بسته‌بندی‌های حبابیBlister
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
ماشین های چاپ افست کوچک
۱۳۹۵-۰۱-۰۷
Show all

کاغذ باطله

کاغذ باطله گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

کاغذ باطله گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

تعریف کاغذ باطله

تعریف کاغذ بازیافتی به گونه ای که در بر گیرنده انواع الیاف در گستره وسیعی باشد، طبعا امری دشوار است. با توجه به مشکلات بازیافت کاغذهای چاپ شده و نوشته شده ، کارخانه های بازیافت به کاغذهای باطله نرسیده به دست مشتری با کیفیت خوب علاقهمندترند. با توضیحاتی که بعدا داده خواهد شد ، این مشکل در مورد کاغذهای بسته بندی وجود ندارد. در سال ۱۹۷۸، اداره تجارت و صنعت انگلستان برای انجام این کار به گروهی ماموریت داد و این گروه کاغذ بازیافتی را اینگونه تعریف کرد: کاغذ حاصل از الیافی که از ماشین کاغذ یا مقوا حاصل شده است. اما این تعریف برای بسیاری از متخصصان محیط زیست، کاغذ سازها و مصرف کننده ها قانع کننده نبود . بعنوان مثال ، شرکت برندز پیپر که یک شرکت عمده توزیع کاغذهای بازیافتی انگلستان است، تعریف دوباره کاغذ بازیافتی را خواستار شد :

” بسیاری از کارخانه ها مدعی هستند که کاغذ بازیافتی تولید می کنند در حالیکه این ادعا درست نیست. احساس ما این است که بار زیست محیطی کاغذ بازیافتی مثبت است و باید واقعا محتوی مقدار زیادی کاغذ باطله باشد.”

شرکت برندز پیپر ، همراه با سایر شرکتهای فروشنده کاغذ بازیافتی ، از سیستمی استفاده می کند که مشخصه مواد خام مورد استفاده در تولید کاغذ بازیافتی را تعیین می کند نه تعریف کاغذ بازیافتی را .

با این نگرش ، کاغذ های باطله به چهار دسته تقسیم می شوند :

          کاغذهای فرآیندی و بدون چوب کارخانه

          کاغذهای باطله چاپ نشده و بدون چوب

          کاغذهای باطله چاپ شده و بدون چوب

          کاغذهای باطله خمیر مکانیکی

درصد هر کدام در کاغذ بازیافتی با پیش نویسی مشخص می شود . بنابراین ، کاغذ بازیافتی محتوی ۲۵% کاغذ باطله چاپ نشده و ۵۰ % کاغذ باطله چاپ شده است.

کاغذ باطله بدون چوب از خمیر شیمیایی و کاغذ باطله مکانیکی از خمیر مکانیکی تولید می شود . برای کسانی که با صنعت کاغذ آشنا نیستند ، اصطلاح بدون چوب سبب سردرگمی می شود . این اصطلاح صرفا بدین معنی است که ۹۰ یا ۹۵ % خمیر مورد استفاده با فرآیندهای شیمیایی تولید می شود . ماده خام تولید خمیر کاغذ چوب است و برای تشخیص مقدار چوب در کاغذ آزمونهایشیمیایی سریع و آسانی وجود دارد .

تعریفهای دیگری نیز برای کاغذ باطله وجود دارد ، از قبیل تعریف ارائه شده توسط اتحادیه کاغذهای چاپ و تحریر وابسته به فدراسیون صنعت کاغذ و مقوای انگلستان:

” مقصود از کاغذهای چاپ و تحریر بازیافتی کاغذهایی است که ، به استثنای خرده کاغذهای فرآیندی کارخانه ، دست کم ۵۰ درصد الیاف آنها صرفا کاغذ باطله مصرف کرده باشد.

فدراسیون صنعت کاغذ و مقوای انگلستان کاغذهای فرآیندی کارخانه ای را نیز به صورت زیر تعریف کرده است:

انواع کاغذهای زیر کاغذهای فرآیندی کارخانه ای به شمار می روند و باید از ۵۰ درصد فوق مستثنی شوند :

۱)                  خرده کاغذهای پیش از تشکیل حلقه که برای استفاده مجدد در همان خط تولید باز گردانده می شوند .

۲)                  خرده کاغذهای حاصل از عملیات تبدیل که برای استفاده در همان خط تولید در همان عملیات تولید یا در عملیات دیگر بازگردانده می شوند.

۳)                  خرده کاغذ و کاغذهای حاصل از ماشین کاغذ یا عملیات تبدیل در مکان دیگر در همان کارخانه یا کارخانه وابسته که به خط تولید اولیه برگردانده می شوند.

سایر کاغذهای ضایعاتی و باطله که اگر مصرف نشوند باید دور ریخته شوند و ۵۰ درصد دیگر کاغذ بازیافتی را تشکیل می دهند ، به شرح زیرند:

۱-) کاغذهای فرآیندی حاصل ار ماشین کاغذ دیگر یا عملیات تبدیل دیگر که در کارخانه ای در مکان دیگر و برای تولید محصول دیگر مصرف می شوند.

۲-)کاغذهای فرآیندی حاصل از یک ماشین کاغذ یا عملیات تبدیل که در کارخانه ای دیگر و برای تولید محصولی دیگر مصرف می شوند.

۳-) همه انواع کاغذ باطله های دیگر.

از نظر اتحادیه ملی بازرگانی کاغذ ، کاغذ بازیافتی کاغذی است که دست کم ۷۵ درصد الیاف آن بازیافتی باشد. این اتحادیه کاغذهای بازیافتی با این ویژگی را را با یک علامت کناره ای مشخص می کند . از نظر فنی و علمی ، تعیین مقدار الیاف بازیافتی یک نمونه کاغذ غیر ممکن است . درصد مورد ادعا را یا باید بعنوان یک واقعیت پذیرفت یا با وارسی سوابق تولید کارخانه تایید کرد . البته لازم است استاندارهای کیفیتی یا مدیریتی از قبیل ایزو ۹۰۰۰ الزامی شود.

دولت کانادا، در چهارچوب قانون حفاظت از محیط زیست این کشور ، تعریف جامعی در مورد کاغذ بازیافتی به شرح زیر ارائه کرده است :

کاغذهای بازیافتی شامل موارد زیر است :

الف) ضایعات کاغذ پس از فروش از قبیل ضایعات کاغذ و مقوای خشک تولید شده پس از تکمیل فرآیند کاغذسازی . این ضایعات عبارتند از بریده های پاکت ، بریده های صحافی ، ضایعات عملیات چاپ و سایر عملیات تبدیل، کیسه ، جعبه ، ضایعات تولید کارتن، کاغذهای بسته بندی کاغذ و مقوا.

ب) ضایعات کاغذ پس از مصرف ازقبیل ضایعات لیفی جمع آوری شده از ادارات، خانه ها ، شهرداریها که شامل این موارد است: انواع کارتن کالا ، روزنامه های باطله ، مجلات باطله، ضایعات کاغذی مصرف شده مخلوط، انواع کارتها ، انواع پارچه های پنبه ای کهنه و بی مصرف.

کاغذهای بازیافتی شامل موارد زیر نیست:

۱)                  خرده کاغذهای تر از قبیل ضایعات کاغذی پایانه مرطوب ماشین کاغذ.

۲)                  خرده کاغذهای خشک از قبیل کاغذهای پاره شده در مراحل خشک کنی ، اتوزنی ، تولید حلقه و لبه بری حلقه ها.

۳)                  ضایعات کاغذی پیش از فروش از قبیل ضایعات حاصل از تبدیل حلقه به ورقه در محل کارخانه یا بیرون از آن و کاغذهای کنار گذاشته شده به علت داشتن نقص .

۴)                  ضایعات جنگل از قبیل کنده درختان ، خاک اره و ضایعات اره بری .

آنچه که از مطالب فوق استنباط می شود این است که در حال حاضر پاسخ سئوال ساده ” کاغذ باطله چیست ؟” چندان روشن نیست. این ابهام باید رفع شود به طوری که مصرف کنندگان و خریداران کاغذ درباره آنچه که می خرند کاملا آگاه باشند. کمیته وابسته به موسسه استاندارد انگلستان به این مشکل پرداخته است. خطر درگیر شدن بیش از حد در بحث تعریف دقیق کاغذ باطله این است که هدف اصلی فراموش شود . کاغذ بازیافتی باید همان عمل کاغذ دست اول را انجام دهد. در مورد کاغذهای چاپ ، این نکته شامل سهولت چاپ و برخورداری از استانداردهای چاپ است. بازیافتی بودن کاغذ نباید بعنوان توجیهی برای کیفیت بد کاغذ و عملکرد آن در ماشین چاپ و پس از آن باشد. این نوع کاستی های کیفیتی ، آن هدف اصلی زیست محیطی را که در بازیافت کاغذ دنبال می شود تحت الشعاع قرار می دهد.

با پیشرفت فناوری بازیافت ، بعضی از مشکلات موجود رفع خواهد شد . با وجود این در کاغذهای بازیافتی بریا انواع کاربردها ، مقدار کاغذ باطله مصرف شده یک درصد بهینه دارد. ضروری است که این درصد بهینه رعایت شود و صرفا برای تحقق اهداف زیست محیطی ، درصد کاغذ باطله از این درصد بهینه فراتر نرود.

 

 

 

جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله ۲

استفاده از کاغذهای باطله به کارایی و تداوم سیستم جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله بستگی دارد. کارخانه های بازیافت باید از استمرار تهیه مواد خام خود با کیفیت مطلوب و معین مطمئن باشند. بنابراین ، به کاغذی که قبلا به آن اشاره شد، دو مرحله دیگر باید اضافه شود؛ جمع آوری کاغذهای باطله و دسته بندی آنها.

جمع آوری کاغذهای باطله :

برای جمع آوری کاغذهای باطله روشهای مختلفی وجود دارد. در انگلستان از ۲٫۴ میلیون تن کاغذ باطله مورد استفاده در سال ۱۹۸۸، ۱٫۴ تن از صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا و بقیه از فروشگاههای بزرگ ، موسسه های داوطلب و غیره بدست آمده بود. بنابراین بیش از نیمی از کاغذهای جمع آوری شده ، هرگز بدست مصرف کننده نهایی نرسیده بوده است.

بدون توجه به نوع کاغذ باطله و اینکه چه کسی آنرا جمع آوری می کند، کارخانه ها کاغذ باطله مورد نیاز خود را از تجار تهیه می کنند. معمولا، کارخانه های بازیافت بزرگ یک بنگاه جمع آوری کاغذ دارند که کارشان جمع آوری و تدارک مواد اولیه کارخانه است.این روش ، سبب اطمینان خاطر مدیریت کارخانه می شود. این بنگاه ها آنقدر توانمند هستند که حتی برای سایر کارخانه ها هم می توانند مواد اولیه فراهم کنند.تجارت کاغذ باطله بازار دائمی داردو سود بعضی از شرکتهای بزرگ در این بخش قابل توجه است.

برای اینکه کاغذ باطله و مصرف شده از دست مصرف کننده بدست کارخانه برسد، مراحل ذیل باید طی شود :

۱)                  تماس خریدار با تولید کننده کاغذ باطله و هماهنگی با او

۲)                  جمع آوری کاغذهای باطله توسط تولید کننده کاغذ باطله

۳)                  جمع آوری این کاغذها توسط خریدار

۴)                  جابجایی ، دسته بندی و انتقال کاغذهای باطله به کارخانه توسط خریدار

گاهی هم ممکن است تولیدکنندگان کاغذهای باطله ، مستقیما کاغذهای باطله را جمع آوری کنندو به کارخانه بفروشند. موارد بالا در زیر به اختصار شرح داده می شود.

تماس با تولید کنندگان کاغذ باطله

تجار بزرگ کاغذ باطله عواملی دارند که بعنوان واسطه عمل می کنند. این واسطه ها با تولید کنندگان کاغذهای باطله به صورت حضوری ، تلفنی یا از طریق پست تماس می گیرند. ضمنا آنها مراقب استمرار کار و کیفیت کاغذهای باطله جمع آوری شده هستند.

تولیدکنندگان کاغذ باطله شامل مغازه ها، ادارات ، فروشگاههای زنجیره ای ، چاپخانه های کوچک و بزرگ ، صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا و گروههای داوطلب می شود.

جمع آوری کاغذ باطله توسط تولیدکنندگان :

بسته به منابع کاغذ باطله ، روشهای جمع آوری فرق می کند و می توان آنها را به سه دسته تقسیم کرد :

۱)                  کاغذهای باطله صنعتی و تجاری

۲)                  کاغذهای باطله اداری

۳)                  کاغذهای باطله خانگی

کاغذهای باطله صنعتی و تجاری

پایدارترین منبع تولید کاغذهای باطله از لحاظ تاریخی عبارتند از صنعت، بنگاههای چاپ و انتشار ، صحافان، مراکز بسته بندی کالا ، کتاب فروشیها و نظایر آن . در سال ۱۹۸۸ نیمی از کاغذهای باطله مورد نیاز انگلستان ، از همین منابع تامین شد. این نوع کاغذ که پیش از رسیدن بدست مردم به کارخانه بازیافت می آید ، کیفیت خوبی دارد ، تمیز است و شامل کاغذهای لبه بری و محصولات کاغذی مازاد بر نیاز بازار یا مرجوعی است. فراورش و بازیابی این نوع کاغذهای تمیز آسان و کم خرج است و متقاضیان زیادی دارد. افزایش کاغذهای باطله در این بخش ، بستگی به رشد چاپ و انتشارات و صنایع تبدیلی دارد که در حال حاضر حدود ۲% است و در هر حال محدود نیست. پیشرفت فناوری چاپ و صنایع تبدیلی و رایانه ای شدن کنترلها و پیش بینی دقیقتر شمارگان کتابها و مجلات، از مقدار این نوع کاغذهای باطله مرغوب کاسته است.

تغییر فن آوری هم بر کیفیت و کمیت کاغذهای ابطله تاثیر می گذارد. یک مثال، پیدایش چاپگرهای زیراکس و لیزری به جای دستگاههای کوچک چاپ قدیمی است. سلامت و رونق اقتصادی صنعت چاپ و انتشارات و صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا را نیز نباید از نظر دور داشت، زیرا این رونق ، بر حجم کاغذهای باطله مورد اشاره در این بخش و در نتیجه ، رونق فعالیت کارخانه ای بازیافت الیاف سلولزی برای تولید کاغذهای مرغوب اثر خواهد گذاشت.

 

 

جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله ۲

 

استفاده از کاغذهای باطله به کارایی و تداوم سیستم جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله بستگی دارد. کارخانه های بازیافت باید از استمرار تهیه مواد خام خود با کیفیت مطلوب و معین مطمئن باشند. بنابراین ، به کاغذی که قبلا به آن اشاره شد، دو مرحله دیگر باید اضافه شود؛ جمع آوری کاغذهای باطله و دسته بندی آنها.

جمع آوری کاغذهای باطله :

برای جمع آوری کاغذهای باطله روشهای مختلفی وجود دارد. در انگلستان از ۲٫۴ میلیون تن کاغذ باطله مورد استفاده در سال ۱۹۸۸، ۱٫۴ تن از صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا و بقیه از فروشگاههای بزرگ ، موسسه های داوطلب و غیره بدست آمده بود. بنابراین بیش از نیمی از کاغذهای جمع آوری شده ، هرگز بدست مصرف کننده نهایی نرسیده بوده است.

بدون توجه به نوع کاغذ باطله و اینکه چه کسی آنرا جمع آوری می کند، کارخانه ها کاغذ باطله مورد نیاز خود را از تجار تهیه می کنند. معمولا، کارخانه های بازیافت بزرگ یک بنگاه جمع آوری کاغذ دارند که کارشان جمع آوری و تدارک مواد اولیه کارخانه است.این روش ، سبب اطمینان خاطر مدیریت کارخانه می شود. این بنگاه ها آنقدر توانمند هستند که حتی برای سایر کارخانه ها هم می توانند مواد اولیه فراهم کنند.تجارت کاغذ باطله بازار دائمی داردو سود بعضی از شرکتهای بزرگ در این بخش قابل توجه است.

برای اینکه کاغذ باطله و مصرف شده از دست مصرف کننده بدست کارخانه برسد، مراحل ذیل باید طی شود :

۱)                  تماس خریدار با تولید کننده کاغذ باطله و هماهنگی با او

۲)                  جمع آوری کاغذهای باطله توسط تولید کننده کاغذ باطله

۳)                  جمع آوری این کاغذها توسط خریدار

۴)                  جابجایی ، دسته بندی و انتقال کاغذهای باطله به کارخانه توسط خریدار

گاهی هم ممکن است تولیدکنندگان کاغذهای باطله ، مستقیما کاغذهای باطله را جمع آوری کنندو به کارخانه بفروشند. موارد بالا در زیر به اختصار شرح داده می شود.

تماس با تولید کنندگان کاغذ باطله

تجار بزرگ کاغذ باطله عواملی دارند که بعنوان واسطه عمل می کنند. این واسطه ها با تولید کنندگان کاغذهای باطله به صورت حضوری ، تلفنی یا از طریق پست تماس می گیرند. ضمنا آنها مراقب استمرار کار و کیفیت کاغذهای باطله جمع آوری شده هستند.

تولیدکنندگان کاغذ باطله شامل مغازه ها، ادارات ، فروشگاههای زنجیره ای ، چاپخانه های کوچک و بزرگ ، صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا و گروههای داوطلب می شود.

جمع آوری کاغذ باطله توسط تولیدکنندگان :

بسته به منابع کاغذ باطله ، روشهای جمع آوری فرق می کند و می توان آنها را به سه دسته تقسیم کرد :

۱)                  کاغذهای باطله صنعتی و تجاری

۲)                  کاغذهای باطله اداری

۳)                  کاغذهای باطله خانگی

کاغذهای باطله صنعتی و تجاری

پایدارترین منبع تولید کاغذهای باطله از لحاظ تاریخی عبارتند از صنعت، بنگاههای چاپ و انتشار ، صحافان، مراکز بسته بندی کالا ، کتاب فروشیها و نظایر آن . در سال ۱۹۸۸ نیمی از کاغذهای باطله مورد نیاز انگلستان ، از همین منابع تامین شد. این نوع کاغذ که پیش از رسیدن بدست مردم به کارخانه بازیافت می آید ، کیفیت خوبی دارد ، تمیز است و شامل کاغذهای لبه بری و محصولات کاغذی مازاد بر نیاز بازار یا مرجوعی است. فراورش و بازیابی این نوع کاغذهای تمیز آسان و کم خرج است و متقاضیان زیادی دارد. افزایش کاغذهای باطله در این بخش ، بستگی به رشد چاپ و انتشارات و صنایع تبدیلی دارد که در حال حاضر حدود ۲% است و در هر حال محدود نیست. پیشرفت فناوری چاپ و صنایع تبدیلی و رایانه ای شدن کنترلها و پیش بینی دقیقتر شمارگان کتابها و مجلات، از مقدار این نوع کاغذهای باطله مرغوب کاسته است.

تغییر فن آوری هم بر کیفیت و کمیت کاغذهای ابطله تاثیر می گذارد. یک مثال، پیدایش چاپگرهای زیراکس و لیزری به جای دستگاههای کوچک چاپ قدیمی است. سلامت و رونق اقتصادی صنعت چاپ و انتشارات و صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا را نیز نباید از نظر دور داشت، زیرا این رونق ، بر حجم کاغذهای باطله مورد اشاره در این بخش و در نتیجه ، رونق فعالیت کارخانه ای بازیافت الیاف سلولزی برای تولید کاغذهای مرغوب اثر خواهد گذاشت.

 

 

 

 

جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله

کاغذهای باطله اداری

در انگلستان ، حجم کاغذهای باطله مرغوب اداری ، حدود یک میلیون تن در سال است. بیشتر این ضایعات را دفن می کنند و نتها بخش اندکی در صنعت بازیافت مصرف می شود. این نوع کاغذها را می توان به کاغذهای مرغوب ، از قبیل کاغذ چاپ و تحریر تبدیل نمود. موانع اصلی ، هزینه زیاد جمع آوری و قیمت بالا و نیز عدم استمرار عرضه این نوع کاغذ به کارخانه است. لازمه موفقیت در این بخش ، آموزش کارمندان دولت و بخش خصوصی است . لازم است کارمندان بیاموزند که در همان محل کار ، کاغذهای باطله را در مکان جداگانه ای جمع آوری کنند و نیز از اهمیت ابعاد اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی اقدام خود آگاه باشند. کارمندان غالبا نگران خطر آتش سوزی یا شلوغ شدن محیط کار خود هستند در حالیکه از ارزش واقعی این مواد آگاه نیستند. اما آهنگ آگاهی و تغییر بینش افراد درباره این موضوع سریع و رضایتبخش است.

 

جمع آوری کاغذهای باطله خانگی :

مقدار زباله های خانگی در انگلستان در حدود ۲۰ میلیون تن در سال است ، که بیش از ۶ میلیون تن آن را کاغذ و مقوا تشکیل می دهد. از این مقدار ، حدود ۴ میلیون تن کاغذهای قابل بازیافت است که لازم است پس از جمع آوری ، دسته بندی و انتقال به کارخانه ، به انواع کاغذ یا مقوا تبدیل شوند.

برای جدا کردن کاغذهای قابل بازیافت از سایر کاغذها دو روش وجود دارد:

جداسازی از ابتدا و تفکیک در کارخانه . جداسازی از ابتدا باید در منازل انجام شود . تفکیک کارخانه ای در چند کشور از جمله ایتالیا رواج دارد اما در مورد اقتصادی بودن این کار تردید وجود دارد. در نتیجه ، در حال حاضر ، جداسازی در منزل روش معمولتری است. این کار به دو روش انجام می شود:

۱)                 ایجاد بانک کاغذ باطله

۲)                 جمع آوری کاغذ باطله در کوچه ها

اجرای موفقیت آمیز هر دو روش وابسته به آموزش مردم و ایجاد انگیزه در آنهاست.

 

بانک کاغذ باطله

در سال ۱۹۸۶ یک شرکت بازیافت مدلهای بانک کاغذ را طراحی و رایج کرد و امروز در چند کشور اروپایی این روش جمع آوری کاغذهای باطله رایج شده است. دستور العملها روی مدلها شامل نکاتی درباره چگونگی جمع آوری کاغذهای مناسب و دور ریختن کاغذهای نامناسب و نکات آموزشی دیگر است.

بانکهای کاغذ ، اهمیت روش جمع آوری کاغذ به وسیله گروهای داوطلب را کمتر می کند. این مدلها در همه جا و همه وقت در دسترس مردم است. هر سال، بطور متوسط ۱۵ تن کاغذ باطله ، شامل روزنامه و مجله ، بوسیله هر بانک کاغذ جمع آوری می شود. بنابراین ، برای یک کارخانه بازیافت و تولید کاغذ روزنامه سالانه ۳۰۰۰۰۰ تن الیاف مصرف می کند، ۲۰۰۰۰ بانک کاغذ مورد نیاز است.

 

جمع آوری کاغذهای باطله در کوچه ها

بدلیل نیاز فزاینده به انواع کاغذ باطله ، روشهای دیگر جمع آوری این نوع کاغذها را نیز باید بکار بست. با توجه به شیوه متفاوت زندگی مردم ، صرفا افراد پرتحرک از بانکهای کاغذ استفاده خواهند کرد . به همین دلیل ، بعضی شرکتها به فکر ایجاد مکانهای مناسب در کوچه ها به منظور جمع آوری کاغذهای باطله افتاده اند. این روش امروزه در شهرهای بزرگ رایج است. تفکیک کاغذ از زباله و ریختن کاغذها در ظروف یا مخازن ویژه از وظایف ساکنان منازل است که خود هزینه هایی به دنبال دارد .

مطالعات نشان می دهد که هر خانوار در سال حدود ۱۵۰ کیلوگرم کاغذ باطله ، عمدتا روزنامه و مجله ، در ظروف جمع آوری کوچه ها می ریزند. در نتیجه ، یک کارخانه کاغذ روزنامه ( که ماده خام آن کاغذ باطله است ) با ظرفیت ۳۰۰۰۰۰ تن در سال ، نیازمند همکاری ۲ میلیون خانواده در سال است تا بتواند مواد مورد نیاز خود را تامین نماید.

جمع آوری کاغذ باطله بوسیله بنگاههای تجاری

اگرچه روشهای مختلفی برای جمع آوری کاغذ باطله وجود دارد ، هنوز هم نقش بنگاههای جمع آوری و فروش کاغذهای باطله در تامین نیازهای کارخانه های بازیافت ، نقش اصلی است . بنگاههای تجاری دو نوع مشتری دارند . آنهایی که از این شرکتها خدمات دریافت می کنند ( جمع آوری زباله ها و کاغذهای باطله )، و کارخانه های بازیافت که خریدار کاغذ باطله هستند. روشهای جمع آوری کاغذهای باطله توسط این بنگاه ها متفاوت است. معمولا مردم کاغذهای باطله را در مخازن ویژه در کوچه ها می ریزند. سپس عوامل بنگاهها ، طبق جدول زمانی مشخص ، به محل مراجعه و مخازن را تخلیه می کنند. بسته بندی کاغذها و قیمت گذاری آنها کار دشواری است. معمولا این کار ، بیش از ۶۰% وقت بنگاهها و شرکتهای جمع آوری کاغذ را می گیرد.

 

انتقال کاغذ باطله توسط تجار

روی کاغذهای باطله ، پس از جمع آوری ، باید کار شود. معمولا این کاغذها با دست دسته بندی می شوند که عملی بسیار وقت گیر است. کیفیت کاغذ باطله جمع آوری شده میزان کار لازم روی آن را مشخص می کند.

تفکیک و دسته بندی به روشهای زیر انجام می شود :

۱)     تفکیک انبوه که کم و بیش روی یک تسمه انجام و سپس کاغذ به عدل تبدیل می شود.

۲)  تفکیک روی زمین و سپس انتقال مواد بوسیله یک نقاله برای تبدیل کاغذ به عدل. دراین روش ، معمولا کیفیت جداسازی مطلوب نیست و برای تهیه کاغذهای درجه دو مناسب است.

۳)  دسته بندی روی تسمه سریع السیر که روی آن کاغذ معمولا به شش دسته تقسیم می شود . این روش برای دسته بندی کاغذهای باطله جمع آوری شده به وسیله بانک کاغذ و کاغذهای باطله اداری و بریده های چاپخانه مناسب است.

۴)  دسته بندی روی میز .این روش خیلی کند است و صرفا برای دست چین کردن به منظور تهیه کاغذهای درجه یک و سفید از الیاف بازیافتی مناسب است .

دسته بندی کاغذهای باطله مستلزم مهارت است. آیا این کار سخت و کثیف را می توان با ماشین انجام داد ؟ هنوز به این سوال پاسخی داده نشد است . شاید روباتها بتوانند این کار را انجام دهند . اما آیا هزینه ها قابل تحمل خواهند بود؟

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *