدرس ،اسم و فامیل و فعالت و خدمات ، شماره تلفن و گاهی اوقات سایت هم آورده میشود . و اگر دارای آرم باشد از آرم مورد نظر در کارت ویزیت حتماً استفاده میشود .

نکته مهم دیگر در طراحی کارت ویزیت این است که یک کارت باید سالم و فضایی سالم و دارای سفید خوانی زیاد باشد و در مورد استفاده از تصاویر و رنگ باید نظر طراح را نیز جویا شد و یک کارت نباید آنقدر شلوغ باشد که اصل موضوع و فونتهای به کار رفته خوانده نشود .برای چاپ کارت ویزیت مانند چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور  عموماً از چاپ افست ( ۴رنگو ( چاپ دیجیتال و کمتر از همه از چاپ سیلک استفاده میکنند و معمولاً بر روی مقواهای مختلف اعم از گلاسه ، مات استفاده میشود .

نوع طراحی کارت ویزیت بستگی به موضوع شغل ، براق ، مقواهای بافت دار ، پلاستیکهای فشرده و پرس شده چاپ میشود و بسته به نوع فعالیت گاهی اوقات از مقواهای گرم پایین نیز استفاده میشود . ولی عموماً کارتهای اداری دارای روکش ورنی میباشند .

اندازه کارت ویزیت های عمومی ۴٫۸ در ۸٫۵ سانتی متر می باشد و رزولوشن آن ۳۰۰ دی پی ای میباشد همچنین برای استفاده از رنگهای مختلف باید دقت کرد زیرا بعضی از رنگها مانند بنفش و سرمه ای از زیر چاپ ممکن به رنگ دلخواه در نیایند .همچنین کارت های ویزیت با جنس کتان یا سلفون مات باید در انتخاب رنگ دقت بیشتر کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کارت ویزیت و قیمت چاپ کارت ویزیت و نمونه کار کارت ویزیت می توانید به صفحه طراحی و چاپ کارت ویزیت مراجعه فرمایید

 

پاکت نامه   چیست ؟

پاکتی مخصوص به شرکت و موسسه خاص که درآن اوراق اداری آن موسسه به سازمانها و ادارات مختلف برده میشود . معمولاً در طراحی پاکت باید توجه داشت تا حد امکان از قرار دادن عکس و به ویژه نوشتار در پشت پاکت قسمت بالا سمت راست اجتناب شود زیرا این محدوده در تمام دنیا برای الحاق تمبر پیش بینی شده است و در صورت نادیده گرفتن این موضوع از سوی طراح به کاربرد پاکت نامه لطمه وارد میشود .

معمولاً ابعاد پاکت نامه براساس سربرگ تعیین ابعاد میشود . از طول آن حدود یک سانتیمتر یا بیشتر و از عرض آن براساس حدود یک سوم بلندای سربرگ به اضافه حدود یک سانتیمتر است .

از زمان های نه چندان دور از پاکت نامه برای ارسال نامه های خود استفاده میکردند.

از مزایای این پاکت ها این بود که نامه جنبه رسمیت پیدا میکرد و از آنها برای بسته بندی استفاده میکردند

چاپ پاکت همیشه با چاپ تمبر و زدن روی نامه همراه بوده است.بصورتی که برای رسمی شدن نامه روی پاکت آن نسبت به هر کشور و منطقه تمبر مخصوص خود را میزدند.

چاپ پاکت مخصوص نامه ، چاپ  و ساخت پاکت اداری A4 ، طراحی و چاپ پاکت های A3 و  A5 و نامه از متداول ترین پاکت های موجود هستند.

امروزه پاکت ها کمتر استفاده میشوند بدلیل پیشرفت بشر امروزه از وسایل مانند اینترنت و … برای ارسال نامه ها استفاده میشوند اما هنوز پاکت های اوراق رسمی و دفاتر ثبت پاکت های عروسی رواج خاص خودشون رو دارا می باشند.

ماشین های تولید پاکت چه ساختاری دارند و چگونه عمل می کنند؟

تولید پاکت نوعی عملیات تبدیلی محصوب می شود که با استفاده از ماشین های تاکنی و چسب زنی صورت می گیرد. در تولید پاکت از کاغذ های رول یا ورقی استفاده می شود. در روند تولید پاکت به روش رول، شش مرحله اصلی وجود دارد:

  • رول کاغذ باز شده و ابتدا رنگ پوششی (Ooaque) و سپس رنگ های رویی بسته به تعداد برج های چاپ در دوطرف آن چاپ می شود.
  • رول چاپ شده برش پنجره ای می خورد
  • سپس لایه نازکی از چسب به نقاط مورد نظر آن تغذیه می شود.
  • طی چند برش، شکل گسترده پاکت ها بدست آمده و سپس از هم جدا می شوند.
  • درزها چسب می خورند و کار برای رسیدن به شکل نهایی تا می خورد.
  • چسب به لبه در پاکت خورده و سپس خشک می شود.

کاغذ یادداشت چیست ؟

معمولاً در صنعت چاپ هیچ مقدار از کاغذ بیهوده دور ریخته نمیشود .معمولاً از فضاهای مربع و به اصطلاح پرت کاغذ ، کاغذ یادداشت تولید شده و ابعاد خاصی هم نداشته و در طراحی کاغذ یادداشت از عنوانهای رسمی و مطالبی که یک شیوه رسمی به آن بدهد استفاده نمیشود و تنها به آوردن یک شماره تلفن اکتفا کرده .

 

کاغذ چیست ؟

درحقیقت کاغذ لایه ای متشکل ازمواد خام فیبری ، چه طبیعی چه مصنوعی، که در قالب خمیر تهیه می شود و نوع و مورد استفاده آن براساس ترکیبات شیمیایی و گونه های چوبی که در آن استفاد می گردد، تعیین می شود.

شناخته شده ترین ماده چاپی کاغذ است.

کاغذ از پرمصرف ترین مواد اولیه چاپ است. تقریبا تمام کارهای چاپی با استفاده از کاغذ چاپ می شوند. کاغذ در طول تاریخ پیدایی خود تا کنون، پیوسته اصلی ترین و پایدارترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده است.

مصریان باستان اولین قومی بودند که از مغز نوعی نی به نام (پاپیروس) کاغذ به روایت تاریخ، ساختند.

مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشند. در درجه دوم کاغذهای ساخته شده از چوب و در درجه سوم کاغذهای ساخته شده از نیشکر قرار دارند.

بخش عمده ای از هزینه های یک سفارش چاپی مربوط به کاغذ است که در بعضی از موارد تقریبا بیش از نیمی از کل هزینه تولید را شامل می شود

 

 کاغذ تحریر چیست و کاربرد آن در چاپ ست اداری کجاست ؟

معمولی ترین نوع کاغذ مصرفی در بازار که بیشتر در گراماژ ۷۰ الی ۹۰ گرم استفاده میگردد . سطح آن هیچگونه پوشش اضافی ندارد.

کاغذ تحریر همان است که در چاپ کتاب و کاتالوگ استفاده های زیادی دارد . این کاغذ همانند کاغذ روزنامه از خمیرهای مکانیکی ساخته می شود با این تفاوت که برای بالا بردن سطح ظاهری و کیفیت پذیری چاپ بالاتر بر روی آن درجات مختلفی از آهار زنی و پوشش دهی پیاده می شود.

کاغذ تحریر بر اساس مطالبی که قرار است رویش چاپ بشود در کیفیت متغیر است. مثلا برای چاپ کتاب های جیبی ارزان قیمت از کاغذ های کالیبر استفاده می شود که سنگین تر از موارد مشابه است یا مجلات معمولی که در ساخت کاغذشان از ۵۰ درصد خمیر مکانیکی استفاده می شود که در بعد از ساخت اولیه پوششی بر آن نهاده شده و براق سازی می شود تا یک سطح سفید و خوب برای چاپ به دست دهد.

کاغذهایی که معمولاً برای چاپ به روش افست و برای تهیه سربرگ از آن ها استفاده می شود و برای نوشتن با خودکار مناسب می باشد. در ساخت این کاغذ از خمیر چوب استفاده می شود، اما به جای استفاده از روش مکانیکی، روش شیمایی تولید می کنند مقدار خمیر شیمیایی مصرفی در این روش تقریبا ۹۰ درصد است.

این نوع کاغذ از استحکام و رنگ خوبی برخوردار است و عموما به عنوان کاغذ تحریر، کاغذ فتوکپی و عموم مجله استفاده می شود. این نوع کاغذ را باید در ردیف کاغذهای سبک و مناسب برای سربرگ های اداری، تحریر و تایپ دانست. گرماژمعمول کاغذ های تحریر معمولا  از ۷۰ گرم تا ۱۰۰ گرم را می باشند

 

 

چاپ ست اداری
  • چاپ ست اداری
5.0

خلاصه

ست اداری یا اوراق اداری همانطور که از نامشان پیداست اوراقی مربوط به ادارات، برای رد و بدل کردن بین موسسات و سازمان های اداری و مکاتبات اداری میباشد. اوراق اداری معمولاً به ۵ دسته تقسیم میشوند :سربرگ – پاکت نامه – کارت ویزیت و

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)