مواد و گردش داده ها در چاپ تولید رسانه ای

تنطیم ماشین چاپ برای کاغذ
تنظیم ماشین چاپ برای چاپ کاغذ و مقوا
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
نورد آنیلوکس چاپ فلکسوگرافی
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

مواد و گردش داده ها در چاپ تولید رسانه ای

مواد و گردش داده ها در چاپ تولید رسانه ای

همانطور که می دانید جریان تولید از ایده (ایده تولید محصول)تا محصو ل نهائی بعلاوه پخش محصول نهائی ابتدا به وسیله جریان مواد اصلی قسمتهای مختلف مراحل تولید بهم مربوط می شوند.امروزه این جریان بطور فزاینده ای بوسیله جریان دیجیتالی بنام data کامل می گردد.

تولید محصولات چاپ شده شکل گسترده‌ای تحت تاثیر کامپیوتر های اطلاعات می‌باشند در بعد از شبکه ای و پیش چاپ هم اکنون در مراحل پیش فروش و حتی بخشهائی از تکمیل فرایند بکار می روند.ای روند بطور کلی تحت تاثیر روند دیجیتالی کردن کارها و بکارگیری تکنولوژی های جدید است.
برای مثال مراحل کامپیوتر تا data به شبکه ای از data تا مراحل چاپ نیاز دارد که تا مراحل پیش چاپ گسترده است و چاپی ها مدرن قدیمی اطلاعات  و قیمت های حاوی اطلاعات را گرفته اند.بهنگام تکمیل تکنولوژی کامپیوتر چاپ این جریان اطلاعات باید به اتاق اساس چاپ و دستگاههایش مربوط شود و این اطلاعات دیجیتالی به یک وسط جهت چاپ انتقال یابد که بسته به اینکه تکنولوژی استفاده شود می توانید به صفحات چاپ و یا مستقیما به محصول نهائی یعنی کاغذ/کارت/فویل و غیره منتقل شود.
بکارگیری سیستمهایی دیجیتالی از بعدد مراحل و در نتیجه قیمت نهائی محصول می کاهد از مزایای دیگر سیستمهای دیجیتالی کنترل کیفیت محصول نهائی یعنی تا وقتی که اطلاعات بشکل دیجیتالی منتقل می شود.از یک سالن به سالن بعدی و مکان بعدی بدون کاهش کیفیت جابجا می گردد.تجربه روزانه کار دیجیتالی نشان داد که احتمال خطا وجود دارد.

جریان دیجیتالی اطلاعات لزوما با چپ مصول نهائی و انتقال داده ها به سیستم چاپ لزوما خاتمه نمی یابد.بلکه از کاهش این ملاحظه هزینه های چاپی و هدر رفت کاغذ و از این بهروری و کاهش هزینه ها و حفظ دستگاههای نیم و منظم صفحات در دستگاههای چاپ تکمیل و بسته بندی از این دستگاههای دیجیتالی می توان جست و امروزه این گسترشها بوسیله هدایتگرهایی که در سالن اصلی نصب شده اند امروزه حتی  به منظور کاهش هزینه ها می توان این اطلاعات را از طریق شبکه انتقال داد تا جایی دیگر چااپ شوند و بدینوسیله از هزینه های نقل و انتقال وسیع برضرر بود.حتی می توان این اطلاعات را به مراتب کم حجم تر و ماندنی تر (بادوام تر) شکل ppf نگهداری کرده بین واحدهای مختلف تولید جابجا کرد. حتی در اینده اطلاعات دیجیتالی صرفا منحصر به کنترل پارامتر های تولید واطلاعات کار اصلی نخواهد بود یلکه حتی سازماندهندگان و مدیران کمپانی به اطلاعات اصلی دسترسی خواهند داشت و ارتباط بین مراحل مختلف تولید را از طریق شبکه اطلاعات و کنترل تصحیحات را از طریق همین شبکه اطلاعاتی جزئیات اختصاصی جریان دیجیتالی اطلاعات و تغییر آن بوسیله کمپانی یا هر ناظر دیگری را نشان داده است
شبکه نقطه نظرات و نفس مشترک پس از سالها شبکه ای اطلاعاتی مختلف و بعضا ناهمگون نهایتا گروهی از پروتکلهای شبکه ای استاندارد سازی شدهند.اینها خانواده ای از پروتکلها هستند که بطور کلی cp/ip(transmission control protocol /interet protocol) نام گرفته اند.

پس از سالها این پروتکلها بعنوان استاندارد ی در اینترنت و اینترانت و اکسترانت بکار گرفته شدند هم در lan، (local area network) و هم در WAN،(WIDE AREA NETWORK)بزرگترین فرمت TCP/IP تاثیر نگرفتن از سایر شبکه ها است.
برای انتقال داده ها اصلا مهم نیست که شما از چه نوع رابطی برای عمل انتقال این داده ها استفاده کرده اید.از نوع TWISTER PAIR یا سیمهای کواکسیال یا فیبر های نوری و حتی تلفنهای آنالوگ و یا ISDN در تمام این حالتهای پروتکلهای عملی کار تغییر نخواهند کرد.بعنوان مثال پروتکلهای برای انتقال داده ها در سیستم اینترنت تعریف شده است. بنام پروتکل انتقال فایل (FTP)یک پروتکل پایه ای تعریف شده که برای دسترسی به کامپیوتر ها راه دور که اصطلاحا (TELNET) گفته می شود پروتکل نامه های الکترونیک پروتکل دسترسی به DATA BASE و پروتکلی برای دسترسی به وب جهانی مثل : TCPIP ,HTTPمزیت دیگر این روش فوق العاده این است که بطور مجازی در کلیه کامپیوتر های دنیا پیش تعریف و در دسترس هستند یعنی اینکه نیازی به نصب ندارند.این وقتی اهمیت پیدا می کند که بدانیم  سیستمهای چاپ در دنیا بشکل غیر متقابل باوری غیر همگون هستند از کامپیوتر های مکینتاش تا ویندوز معمولی و NT و پایگاههای UNIX و ….. که در سرورها در دسترسند.

پیش از آن این است که بکار گیری TCP/IP  و پروتکلهای مربوط به آن به بکارگیری مرورگرهای استاندارد زبان مشترکی ایجاد می کند که باعث ایجاد هماهنگی می شود.مرورگرهای پروتکلهای هستند که برای بارگذاری دانلود و دیگری و نمایش اطلاعات از اینترنت طراحی شده اند و توانایی بکارگیری از سرویسهای متعدد اینترنتی را بشکلی واحد و یکسان فراهم می کنند .این به همکار شرکت ارتباطات نفت اسکیپ و جستجوگر اینترنتی و ماکروسافت ممکن شد.
برای همین است که خود مروگر  به تنهایی کار کاملتری ربط غیر قابل استفاده است .مگر اینکه قبلا اطلاعات در همچین مراکزی جمع آوری و فرآوری شده باشند.و بهر حال باید توجه داشت که این مجموعه کاربر بشدت وابسته به فروشنده مرورگر وابسته می کند.
ابتدا استواری  TCP/IP برمی گردد و به اجرای دقیق  سرویس دهنده/سرویس گیرنده (یا همان کاربر نهائی و جمع آوری کننده و ارائه دهنده اصلی اطلاعات ).این سیستمها امکان تمرکز اطلاعات روی یک ادرس خاص و در دسترس بودن توانائی منطقه ای هر کاربر نهائی را فراهم می کند.
بهنگام آنالیز بکارگیری شبکه اترنت در صفحه چاپ ما متوجه می شویم که جریان از اطلاعات بطور مداوم در حال حرکت است که از مرحله اولیه پیش چاپ شروع و ادامه می یابد.امروزه سه نوع مشخص از اشکال اتصال به  شبکه در دنیای چاپ قابل تشخیص است.

شبکه های محدود -stand alone
این شبکه ها در محدوده خاصی از دپارتمان های صرفا قابل دسترس است(همانند پیش چاپ ،حسابداری،ضبط زمان،غیره)که هر گونه ارتباط باسایر دپارتمانها و بخشهای خارجی از این طریق ممکن نیست.

شبکه های داخلی
که ارتباط بین بخشها و دپارتمان ها مختلف تولید و پخش را تامین می کند و بدین وسیله همکاری بین بخشی را توسعه می دهد.و در عین حال کل پروسه تولید و پخش را تسریع می کند.

شبکه های خارجی
که سومین سطح جریان اطلاعات است که نه تنها دپارتمان های کلیه بخشهای درگیر در فرآیند چاپ و نشر را در برمی گیرد بلکه کلیه ستادها و ایستگاههای (خبری)و مشتریان را هم شامل می شود بنابراین نه تنها کوششی برای کلیه دپارتمانها می باشد بلکه تمام دپارتمانهای ادمین خارجی که به نحوی باید در همان باشند و حتی مشتریانی که اطلاعات ردو بدل می کنند را پوشش می دهد یعنی مشتریان نهائی ،آژانسها ،هزینه های نقل شده،قبول سفارشات ،مدیریت برنامه ریزی  و مواد کاری،پیش چاپ ،چاپخانه ،تکمیل و بسته بندی ،ارسال ،تضمین قیمت نهائی ،صورت حسابها و غیره بهم شبکه شده اند تا ارتباط سریع و اقتصادی و تولید و پخش محصولات چاپی را در اسرع وقت با حداکثر کیفیت تضمین کنند.سطوح و ترکیبات مختلف از این سه شبکه وجود دارد که در قسمت بعدی توضیح این ترکیب اطلاعات و محوا و همچنین ترکیب بندی مورد نیاز بدر شبکه محصولات چاپی ارائه شد.

گردش کار دیجیتالی
همانطور که در قسمت اشاره شد گردش کار چاپ وسیعا تا سال ۱۹۷۰ بر بنیان اطلاعات انالوگ پایه ریزی شده بود. این بدین معنی است که پروسه سفارش بدون هیچ اطلاعات دیجیتال اخبار دهی و محصولات چاپی و میانه انجام می شده است.نه تا وقتی که scannerها معرفی شدند بمنظور عکاسی و دیجیتالی کردن اسناد اصلی و در چرخه چاپ بعنوان پروسینگ دیجیتالی بکار گرفته شدند.دیجیتالی کردن چرخه کار در شکل بعدی به تصویر کشیده شده است.و این مثالی از چاپ افقی (offset) و این چرخه کار سنج سطح دارد.و همچنین طرح توسعه ای درسایر روشهای غیر دیجیتالی و معمولی هم رواج دارد.
*سطح اول: عکاسی دیجیتالی از متنها و تصاویر
در قدم اول سیستمهای اسکنر رنگی و فوتو تایپینگ همانند قسمتهای( قبلی) بکار گرفته می شوند تا قدم اول زنجیر فرآیند  انجام شود.در اسکنر های مدل درام نسخه اصلی را بطور الکترونیکی می خوانند تا تصحیحات رنگ و جداسازی رنگ ها انجام وروی هم ضبط شوند با بکارگیری سیستمهای پیش تنظیم تصاویر میزان نوردهی فیلمهای متنی و ساخت گرافیکهای دیجیتالی می شوند و بشکل نیمه اختصاصی در می آیند.

متون ،تصاویر و گرافیکها بدین شکل در دسترس دیجیتالی قرار می گیرند.بنابراین تمام مراحل بعدی به واسطه فیلمهای دیجیتالی شده ولی بشکل آنالوگ ادامه می یابد.از جمله ساخت فیلم تمام صفحه ای براساس قدمهای بعدی و صفحه ساخت ها.

سطح دوم DTP
سطح بعدی دیجیتالی کردن اطلاعات در سال ۸۰ انجام شد این کار با معرفی(DTP ) یعنی انتشارات دکستاپی انجام شد این کار با معرفی کامپیوتر دسکتاپ قدرتمندتر از نظر نرم افزار و سخت افزار که در تمام سطوح صفت نشر مورد تایید قرار گرفت ناجام شد DTP  نه تنها به تصاویر ،متون،گرافیکها اجازه تصویربرداری وویرایش می دهد. آنهم در همان مرکز کاری بلکه اجازه تدوین نهائی متون به تصاویر و گرافیک را از حالت دیجیتالی به صفحه کاغذ کامل را می دهد.و این کار را با استفاده از لایه های مختلف نرم افزاری و با با واحدهای تصویر برداری روی فیلم انجام می دهد.بنابراین از روند دستی سر هم بندی حذف شده ایم ولی نه از صفحه بندی. بعد از این مرحله و جا افتادن آن شرکت بسیاری مراحل تاسیس را به صنعت چاپ معرفی میکردند که در پاراگرافهای بعدی توضیح داده می شوند.

سطح سوم
صفحه بندی دیجیتالی و کامپیوتری فیلم (CtF)
کمی قبل از معرفی DTP فن آوری (DINA)که همان فرمت بزرگ تنظیم تصویراست و می تواند فیلم را به فرمت موثر و مربوط به چاپ تبدیل کند در بازار در دسترس قرار گرفته بود و در همان زمان به چاپ تبدیل کند در بازار در دسترس قرار گرفته بود و در همان زمان نرم افزار های توانا در صفحه بنددی دیجیتالی در حال توسعه و پیشرفت بود.مجموع اینها می تواند (با توجه به توانائی نرم افزار)باعث تمثیل صفحات سر هم بندی صفحات چاپ ارائه  فیلمهای چاپ با سایز و فرمت  مناسب شود.این فیلمها بعنوان اصل دراراائه صفحات بکار می رود.که آخرین عملیات انالوگ در این سطح از پیش چاپ به حساب می رود.

سطح چهارم ساخت صفحات چاپ با بکارگیری (CTP)
در این حالت بودن بکارگیری هرگونه فیلمی اطلاعات منجر به ساخت صفحه چاپ یا انتقال داده ها از کامپیوتر انجام می پذیرد، این مرحله بوسیله واحدهای تصویر برداری لیزری  انجام میگیرد که روی صفحات مخصوص و مستقیما با کمک لیزر انجام می شود. بدین ترتیب صفحات مرسوم دیگر بکار نمی آید (شکل ۸٫۲٫۸)و انتقال اطلاعات از کامپیوتر بی واسطه انجام می گیرد. و مرحله پیش چاپ کاغذ دیجیتالی می شود.استفاده دیگر از CTP  در ساخت صفحات چاپ در چاپ روزنامه های یکپارچه می باشدواین تکنولوژی به تفضیل درشماره های اینده  می آید.
سطح پنجم (CIM)
انتقال اطلاعات مرتبط یا محصول نهائی از پیش چاپ آماده سازی برای چاپ نهائی و پرداخت نهائی کار و مرحله حمل و نقل CIM در صنعت چاپ نهائی شد.هدف از این توسعه بدست آوردن یک شبکه نهائی چاپ بود که در قسمت بعدی به تفصیل مورد بحث خواهد بود

کارگروه دیجیتالی و چاپ دیجیتال در  مرحله چهارم چاپ از کامپیوتر و تصویر برداری بطور کامل درجه گذاری انجام می گیرد و کارگروه براساس داده های دیجیتالی است.

در چاپ دیجیتال تکنولوژی چاپ غیر فشرده بعنوان مثال تکنولوژی چاپ بدون نیاز به هرگونه اعمال تصویربرداری بالاترین سطح از همکاری گروهی دیجیتالی را ممکن می سازد،ار جمله چاپ در قسمت ۴٫۵ و بخش ۵ در این حالت کار تصویر برداری از هر کار تصویری بشکل دیجیتال و مستقیم از داده های پیش چاپ انجام می پذیرد و بدین ترتیب دیگر به مرحله ای بنام ساخت صفحات چاپ نیاز نیست

چاپ دیجیتال دیگر شامل بکارگیری مستقیم کامپیوتر به چاپ و تکنولوژی مستقیم تصویر برداری می شود که این بدین معنی می باشد که کارهای تصویر برداری مستقیما و بطور اتوماتیک در طی چاپ انجام می گیرد.

درصورتیکه گردش کار دیجیتالی بطور کامل و بدون نقص در محل موجو نباشد آنوقت است تکنولوژیهای کامپیوتر به صفحات چاپ و همچنین به فیلم قابل بکارگیری نیست چراکه این تکنولوژیها هم براساس اصول دیجیتالی نهائی طراحی شده‌اند.
از جمله احتمالات چاپ دیجیتالی و تولید و تکنولوژی کامپیوتر به صفحات و سیستمهای چاپ و اینکه چگونه همه اینها وابسته به DATA هستند و توسط محتویات کاغذ رنگی انجام می شوند.

گردش کار دیجیتالی مزایا و معایب و الزمات احتمالی
جلوگیری از هدر رفتن زمان و صرفه جویی زمان: بی شک ساخت نسخه های اصلی از جمله فیلم و صفحات چاپ وقتگیر هستند و بکارگیری CIM  در چاپ و ریزکاریها بطور قابل ملاحظه ای این روند وقت گیر را کاهش داده است.
صرفه جویی در مواد:این هم از موارد واضح است چون دیگر از فیلم و مواد شیمیایی برای بکارگیری این فیلم و صفحات نیازی نیست حتی بالاتر اینکه بکارگیری CIM حتی کاغذ هدر رفته را هم کاهش می دهد چرا که کل پرسه تولید و کارهای نهائی ساده سازی شده است
افزایش کیفیت:بهبود کیفیت در تمایل مراحل چاپ قابل مشاهده است چرا که میزان و صحت داده ها در هیچکدام از مراحل حتی ذره ای کاسته نمی شود .و فقط در این روش است که می توان کنترل رنگ و جزئیات را به دقت زیر نظر داشت .

مدیریت کیفیت:
مشکل از تبدیل اطلاعات از کامپیوتر صفحات چاپ همیشه این بود که می تواند منجر به نوصان کامل یک فایل باشیم البته ایجاد اشکال در ساخت صفحات چاپ کل صفحات را تحت تاثیر قرار می دهد ولی در ساخت فیلمها فقط همان فیلم که در حال ساخت است تحت تاثیر قرار می گیرد.

مهمترین کار  در جریان دیجیتالیز کرده چاپ و احتمالات این تولید دیجیتال و مراجعه اتوماسیون به منظور بهبود کیفیت در جریان کار دقت در ورودی و خروجی دیتاست که می تواند با بکار گیری ماهرانه از نرم افزارهای اجرائی تبعیت یابد.

DIGITAL PROOFING
سیستمی آنالوگ یا نیمه دیجیتال اس که قبل از جمع آوری کامل صفحات بکار می آید.این روند جهت ارزیابی کار نهائی و صحت حداکثری کار پیش بینی شده است.البته این روند باید برای اثبات روش دیجیتالی تغییراتی کند.بویژه بعد از ایجاد روش کامپیوتر به صفحه ،چون در این روش دیگر فیلمی وجود ندارد.ولی تاکنون هیچ روشی که بدقت حالت آنالوگ نتایج چاپ شده را پیش بینی کند ایجاد نشده و حتی بالاتر مشتریان این روش آنالوگ نرا بیشتر می پسندند بخاطر اینکه تاکنون هیچ صفحه ای دیجیتالی نتوانسته با دقت بالا نتیجه چاپ شده را پیش بینی کند.علت یگر اینکه در تمام شاخه های چاپی مستقیم تست دیجیتالی قابل اشباع نیست.

تغییرات لحظه آخری
تغییرات باید همیشه و در همه مراحل قابل انجام باشد بدون اینکه مصرف بالائی ایجاد کند و یا هدر رفت داشته باشد و به همین علت است که روش دیجیتالی ارجع است چون حتی از پیشرفته ترین مراحل نهائی فایل اطلاعاتی قابل تغییر است.

آرشیو بازیابی  و بهبود اطلاعات
آرشیو دیتا موجب صرفه جویی در فضا و آسان تر شدن فضا برای ذخیره سازی اطلاعات است.و این اطلاعات پیش ساخته در هر مرحله ای و هر قسمت دیگری براحتی قابل بازیابی وبکارگیری می شوند حتی برای کارهای دیگر و مشتریان این مزیت در CIM  جلوتر رفته و در کنترل چاپ و تکمیل هم کاربرد دارد.مدیریت و طراحی آرشیو ها باید با دقت انجام شود تا بهنگام نیاز طراحی یافته و بکارگرفته شوند.

BACKUP
در جریان کار دیجیتالی از دست دادن مطالب و ااطلاعات در صورت نداشتن نسخه پشتیبان موجب خسارات بزرگی خواهد بود.سیستمهای جلوگیری از افزایش ولتاژ و یا سرورهای خود کفا از جمله این سیستمهای مورد نیاز و هم برای حفظ داده است .

نیروی ورزیده و ماهر
از یک طرف دیجیتالی کردن روند کار نیاز به کارگران را کاهش می دهد از طرف دیگر نیاز به نیوری کار ماهر . باکیفیت را افزایش می دهد این بویژه در پیش چاپ که کارهای تکنسین های  تولید ،صفحات چاپ دریک نفر تجمیع شده به همین دلیل انجام نیاز به یک ADMINISTRATOR که تمام مراحل کار را تحت نظر داشته باشد و مراقب صحت انجام کارها باشد را پر اهمیت می‌کند.

چاپ غیر متمرکز
با ایجاد حالت دیجیتالی کارهای مختلف مجموعه نظر تایپ (صفحه بندی) عکاسی،تصحیح و تدوین ،چاپ و غیره در سایتهای مختلف قابل انجاک است و کلیه نقل و انتقالات بوسیله یک شبکه نت کار آمد قابل انجام است.

CIP  تولید دقیق کامپیوتری و CIM محصولات چاپی
همانظور که قبلا توصیف شد جریان کار ۵ مرحله ای انتقال داده از پیش چاپ یک جریان زنده بمنظور تولید براساس کامپیوتر (CIM) است اصل اولیه هم در تولید جریان کار محصولات چاپی –دیجیتالی CIP CONSORTIM است این  قسمت بر پایه یک همکاری بین المللی جهت پیش چاپ –چاپ و خدمات بعد از چاپ است. و با همکاری بیش از چهل کمپانی عمدتا دخیل در پیش چاپ – چاپ و … و تهیه کنندگان و استفاده کنندگان شکل گرفته است . و در سال ۲۰۰۰ از CIP3 به CIP4 به جهت اتلاف و یک پارچگی جریانات پیش چاپ  چاپ و بعد از چاپ تغییر یافت.

منظور از CIP3 بهبود و اتوماسیون روند تولید محصولات چاپی از طریق استاندارد سازی صفحات چاپ و PPF بوده و PPF یک ساخته اطلاعاتی یکپارچه را تعریف می کند.که کد گذاری و نقا و انتقال اطلاعات تکنیکی را یکسان سازی می کند و مجموعه نرم افزار و سخت افزار های مربوطه را برای اعضای CIP3 و سایرین را پشتیانی می کند.

نوع تولید چاپ (PPF)
درچندسال گذشته، صنعت چاپ،شاهد یک روند بوده است که بیشتر تعریف شده: با وجه به ظهور فنآوریهای دیجیتال،تولید چاپ کوتاه برای به دست آوردن اهمیت خود ادامه داشته است. ازلحاظ فرایند تولید، این بدان معنی است که تجهیزات باید باسرعت بیشتری آماده برای کار بعدی باشد. در زنجیرهای طولانی از عملیات لازم برای تولید محصولات چاپی بسیاری از مطبوعات در حال حاضر میتوانند به صورت الکترونیکی تنظیم و کنترل شوند.

مقادیرتنظیمات مورد نیاز اغلب هنوز هم دستی وارد می‌شوند، اگر چه بسیاری ازاطلاعات مورد نیاز در عملیاتهای قبلی درحال حاضر در دسترس است.
امکان تبادل اطلاعات الکترونیکی به ندرت مورد استفاده قرار گرفته است،به ویژه در محیطهای ناهمگن با استفاده ازتجهیزات ازت ولیدکنندگان مختلف، همانطور که اغلب این مسئله در حال تمرین است.این را می‌توان با عد موجود یکنواختی در فرمت های مستقل تولیدکننده،که باآن داده‌ها را از مرحله پردازش به مرحله بع دارسال میشود توضیح داد.

درسال ۱۹۹۴، به ابتکارHeidelberger Druckmaschinen AG،موسسه فرانوفر برای گرافیک کامپیوتری که مطالعه در مورد نیازها و الزامات فرمت تولید چاپ(CIP3/PPF) منتشر کرد. این فرمت به عنوان محل نگهداری داده ها برای تبادل اطلاعات بین مراحل قبل از چاپ، چاپ و بعد از چاپ عمل میکند. هدف از این پژوه شبرای نوع تولید چاپCIP3 عرضه مفاهیمی از تولید یکپارچه کامیپوتری برای تولید محصولات چاپ شده بود.

در ابتدا، مطالعه شناخت سه حوزه از تولید چاپ که باید از اطلاعات ذخیره شده درPPF بهره ببرد: چاپ، برش و تا کردن. این حوزه ها نیازمند اطلاعاتی است که قبلا در پیش چاپ موجود بوده است. در همین حال طیف وسیعی از کاربرد ها گسترش پیدا کرده است و هم اکنون شامل عملیات بیشتر در مرحله پایانی است که در تولید کل محصول چاپ شده بخصوص بروشور دخیل است.
ادغام مراحل پیش چاپ، چاپ و بعد از چاپ
در حالی که سیستم های کنونی برای حمایت از گردش کار تولید چاپ طراحی شده اند عمدتا در مرحله پیش چاپ محدود است.CIP3/PPF یک مدل منسجم از پیش چاپ تا مرحله نهایی را تضمین می کند. فرمت اطلاعات برای هر گردش کاری تجویز نمی شود اما می تواند برای محیط های بسیار ناهمگن اتخاذ شود. (برای مثال کامپیوترهای کاملا خودکار سیستم های پلات، همچنین سیستم های عادی و متعارف).

استفاده از CIP3/PPF در حال حاضر برای اطلاعات فنی تولید محدود شده است. به خاطر تنوع (تجاری) سیستم های مدیریت کار در بازار، اتخاذ فرمت یکسان مورد استقبال قرار می گیرد اما در اولویت قرار ندارد از آنجا که توسعه سیستم های اجرای این وظایف قبلا بیشتر برای مدیریت اطلاعات تولید فنی پیشرفت کرده اند. سیستم های متعدد در حال حاضر استفاده می شوند. در نتیجه، CIP3/PPF حاوی هر گونه اطلاعات تجاری نیست اما ایجاد رابطه با کار مدیریت، پیگیری کار و گردش کار سیستم ها را انجام می دهد. نهایتا،CIP3 فرمت چاپ محصول یک سیستم باز استاندارد است که خصوصیات آن آزادانه در دسترس است.

محتوای فایل های CIP3/PPF
یک فایل CIP3/PPF می تواند حاوی توصیحات صفحه، یک دایکتوری مرتبط (دایرکتوری PPF) و یادداشت های تولید و نظرات باشد. محتوای PPF می تواند به طور متوالی یا همزمان ذخیزه یا ویرایش شود. براساس زیر فرآیندهای مختلف در طی تولید یک محصول چاپ شده محتوا که ذخیره شده است تغییر می کند یا در فایل PPF خوانده می شود. (مانند استفاده تجزیه گر CIP3 یا ویرایش کتابخانه( که در زیر توصیف شده اند.
پس از تمام اطلاعات تولید و عناصر صفحه به وسیله زمان اعمال، سیستم های اعمال مدرن که امکان ایجاد فایل های PPF را ارائه می دهد تعریف می شوند. به هنگام چاپ، پیش تنظیم منطقه جوهر، حرکت کاغذ، ثبت تنظیم و اندازه گیری رنگ و چگالی رنگ می توان با استفاده از اطلاعات از مرحله پیش چاپ را تنظیم کرد. در طی اعمال یا در RIP یک تصویر پیش نمایش با وضوح کم در سرتاسر صفحه در PPF ذخیره می شود.فرآیند های فشرده سازی مناسب برای تصاویر صفحه سازگار با CIP3/PPF (مانند ۲۰ مگابایت) انتخاب می شوند سپس اطلاعات تصویر می تواند تا ۶۴۰ مگابایت برای یک کار کامل از هشت صفحه آ ۴ به ازای هر طرف صفحه و ۴ رنگ جدا به ازای هر طرف برسد.

فیدر و تحویل یک صفحه تغذیه می تواند مطابق فرمت صفحه عرضه شود. فایل PPF حاوی نوع و موقعیت ثبت نشانه ها برای ثبت کنترل است. نهایتا، فایل PPF می تواند حاوی موقعیت ها و مقادیر نقاط تعیین شده رنگ و اندازه چگالی برای اندازه رنگ روی خط و خارج ازخط و کنترل کیفیت باشد. سایر ویژگی ها استفاده شده اند.برای مثال، برای پشتیبانی تخصصی از چاپ وب، مانند ساخت برش های عرضی یا تنظیمات پوشه‌ها.

بریدن و تاکردن معمولا دو مرحله مهم در فرآیند نهایی هستند. برش شامل ابعاد بلوک های برش و موقعیت نشانه های برش است.
در مرحله تاکردن تمام روش های تا کردن و پارامترهای فردی آنها نیاز به تنظیم دارد. پس از انتخاب اعمال لایه که قبلا ارائه شده است این اطلاعات می تواند در فایل PPF ذخیره شده و به فرآیند تا کردن منتقل شود. پس از آن به دستور العمل تا کردن منتقل می شود (یا در یک برنامه تا کردن) که برای پوشه مربوطه اتخاذ شده است

در پایانCIP3/PPF چگونگی بخش هایی که در گام های قبلی ایجاد شده و به یک محصول نهایی انجامیده است را توضیح می دهد. داده های راه اندازی مورد نیاز برای چنین عملیاتی در فرمت تولید چاپ در دسترس است. بنابراین یک فایل PPF می تواند حاوی یک شرح کامل تولید
باشد. این فایل حاوی توضیحاتی از عملیاتی مانند تلفیق یا جمع آوری، اتصال به وسیله روش های مختلف است (اتصال کامل و مانند آن) به علاوه فرمت تولید چاپ شامل داده های اجرایی مانند شناسایی بدون ابهام کار یا اطلاعاتی درباره طول مدت اجرا است.
در فرمت تولید چاپ داده های مخصوص تولید که «داده خصوصی» خوانده می شود می تواند ذخیره شود. این بدان معنی است که امکان ذخیره مقادیر راه اندازی واقعی ماشین که برای تولید استفاده شده است و داده نشات گرفته از پیش چاپ در یک فایل CIP3/PPF امکان پذیر است. اگر یک تکرار کار روی چاپ مشابه وجود داشته باشد تنظیمات قبلی تولید می تواند به صورت مستقیم استفاده شوند. با مکانیسم «داده خصوصی» فرمت تولید چاپ CIP3 می تواند برای ذخیره پارامترهایی که نه در پیش چاپ شناخته شده اند و نه می توانند از اطلاعات که قبلا در دسترس بوده است به دست آمده باشند مورد استفاده قرار گیرند. (به عنوان مثال به خاطر آنکه آنها مستقیما به چاپ استفاده شده در تولید وابسته هستند).
یکی دیگر از مزایای قابلیت استفاده مجدد از این اطلاعات تعداد قابل توجه تکرار کار است. در صورت لزوم داده خصوصی می تواند به سادگی حذف شود قبل از آنکه به  سایت های تولید خارجی ارسال شود. تمام داده در یک شکل سازمان یافته در فایل CIP/PPF ذخیره می شود. برای اطمینان بخش های مجزایی برای هر طرف صفحه  وجود دارد. این ساختار منطقی با یک مکانیسم وراثتی ویژگی داده برنامه ریزی می شود. بنابراین یک عنصر می تواند ویژگی هایی از عناصر در سلسله مراتب سطح بالاتری را به ارث برد. به این ترتیب، ویژگیهای معتبر برای چند عنصر را میتوان در یک ساختار سطح بال اکپی شده
است.آنها می توانند برای یک بار همه ساختارهای تابع را ذخیره کنند.این همچنین موجب تسهیل دسترسی به داده مورد نیاز برای یک فرآیند است (مانند برش).

بر خلاف راه حل های دیگر، که هم راه حل های جزیره ای یا راه حل ها برای یک منطقه خاص هستند (مانند پیش نمایش) فرمت تولید چاپ CIP3 برای یک فروشنده طراحی شده است،چاپ، و پلتفورم – مستقل (نوع پردازنده – مستقل) نوع داده. این تا حد زیادی تسهیل شده است- اگر برای اولین بار فعال نشده است – تبادل داده در محیط های ناهمگن، بین سیستم هایی از فروشندگان مختلف است با اجزای نرم افزاری و سخت افزاری مختلف.

استفاده از CIP3/PPF در گردش کار
اولین کاربرد که در گردش کار آن یکپارچه است منطقه جوهر پیش چاپ است.  مزایای اجرا کردن CIP3 می تواند به روشنی شناخته شود. اگر محتوای تمام صفحه چاپ مانند یک فایل CIP3/PPF موجود باشد، امکان محاسبه دقیق مقدار جوهر مورد نیاز برای هر بخش رنگ فراهم است. بنابراین دستیابی به منطقه پیش چاپ بسیار دقیق فراهم است.برخی پکیج های نرم افزاری می توانند به عنوان معادل های دیجیتال برای خواننده های تصویر صفحه به کار روند که از سال ۱۹۸۲ تا به حال برای منطقه جوهر در پیش چاپ استفاده شده است  این نه تنها ضمانتی برای وضوح بیشتر نسبت به تصویر صحفه معمولی ندارد بلکه ارزان تر و سریع تر است. زمان

ذخیره شده در پیش چاپ، چاپ و کاهش شمار کاغذهای باطله نشان دهنده مزیت های بیشتر معادل های دیجیتال برای خواننده تصویر صفحه است.
کاربردهای بیشتری در استفاده از CIP3/PPF وجود دارد که برای اطمینان، برنامه های ایجاد شده اتوماتیک برای استفاده برش دهنده ها و وضعیت سنسورها یا انتقال مقادیر نقطه تنظیم برای کنترل کیفیت چاپ استفاده می شود: این نیز تا حد زیادی به صرفه جویی در زمان و کاغذ باطله کمک می کند. این دستگاه نشان می دهد که چگونه CIP3/PPF می تواند در داخل پیش چاپ برای ایجاد یک رابطه بین بخش های نهایی مختلف به وسیله استفاده از داده و اطلاعات موجود گسترده به صورت یکپارچه باشد.

شرکتها با استفاده از CIP3/PPF نتایج بسیار رضایت بخشی را تجربه کرده اند که تماما در چاپ کوتاه آشکار است که یک مزیت بزرگ را تشکیل می دهد.

منبع: مجله دنیای چاپ

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *