کاربرد پی وی سی در بسته بندی های Shrink wrap

وسایل جانبی در ماشین های چاپ افست کوچک
۱۳۹۵-۰۱-۰۶
اشکالات کاغذ و مقوا به هنگام چاپ
۱۳۹۵-۰۱-۰۶
Show all

کاربرد پی وی سی در بسته بندی های Shrink wrap

کاربرد پی وی سی در بسته بندی های Shrink wrap

 

قبلاً فیلمهای مورد استفاده برای بسته بندی، PVC یا پلی وینول کلراید با مادۀ شکل دهندۀ plasticizer بود، PVC ساختار کریستالی بی شکل و نامنظمی دارد. درچند سال قبل، PVC با فیلم شرینک پلی اولیفن جابجا شد.

با این حال هنوز هم PVC در درخواستهای زیادی بکار میرود، چون با وجود دوام ونوع ذخیره سازی (انبارش) PVC آسان ترین فیلم موجود برای سیل کردن و شرینک شدن است.

حرارت سیل کردن آن به حرارت ازهم پاشیدگی یا تجزیه اش نزدیک می باشد. تجزیه یا ازهم پاشیدگی محصولات جانبی شامل مقادیر کمی از گاز کلورید هیدروژن (HCL) و رسوبات کربن می باشد. HCL از طریق تهویه هوا کنترل می شود. فیلم های پلی اولیفن هم نیازمند تهویه هستند.
در تولید صنعتی، با توجه به محصولات جانبی قابل احتراق، برای امنیت اپراتورهای ماشین باید عملکرد خوبی در نظر گرفته شود. رسوبات کربن باید به طور منظم تمیز شوند و وجود HCL نیازمند حفاظت و نگهداری منظمی از سیل کننده است. از آنجا که پلی اولیفن ها هیچ کلرینی ندارند، HCL نیز تولید نمی کنند.
مادۀ plasticizer درPVC در شرایط سرد سفت می شود و در شرایط گرم نرم می شود. این میتواند در هوای سرد باعث کاهش دوام و در هوای گرم باعث توانایی در کارماشینی شود. از آنجا که پلی اولیفن، plasticizer (مادۀ شکل دهنده) ندارد، حرارت در این فیلم تاثیر بسزایی ندارد. فیلم PVC باید در دمای معمولی اتاق نگهداری شود، در غیر اینصورت شروع به شرینک شدن می نماید پلی اولیفن انبارش در درجه حرارت های بالا را نیز تاب میاورد.
روی هم رفته توانایی در قابلیت ماشینی PVC، بخشی از سهم بازار را به آن اختصاص داده، ولی پیشرفتهای موجود باعث شده، کار کردن با پلی اولیفن دارای قابلیت ماشینی کم، آسانتر گردد. با دانستن منافع پلی اولیفن که در بالا ذکر شد حال اصلی ترین مادۀ مورد استفاده که در درخواستها بکار میرود پلی اولیفن است.
لفاف به طور تحت الفظی به فیلمی که محصول را بسته بندی میکند که توسط بکار بردن دستگاه L – sealar با فیلم تا شده از مرکز (دو لایه) انجام می شود. سیل کننده به طور متناوب، محصولات بسته بندی شده را بوسیلۀ تونل شرینک آماده می کند.
دستگاه L – sealar ممکن است دستی، نیمه اتوماتیک و یا تمام اتوماتیک باشند. مدلهای دستی و نیمه اتوماتیک جایگزین شده اند بوسیلۀ ترکیب ماشین آلات سیل و شرینک که معمولاً به آنها ماشین های chamber (محفظه ای) گفته می شود. دستگاهL – sealar تمام اتوماتیک چند منظوره، از لحاظ قیمت کارآمد است و در گسترۀ وسیعی استفاده می شوند.
لفاف های بسته بندی روندهflow) ) با سیل از یکطرف یا مکانیسم های همپوشی (روی هم آمدن لبه دو فیلم) بیشترین سرعت خروجی را بدست می آورند. با این وجود انواع مختلف سیل کننده ها بسته پوششی ۲بعدی ایجاد میکنند.
فیلمهای پلی اولیفن با ویژگی های مختلفش در درخواستهای متعددی میتواند بکار رود. اگرچه این فیلمها معمولا در درخواستهای غذایی بکارنمی روند، استثناهایی مانند پیتزا، و بسته بندی تخم مرغ وجود دارند.
پلی اولیفن برای افزایش عمر مفید محصول غذایی بکار نمی رود باستثنای وقتی که فیلم شرینک محافظتی در محصول خاصی بکار رود. ارائه موارد استفاده پلی اولیفن هیچ محدودیتی ندارد، چرا که برای هر نوع نیازمندی طراحی شده است.
شرینک (جمع شدن) نرم، پرفراژ و چاپ خصوصیات استاندارد قابل دسترس هستند. انواع بسیار بخصوص آن ضد تیرگی یا ماتی و ضد لغزش است.
بعضی از انواع فیلم پلی اولیفن قابلیت ماشینی بهتر ( بسته بندی ) و عملکرد مطلوب تری نسبت به اکثر فیلم های بازار ارائه می کنند. بطور نمونه صنعت پلی اولیفن اکستروژن ۳ لایه یا ۵ لایه ای برای افزودن (ارتقاء) مزایا اجرایی استفاده میشود.
کلید حرکت دربازارخطاب قرار دادن نیازمندیهای خاص از طریق پیشرفت مواد برای درخواستهای ویژه است. شکی نیست که فیلم شرینک پلی اولفین به رشد و توسعه خود ادامه میدهد تا نیازهای مورد درخواست بیشتری را پاسخگو باشند.

عضو جدید خانواده فیلم های قابل شرینک
pvc shrink فیلم شفافی با قابلیت چاپ پذیری عالیست که توسط ماشین های چاپ هلیو گراور و فلکسو گراور بر روی آنها چاپ انجام می پذیرد ، اما چاپ بر روی پی وی سی شرینک بسیار سخت تر چاپ فیلم های bopp و … است چرا که حساسیت شدید این نوع فیلم به گرما وسرما و همچنین تنشن هایی که در ماشین چاپ ایجاد می شود باعث بروز مشکلاتی در چاپ شرینک می گردد.
در این نوع فیلم سمت چاپ از زیر فیلم می باشد و برای بسته بندی وزیبا سازی ظروف pet و پریفورم و غیره استفاده می شود.
درصد شرینک پذیری در این فیلم در حدود ۵۱% تا ۵۳% است و نوع ،های شرینک (high shrink) آن نیز که به روش کست تولید می شود بین ۶۳% تا ۶۷% خاصیت شرینک پذیری دارد.
جدیدا نوعی فیلم با نام PET G و دارای مشخصه های مشابه پی وی سی شرینک به بازار آمده که در ذیل به شرح آن پرداخته شده است :
خواص PET G
۱٫ قابلیت چاپ پذیری عالی
۲٫ دارای شرینکیج عرضی ۷۵% (در دمایC˚ ۱۰۰ و ۳۰ ثانیه توسط آب) و شرینکیج طولی ۳%
۳٫ دارای قابلیت سیل (دوخت لبه های فیلم) و چاپ پذیری.
۴٫ دوستدار محیط زیست است.
۵٫ قابل بازیافت است.
۶٫ مناسب برای چاپ هلیو و فلکسو.
۷٫ قابلیت چاپ تا ۱۰ رنگ.
۸٫ استفاده از این فیلم شرینک برای ظروف آبمیوه و محصولات روزانه بسیار مفید است چرا که خاصیت محافظتی در برابر نور به نگهداری از آبمیوه و محصولات روزانه کمک می نماید.
۹٫ قابلیت شرینک پذیری بسیار عالی نسبت به فیلم PVC و قابل استفاده برای همه بطری ها و ظروف شکل داده شده.
۱۰٫ باعث بروز بیماری در انسان ها نمی گردد.
۱۱٫ قابلیت کشش و مقاومت کششی عالی دارد.
۱۲٫ در ضخامت های متفاوتی قابل تولید است.
۱۳٫ خاصیت چسبندگی دارد.
۱۴٫ دارای درخشندگی و براقیت زیادی می باشد.
۱۵٫ در برابر گازها مانعی عالی می باشد.
۱۶٫ در صورتیکه آتش زده شود گازهای سمی تولید نمی کنند.
۱۷٫ مقاومت شیمیایی بالایی دارد.
۱۸٫ بواسطه فقدان تثبیت کننده ها و مواد نرم کننده در آن، هیچ ماده سمی از آن خارج نمی شود و بهداشتی است.
۱۹٫ قابل شیرینک در هوای داغ یا تجهیزات بخار می باشد و برای پاستوریزه نمودن از روش بخار مناسب است.
۲۰٫ فیلم PETG نباید در دمای بالاتر ازC˚ ۳۵ نگهداری شود.
۲۱٫ نوع سفید رنگ آن نیز موجود می باشد که به دلیل عدم استفاده از رنگ سفید در چاپ دارای صرفه اقتصادی زیادی می باشد.
۲۲٫ این فیلم می تواند جایگزین ظروف رنگی و چند لایه باشد و جایگزینی مناسب برای ظروف گران قیمیت است.
۲۳٫ استفاده از فیلم PETG برای ظروف مناسب تر از تولید ظرف با ماده PETG می باشد چراکه نازکی بالای ظروف بطور چشمگیری در پروسه ساخت ظروف مشکل ایجاد می کند.
۲۴٫ ظروف PETG در برابر گازها، بخار (نم) و گرما مقاومت دارند.
۲۵٫ PETG COPOLYESTER میتواند بدون استفاده از (BPA) Bisphenol-A تولید گردد که از بروز بیماری در انسان ها جلوگیری می کند.
۲۶٫ ضایعات باقیمانده از این مواد می تواند در موارد ذیل به کار گرفته شود.
Down gauging-Reusing trim Scrap-thermoforming-Mechanical fastening-hot line bending
۲۷٫ فیلم های PETG توسط کوت anti-static از یکطرف کرونا شده اند.
۲۸٫ استفاده های اصلی PETG در پارچه- نخ نایلونی ماهیگیری- فرش- تسمه- فیلم ها و قالب های صنعتی می باشد.

منبع : gdo.ir

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *