مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟

محاسبه و بررسی کاغذها و مقواها
محاسبه و بررسی کاغذها و مقواها
۱۳۹۵-۰۱-۱۴
چاپ بروشور | طراحی بروشور تبلیغاتی | کاغذ در چاپ بروشور | تعرفه چاپ بروشور ارزان
آشنایی با ماشین آلات کاغذ
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟

مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟

مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟

در حالی که ، تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش در چین از پوست درخت، کنف، پارچه ، وگیاه برنج به عنوان مواد خام جهت تولید کاغذ استفاده می شد امروزه چوب ماده خام اصلی در تولید کاغذ است که نظر مقدار بیشترین محصول موجود طبیعی سراسر جهان است.

حدود یک سوم از زمین توسط جنگلها پوشیده شده و بیش از یک صد سال چوب مهم ترین مواد خام شیمیایی و خمیرزمینی برای تولید کاغذ بوده است.  یک مرور کلی از مواد خام و اعضای فیبر مورد نیاز برای تولید کاغذ، مقوا و صفحه را نشان  می دهد. چوب از لحاظ فیزیکی و شمیایی برای تولید کاغذ قابلیت دارد.

برای تبدیل چوب به خمیر چوب و خمیر مکانیکی برای تولید کاغذ، باید آن را از نظر مکانیکی توسط سنگ زنی آماده نمود.

پوست  از تنه چوب جدا شده  و در طول فرایند سنگ زنی به طور مستمر در برابر سنگ سمباده  گردان فشرده میشود.

وقتی  که آب به طور همزمان بر روی آن  اسپری میشود فیبر ها از چوب خارج میشوند.و تکه تکه ، تراشه وفشرده بصورت شکاف خرده  از سطح سنگ سمباده  خارج میشود .طی مرحله دوم سنگ زنی آنها به فیبرهای ریز تر تبدیل و فرومیریزند . نتیجه خمیر کاغذ پایه است .خمیر پالایش شده از سنگ زنی ذرات یک ماده پسماند حاصل از آسیاب چوب بدست می آید .

خمیر کاغذ شیمیایی از طریق هضم شیمیایی تراشه های چوبی و سایر اجزای گیاهی از قبیل کنف، کنف هندی ،جگن و کاه بدست می آید . خمیر کاغذ شیمیایی از نظر کیفیت فیبر  که فیبر محکمتری است و درجه سفیدی با خمیر کاغذ زمینی متفاوت است .بسته به نوع محلول بکار رفته در عملیات تفاوت به شرح زیر است :

• خمیر سولفات: هضم تراشه در یک اب قلیایی و سود –فرآیند قلیایی

• خمیر سولفیت : هضم در اسید – فرایند اسیدی

تقریبا ۸۵٪ از خمیر شیمیایی تولید شده در جهان پالپ سولفات است. از خمیر سولفیت محکم تر است  اما از نظر سفیدی یک  درجه پایین تر است و با بهره کمتر یی تولید میشود. خمیر سولفیت به زمان هضم  طولانی تری نیاز دارد  . شستشوی خمیر شیمیایی و سفید کردن ،آب گیری ، خشک کردن، بسته بندی و پس از فرایند هضم واقعیانجام  میشود. خمیر شیمیایی، که به طور کامل بدون کلر سفید می شوددر مجموع کلر آزادTCF  نامیده میشود در عوض، پروکسید اکسیژن و هیدروژن بیشتر استفاده می شود. خمیر کاغذ چوب زمینی خمیر کاغذ شیمیایی همان فیبر اولیه  هستند .ضایعات کاغذ نیز همیشه نقش مهمی در تولید کاغذ ایفا میکند.

جاستیس کلافورس محقق گوتینگن، در سال۱۷۷۴یک بروشور چاپ بر روی کاغذ منتشر ، که چاپ کاغذ روی ماده خام استفاده شده بود. امروزه ۶۰ درصد از کاغذ ضایعات در تولید کاغذ استفاده میشود.. ال آنکه ،بعضی کاغذهای خاص مانند روزنامه ها  می تواند تا ۱۰۰٪ از این به اصطلاح اجزای فیبر دست دوم تشکیل شده باشد بنابرین کاغذ ضایعاتی مهم ترین منبع مواد خام در تولید کاغذ شد. . با این حال، استفاده از این اعضای فیبر بازیافت به دست آمده از ضایعات کاغذ محدود است. از یک طرف، باید کاغذ تولیدی کیفیت خود به الزامات کیفیت کاغذ را برساند و از  سوی دیگر، هزینه  شیمیایی وفنی  باید در نظر گرفته شود. در فرایند تهیه فیبر از کاغذهای ضایعاتی باید فرآیندهای  تمیز کردن ، جوهر زدایی و خرد کردن کاغذ نیز اعمال شود. در ضمن باید درنظر داشت که محدودیت هایی نیز در کاربرد مجدد این فیبر از کاغذها ی ضایعاتی وجود دارد . طبق تحقیقات و مطالعات اخیر کاغذها ۳ تا ۵ بار قابل بازیافت هستند بنابرین تامین منابع مستمر چوب تازه برای تولید کاغذ ضروری است .

آماده سازی خمیر

آماده سازی مواد قبل از تعلیق پالپ به دستگاه تغذیه  کاغذ برای تولید کاغذ مورد نیاز است. این شامل طیف گسترده ای از فرآیندهای با شروع از آماده سازی خمیر، مواد افزودنی، عوامل کمکی و کاغذ و نهایی کردن در مقابل جعبه اصلی  ماشین کاغذ است . این فرایند شامل عملیات سنگ زنی اضافه کردن پر کننده های مانند کربنات کلسیم و کائولین و سایر افزودنی هاست . ویژگی های اصلی و شاخص کیفیتی کاغذ با این روش تعیین میگردد. مرحله نهایی ترکیب و تعلیق خمیر کاغذ در این محفظه جائیکه سایر افزودنی ها و پرکننده های به آن اضافه میشود انجام میگیرد

منبع: مجله دنیای چاپ

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *