کارتهای مغناطیسی گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
کارتهای مغناطیسی
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
کارتهای رادیویی فرکانس بالا گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
کارتهای رادیویی فرکانس بالا
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
Show all

طراحی امنیتی

طراحی امنیتی

طراحی امنیتی چیست ؟

مواد تشکیل دهدنده طراحی و چاپ امنیتی را توضیح دهید ؟

پلی‎­کربنات

یک نوع پلیمر قابل ارتجاع در اثر حرارت است که دارای سختی مناسب می­‎باشد. در مواقعی که از پلی­‎کربنات برای اسناد (صفحه اطلاعات شخصی یا کارت­‎ها) استفاده می­‎کنیم آن­ها را با لایه‎­های مختلف به وسیله حرارت ترکیب خواهیم کرد. اگر پلی­‎کربنات را برای اسناد امنیتی انتخاب کنیم قادر خواهیم بود که یک محدوده وسیعی از عناصر امنیتی ویژه را اجراء کنیم. برای مثال شخصی­‎سازی بوسیله حکاکی لیزری، تصویر دوم با استفاده از سوراخ کردن با لیزر (تصویر شبح) و تصاویر لیزری متغییر جزء این عناصر امنیتی می­‎باشد.

پی وی سی

یکی از پرمصرف­ترین ورق­های پلیمری قابل ارتجاع در اثر حرارت می­‎باشد. در بسیاری از اسناد به عنـوان سطح چاپ شونده مـورد استـفاده قرار می­‎گیرد. لازم به ذکر است که یکی از تفاوت­های عمدۀ ورق­های پی­‎وی­‎سی و پلی‎­کربنات طول عمر آن است. اصولاً پلی­‎کربنات را برای چاپ­‎های امنیتی و برای اسنادی که نیاز به طول عمر بیشتری دارند مورد استفاده قرار می‎دهند.

 

گیلوش یا الگوباخطوط ریز

طراحی ظریف (پیچیده) که شامل خطوط دنباله­‎دار و در هم پیچیده به صورت الگوهای هندسی است را گیلوش می­‎نامند. چاپ امنیتی با طراحی گیلوش‎­ها یا دیگر الگوها با خطوط ریز ساخته می­‎شود، هدف از این گونه طراحی­‎ها بالا بردن موانع برای جلوگیری از بازتولید اسناد می­‎باشد. معمولاً با رنگ­های رنگین­‎کمان این تکنیک ترکیب می‎­شود.برای کارهای امنیتی معمولاً از گیلوش‎­ها و الگوهای خطوط ریز زیر استفاده می­‎کنیم:

الگو گیلوش تک رنگ و چند رنگ

الگو گیلوش مثبت

الگو گیلوش منفی

پاسپورت کشور پادشاهی انگلستان

پاسپورت کشور جمهوری چک

الگوهای خطوط ظریف برجسته

 

­رنگ آمیزی به صورت رنگین کمان

گاهی اوقات با نام چاپ گردن با تیغه مرکب‎دانsplit duct printing شناخته می‎شود.فرآیند رنگ آمیزی به صورت رنگین کمان درچاپ افست انجام می‎گیردو برای محافظت از امنیت سند در مقابل تفکیک رنگ و کـپی گرفتـن از آن مـورد استـفاده قـرار می­‎گیرد. این تکنیک به وسیله ادغام رنگ­‎های ترکیبی داخل یکدیگر به صورت بسیار دقیق می باشد که نتیجه آن تغییر رنگ تدریجی بدون استفاده از تکنیک ترام می‎­شود.

مرکب آنتی استوک
این دسته ازمرکب های امنیتی شامل اجزاء ومولفه‎هایی هسنتد که فلورسنت های موجود درمحدوده طیف  مرئی طیف رنگی آنها موقعی که تحت تابش نور مادون قرمز با طول موج حدود۹۰۰nm قرار گیرند، مشخص می­‎شود. برای روئیت این اثر نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی خاص می­‎باشد.

مرکب های حساس

نـوعی مرکب قابـل حل است که مطمئنـاً در حلال­‎ها و آب حـل  خواهد ­شد. این مرکب در موقعی که در معرض حلال قرار می­‎گیرد، سبب م‎ی­شود که یک قسمت از چاپ امنیتی شسته و سفید شود
                                                                                                                         
                                                                                                                                                               

پاسپورت کشورانگلستان                 

مرکب تراوشی

این دسته از مرکب­های  امنیتی شامل پیگمنت­های مخصوصی هستند که همراه با حلال خود بداخل لایه کاغذ رخنه می­‎کند، بطوری‎که هر گونه تلاش مکانیکی برای پاک کردن آن سبب آسیب دیدن و خراب شدن سند خواهد شد و این خرابی به راحتی قابل روئیت می­‎گردد.نباید این دسته از مرکب­های امنیتی را با مرکب های حساس اشتباه نمود .

                           
شماره سریالی که با مرکب ترشحی چاپ میشود

مرکب فلورسنت

مرکب های که شامل رنگدانه های فلورسنت هستند، که جهت چاپ متون یا تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مرکب زیر نور عادی قابل روئیت است و فلورسنت موجود در آن در زیر لامپ UV قابل مشاهده می باشد. فلورسنت یک نور منتشر شده با طول عمر کوتاه است که در طی ۸-۱۰ ثانیه قطع می شود.

پاسپورت کشورپرتغال (مرکب فلورسنت )      

پاسپورت کشورپرتغال ( چاپ پس زمینه )

قهوه‎ای درچاپ پس زمینه درزیرنورuv فلورسنت سبزکه درریزنورعادی به نظر می‎رسند.      

چاپ پس زمینه با خصایص متفاوت

  • گیلوش یا الگوهای با خطوط ریز
  • الگوهای توری شکل
  • ماکرو پرینت
  • مناطق رنگی تنپلات
  • خطوط ریز برجسته

چاپ پس زمینه

چاپ رنگین پس زمینه، اطلاعات شخصی، متون پیش چاپ، گیلوش­ها یا الگوها با خطوط ریز را می­توان جزء چاپ پس زمینه نام برد که این عناصر با متون بی‎­پایان، ریز نقش­ها، رنگ­های رنگین کمان و یا دیگر المان­های امنیتی ترکیب می‎­شود و در جهت حفاظت از جعل شدن و یا دستکاری اطلاعات بسیار مؤثر است.

پاسپورت کشور جمهوری چک

الیاف نوری فلورسنت

دایره­ها (دیسک­‎های) کوچک رنگی با مشخصات فلورسنت (قابل روئیت زیر نور یووی) که در خمیر کاغذ در حین فرآیند تولید کاغذ برای افزایش ضریب امنیتی به آن اضافه می­گردد. ممکن است این خصیصه در زیر نور عادی قابل رؤیت و یا غیر قابل رؤیت باشد

الیاف نوری

دایرهای و تارهای کوچک رنگی با کاغذ در طی فرآیند تولید خمیر کاغذ به آن اضافه و در آن پخش می­گردد. الیاف نوری همانند تارهای رنگی به کاغذ افــزوده می‎­شوند. الیاف نوری اغلب می­‎توانند متالیک یا شفاف باشند. این الیاف همچنین ممکن است زیر نور یو­وی  به صورت فلورسنت دیده شوند، یا یک سطح به صورت رنگین­‎کمان یا یک محدودۀ رنگی را به نمایش گذارند.
 

چاپ امنیتی اسکناس کشور ایتالیا            

فیبرهای رنگی

فیبرهای امنیتی با رنگ­های مختلف که با خمیر کاغذ در طی فرآیند ساخت کاغذ ترکیب می­‎شوند. بنابراین در داخل کاغذ تارها به صورت کاملاً پراکنده با عمق­های مختلف قرار می­‎گیرند. رنگ تارها یک برجستگی آشکاری را در مقابل کاغذ معمولی به کاغذ می‎­دهد که با چشم غیر مسلح به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. این بخش را با فیبرهای ترکیبی، فلورسنت و الیاف نوری اشتباه نگیرید. بااستفاده ازارسال نورقابل مشاهده است

فیبرهای فلورسنت

فیبرهای با مشخصات فلورسنت که قابل رؤیت زیر نور یووی می­باشند، در هنگام ساخت خمیر کاغذ و طی فرآیند ساخت کاغذ با الیاف ترکیب می‎­شود تا به خصایص امنیتی اسناد کمک کند. این تارها یا به صورت آشکار می‎­باشد (تارهای رنگی) و یا زیر نور عادی غیر قابل روئیت است.

ذرات فلورسنت بسیارریز

رنگدانه‎های متالیک

رنگدانه‎­های متالیک مثل آلومینیوم و برنز که در ترکیبات مرکب­‎های چـاپ جـهت تولیـد یـک سطح با درخشـندگی متالیـک استفاده مـی‎­شود. مرکب­های متالیک جزء دستۀ از مرکب­های امنیتی است که سختگیری شدیدی در ارتباط با این دسته وجود ندارد بلکه به صورت آزاد در اختیار همه برای چاپ­های تجاری موجود است. با این وجود مرکب­های متالیک جزء مرکب‎­های غیر قابل کپی می­‎باشد یعنی در هنگام کپی کردن آن (بوسیله پرینتر رومیزی) نمی­توان اثری شبیه اصل را بدست آورد.

پاسپورت کشوراستونی (آرم نظامی کشوررابا مرکب متالیک پوشش داده‎اند)

مرکب فتوکروماتیک

مرکب­‎های فتوکروماتیک در اثر قرار گرفتن زیر نور یووی تغییر رنگ خواهند داد. زمانی که نور یووی به سطح مرکب فتوکروماتیک برخورد می­‎کند تغییر رنگ ایجاد می‎­شود این تغییر رنگ برای مدت زمانی پس از خارج کردن سطح از زیر نور یووی ادامه پیدا می­‎کند. برای مثال پاسپورت کشور استونی و مالت از نوامبر سال ۲۰۰۰ به بعد از این نوع مرکب استفاده کردند.

پاسپورت کشوراستونی چاپ روی لمینت بااستفاده ازتکنیک های رنگین کمان (مرکب فتوکروماتیک )

مرکب متغیرنوری

مرکب چاپی که شامل رنگدانه­‎های متغییر نوری می‎­باشد که حیطه رنگی وسیعی را نمایش می‎­دهد (درجات مختلف از رنگ) که بستگی به زاویه مشاهده کننده یا نور ارسال شده دارد. مرکب­های متغییر نوری شامل لایه­‎های مختلف از ذرات ریز مرواریدی مانند در داخل مرکب شفاف است. رنگدانه‎­های برفکی به وسیله دستگاه­‎های نوری با طول موج خیلی ریز قابل رؤیت هستند. OVI عموماً در چاپ انتاگلیو و یا اسکرین مورد استفاده قرار می­‎گیرد.

 مرکب رنگین کمانی

مرکب­‎های رنگین کمان شامل رنگدانه­‎های شفافی هستند که به سبب ته­‎نشین شدن غشر نازکی از آن در دانه­‎های ریز حالتی برفکی مانند ایجاد می­‎کنند. زمانی که زاویه آن با زاویه نور تغییر پیدا می­‎کند سبب می­گردد که با پرتو نور ترکیب گشته و یک حالت درخشندگی، یا مروارید مانند (شبیه سر سوزن که تغییر رنگ پیدا می­‎کنند) را ایجاد کند.

 

پاسپورت کشورفرانسه- مرکب رنگین کمان

مرکب کروماتیک ترمو(حرارتی)

مرکب های ویژه ای که رنگ شان در درجه حرارت های مختلف قابل تغییر است.

مرکب فسفرسنت

مرکبی که شامل ترکیباتی است که بعد از آن که نور با طول موج خاصی به آن تابیده شود نور منتشر شده را از خود خارج می­‎کند (نورهای معمولی یا نور UV). در متریال­های فلورسنت انتشار نور بعد از پایان تحریک تابش ادامه پیدا می­‎کند (از۸-۱۰ ثانیه تا ثانیه و ساعات متمادی) در حالی­که در فلورسنت زمان انتشار بسیار کوتاه است و حداکثر تا ۸-۱۰ ثانیه متوقف می‎­شود.

چاپ فلورسنت

چاپ رویی که در زیر نورهای عادی غیر قابل روئیت است اما بر اثر تابش نور UV مشخص می گردد.

    
پاسپورت کشورایسلند – پس زمینه در زیرنور

نخ امنیتی فلورسنت

یک نخ (باریکه) نازک پلاستیکی، متالیک یا دیگر مواد مصرفی که در لایه‎ه­ای از کاغذ به طور کامل یا تکه تکه در طی فرآیند ساخت کاغذ جاسازی شده است، فلورسنت موجود در این نخ زمانی که تحت نور UV  قرار بگیرد به یک شی چند رنگی دیده می­‎شود .                                                                                                                                                           

شماره سریال فلورسنت :

یک شماره منحصر به فرد که برروی سند چاپ می­شود و برای شناسایی سند به کار می­رود که فلورسنت موجود در آن فقط در زیر نور UV قابل روئیت است.

 

گواهینامه رانندگی کشورلیتوانی

شماره سریال

یک شماره مسلسل واحد که برروی سند، چاپ یا پرفراژ می شود و برای شناسایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صورت مفقود شدن سند با این شماره سریال قابل پیگیری است.

پرفراژسوزنی

ساخت پرفراژهای مکانیکی (که بوسیله دستگاه پرچ ایجاد می­‎شود) برای اینکه حروف و شماره­‎ها را داخل اسناد به کار ببندیم. شماره سریال­‎ها به ترتیب (به صورت دایره­‎های ماتریس مانند) با حفره­‎ها با اندازه­‎های مساوی با لبه­‎های به طرف یک سمت پرفراژ خواهند شد. پرفراژهای سوزنی به وسیله برآمدگی­‎های حاصله که می­‎توان از پشت سطح آنرا احساس کرد قابل تشخیص می­‎باشد.

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *