ایمیج ستر
ایمیج ستر یا فیلم نگار دیجیتالی
۱۳۹۴-۰۷-۳۰
کلیشه
کلیشه
۱۳۹۴-۰۷-۳۰
Show all

تهیه پلیت (کپی)

پلیت

پلیت

تهیه پلیت (کپی)

کلمه پلیت تداعی کننده یک ورق یا شیت فلزی است. در گذشته از فلز روی برای تهیه پلیت استفاده میشد. به همین دلیل کلمه زینک به معنای روی در مورد آن به کار رفته است. امروزه از فلز آلومینیوم برای ساخت ورقهای فلزی پلیت استفاده میشود. پوشش شیمیایی که بر روی سطح آلومینیومی پلیت کشیده شده است، حساس به نور است. اگرچه نور المپهای معمولی و نور عادی روز تأثیر زیادی بر روی پلیت های افست ندارد، اما بهتر است در بسته بندی و در مکانهای تاریک نگهداری گردد .

تهیه پلیت (کپی):

روش انتقال تصویر از فیلم به پلیت مشابه روش تهیه فیلم پوزتیو از فیلم نگاتیو به وسیله کنتاکت است. فیلم مورد نظر از سمت ژله فیلم بر روی سطح پلیت قرار داده شده و با چسب نواری که در حاشیه فیلم چسبانده میشود بر روی پلیت ثابت میشود. دستگاهی که برای تاباندن نور به سطح پلیت مورد استفاده قرار میگیرد، دستگاه کپی پلیت یا قید کپی است.

 

قید کپی:

قید کپی دستگاهی شبیه به کنتاکت است و برای نوردهی پلیت مورد استفاده خواهد بود. از انواع قیدکپی میتوان به دستگاههایی با منبع نور باال و نور از پایین و دستگاههای دو محفظهای اشاره نمود.

قیدهای دو محفظهای برای کپی کارهایی با تعداد زیاد مناسب است. بدینترتیب، هنگام نوردهی پلیت اول، زینک بعدی در محفظه دیگر میزان شده و برای نوردهی آماده میگردد. در دستگاههای قید کپی نیز از پمپ مکنده یا وکیوم استفاده میشود تا صفحه مونتاژ و پلیت در تماس مطلوب با هم قرار بگیرند.

قرار دادن پلیت و فیلم چسبانده شده بر روی آن در قید کپی و بستن در شیشهای قید کپی، پلیت تحت فشار درِ شیشهای قرار گرفته و فیلم بر روی آن ثابت و بدون حرکت خواهد بود. اما فشار درِ شیشهای کافی نیست و با استفاده از یک پمپ هوا، هوای زیر در شیشهای به طور کامل تخلیه میشود تا کوچکترین فاصلهای بین فیلم و پلیت باقی نماند. سپس با روشن شدن المپ مخصوص و تابیده شدن نور در مدت زمان معین به پلیت، تصویر فیلم به پلیت منتقل میشود. زمان تاباندن نور بستگی به نوع پلیت و شدت نور و توان المپ دارد. پس از پایان عمل نور دادن، با خاموش کردن المپ و پمپ هوا، پلیت از قید کپی خارج شده و فیلم از روی آن برداشته میشود. پلیت نیز مانند فیلم نیاز به ظهور، با استفاده از داروی ظهور پلیت دارد. برای این کار معمولا به روش دستی و در داخل یک سینک داروی ظهور بر روی پلیت ریخته شده و با اسفنج بر روی آن کشیده میشود. در پلیت پوزتیو، پوشش شیمیایی قسمتهایی که در معرض نور لامپ قرار گرفته اند در داروی ظهور حل شده و از روی آن پاک میشوند. پوشش شیمیایی قسمتهای دیگر پلیت که در زیر مناطق سیاه فیلم قرار داشته اند و در معرض تابش نور قرار نگرفته اند بر روی پلیت باقی میمانند. پس از شستوشوی پلیت با آب و خشک شدن آن، تصویری از سوژه اصلی بر روی پلیت منتقل شده است.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *