چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین
۱۳۹۴-۰۹-۲۰
چاپ برچسب ( لیبل)
چاپ برچسب ( لیبل)
۱۳۹۴-۰۹-۲۲
Show all

چاپ بالشتکی ( تامپو )

چاپ بالشتکی ( تامپو )

چاپ بالشتکی ( تامپو )

چاپ بالشتکی ( تامپو )

در واقع چاپ گود غیر مستقیم است.

در این نوعچاپ، فرم چاپی مستقیما باسطح چاپی تماس پیدا نمی کند.بلکه این تماس از طریق بالشتک و یا غلتک انجام می گیرد.تاریخچه چاپ بالشتکی بر میگردد به روشی که باری اولین بار ، برای چاپ صفحه ساعت در سوئیس ابداع شد و در آن از یک بالشتک ژلاتینی استفاده گردید. تکامل جدی این روش چاپی زمانی انجام گرفت که ساخت بالشتک هایی از جنس سیلیکون امکان پذیر شد. در ساخت و قالب ریزی بالشتک های سیلیکونی نیازی به حرارت نیست، در نتیجه ،بروز مشکلات ناشی از ذوب کردن مواد در آن وجود ندارد.

در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی اولین دستگاه چاپ بالشتکی که با موتور برقی کار می کرد ساخته شد.طی سی سال گذشته از این روش برای چاپ رویاشیائ با سطوح هندسی و غیر هندسی و با مواد مختلف استفاده شده است.

فرم چاپ بالشتکی معمولا به صورت مسطح و از نوع فرم های گود می باشد.به این فرمها کلیشه گفته می شود.مرکب بر روی بخش هایی از فرم که حاوی اطلاعات و در نتیجه گود می ابشد قرار می گیرد.تماس بالشتک سیلیکونی با کلیشه باعث می شود که مرکب از روی فرم به روی سطح سیلیکونی بالشتک انتقال یابد.در اینجا بالشتک مانند یک مهر ژلاتینی عمل می کند و بدین ترتیب امکان چاپ روی سطوح مختلف را فراهم میسازد.

مراحل چاپ بالشتکی :

۱٫  بالشتک نسبت به محل کلیشه درموقعیت مناسب قرار می گیرد .

۲٫  بعد از قرار گرفتن در موقعیت مناسب به صورت عمودی  به روی کلیشه فشار داده می شود.

۳٫  مرکب بر روی بالشتک انتقال داده شده و بالشتک به صورت عمودی از روی کلیشه جدا می گردد.

۴٫ بالشتک حامل مرکب ، به روی سطح توپ فشار داده شده است تا عمل چاپ انجام گیرد.

۵٫ بالشتک با انتقال مرکب چاپ بر روی سطح مورد نظر ، از آن جدا می گردد تا آماده تکرار سیکل چاپ گردد

همان طور که اشاره شد دستگاه های چاپ بالشتکی می تواند به جای بالشتک از غلتک نیز استفاده کنند.کلیشه و واسطه ی چاپی در این نوع دستگاه ها استوانه ای می باشد.

از امتیازات این روش چاپی متداول بودن آن سات : یعنی تا زمانی که کلیشه و غلتک در تماس با یک دیگر بوده و درحال گردش و چرخیدن باشند عمل چاپ ، در صورت تماس غلتک با سطح چاپی صورت می گیرد و نیازی نیست که مرکب دهیبا چاپ و انتقال سطح چاپ و یا بخشی از آن متوقف گردد. به همین دلیل معمولا در همان خط تولید محصول ، عمل چاپ روی محصول نیز انجام می گیرد.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *