پیدایش و سیر تکامل کاغذ و مقوا

گرافیک چیست؟ برای ما چه اهمیتی دارد؟
گرافیک چیست؟ برای ما چه اهمیتی دارد؟ و دانستن چیستی گرافیک چه ضرورتی دارد؟
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
تسمه نقاله چیست؟
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
Show all

پیدایش و سیر تکامل کاغذ و مقوا

کاغذ گلاسه چاپ دیجیتال ، کاغذ تحریر ، کاغذ کرافت ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

پیدایش و سیر تکامل کاغذ و مقوا

حدوده 3000 سال قبل از میلاد مسیح مصری ها برای اولین بار برای نوشتن از ساقه های گیاهی به نام پاپیروس استفاده می کردند.

آن ها ساقه های نی های کنار رود نیل را خیلی نازک برش داده و به طور ضربدری روی هم قرار می دادند و آن ها را تحت فشار خشک می کردند آنگاه پس از خشک شدن، صفحات را می ساییدند و جلا می دادند.

سپس صفحات را سر هم می چسباندند و به صورت طوماری در می آوردند و گاهی طول آن ها به چهل متر هم می رسید.مصریان روی این طومارها را با دست چیزی می نوشتند و امروزه در بعضی موزه ها ای این آثار نگهداری می شود.بعدا در حدوده 1200 سال قبل از میلاد ، با شناخت ماده ی جدیدی به نام پرکامنت رفته رفته پاپیروس از صفحه نوشتاری خارج شد، به طوری که پاپیروس به کلی کنار گذاشته شد و پرکامنت به عنوان بهترین سطح برای نوشتن مورد استفاده قرار گرفت.

تولید کاغذ و مقوا

معمولا برای ساخت کاغذ از تبدیل چندین ماده که در طبیعت موجود است استفاده می شود.این مواد عبارتند از چوب برای تبدیل سلولز و یا مواد مرغوب تری مانند هادرن.

در دستگاه آسیاب ماشینی کاغذ سازی که هولندر نام دارد مواد اولیه کاغذ،نسبت به نوع مرغوبیت کاغذ،وارد شده و عمل آسیاب به وسیله تیغه های نوردی خیلی طریف انجام می گیرد.با اضافه کردن مواد اضافی مانند چسب،زاج سفید و مواد دیگرخمیری به دست می آید که به طرف گره گیر و سنگ گیر هدایت می شود.این دستگاه در سطح تحتانی دارای شیارهایی است که از خروج الیافی گره دار و موادشنی جلوگیری میکند، سپس خمیر مناسب به روی آبکش طولی ماشین که از نوع فلز می باشد هدایت می شود.

از کاغد ها و مقوا ها در صنایع بسته بندی استفاده میشود.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *