مدریت رنگ – بررسی دو نرم افزار اصلی
۱۳۹۵-۰۱-۰۹
مدریت رنگ – تصحیح نرم افزاری
۱۳۹۵-۰۱-۰۹
Show all

مدیریت رنگ – درک رنگ

مدیریت رنگ – درک رنگ

درک COLOR

 

رنگ تنها زمانی پیش می آید که سه مولفه در حال حاضر وجود دارد: یک بیننده، یک شی، و نور است. اگر چه نور خالص سفید بیرنگ درک، آن را در واقع شامل تمام رنگ ها در طیف مرئی است. هنگامی که نور سفید برخورد یک شیء، آن را به انتخابی مسدود برخی از رنگ ها و بازتاب دیگران، تنها رنگ منعکس کمک به درک بیننده از رنگ.

 

منشور: نور سفید و طیف مرئی

 

درک COLOR انسان: چشم و دید ما

 

حواس چشم انسان این طیف با استفاده از ترکیبی از سلول های میله و مخروط دید. سلول های راد بهتر دید در نور کم، اما تنها می تواند حس شدت نور، در حالی که در حالی که سلولهای مخروطی همچنین می توانید تشخیص رنگ، بهترین عملکرد را در روشن نور است.

 

سه نوع سلول مخروطی در چشم شما وجود داشته باشد، با هر که حساسیت بیشتری نسبت به کوتاه (S)، متوسط ​​(M)، و یا طولانی (L) طول موج نور است. مجموعه ای از سیگنال ممکن است در هر سه سلول مخروطی توصیف طیف وسیعی از رنگ های ما می توانیم با چشم ما را ببینید. نمودار زیر نشان می دهد حساسیت نسبی هر نوع از سلول برای تمام طیف قابل رویت است. این منحنی ها اغلب نیز به عنوان مراجعه کننده “از توابع tristimulus.”

 

انتخاب مشخصات: سلولهای مخروطی درخششحسن نیت ارائه میدهد اولیه داده ها را از رنگ و چشم انداز تحقیقات آزمایشگاه (CVRL)، UCL.

 

توجه داشته باشید که چگونه هر نوع سلول نه تنها حس یک رنگ است، اما در عوض به درجات مختلفی از حساسیت در سراسر طیف گسترده ای از طول موج است. حرکت موس خود را بر روی “درخشش” برای دیدن رنگ کمک بیشتر به سمت درک ما از روشنایی. همچنین نحوه ادراک رنگ انسان حساس ترین منطقه زرد تا سبز از طیف نور است توجه داشته باشید، این است که با استفاده آرایه های بایر در دوربین های دیجیتال مدرن.

 

افزایشی و کاهشی COLOR اختلاط

 

تقریبا تمام رنگ های قابل رویت را می توان با استفاده از برخی از ترکیبی از سه رنگ اصلی، تولید یا توسط فرآیندهای افزایشی یا کاهشی است.فرآیندهای افزودنی رنگ با اضافه کردن نور به یک پس زمینه تاریک، در حالی که فرآیندهای کاهشی استفاده از رنگدانه ها و یا رنگ انتخابی جلوگیری از نور سفید. درک مناسب هر یک از این مراحل ایجاد اساس برای فهم تولید مثل رنگ پوست است.

 

Additive Primary Colorsافزودنی
Subtractive Primary Colorsکاهشی

 

رنگ در سه دایره خارجی، رنگ های اصلی نامیده می شوند، و در هر یک از نمودار فوق متفاوت هستند. دستگاههایی که با استفاده از این رنگ اصلی می توانید طیف رنگ حداکثر تولید کند. مانیتور آزاد نور به رنگ های افزودنی است، در حالی که پرینتر با استفاده از رنگدانه ها و یا رنگ به جذب نور و ایجاد رنگ های کاهشی است. به همین دلیل است که تقریبا تمام ناظران با استفاده از ترکیبی از قرمز، سبز و آبی (RGB) پیکسل است، در حالی که بسیاری از پرینترهای رنگی حداقل سبزآبی، سرخابی و زرد (CMY) جوهر استفاده. بسیاری از چاپگرها نیز عبارتند از جوهر سیاه و سفید در علاوه بر سبزآبی، سرخابی و زرد (CMYK) به دلیل CMY به تنهایی می تواند سایه عمیق به اندازه کافی تولید نمی کند.

 

رنگ افزودنی مخلوط 
(RGB رنگ)
رنگ کاهشی مخلوط 
(رنگ CMYK)
قرمز + سبز زرد فیروزه ای + سرخابی ابی
سبز + آبی فیروزه ای سرخابی + زرد قرمز
آبی + قرمز سرخابی زرد + آبی سبز
قرمز + سبز + آبی سفید فیروزه ای + سرخابی + زرد سیاه

 

فرآیندهای کاهشی به تغییر در نور محیط حساس تر هستند، زیرا این نور چیزی است که انتخابی برای تولید همه رنگ خود را مسدود می شود. به همین دلیل است که پروسه های رنگ چاپ شده نیاز به یک نوع خاصی از نور محیط به منظور دقت تصویر کشیدن رنگ.

 

خواص COLOR: رنگ و اشباع

 

رنگ دو مولفه منحصر به فرد است که به آن مجموعه جدا از نور بی رنگ: رنگ و اشباع می شود. توصیف بصری رنگ بر اساس هر یک از این شرایط می تواند بسیار ذهنی، با این حال هر یک می تواند بیشتر عینی با بازرسی طیف رنگ نور نشان داده شده است.

 

طبیعی رنگ در یک طول موج فقط نور نیست، اما در واقع شامل طیف وسیعی از طول موج است. رنگ است “رنگ” توصیف که طول موج به نظر می رسد غالب است. شی که طیف زیر نشان داده شده به احتمال زیاد می شود به عنوان مایل به آبی درک، حتی اگر این شامل طول موج در سراسر طیف.

 

Color Hue
Visible Spectrum

 

اگر چه حداکثر این طیف رخ می دهد که در همان منطقه به عنوان رنگ جسم رخ می دهد، آن را مورد نیاز نمی باشد. اگر این جسم به جای قله های جداگانه و تلفظ فقط در مناطق قرمز و سبز بود، و سپس رنگ آن عوض زرد (نگاه کنید به جدول رنگ افزودنی اختلاط).

 

اشباع رنگ را اندازه گیری خلوص آن است. رنگ بسیار اشباع شده، مجموعه ای بسیار باریک از طول موج ظاهر می شود و شامل تلفظ خیلی بیشتر از یک رنگ مشابه، اما اشباع کمتر است. مثال زیر نشان می دهد طیف برای هر دو یک رنگ بسیار اشباع شده و اشباع کمتر از آبی است.

 

سطح اشباع را انتخاب کنید: کم زیاد

منحنی طیفی برای رنگ اشباع کم و زیاد

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *