مواد و گردش داده ها در چاپ تولید رسانه ای
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
چاپ روی چوب
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

نورد آنیلوکس چاپ فلکسوگرافی

همه چیز درباره نورد آنیلوکس چاپ فلکسوگرافی

نورد آنیلوکس، نوردی است مشبک که وظیفه آن انتقال مرکب به سطح فرم چاپ است.

شکل و عمق و زاویه شیب دیواره های حفره ها (سل ها) و نحوه ایجاد آنها روی نوردهای آنیلوکس بر اساس محاسبات دقیق مهندسی درست شده و متناسب نوع کار چاپ فلکسوگرافی (کارهای تن پلات، خطی، متن‌ها و یا چاپ چهار رنگ) است. در چاپ فلکسوگرافی این نورد به نام های دیگری نیز معروف است. مانند: نورد فرم (form roll)، نورد اندازه گیری (meter roll)، نورد کنگره دار (knurled roll)، نورد حکاکی شده (engraved roll)، نورد تامین مرکب (ink applicator roll)، نورد انتقال مرکبink-transfer roll) )

ویژگی های نورد آنیلوکس

هر حفره دارای مشخصاتی است که در انتخاب یک آنیلوکس نقش مهمی دارند که عبارتند از : دهانه حفره ، فاصله بین حفره ها ، عمق حفره و دیواره های حفره است.

حجم نورد آنیلوکس

عمق حفره های آنیلوکس مشخص کننده میزان مرکب انتقالی به سطح فرم چاپ یا پلیت فلکسو است.

حجم سل‌ها

رابطه‌ی سل به دهانه‌ی آن   ( Cell-to-opening ratio (COR

به طور مثال COR برای فیلم های انعطاف پذیر بسته بندی  تا  مناسب است.

رابطه‌ی درست سل به دهانه باعث می‌شودکه:

  • مرکب به‌طور مناسب از سل‌ها بر روی فرم انتقال یابد.
  • نورد آنیلوکس به آسانی شسته و تمیز شود.
  • دیواره بین سل‌ها صاف و نازک ایجاد شود.

فراوانی سلولی (Line screen) در نورد آنیلوکس

 به تعداد سل ها در یک اینچ طول بر روی نورد آنیلوکس، فراوانی سلولی می گویند.

 به تعداد حفره های آنیلوکس در هر اینچ مربع Cell count می‌گویند. هر چه میزان حفره ها در هر خط بیشتر باشد توانایی نورد آنیلوکس برای چاپ با کیفیت بالا بیشتر است. حجم نورد آنیلوکس با واحد c /  یاBCM                       (Billions of cubic microns) اندازه‌گیری می‌شود. در اروپا به‌طور معمول از واحد سانتی‌متر مکعب بر متر مربع استفاده می‌شود.

۱ BCM/sq in = 1.55 cm3/m2

مثال:۱۰BCM  برابر است با ۵/۱۵  c /                                 ۱۰ BCM x 1.55 = 15.5 cm3/m2

تعداد خط در اینچ (lpi  ) رابطه غیرمستقیم با حجم سل های نورد آنیلوکس دارد. هر چه تعداد خطها بیشتر باشد حجم حفره ها کمتر می شود و هر چه تعداد خطوط کمتر باشد حجم حفره ها بیشتر خواهد بود.

تاثیر تفاوت حجم نورد آنیلوکس در چاپ

نورد آنیلوکس با حجم کمتر در مقایسه با نورد آنیلوکس با حجم زیادتر، لایه ی نازکتری از مرکب را به سطح فرم چاپی یا پلیت فلکسو می رساند. ضخامت کم لایه مرکب موجب افزایش کنتراست چاپ، کاهش چاقی ترام، افزایش سرعت تولید و کنترل پذیربودن میزان مرکب مصرفی می شود، در نتیجه  منجر به چاپ تصویر تمیزتر و واضح تری می‌شود. وقتی لایه مرکب بسیار ضخیم باشد، مرکب تمایل به پخش شدن دارد که باعث چاقی ترام می شود. همچنین عمق زیاد حفره ها می تواند باعث ماندن مرکب (خشک شدن مرکب) در حفره ها شود که در چاپ های طولانی مدت، حفره ها بسته می شود.

زوایای نورد آنیلوکس

امروزه از نوردهای آنیلوکس با حفره های شش ضلعی ۶۰ درجه برای بیشتر کارهای چاپی فلکسو استفاده می شود. به این دلیل که در یک اینچ تعداد بیشتری از این حفره ها در کنار هم قرار می گیرد (نسبت به حفره های ۴۵ درجه) و از این رو می توان lpi بیشتر و عمق سلولی کمتری را بوجود آورد. در واقع این نوع حفره ها ۱۰ تا ۱۵ درصد انتقال مرکب را بهبود می بخشند، همچنین مرکب در سلول های۶۰ درجه در مقایسه با حفره های۳۰ درجه در هنگام چرخش نورد، از سلولی به سلول دیگر منتقل نمی شود. چرا که در آنیلوکس ۶۰ درجه محور اصلی حفره ها به صورت افقی در کنار هم قرار نگرفته است.

محاسبه تعداد حفره های هر اینچ مربع

روش محاسبه تعداد حفره های ۴۵ درجه با حفره های۶۰ و ۳۰ درجه متفاوت است.

حفره های ۴۵ درجه:

حفره های ۴۵ درجه مربع ای شکل  هستند و با محور سیلندر زاویه ۴۵ درجه می سازند.

حفره های هر متر مربع =line screen × line screen

مثال: تعداد حفره های یک نورد آنیلوکس ۴۵ درجه و ۵۰۰ خط در اینچ:

تعداد حفره ‌ها در هر اینچ مربع ۲۵۰۰۰۰ = ۵۰۰ ×۵۰۰

حفره های ۳۰ درجه:

حفره های ۳۰ درجه به شکل  شش ضلعی هستند و با محور سیلندر زاویه ۳۰ درجه می سازند.

تعداد حفره های یک اینچ مربع = ۱۵/۱ × line screen×line screen

مثال: برای یک نورد آنیلوکس۳۰ درجه و۵۰۰ خط در اینچ:

حفره در هر اینچ مربع ۲۸۷۵۰۰ = ۱۵/۱ ×۵۰۰×۵۰۰

حفره های ۶۰ درجه:

حفره های ۶۰ درجه به شکل شش ضلعی هستند و با محور سیلندر زاویه۶۰ درجه می سازند.

تعداد حفره های یک اینچ مربع = ۱۵/۱ × line screen×line screen

مثال: برای یک نورد آنیلوکس۶۰ درجه و ۵۰۰ خط در اینچ:

حفره در هر اینچ مربع ۲۸۷۵۰۰= ۱۵/۱ ×۵۰۰×۵۰۰

روش حکاکی نورد آنیلوکس

نوردهای آنیلوکسی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نظر حکاکی دو دسته‌اند:

  1. حکاکی به روش مکانیکی
  2. حکاکی به روش لیزری

حکاکی به روش مکانیکی:

در روش اول با استفاده از الماس عمل حکاکی انجام می گیرد که نمی توان lpi بالایی در نورد ایجاد کرد. در این روش حفره ها هرمی شکل (حکاکی با تیغه الماسه + روکش یا آب‌کاری کروم) یا به شکل هرم ناقص هستند. (Knurling + روکش یا آب‌کاری کروم) و به سه شکل حکاکی می شوند:

۱– حفره های به شکل هرم های نوک تیز(Regular pyramid)

این حفره ها دارای نوک تیز به شکل هرم هستند که با الماس های هرمی ایجاد می شوند. این حفره ها به طور کامل از مرکب پر می شوند ولی نمی توانند مرکب را به طور کامل به سطح کلیشه انتقال دهند. بسته به کشش سطحی و ویسکوزیته مرکب و موارد دیگر، همیشه مقداری از مرکب در انتهای حفره ها باقی می ماند. در این حفره ها به مرور زمان مرکب باقی مانده خشک شده و مشکلاتی مانند سایه، طرح یا شکل ناخواسته روی چاپ ایجاد می‌کند.

۲– حفره های به شکل هرم نوک تخت (Dull pyramid)

عمق این حفره ها کمتر از حفره های هرم های نوک تیز است ولی مشکل چندانی در مقدار انتقال مرکب ندارند و به دلیل تخت بودن انتهای حفره ها، چاپ بهتری را نسبت به حفره های نوک تیز ارائه می دهند.

۳– هرم های تخت (Dull pyramid, straight cut)

حفره های به این شکل با الماس های دارای زاویه کج حکاکی می شوند. این حفره های دارای عمق کم و سطح مقطع بیشتری هستند به طوری که حفره ها با کف وسیع تر مرکب را بهتر و بیشتر انتقال می دهند.

حکاکی لیزری

حکاکی به روش لیزری: (روکش پلاسما با لایه سخت از اکسید کرومیوم + پولیش الماسه + حکاکی لیزری)

۱– حفره های گنبدی شکل نوک تیز (Sharp calotte)

این شکل از حکاکی لیزری به طور حتم ساده ترین روش نسبت به سختی های ساخت حفره های به شکل هرم‌های نوک تیز است. در این شکل از حفره ها، مرکب به طور کامل از حفره خارج نمی شود و مرکب باقی مانده باعث کثیف و لکه دار شدن آنیلوکس و به دنبال آن اشکال ناخواسته در چاپ می شود.

۲– حفره های گنبدی شکل معمولی (Normal calotte)

این نوع حفره ها همانند حفره های هرم نوک تخت هستند، با این تفاوت که در این حفره ها قسمت قوس یا منحنی به صورت تخت و گوشه دار نیست. شکل این حفره‌ها نشان می‌دهد که این نوع از حفره‌ها نسبت به حفره‌های گنبدی شکل نوک تیز عمق بهتر و بیشتری را انتقال می دهد.

۳– حفره های به شکل U (cell dshape-U)

به منظور انتقال بهتر مرکب توسط یک حفره بهتر است که آن حفره، دیواره راست تری داشته باشد. حفره های حکاکی شده با لیزر در مقایسه با حفره های حکاکی شده به شیوه مکانیکی بهتر و با کیفیت تر هستند. همه حفره هایی که در بالا توضیح داده شدند حجم یکسانی از مرکب را دربر می گیرند. نکته اینجاست که باید دید کدام یک مرکب را بهتر انتقال می دهد یا به عبارت دیگر کدام حفره تمام مرکب درون خود را به سطح کلیشه انتقال می دهد.

انواع نورد آنیلوکس از نظر جنس ساخت

  1. نورد سرامیکی
  2. نورد کرومی

منبع: دنیای چاپ

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *