چاپ برجسته | گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
چاپ برجسته
۱۳۹۴-۰۶-۱۴
چاپ جعبه
چاپ مسطح
۱۳۹۴-۰۶-۱۴
Show all

چاپ گود چگونه انجام میشود؟

چاپ گراور

چاپ گود چگونه انجام میشود؟

اگر روی همان قطعه فلز، مربع مزبور را ترسیم کنیم و بالعکس خود مربع را با وسایلی گود سازیم سپس بر روی سطح فلز را بطوریکه مرکب موجود در گودی مربع از بین نرود پاک نمائیم و سپس کاغذ سفیدی روی سطح فلز قرار داده و فشار زیادی وارد آوریم، مرکب موجود در مربع بر روی کاغذ سفید منعکس می شود. این اسلوب نیز به نام چاپ گود نامیده می شود.

بیشتر بخوانید : چاپ هلیوگراور را تعریف کنید؟

گراور چرخشی :

گونه ای از چاپ فرو رفته می باشد که شامل ، حک تصویر بر روی یک حامل تصویر می باشد . در چاپ گراور تصویر بر روی یک سیلندر حک می شود . برای اینکه مانند چاپ افست و فلکسو گرافی نوعی چاپ دورانی می باشد . این بدین معناست که ماشینهای چاپ گراور بر روی رولهای کاغذ بجای ورق های کاغذ چاپ می نمایند. سیلندر های گراور امروزه بطور دیجیتال توسط ماشینهای نوک الماس و لیزر حکاکی می شوند . بر روی سیلندر گراور تصویر حکاکی شده که از سلول های کوچکی تشکیل شده است که میزان جوهری که به سطح کاغذ منتقل می شود را تعییم می کند . ماشین چاپ روتو گراور برای چاپ هر رنگ ، قسمتی مجزا دارد ، تعداد واحد های ماشین بستگی به تعداد رنگهای مورد نیاز برای تصویر نهایی دارد . ۵جزء پایه در هر قسمت برای هر رنگ وجود دارد : ۱- سیلندر حکاکی شده ۲- منبع جوهر ۳- یک تراز ۴- غلطک چاپ ۵- خشک کن . وقتی که دستگاه در حال کار است ،سیلندر حکاکی شده در معرض افشاننده های جوهر قرار دارد و سلولها و حفره های فرو رفته را پر می کند . هنگامیکه سیلندر می چرخد ، رنگ را از افشاننده بیرون می کشد . تراز مانند یک شیشه پاکن عمل می کند . و قبل از اینکه سیلندر با کاغذ تماس پیدا کند ، جوهر را از نقاطی که نمی خواهند چاپ شوند ، می زدایند . سپس کاغذ بین غلطک چاپ و سیلندر گراور ساندویج می شود. در اینجا است که جوهر از سلولهای فرو رفته به کاغذ انتقال پیدا می کند . استفاده غلطک چاپ اعمال فشار بر روی کاغذ جهت پرس شدن سلیندر گراور می باشد و بیشترین پوشش را با جوهر برقرار می سازد . سپس کاغذ پیش از رفتن به بخش رنگی دیگر به خشک کن می رود و کامال خشک می شود .

بیشتر بخوانید : روش هاى تهیه سیلندر در چاپ هلیوگراور چاپی

نمونه آزمایشی

روز گرفتن نمونه آزمایشی هم برای هنرمند و هم برای چاپگر روز مهمی است . حاصل کار روزهای گذشته در این لحظه مشخص مس شود . این اتفاقی است که می افتد: شکل۱-۶ : توبی سنگ را می شوید

توبی سنگ را جوهری می کند

بر روی صفحه ای اولین نمونه آزمایش گرفته می شود

اگر تصویر چند رنگ باشد ، هنرمند چندین سنگ را بکار می گیرد . چاپگر روند چاپ را برای تمام سنگ ها انجام می دهد .

بیشتر بخوانید : اجزای متشکله ماشین هلیوگراور را تشریح کنید؟

تصحیحات :

توبی و پیتر نمونه ی آزمایشی را برسی می کنند . خطی در نمونه آزمایشی وجود دارد که توبی آن را نمی پسندد و با سمباده ان را بر می دارد ( مانند تصویر زیر)

با استفاده از کاغذ سمباده خط از میان برداشته می شود . به وضوح مقدار تصحیح در این روش محدود است

بیشتر بخوانید : وضعیت چاپ هلیوگراور را در ایران شرح دهید؟

خلق تصاویر چاپی

سنگ برای ۱۰۰ تا ۲۰۰ چاپ (در صورت جوهری شدن کامل) مناسب است . پیترالکساندر بطور معمول تعداد کمتری چاپ می گیرد . از سری گربه های پیتر تنها ۲۵ نسخه موجود است . گرفتن یک چاپ رسمی مراحل مختلفی دارد . مرحله اول آماده سازی کاغذ است . ورقه های بزرگ برای این کار بریده می شوند .

برش کاغذ

سپس علامت های ثبت بر روی کاغذ ایجاد می شوند . پیش از اینکه هنرمند شروع به کار کند علامتها بر روی سنگ قرار می گیرند . این علامت های ثبت مخصوصا برای چاپهای چند رنگ ، بسیار ضروری هستند .

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *