تسمه نقاله چیست؟
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست
آنچه باید برای چاپ و تولید لیبل و برچسب دانست
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
Show all

سیستم رنگ RGB

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

سیستم رنگ RGB

 

مدل رنگی RGB (آر جی بی)، برای ایجاد تصویر در تلویزیون و مانیتور ها به کار گرفته می شود. در این مدل ،تمام رنگ هااز ترکیب سه رنگ تشکیل می شود.این سه رنگ عبارت هستند از قرمز(Red)  ، سبز    (Green)  و آبی  (Blue) که به آن RGB اطلاق می شود. با ترکیب رنگهای فوق الذکر که به آنها ابتدایی (Primary)  می گویند ،رنگهای دیگر یا ثانویه (Secondary) ایجاد می شود.
با توجه به شکل ، می فهمیم که با ترکیب red و blue ، رنگ magenta تولید می شود. از ترکیب red و green رنگ yellow پدید می آید.
از ادغام دو رنگ blue و green رنگ cyan تولید می گردد. اگر سه رنگ به هم اضافه شوند ، رنگ سفید به وجود می آید و در مقابل زمانی که هیچ رنگی نداریم ، پیکسل با رنگ سیاه پر می شود.
RGB دارای کانال های رنگ نیست .

شالوده آن نور است و به جای سه رنگ قرمز ،سبز وآبی سه نور رنگی داریم . اگر بدانید که نمایشگر ها چگونه تصویر را نمایش می دهند، خواهید فهمید که غیر از این هم نمی تواند باشد. زیرا در مانیتور ، تغییر ولتاژ ارسالی به پیکسل ها ، باعث ایجاد نور رنگی می شود . این نور ها که با هم تر کیب می شوند در نهایت رنگ پیکسل را می سازند.زمانی که به تابش یک نور نیاز نداریم مانند این است که ، جلوی آن نور یک تلق مشکی قرار دهیم تا از تابش آن نور جلو گیری کنیم و اصطلاحا آن را ببندیم.
در واقع مفهوم وجود رنگ با حضور نور معنی پیدا می کند. رنگها بطور کلی، به معنی برگشت نور از یک شئ یا یک منبع نوری هستند.( مانند تجزیه نور مرئی به رنگ در منشور)
این سیستم رنگ که به عنوان متداول ترین سیستم رنگ شناخته شده است ، سیستم رنگی وابسته به وسیله بوده و در وسایل گوناگون به صورت های مختلفی ظاهر می شود.

سیستم افزودنی یا additive از ترکیب سه رنگ اصلی RGB رنگ سفید حاصل می شود. به زبانی ساده تر با توجه به اینکه صفحه نمایش این قبیل وسایل تیره است برای ایجاد تصویرباید به آن رنگ اضافه نمود. تبیین اینکه چرا به این نوع سیستم رنگ افزودنی می گویند از روشهای مختلفی قابل توضیح است. رنگ سفید یا نور سفید داری طیفهای مختلفی است که با یک منشور، آن طیفها قابل تشخیص هستند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که رنگ مشکی فاقد طیف نوری هست. در یک زمینه مشکی برای ایجاد تصویر باید رنگ اضافه نمود. در صورتیکه در زمینه سفید برای ایجاد تصویر باید طیف رنگ مورد نظر را از مجموع رنگهای سفید کم و یا حذف نمود.
مدل رنگ سرخ ، سبز ، آبی

مدل(Red,Green,Blue) برای ایجاد تصویر در تلویزیون ها و صفحه های نمایش کامپیوتر به کار گرفته میشود . در این مدل، رنگ ها از ترکیب سه رنگ اصلی سرخ و سبز و آبی حاصل میشود.

نکته های مهم:
در مدل RGB حیطه رنگ وسیع است.
در RGB تمام رنگ ها و نورها به کمک سه رنگ نمایش داده می شوند.
در RGB رنگ سیاه یعنی هر سه مولفه سرخ و سبز و آبی صفر باشد و اصلا وجود نداشته باشد.
در RGB رنگ سفید یعنی هر سه رنگ سرخ و سبز و آبی حداکثر اندازه باشند.
در مدل RGB فایل های تصویری کوچکتر هستند.

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *