تنظیم ماشین چاپ برای چاپ کاغذ و مقوا

همه چیز درباره برش در چاپ
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
مواد و گردش داده ها در چاپ تولید رسانه ای
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

تنظیم ماشین چاپ برای چاپ کاغذ و مقوا

تنطیم ماشین چاپ برای کاغذ

تنظیم ماشین چاپ برای چاپ کاغذ و مقوا

کاغذ چیست ؟

درحقیقت کاغذ لایه ای متشکل ازمواد خام فیبری ، چه طبیعی چه مصنوعی، که درقالب خمیر تهیه می شود و نوع ومورد استفاده آن براساس ترکیبات شیمیایی و گونه های چوبی که در آن استفاد می گردد، تعیین می شود.

شناخته شده ترین ماده چاپی کاغذ است.

کاغذ از پرمصرف ترین مواد اولیه چاپ است. تقریبا تمام کارهای چاپی با استفاده از کاغذ چاپ می شوند. کاغذ در طول تاریخ پیدایی خود تا کنون، پیوسته اصلی ترین و پایدارترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده است.

مصریان باستان اولین قومی بودند که از مغز نوعی نی به نام (پاپیروس) کاغذ به روایت تاریخ، ساختند.

مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشند. در درجه دوم کاغذهای ساخته شده از چوب و در درجه سوم کاغذهای ساخته شده از نیشکر قرار دارند.

بخش عمده ای از هزینه های یک سفارش چاپی ( چاپ کاتالوگ یا چاپ بروشور یا بسته بندی) مربوط به کاغذ است که در بعضی از موارد تقریبا بیش از نیمی از کل هزینه تولید را شامل می شود.

تنظیم ماشین چاپ برای چاپ کاغذ و مقوا

یکی از بی نظیرترین مکانیک های صنعت چاپ در فضای مجازی زحمات و دانش فنی بیش از یک عمر خود را منتشر کرده است که برای جمع آوری و در اختیار گذاشتن برای جامعه بزرگ صنعت چاپ کشور بازار چاپ دیجیتال پیش قدم شده است.

تمامی ماشین های چاپ هایدلبرگ قدیمی حتی sormz برای چاپ کاغذ و مقوا تنظیمات مختلفی وجود دارد . پس از چاپ کاغذ تحریر اگر بخواهیم مقوای ۳۰۰ گرمی به ضخامت ۰٫۴ میلیمتر را چاپ کنیم علاوه بر زیر پنجه، پنجه شناور کار بایستی ۰٫۳ میلیمتر از سینی سنجاق فاصله بیشتری بگیرد زیر پنجه پنجه واسطه بین دو برج نیز پس از شل کردن پیچ های آچار ۱۷ خور درجه های سمت چپ و راست زیر پنجه را باید روی عدد ۰٫۴ تنظیم کنیم تا زیر پنجه های این سیلندر ۰٫۳ میلیمتر فاصله بیشتری از سیلندر های چاپ بگیرد تا لبه کار مقوا را دفورم نکند.
حال اگر شما هم مثل اکثریت چاپخانه ها از مکانیک خواسته بودید که به نوعی حد وسط قرار دهد تا به منظور چاپ کارهای مختلف مثل بسته بندی به تنظیمات زیر پنجه دست نزنید بطور حتم تا به حال چندین بار پنجه ها را تعویض کرده اید، یا اینکه ماشین شما مقوا های بالاتر از ۲۰۰ گرم را خوب چاپ می کند ولی در چاپ کاغذ های زیر ۱۰۰ رم مشکل دارید.
ولی امروزه در ماشین های جدید به ویژه پر کار برد ترین آنها یعنی دسته چاپ sm74 سیستمی برای تنظیم زیر پنجه سیلندر های واسطه وجود ندارد و چون این دستگاه قادر به چاپ از محدوده ۰٫۰۶ الی ۰٫۶ هست منطقی است که در کارخانه زیر پنجه ها را روی کاغذ ۰٫۳ تنظیم کرده باشند . در کتابهای سرویس که اینگونه توصیه میکند بنابراین ایده آل ترین چاپ را بایستی در محدوده ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم جستجو کنیم در این صورت تکلیف ما با دستگاه چاپی که بیش از ۹۰ در صد از کارهایش حدود ۱۰۰ گرم باشد چه باید بکنیم و یا دستگاه چاپی که اکثریت کار چاپی آن مقوا ست چگونه بایستی رفتار کرد.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *