نرم‌افزارهایی برای کارهای سخت در چاپ بسته‌بندی

چاپ‌ استاندارد‌ در ایران‌; فاصله رویاها تا حقایق‌
۱۳۹۵-۰۱-۱۰
توصیه‌های کاربردی برای کار با ورنی و مرکب‌های هیبرید
۱۳۹۵-۰۱-۱۰
Show all

نرم‌افزارهایی برای کارهای سخت در چاپ بسته‌بندی

نرم‌افزارهایی برای کارهای سخت در چاپ بسته‌بندی

نرم‌افزارهای مرکب‌سازی

معمولاً چاپخانه‌ها برای اطمینان از کیفیت و ثبات رنگ بسیاری از مرکب‌های ساختنی (رنگ‌های اختصاصی) مورد استفاده در کار به خدمات مرکب‌سازها روی می‌‌آورند. در چنین مواقعی دغدغه اصلی چاپخانه، کیفیت کار مرکب‌ساز و رساندن مرکب در زمان مقرر است تا در انجام سفارش مشتری تأخیری به وجود نیاید.
معمولاً چاپخانه‌داران به ذخیره بعضی از رنگ‌های ساختنی اقدام می‌‌کنند تا در موقع لزوم به سرعت بتوانند نیاز مشتریان ثابت خود را با کیفیتی یکسان نسبت به دفعات قبل و با ثبات رنگی قابل قبول به انجام برسانند.
اما همیشه نمی‌‌توان از این راه‌حل استفاده کرد، چرا که هزینه‌های زیادی را روی دست چاپخانه‌‌داران می‌‌گذارد. داشتن امکانات مرکب‌سازی دقیق نیز در همه چاپخانه‌ها عملی مقرون‌به صرفه نیست. پس چه راه حلی برای بخش عمده‌ای از سفارشات می‌‌توان پیشنهاد کرد؟
پاسخ مناسب برای این سؤالات در استفاده از نرم‌افزارهای مرکب‌سازی است که به کمک آن‌ها، ماشین‌چی‌ چاپخانه قادر خواهد بود فرمول دقیق ساخت مرکب‌های مورد استفاده در سفارشات مختلف را ذخیره کرده و در مواقع مشابه به سادگی و به سرعت بسازد؛ حساب ذخیره مرکب‌های خود را همیشه داشته باشد؛ مقدار مرکب مورد نیاز هر سفارش را به‌طور دقیق محاسبه کند و بدین ترتیب از ساخت مقادیر اضافی بی‌‌نیاز باشد.

برای مثال از مهم‌ترین نرم‌افزارهای مرکب‌ساز موجود در بازار که دارای گزینه‌های اختصاصی برای چاپ سیلک هستند به موارد زیر می‌‌توان اشاره کرد:

۱)Ink Manager
۲)Colormate PRO
۳) ColorManager MCM2
۴) ColorStar
۵) Inovex Ink Management System
۶) (IMS) erawtfoS tnemeganaM knI
۷) M2000 Formulation Guide Sofware
۸) Color Sense
۹) Unimix

 

مدیریت رنگ برای بسته‌بندی
شرکت Compose به تازگی ویرایش جدید نرم‌افزار مدیریت رنگ خود را برای صنعت بسته‌بندی عرضه کرده است. نام این نرم‌افزار Star Proof V5 است. به ویرایش جدید، ویژگی‌هایی از جمله سیستم کالیبراسیون ICC یا دنسیته، امکانات بهینه برای صنایع بسته‌بندی و فلکسوگرافی و همچنین تأیید پروف اضافه شده است. نرم‌افزار Star Proof از فایل ریپ شده و ترام‌گذاری شده برای ارایه نمونه‌های جوهرافشان با کیفیت بالا استفاده می‌‌کند و برای این کار از فرمت‌های پرطرفدار از جمله Len و یا ۱Bit Tiff استفاده می‌‌کند.
نرم‌افزار همچنین از امکاناتی برای جبران از دست رفتن نقاط روشن بسیار ریز (Small highlight dots) هنگام انتقال تصویر به سطح پلیت استفاده می‌‌کند. از این طریق نمونه ارایه شده یک بازنمایی واقعی از کار چاپ شده نهایی است.
سازنده نرم‌افزار ادعا می‌‌کند Star Proof امکان تولید یک نمونه با کیفیت ارایه کرده و به کاربر امکان می‌‌دهد کنترل خوبی روی چاقی ترام داشته باشد. این ویژگی برای چاپ فلکسو بسیار مهم است. برای این کار یک حاشیه یک یا دو پیکسلی دور نقاط نمونه‌گیری شده قرار می‌‌‌دهد تا از این طریق آن‌چه در واقعیت روی ماشین‌ چاپ اتفاق می‌‌افتد، به نمایش بگذارد.
نرم‌افزار امکان وارد کردن رنگ‌های خاص را در قالب مقادیر Lab یا KYMC از طریق اسپکتروفتومتری و یا ورودی دستی امکان‌پذیر می‌‌کند. پس از وارد کردن این مقدار رنگ خاص را می‌‌توان در یک محیط Lab و یا با افزایش دنسیته تا حد ۱۰ /۰ درصد تنظیم کرد. Star Proof از تمام طیف رنگ موجود در تجهیزات جوهرافشان برای تطبیق کامل و دقیق رنگ‌های خاص استفاده می‌‌کند. از آن جایی که در چاپ فلکسو و بازار بسته‌بندی هر کار در نوع خود منحصر به فرد است، نیاز بالایی برای تنظیم ترتیب رنگ‌هایی که از یک کار به‌کار دیگر تغییر می‌‌کند، وجود دارد. از آنجایی که نرم‌افزار از همان فایل‌های ریپ شده و ترام‌گذاری شده‌ای استفاده می‌‌کند که برای ظهور کلیشه‌ به‌کار می‌‌روند، می‌‌تواند ترتیب و نظمی را که فایل برای نمونه نهایی پردازش می‌‌شوند، تغیر دهد. این ویژگی اجازه می‌‌دهد تا رنگ‌های CMYK و تکی (SPOT) بتوانند تأثیر چاپ روی چاپ (Overprinting)، لب‌پوشانی مرکب (Ink‌ ‌‌‌‌trapping) و پشت پوشانی (Opacity) را به نمایش بگذارند.
تصاویری شبیه سه بعدی

شرکت Dr. Wirth Gravur Systeme نرم‌افزاری را به بازار عرضه کرده است که به توسط آن می‌‌توان به تصاویر دو بعدی بسیار شبیه به شکل سه بعدی احجام رسید. کیفیت این تصاویر دو بعدی به حدی است که هر بیننده‌ای را به اشتباه انداخته و او را به لمس کردن ناخودآگاه تصویر چاپ شده وادار می‌‌کند. برای اسکن اریژینال سه بعدی از فن‌آوری خاصی به نام ۶ به ۵ استفاده می‌‌شود.
در این روش از ارژینال سه بعدی از جهات مختلف تصویربرداری شده و در نهایت به معادله‌ای ریاضی از جسم در مختصات R،G ، B، z،y،x می‌‌رسیم که در حقیقت یک حجم سه بعدی تمام رنگی است. در مرحله بعد، مختصه z به اطلاعات تیره ـ روشن تعبیر شده و جسم سه بعدی رنگی به‌صورت یک تصویر دو بعدی رنگی (قابل چاپ) با سایه ـ روشن‌های بسیار دقیق تبدیل می‌‌شود. در تصاویر زیر نمونه‌هایی از عملکرد روش را مشاهده می‌‌نمایید.
Label Traxx یک نرم‌افزار مدیریت سفارش است که اختصاصاً برای چاپخانه‌های فلکسو رول باریک یا چاپخانه‌هایی که از تجهیزات تبدیلی پیوسته‌ای نظیر طلاکوب یا لترپرس روتاری استفاده می‌‌کنند، به بازار عرضه شده است.
نرم‌افزار Label Traxx از ۹ بخش جداگانه تشکیل شده است. هر کدام از این اجزا وظیفه محوله به خود را به‌صورت مستقل به انجام رسانده و چاپخانه‌دار با بهره‌گیری از مجموع آن‌ها موفق به کلیه عملیات مدیریتی مرتبط با سفارشات در حال تولید شده و بدین ترتیب بهره‌وری سازمانی خود را به بالاترین حد ممکن می‌‌رساند. این ۹ بخش اصلی عبارتند از:
۱) قیمت‌گذاری
۲) ثبت سفارش
۳) صدور صورتحساب
۴) حسابداری اسناد پرداختی
۵)حسابداری قیمت تمام شده
۶) کنترل موجودی انبار
۷) کنترل کیفیت

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *