بسته بندی لباس زیر زنانه package
عوامل تاثیرگذار در طرح یک کارتن
۱۳۹۶-۰۵-۱۶
بسته-بندی-package
روانشناسی رنگ ها در بسته بندی
۱۳۹۶-۰۵-۱۷

انواع ورق کارتن

ورق کارتن شامل یک ورق یا بیشتر، از کاغذ کنگره دار (فلوتینگ) می باشد که با چسب به کاغذ های لاینر چسبانده می شوند . سه نوع از ورق های کارتن بشرح ذیر می باشد :

– ورق کارتن با یک لایه کاغذ کنگره دار

این ورق شامل یک لایه از کاغذ کنگره دار است که بین دو کاغذ لاینر گرفته است که مجموعاً سه لایه را تشکیل می دهند . به این نوع ورق کارتن سه لا نیز گفته می شود

ورق کارتن با یک لایه کاغذ کنگره دار ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ.

– ورق کارتن دو لایه ای ( با دولایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق کارتن دو لایه از کاغذ کنگره دار بین سه لایه کاغذ لاینر قرار گرفته است که در جمع لایه ها به پنج بالغ می گردد .به این نوع ورق کارتن پنج لا نیز گفته می شود.

ورق کارتن دو لایه ای ( با دولایه کاغذ کنگره ای) ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ

– ورق کارتن سه لایه ای ( با سه لایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق سه لایه از کاغذ کنگره دار بین ۴ لایه کاغذ لاینر قرار می گیرد ، که جمع لایه ها به هفت بالغ می گردد . به این نوع ورق کارتن هفت لا نیز گفته می شود

ورق کارتن سه لایه ای ( با سه لایه کاغذ کنگره ای) ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ

بیشتر بخوانید : عوامل تاثیرگذار در طرح یک کارتن

انواع فلوت (کنگره)

تعریف فلوت: به طور کلی شیار یا موج داخل کارتن را اصطلاحا فلوت یا کنگره می نامند و فلوت ها ۴ گروهA.B.C.D  است.

بیشتر بخوانید :

تقسیم بندی فلوت ها یا کنگره ها بر حسب ارتفاع و تعداد موج ها:

_ فلوت یا کنگره نوع A ( کارتن آ فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۴/۵ تا ۵ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هر متر می باشد.در این نوع فلوت به دلیل ارتفاع بلند کنگره ها خاصیت ضربه گیری و مقاومت فشاری نسبی بیشتر بوده  و از مقاومت بالایی برخوردار است.

_فلوت یا کنگره نوع B ( کارتن بی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۲/۱ تا ۲/۹  میلیمتر و تعداد  کنگره ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد در هر متر است.این نوع کنگره از مقاومت در برابر له شدگی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

_فلوت یا کنگره نوع C ( کارتن سی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۳/۵ تا ۳/۷ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدد در هر متر می باشد. این نوع کنگره دارای استحکام کمتری نسبت به فلوت A می باشد.

_فلوت یا کنگره نوع E ( کارتن ای فلوت)

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۱ تا ۱/۶ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر است.این نوع فلوت دارای بیشترین مقاومت در برابر له شدگی است و به دلیل سطح صاف تر و صیقلی تر برای چاپ مناسب تر است .

از این فلوت بیشتر برای بسته بندی های کوچک (بچه کارتن)استفاده میشود و در بسته های بزرگ (مادرکارتن) به همراه سایر فلوت ها (مقوای سه لا و پنج لا) استفاده میگردد.

عمده ترین الگوی کنگره ها , کنگره A می باشد. در این پیکربندی,کمترین تعداد کنگره در ازای هر متر مقوا وجود دارد و در نتیجه مقوا دارای کمترین مقاومت  در برار به شدگی است. مقوایی با الگوی کنگره A دارای بیشترین ضخامت است.

مقاومت پایین در برابر له شدگی به همراه ضخامت حداکثر باعث میشود تا هنگام نیاز به مقوای ضربه گیر,مقوای با این الگو مفیدترین باشد.

بیشتر بخوانید : نمونه های مختلف بسته بندی از منظر چاپ و مواد شناسی

انواع ورق کارتن
  • انواع ورق کارتن
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *