ماشین های چاپ فلکسو گرافی floxographic machine printing

رنگ‌های خوراکی و مضرات آن
۱۳۹۵-۰۱-۱۶
آموزش چاپ سیلک
۱۳۹۵-۰۱-۲۱
Show all

ماشین های چاپ فلکسو گرافی floxographic machine printing

ماشین های چاپ فلکسو گرافی

ماشین های چاپ فلکسو گرافی floxographic machine printing

امروزه روش چاپ فلکسو گرافی به عنوان اساسی ترین روش چاپ برجسته با کیفیت چاپ خوب و سرعت بالا، جای خود را در روش های عمده چاپی مستحکم کرده است. قبلا به روش فلکسو، چاپ آنیلین می گفتند. چون در ابتدا از رنگ های آنیلین برای چاپ فلکسو استفاده می شد که سرعت خشک شدن آن ها به دلیل الکل مصرفی بسیار زیاد بود . با پی بردن به مضر بودن این نوع مرکب در چاپ بسته بندی که برای مواد غذایی به کار می رفت، استفاده از این نوع مرکب متوقف شد.چاپ فلکسو عمده ترین روش چاپی در بازار کار بسته بندی به شمار می رود.

کاربرد  یکی از معمولی ترین ماشین های چاپ فلکسو سیلندر مرکزی چاپ روی فیلم های بسته بندی می باشد.واحدهای چاپ در این ماشین در اطراف یک سیلندر چاپ مرکزی قرار گرفته اند.

یک واحد(یونیت) چاپ فلکسو شامل سینی مرکب دان که حاوی مرکب رقیق و با قابلیت خشک شدن سریع به همراه یک نورد لاتیکی انتقال دهنده مرکب که در داخل سینی قرار دارد می باشد.این نورد در تماس با نورد آنیلوکس که سح حفره های آن بسیار ریز است قرار دارد. سپس مرکب از نورد آنیلوکس به کلیشه منتقل می شود.

پلیت فلکسو که به کلیشه معروف است، از جنس لاستیک و یا فتوپلیمر ساخته شده و به دور سیلندر بسته می شود و مرکب آنیلوکس در یافت می کند. سپس با انتقال آن بر روی مواد چاپ شونده  مثل سلفون یا فیلم های بسته بندی که از بین سیلندر پلیت و سیلندر چاپ عبور می کند،تصویر مورد نطر را چاپ می کند. ماشین چاپ فلکسو معمولا با یک سیلندر چاپ مرکزی و یا چند سیلندر چاپ جداگانه می توانند تعداد متعددی از واحدهای چاپ را با اندازه های مختلف تشکیل دهند که مناسب با نوع کار چاپی و نیازهای آن باشد.

همانطور که روش چاپ افست توانست  در سال های 1960 و 1970 با عرضه تکنولوژی جدید پیشرفت قابل ملاحطه ای را در روش های چاپی ایجاد کند و از آن به بعد نیز با سرعت زیاد  و به شکل فراگیر مورد استفاده قرار گرفت، روش فلکسو گرافی نیز توانسته است با وارد کردن تکنولوژی مدرن به همین راه ادامه دهد.

بخش هایی که توانسته است باعث افزایش قابل ملاحطه ای در کیفیت چاپ و پایین آوردن هزینه های این روش شود، شامل: افزایش کیفیت مرکب و سیستم های مرکب دان، افزایش کیفیت پلیت های فتوپلیمر و لاستیکی و حکاکی شده با لیزر، به کارگیری امکانات جدید پیش از چاپ و استفاده از سیستم پانچ برای ریجستر کردن و نصب پلیت بر روی سیلندر و به کارگیری امکانات پیشرفته در سیستم های مدیریت و کنترل در ماشین های جدید است.

عمده ترین بخش استفاده از روش فلکسو گرافی مربوط به چاپ لفاف بسته بندی، روزنامه،کتاب، چاپ برچسب، کیسه های نایلونی و کاغذ دیواری و فویل های بسته بندی است.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *