گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و ویدئو و فیلم های آموزش چاپ
ویدیو دستگاه سلفون کشی
۱۳۹۵-۰۳-۰۷
گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ
رنگ های پنتون در چاپ چیست ؟
۱۳۹۵-۰۳-۳۱
Show all

فضای رنگی RGB

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ ، ارائه مطالب و فیلم های آموزش چاپ

فضای رنگی RGB | فضاهای رنگی

فضای رنگی sRGB

نام کامل آن sRGB IEC61966-2.1 است . این فضای رنگی کوچکترین و قدیمیترین فضای رنگی بین این سه است. این فضای رنگی در سال ۱۹۹۰ بوسیله HP و مایکروسافت برای مانیتورهای CRT ایجاد شد و بطور گستره توسط دوربینها و اسکنرها پشتیبانی میشود. همچنین در حال حاضر هم بهنوان پروفایل پیش فرض در بسیای نرم افزارها از جمله فتوشاپ است.

مزیت استفاده از این فضای رنگی اینست که در بیشتر دستگاه ها پشتیبانی میشود و بسیار برای تصاویر وب که در مکانها و با دستگاه های مختلف دیده میشوند مناسب است.

مشکل استفاده از این فضای رنگی کوچک بودن آنست که از فضاهای رنگی قابل ثبت دوربین های SLR و برخی پرینترهای جوهر افشان خوب هم کمتر است و ممکن است هنگام تبدیل فضای رنگی به sRGB مقدار زیادی اطلاعات رنگ از دست بدهید.

فضای رنگی Adobe RGB

این فضای رنگی برای مقاصد نیمه حرفه ای و حرفه ای طراحی شده که فضای رنگی آن مناسب چاپ است و از sRGB بزرگتر است. ولی بازهم از فضای رنگی قابل ثبت دوربین های حرفه ای و برخی پرینترهای خاص کمتر است.

مزیت این فضای کاری اینست که بیشتر مانیتورهای حرفه ای دارای فضای رنگی کمی کوچکتر از این فضا هستند و هر آنچه میبینید در فضای رنگی آنست و همچنین مشکلات کار با فضاهای رنگی بزرگ را هم ندارد.
این فضای رنگی میتواند گزینه مناسبی برای پیش فرض بودن برای عکاسان و طراحان گرافیک باشد. و میتوانید براحتی با آن در عمق رنگی ۸ بیت کار کنید.

فضای رنگی ProPhoto RGB

این فضای رنگی از دوتای قبلی بزرگتر است و برای عکاسان و کسانیکه میخواهند مرتبا بین فتوشاپ و لایت روم برای ادیت عکس سوئیچ میکنند مناسب است. همچنین میتوانید براحتی فایلهای RAW را در این فضای رنگی ویرایش کرده و نگران از دست دادن اطلاعات رنگی نباشند.

مشکل استفاده از این فضای رنگی اینست که در فایلهای با عمق رنگ ۸ بیت هر پیکسل میتواند مقداری بین ۰ تا ۲۵۵ داشته باشد. در فضای رنگی sRGB فاصله بین ۱۵۰ تا ۱۵۱ بسیار کمتر از همین فاصله در فضای رنگی ProPhoto RGB است در اینصورت بعد از تبدیل فضای رنگی کوچکی مثله sRGB به فضای رنگی بزرگی مثله ProPhoto RGB ممکن است مشکل نواری شدن عکس (banding) پیش بیاد. برای همین اگر از فضای رنگی ProPhoto RGB استفاده میکنید همیشه باید از عمق رنگی ۱۶ بیت استفاده نمایید. در اینصورت بجای داشتن ۲۵۶ پله، ۶۵۵۳۶ پله خواهید داشت. مشکل دیگر برای کار با این فضای رنگی اینست که مانیتورهای حرفه ای معمولا ۹۸ درصد از فضای رنگی Adobe RGB را پوشش میدهند و چون فضای رنگی ProPhoto RGB بزرگتر است بسیاری از رنگهای این فضای رنگی قابل تولید بوسیله مانیتور نیستند و شما آن رنگها را نخواهید دید. حتی فضای رنگی ProPhoto RGB در قسمتهایی بزرگتر از فضای رنگی قابل دیدن چشم است!

فضای رنگی RGB

فضای رنگی RGB
  • فضای رنگی RGB
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *