تاریخچه چاپ| گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
تاریخچه چاپ
۱۳۹۴-۰۶-۱۴
چاپ برجسته | گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
چاپ برجسته
۱۳۹۴-۰۶-۱۴
Show all

روش چاپ

پاکت تبلیغاتی

پاکت تبلیغاتی

روش چاپ

انواع چاپهای مختلف به خودی خود عملی انجام نمی دهند . بلکه احتیاج به تصاویر ، نوشته های مختلف و نقشه های گوناگون به تعداد زیاد است ، که چاپ را بوجود آورده است .

از نظر وسعت روشهای مختلف چاپ و شباهت زیاد هر یک از این روشها با دیگری ، به کار بردن صحیح هر یک از این اسلوبها ، اطلاعات و مهارت خاصی می خواهد تا با اطلاع صحیح و دقیق از کلیه روشهای مزبور ، و تغییرات و امکانات موجود و حتی اساس و ریشه آنان امکان استفاده صحیح از روشهای مختلف چاپ به دست آید.

به طور کلی به سه طریق اصلی ممکن است ، یک نمونه را اعم از نوشته یا عکس یا نقشه روی یک صفحه کاغذ یا چینی یا پارچه و یا شیشه و فلز چاپ نمود که به شرح زیر است:

الف چاپ برجسته

ب چاپ گود

ج- چاپ مسطح

کلیه روشهای مختلف موجود در تمام عالم از یکی از سه طریق اصلی فوق تشکیل یافته و در این سه طریق قسمت هایی از مدل اصلی که باید چاپ شود مرکب خواهد گرفت و قسمتهایی که نباید چاپ بشود خالی خواهد ماند.

 

انواع روش چاپ به سه دسته تقسیم میشوند:

چاپ برجسته

فرض کنیم روی یک قطعه فلز صاف و مسطح مانند مس یک مربع با مکعب ترسیم شود. چنانچه اطراف این مربع را با وسایلی گود کنیم یک مربع برجسته روی فلز به وجود می آید ….

 

چاپ گود

اگر روی همان قطعه فلز ٬ مربع مزبور را ترسیم کنیم و بالعکس خود مربع را با وسایلی گود سازیم سپس بر روی سطح فلز را بطوریکه مرکب موجود در گودی مربع از بین نرود

 

چاپ مسطح

اگر روی همان قطعه فلز یا سنگ مربع مزبور را ترسیم کنیم و عملیاتی شیمیایی روی فلز یا سنگ انجام بدهیم بطوریکه هنگام چاپ آن مربع مورد نظر مرکب بگیرد

 

مقایسه مشابهت ها و تفاوتهای روشهای گوناگون چاپ

۷مقایسه چاپ سنگی و سربی

چاپ سنگی : قسمت شکلها باید حکاکی شود و در این چاپ بوسیله فیلم و زینگ کلیشه تهیه می شود و حروف سربی ظرافت بخصوصی دارد و خیلی ظریف تر از سنگ است به خاطر همین چاپ سنگی منسوخ شده است ولی هر دو یک کار را انجام می دهند.

معایب : چاپ سنگی ، سنگین است

مقاسه برجسته و چاپ گود :

چاپ برجسته : در چاپ برجسته حروف و شکلها برجسته تر از سطح کار است ولی در چاپ گود و حروف شکل ها پائین تر از سطح کار می باشد . تعمیرات چاپ برجسته به مراتب راحت تر از چاپ گود انجام می شود ، ظرفیت بیشتری دارد و ماشین آالت آن هم پیچیده تر است

مقایسه چاپ افست با لتر پرس :

چاپ افست : چاپ افست همه کارهایش با لیتوگرافی انجام می شود و پلیت آن بسیار سبک و نقل وانتقال آن بسیار راحت می باشد و ظرافت آن بسیار باالتر از لتر پرس می باشد . تنها عیب ماشین افست ، پیچیده بودن آن است . حداکثر چاپ در افست ۶۰۰۰۰ برگ در ساعت است.

چاپ لتر پرس : چاپی است که حروف مستقیما با کاغذ تماس دارد ولی چاپ افست پلیت با واسطه ای الستیکی به نام بالنکت روی کاغذ چاپ می کند . حداکثر چاپ ماشین لتر پرس بیشتر از ۵۰۰۰ برگ در ساعت نمی تواند باشد

مقایسه چاپگر جوهر افشان و لیزری:

چاپگر جوهر افشان می تواند کارهای رنگی انجام دهد ولی لیزری فقط برای چاپ سیاه و سفید است . کیفیت کار لیزری بسیار باال است ولی تک رنگ است.

چاپ برجسته : در ابتدا برای هر چاپی باید آن نوشته یا عکس را داشته باشیم که بشود آن را روی کاغذ آورد . مثال مهر که به صورت برجسته است شامل سرب یا سنگ باشد ( یا یک چیز سخت ( .

چاپ مستقیم: مرکب مستقیما با کاغذ تماس دارد ک شامل سربی ، حروف سنگی ، چاپ گود فلکسو گرافی . جنس حروف سنگی و سربی سخت است ولی فلکسو نرم می باشد و مخصوص نایلون است .

ما برای اینکه نوشته ای را چاپ کنیم از قطعات پیش ساخته استفاده می شود مانند حروف چینی یا اینکه از طریق لیتو گرافی و کلیشه سازی و حکاکی عکسها را روی سرب یا سنگ یا پالستیک سخت کپی کنیم .

نتیجه گیری : با توجه به بررسی انجام شده در تحقیق ، ویژگیهای صنعت چاپ در گذشته و حال به طور مجزا در ذیل آمده است

ویژگیهای صنعت چاپ در گذشته:  

  1. سرعت پائین

۲. هزینه زیاد

۳. کیفیت پائین

۴. قدرت تکثیر پائین

۵. امکان ویرایش بسیار پائین

۶. سیستم توزیع پائین

۷. .مصرف کاغذ و سایر مواد مورد نیاز باال بود

۸. ماشینهای چاپ تنوع کمی داشت

۹ . چاپ ها به صورت دستی شکل می گرفت

 

 

 

ویژگیهای صنعت چاپ در زمان حال:

  • هزینه کم
  1. 2. کیفیت باال

۳. قدرت تیراژ باال

  • . امکان ویرایش بسیار باال و در حد مطلوب
  • سیستم توزیع باال و به صورت online
  • ضایعات کاغذ و سایر مواد مصرفی به حداقل می رسد
  • امکان ارتقای سیستمهای چاپ به واسطه برخورداری از کامپیوتر
  • مکانیزه شدن فرایند چاپ

 

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *