کاغذ باطله گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
کاغذ باطله
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
ویژگی های بسته بندی مطلوب
ویژگی های بسته بندی مطلوب
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
Show all

ماشین های چاپ افست کوچک

وسایل جانبی در ماشین های چاپ افست کوچک

منبع : (هاید لبرگ)

با توجه به رشد روز افزون استفاده از ماشین های مدرن لارژ فورت افست هنوز چاپخانه ها به اهمیت ماشین های خاص کوچک در انجام سریع سفارشات چاپی کم تیراژ با سایز کوچک واقف بوده و این گونه از ماشین آلات هنوز به عنوان یک ابزار مؤثر و مفید برای چاپ سفارشات سایز کوچک در تیراژ کم اهمیت خاصی داشته و بسیار مؤثر و مقرون به صرفه می باشد . کارخانجات سازنده این ماشین آلات برای افزایش توان ماشین و کیفیت و راحتی اپراتور جهت انجام کارهای چاپی مختلف لوازم و ادوات خاصی را طراحی و ساخته اند که در مطلب ارائه شده به معرفی تعدادی از این وسایل مربوط به ماشین چاپ افست GTO ساخت کارخانه هایدلبرک است می پردازیم .

 

 

۱: نشان مخصوص برای کاغذ A4

برای چاپ کاغذهای استاندارد A4 بطور عمودی که طرف کوتاهتر آن بوسیله پنجه گرفته می شود، شما میتوان از نشان اضافی (شکل ۱) که جزو وسایل جانبی میباشد استفاده کنید. پس از باز کردن مهره خروسکی که ریز تنظیم نشان را نگهداشته است نشان را با نشان مخصوص جایگزین کرده و نشان اضافی وارد شده را با پیچ ثابت کنید. نشان فعلی را بایستی در محل مخصوص خود درگیر کنید (شکل ۱) . این نشان تا نصفه قسمت بلندتر کاغذ میرسد آنرا هدایت کرده و مانع از شکم دادگی کاغذها در هنگام حرکت عرضی نشان در جلو سنجاقها می گردد.

 

 

شکل ۱

۲– کنترل دوتائی بگیر الکتریکی

اگر کارهایی که چاپ میکنید بر روی کاغذ نازک باشد. پیشنهاد می کنیم از دوتائی بگیر الکتریکی که جزء وسائل جانبی هستند، استفاده کنید. این وسیله مطابق روش زیر عمل می کند:

یک دیود گالیوم آرسینک ، یک موج نوری را از روی کاغذ با یک تناوب زمانی از پیش تعیین شده عبور میدهد موج دریافت شده با یک مقدار مشخص مساوی با نور منتقل شده توسط یک برگ کاغذ مقایسه می شود.

اگر دو موج مساوی باشند، ماشین به تغذیه خود ادامه میدهد. اگر کاغذ بصورت جفتی باشد، در این صورت یک موج ضعیف ارسال می شود. کنترل الکتریک فعال می شود و تغذیه متوقف میشود، مانع از دوتائی رفتن کاغذ میگردد، چاپ قطع و نهایتاً ماشین متوقف می شود. دوتائی بگیر الکترونیکی بسیار حساس است و بایستی بشدت از آن مراقبت و نگهداری نمود.

دوتائی بگیر حتی با کاغذ مات عمل می کند. دیود گالیوم آرسینک دارای عمر مفید طولانی است و یک جزوه بهمراه این وسیله دستورالعمل های لازم را داده است.

 

شکل ۲

۳: کلیدهای فشاری کاغذ شمار

فرض کنیدکار چاپی یک کتاب است که بایستی برای آن ۵۰ پلیت تهیه و به تیراژ ۱۵۰ عدد چاپ شود در اینصورت تیراژ کار فقط یکبار تنظیم میگیرد. هر دفعه که پلیت جدید چاپ میگردد، پس از ۱۵۰ برگ چاپ عمل کاغذ رسانی قطع و ماشین متوقف می شود. لذا اپراتور میتواند تمامی توجه خود را به چاپ معطوف کرده یا پلیت دیگری را آماده کند.

شمارنده اضافی را میتوان روی کلیدها و تکمه های فشاری قرار داد. هیچ نیازی به شمارش کاغذ با دست یا کنترل آن با شمارنده معمولی برای کنترل کاغذهای چاپ شده وجود ندارد .

 

شکل ۳

۴- لوازم یدکی برای چاپ بر روی کاغذ در اندازه کوچک

با افزودن و قرار دادن این مجموعه می توانید کاغذهای کوچک را در حداقل اندازه ۱۴۰×۸۵ میلیمتر را فقط در چاپ مستقیم مورد استفاده قرار دهید.

دستورالعملهای جزئی با این مجموعه به همراه کتاب راهنمای ماشین همراه است.

 

 

شکل ۴

۵- وسایل جانبی برای مواردی که یک طرف کاغذ نازکتر است

وقتی کاغذهایی را چاپ می کنید که در یک لبه نازکتر از طرف دیگر است مثلاً پاکت نامه، بروشورهای تا شده، در تغذیه و تحویل ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید. از طریق این وسایل یدکی میتوانید مشکلات خود را برطرف کنید.

تخته تغذیه یک صفحه اریب دارد که طوری قابل تنظیم است که در مود این نوع کاغذها میز آپارات طوری تنظیم شود که قسمت بالائی آن در محل صحیح نسبت به میله مکنده ( شکل ۵) باشد. هر چه تخته آپارات بالاتر باشد کاغذهای کمتری روی آن قرار گیرند، زاویه صفحه اریپ کمتر میشود. اگر پیچ ۸ گوش ( شکل ۶ ) آزاد شود زاویه شیب میز با میله تنظیم ( شکل ۶) قابل تنظیم است. پایه میله تنظیم براحتی به ماشین بسته می شود.

 

شکل ۵

در قسمت تحویل جهت ممانعت از مچاله شدن صفحات و پاکت نامه ها ، صفحه صاف کننده در طرف اپراتور و در طرف موتور و کاغذ نگهدارنده تا انتهای سطح میز تحویل ادامه یافته و بدین منظور سوراخهایی در میز تحویل تعبیه شده است.

 

 

 

 

شکل ۶

۶: برطرف کننده الکتریسیته ساکن ( گاز گیر )

شرایط نامناسب قرار گرفتن کاغذ یا مشخصات غیر صحیح کاغذ و عدم شرایط استاندارد کاغذ از لحاظ دما و رطوبت سبب جمع شدن الکتریسیته ساکن می شود. وقتی اینگونه کاغذها را چاپ می کنید، سبب اینجاد مشکلاتی در تحویل میشود در چاپ افست، کاغذهای نازک اغلب در حین کار ماشین الکتریسیته دریافت می کند و سبب ایجاد مشکل در تحویل می گردند.

یک راه حل مؤثر استفاده از دفع کننده الکتریسیته ساکن است که به عنوان وسیله جانبی قابل تهیه است.

این وسیله یک واحد منبع تغذیه شامل یک ترانسفرمر ولتاژ بالا و یک میله خنثی کننده که در قسمت تحویل سوار می شود، می باشد. میله خنثی کننده، الکتریسیته را با یونیزه کردن هوای پیرامون ،پراکنده می کند.

اگر در ارتباط با الکتریسته ساکن روی کاغذها در طرف آپارات مشکلاتی وجود دارد خنثی کننده الکتریسته ساکن اضافی دیگر را در قسمت بالای تغذیه قرار دهید و به همان واحد منبع تغذیه وصل کنید. (شکل ۷)

 

 

 

 

شکل ۷

کاغذ های پلاستیکی و ورق هایی که روی همدیگر چسبیده و یا مقوا، هوای بیشتری را برای جداسازی در تغذیه لازم دارند. یک کمپرسور اضافی قابل دسترس است که با هوای قوی تر کاغذها از هم جدا شود.

 

۷: کنترل الکترونیکی در گوشه و لبه جلوئی کاغذ

اساس این دستگاه بر مبنای شناسائی فتوالکتریکی بوده و سبب می شود تا نور بصورت انعکاسی در سمت اپراتور و موتور عمل کند: بدین ترتیب سبب شناسایی اریب بودن یا نیامدن کاغذ شده و یا تا شدگی گوشه کاغذ را تشخیص می دهد. بدین ترتیب کمک به جلوگیری از آسیب رسیدن لاستیک می شود. هنگامیکه کاغذهای نازک چاپ می کنید می توانید از این دستگاه استفاده کنید.

 

۸: دستگاه های پورد پاش خطی

برای کیفیت چاپ برتر، مخصوصاً وقتی با ماشین های چند رنگ کار می کنید استفاده می شود.

پودر پاش با فشار کم با سه دوش پودر پاش دو سوراخ بیرونی را می توان متناسب با پهنای کاغذ تنظیم کرد. مدت زمان پودر پاشی بوسیله یک لنگ قابل تنظیم است. مخزن پودر هنگام کار ماشین مجدداً پر می شود. مخزن را باید تا زیر لامپ فتوالکتریکی پر کنید. پودر گرم می شود و مانع از تبلور پودرها می گردد.

 

 

 

(شکل۹)

پودر پاش با ۴ دوش پودر پاش بوسیله لوله های جداگانه قرارگرفته اند و توسط یک سیستم مدرج دقیق با کنترل تنظیم اطمینان حاصل می کنید که همواره مقدار ثابتی از پودر در لوله ها موجود است لوله بیرونی را می توان متناسب با پهنای کاغذ تنظیم کرد. مدت زمان پودر پاشی بوسیله لنگ عمل کننده شیر سلونوئیدی کنترل می شود. هنگامیکه ماشین حرکت می کند، مخزن تعبیه شده را می توان مجدداً پر کرد. هوای گرم ومکانیزم مخلوط کننده مانع از شکل گیری و تبلور پودرها می شود .

 

(شکل ۱۰ )

۹: محافظ های مقوا

۱- محافظ های مقوا ( در تغذیه )

هنگامیکه کاغذ کلفت یا مقوا در ماشین در خلاف جهت راه خود اصطلاحاً بی راه حرکت می کند، این محافظ ها مانع از آسیب دیدگی سنجاق ها و پنجه ها روی میله پنجه می گردد. این محافظ ها نسبت به انتهای کاغذ تنظیم شده مخصوصاً وقتی در جهت پنجه ، کاغذ ظریف یا مقوا شروع به حرکت نمایند. این محافظ ها هنگامیکه مقوا یا کاغذ کلفت چاپ می شود، مانع از تاشدگی انتهای کاغذ نیز می شوند.

 

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *