مقوای خوب برای جعبه سازی
۱۳۹۵-۰۱-۱۴
مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟
مواد اولیه برای تولید کاغذ چیست؟
۱۳۹۵-۰۱-۱۵

محاسبه و بررسی کاغذها و مقواها

ویژگیهای چاپ برای کاغذ و محاسبه و بررسی کاغذها و مقواها

ویژگیهای چاپ برای کاغذ و کارت یا مقوا بر حسب قابلیت چاپ و قابلیت  اجرا در چاپخانه با هم متفاوت هستند . همچنین ویژگیهای برای کاغذ وجود دارد که میتواند قابلیت چاپ و اجرای چاپخانه را تحت تاثیر قرار دهد

ویژگیهای چاپ برای کاغذ

ویژگیهای چاپ برای کاغذ و کارت یا مقوا بر حسب قابلیت چاپ و قابلیت  اجرادر چاپخانه با هم متفاوت هستند . همچنین ویژگیهای برای کاغذ وجود دارد که میتواند قابلیت چاپ و  اجرای چاپخانه را تحت تاثیر قرار دهد.در مورد قابلت چاپ اینهاویژگیهایی هستند که در درجه اول کیفیت نوری محصولات چاپ شده را تحت تاثیر قرار میدهند .ویژگی قابلیت اجرای چاپخانه همان ویژگیهایی هستند که بر اجرا و سرعت چاپ هر صفحه در عملیات چاپ تاثیر گذار هستند . چندین ویژگی برای قابلیت چاپ و اجرای چاپ وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های کاغذ چیست؟

محاسبه و بررسی کاغذها و مقوا ها

برای محاسبه و بررسی کاغذها و مقواها دستگاههای زیادی برای تست ، تست جوهر ، و تست همزمان برای قابلیت چاپ و قابلیت اجرا وجود دارد. این تست ها تا حدودی  دارای استانداردهای مشخص میباشند.برخی فرایندها نیز بوسیله خود تولید کننده های کاغذ به منظور بازرسی مستمر ویژگیهای خاص انجام میشود. تمام معیارها و مراقبت ها ی بیشمار در تولید انواع کاغذ و مقوا مورد توجه قرار میگیرد . ولی به هر حال لزوما یک حکم برای ویژگیهای یک محصول خاص جهت فرایند چاپ یا درباره کاربردهای چاپی بعدی محصول برای مثال شکل ، برچسب زنی یا جعبه های تاشو صادر نمیکند.بنابرین ابزارهای تست نمونه چاپ در طول سالها به نحوی گسترش یافته که تعامل کاغذ و جوهر چاپ یا جلا دهنده ها و قابلیت چاپ را بطور کلی مورد بازرسی قرار میدهد. با این ابزرها ، امکان بازرسی کاغذ و کارت با توجه به الگوهای رفتاریآن در مورد جوهر  چاپ، روغن های آزمون، و یا راه حل تقلیل تحت شرایط دقیقا تعریف شده و قابل تجدید وجود دارد . دستورالعمل ها به تفصیل برای انجام برخی بازرسی ها درباره کاغذ و مقوا در مرکز استاندارد سازی آلمان تحت عنوان  (DIN) و اطلاعاتی برای نشریه انجمن خمیر شیمیایی و مهندسان شیمی و شیمی دانان کاغذ و همچنین استاناردهای بن المللی مانند ISO و استانداردهای اروپایی EN تهیه شده است.علاوه بر این بازرسی های تشخیصی به  روشهای آزمایشی توسط موسسه تحقیقاتی آلمانی برای تحقیقات چاپ و تکنولوژی تولید مجدد  FOGRA و PTS  تکنولوژی کاغذ هر دو در مونیخ ارائه شده است . در ایلات متحده امریکا بازرسی ها بر اساس استانداردهای TAPPI (انجمن فنی خمیر و صنعت کاغذ در آتلانتا) انجام میشود.

در زمان بررسی و آزمایشات کاغذ لازم است شرایط محیط آزمایش مطابق با استاندارد  DIN 20187/ISO187 بوده و همچنین باید اطمینان شود که نمونه برداری بر اساس  DIN/ISO186 صورت گرفته است .

با فشارهای چاپ آزمایشی فشار ویژه بر روی کاغذ باید با ویژگی فرایند چاپ واقعی مطابق بوده و شبیه سازی شود.تحت شرایط تعریف شده و قابل تولید مجدد با مصرف مواد کم چاپ آزمایشی در شرایط آزمایشگاه قابل انجام است .فشارهای زیادی از چاپ آزمایشی وجود دارد که عملا  قابل استفاد هستند .در ذیل به دو نمونه از ابزارهای اشاره شده است :

ابزارهای چند منظوره چاپ آزمایشی واحد پیش مرطوب سازی (برای مرطوب کردن کاغذ) یک خشک کن با هوای گرم و یک خشک کن با ابزارهای IR, و UV برای انجام این تست فشار وجود دارد .ابزارهای تست قابلیت چاپ هم در شکل ۸-۵-۱ نشان داده شده است .

که امکان مطالعه بر روی واکنش بین جوهر چاپ و کاغذ و شبیه سازی شرایط مختلف بر یک چاپ افست را فراهم نموه و همچنین محلول رطوبت دهی را نیز در محاسبه مداخله میدهد.درابزار های تست چاپ رنگی امکان شبیه سازی چاپ مرطوب به مرطوب نیز هست.علاوه بر این بررسی های استاندارد و گزینه های مقایسه و تست چاپ برای بازرسی برخی از سایر پارامترها وجود دارد:

  • مدت زمان خشک شدن جوهر چاپ
  • مقاومت نوع کاغذ در برابر سایش
  • ترکیب کاغذ / جوهر
  • غلظت رنگ یا تن رنگ و بازده جوهر چاپ
  • مقاومت نوع کاغذ در برابر چیدن
  • مقاومت کاغذ در حالت چیدن مرطوب در مجاورت محلول رطوبت
  • ایجاد حباب از جوهر در حین خشک کرد چاپ افست (در حالت غلظت نامساعد جامدات)

علاوه بر این تست های دارای دستورالعمل و خاص برای قابلیت چاپ وجود دارد. در شرایط ویژه  به استانداردهای معمول   ISOوdin رجوع کنید.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *