چاپ سه بعدی ماشین ۳D printing of the car

جایگاه تبلیغ و بازاریابی
جایگاه تبلیغ و بازاریابی The place of advertising and marketing
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
تبلیغات چاپی
تبلیغات چاپی کار آمد printed advertisement
۱۳۹۵-۰۱-۱۵
Show all

چاپ سه بعدی ماشین ۳D printing of the car

چاپ سه بعدی ماشین

چاپ سه بعدی ماشین برای اولین بار در جهان

به زودی شما خواهید توانست وارد یک بنگاه فرو اتومبیل شوید ، طرحی را انتخاب کرده ، ظرفیت ماشین را نیز تعیین کرده و سپس پس از چند ساعت ماشین مورد علاقه خود را تحویل بگیرید . البته این پیش بینی «جی راجرز» مدیر ارشد اجرایی شرکت Local Motors است . این شرکت برای اولین بار در جهان یک ماشین را توسط تکنولوژی چاپ سه بعدی ساخت . نام این اتومبیل Strati است . موتور محرکه این ماشین از نوع الکتریکی است و ظرفیت دو سرنشین را دارد . این ماشین برای اولین بار در نمایشگاه IMTS ، در شهر شیکاگو آمریکا به نمایش در آمد.

شرکت فوردموتورز از بزرگ ترین سازندگان خودرو جهان می گوید ؛ معمولا در ساخت یک ماشین از ۵ تا ۶ هزار قطعه استفاده می شود. در ساخت ماشین Strati تنها ۴۹ قطعه استفاده شده است . البته قطعات دیگر از جمله موتور ، چرخ ها ، صندلی و شیشه پنجره ها به بدنه ماشین اضافه شده است . طرح اصلی ماشین Strati که در اصل واژه ای ایتالیایی به معنی لایه ها است توسط شرکت Local Motors ابداع شده است . این شرکت از اعضاء و گروه هایی که عضو فرم های اینترنتی چاپ سه بعدی هستند درخواست کرد تا طرح های ابداعی خود را ارائه کنند و سپس با استفاده از طرح برگزیده ، ماشین جدید خود را بسازند . در آینده هر کسی میتواند طرح ابداعی خود را از طریق اینترنت در اختیار دیگران قرار دهد و یا یک شرکت فروشگاه مجازی برای خرید این طرح ها ایجاد کند . شرکت Local Motors پروژه خود را ۱۸ ماه پیش آغاز کرد و پس از تصحیح و اعمال تغییرات در طرح اولیه آن را برای عملیات چاپ سه بعدی آماده کرد . این شرکت بیش از ۲۰۰ طرح ارسالی را مورد برسی قرار داد و در نهایت طرح یک طراح ایتالیایی به نام مایکل آنو را انتخاب کرد . راجرز می گوید : «طرح آنو با مراحل فنی مورد نظر شرکت Local Motors کاملا هماهنگ بود » این شرکت برای ساخت ماشین از فرایند های تولید افزایشی و تولید کاهشی همزمان استفاده کرد . پس از اتمام مراحل طراحی راجرز و همکارانش مدت زیادی را برای یافتن شرکتی که بتواند طرح را چاپ کند ، صرف کردند . در نهایت آن ها شرکت OAK Ridge Lab که مجهز به چاپگر های لیزری بزرگ بود انتخاب کردند . برای چاپ ماشین شرکت OAK Ridge Lab چاپگر های خود را به اکسترودر ۳D مجهز . مرحله بعد چاپ ماشین در شرکت دیگری به نام Thrmwood Corp انجام شد . در این مرحله خودروی چاپ شده مراحل نهایی را طی کرد تا شکل یک خودروی تمام عیار را بگیرد . در ساخت ماشین از الیاف کربن یا ABS استفاده شده است . این خودرو هنوز اجازه حرکت در خیابان های اصلی و بزرگراه را ندارد و در حال حاضر مراحل آزمایشی را پشت سر می گذارد . شرکت های بزرگ ساخت خودرو از جمله فورد سال ها است که از تکنولوژی چاپ سه بعدی استفاده می کنند ، Strati اولین ماشینی است که تقریبا تمام قطعات آن توسط چاپگر سه بعدی ساخته شده است . شرکت فورد از این ایده استقبال کرده است و احتمالا به زودی از آن برای ساخت خودرو استفاده می کند . ماشین Strati از سال ۲۰۱۶ به صورت تجاری وارد بازار می شود و قیمتی بین ۱۸ تا ۳۴ هزار دلار دارد خریداران نیز می توانند به دلخواه تغییراتی در طرح و شکل آن بدهند . کل زمانی که برای ساخت این ماشین صرف شده ۴۴ ساعت است ولی در آینده این زمان تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد .

گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

منبع : نورا

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *