فرمتهای ذخیره سازی فایلهای گرافیکی برای چاپ

چاقی ترام
چاقی ترام
۱۳۹۴-۰۷-۱۸
اندازگیری چاپ
اندازگیری در چاپ
۱۳۹۴-۰۷-۱۹

فرمتهای ذخیره سازی فایلهای گرافیکی برای چاپ

بهترین کیفت برای چاپ تصویر باید چگونه باشد ؟

رزولیشین چاپ باید چقدر باشد؟

یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت محصول چاپی نهایی استفاده درست از پسوندهای گرافیک آن فایل می باشد. به اینصورت که فایل pdf برای چاپ مناسب می باشد.

هر یک ازاین فرمت ها به منظور خاصی ایجاد شده اند که در اینجا به مرسوم ترین آنها اشاره میکنیم.  

TIFF : این فرمت یکی ازمعروفترین و با سابقه ترین فرمت ها برای ذخیره سازی تصاویر رستر است. تصاویر تک رنگ و چهاررنگ را میتوان با این فرمت ذخیره سازی کرد. تمامی اطلاعات تصویر و تک تک پیکسل ها در فایل ذخیره میشوند و به دلیل عدم استفاده حجم فایلها از روش خاصی برای فشرد سازی معمولا نسبت به روشهای دیگر زیاد است

EPS : این فرمت که خود به دو نوع EPS رستری و EPS وکتوری تقسیم میشود، برای ذخیره سازی هر دو دسته فایلهای گرافیکی استفاده میشود. در انتقال ۶۹ ترسیمات وکتوری از نرم افزارهای وکتور به ماکت صفحه آرایی ، بهتر است از این فرمت استفاده شود.

JPEG : فرمت JPEG یک روش ذخیره سازی کامل برای ذخیره سازی تمام اطلاعات اولیه ی یک تصویر اسکن شده نیست؛ زیرا به هنگام ذخیره سازی، با توجه به پارامترفشرده سازی خواسته شده، بسیاری ازپیکسلهایی که دارای رنگهای نزدیک هستند به صورت یکسان و دارای فقط یک رنگ در نظر گرفته میشوند. این کار به درجه ی فشرده سازی فایل کمک کرده و فایلهای رستری بسیار کوچکتری در رایانه ایجاد میشود. البته به دست آوردن این فایلهای کوچکتر به قیمت از دست رفتن مقداری از اطلاعات تصویر تمام میشود که میتواند به کیفیت تصویر لطمه وارد کند. با این حال در بسیاری ازموارد که هدف یک چاپ نفیس نیست ازاین فرمت برای ذخیره سازی فایلهای رستر استفاده میشود. به دلیل اندازه ی کوچک فایلها در این روش، از آن به عنوان یکی از فرمتهای استاندارد تصاویر اینترنتی استفاده میشود. بهترین کیفیت عکس برای کار چاپی باید ۳۰۰ dpi باشد یا بهتر بگویم باید رزولیشن تصویر ۳۰۰ باشد.

PDF : از آنجا که نرم افزارهای صفحه آرایی و دیگر نرم افزارها هر یک فرمت ذخیره سازی خود را دارند و اغلب نمیتوان محتوای یک فایل با فرمت مشخص را بدون استفاده از نرمافزار ایجادکننده ی آن مشاهده یا چاپ نمود، یکفرمت استانداردبا نام PDF (فرمت قابل حمل از یک رایانه به رایانه ی دیگر ابداع شده است. با تبدیل صفحات ایجاد شده در نرم افزارهای صفحه آرایی به فرمت PDF ، این صفحات قابل مشاهده و چاپ از طریق رایانه های دیگر و سیستم عاملهای دیگر به . Portable Document Format ١ وسیلهی نرمافزار Acrobat خواهند بود. به ویژه نیازی به نصب فونتهای استفاده شده در متن در دیگر رایانه – ها نیست. امروزه فرمت PDF نه تنها به فرمت استاندارد برای انواع خروجی مثل فیلم، پلیت، پلات و… تبدیل شده است بلکه یکی از فرمتهای رایج اطلاع رسانی در اینترنت نیز محسوب میشود.

ـ پست اسکریپت PS2 این فرمت در واقع زبان مشترک دستگاه های خروجی حرفه ای است. فایلهای آماده ی خروجی و چاپ ابتدا به این فرمت که زبان استاندارد برای تعریف نوع و محل عناصر صفحه و دیگر مشخصات آنهاست تبدیل میشوند. دستگاههای خروجی حرفه ای این فرمت را به عنوان فرمت استاندارد تعریف عناصر صفحه میشناسند و اطلاعات آن را بر روی محیط خروجی مثل فیلم، پلیت، کاغذ و… منتقل میکنند. فرمت PDF ارتباط بسیار نزدیکی با فرمت PS دارد. در حقیقت فرمت PDF همان فرمت PS ولی با امکان مشاهده با نرم افزارAcrobat و بدون نیاز به نصب فونتهای استفاده شده است. دستگاههای خروجی ً با فرمت حرفهای علاوه بر فرمت PS، میتوانند مستقیما  PDF نیز کار کنند.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *