بسته-بندی-package
روانشناسی رنگ ها در بسته بندی
۱۳۹۶-۰۵-۱۷
نکات مفید در طراحی کارت ویزیت
۱۳۹۶-۰۶-۰۶

آینده چاپ دیجیتال

از چند دهه پیش تا الان که وجود چاپ دیجیتال یکی از ضروریت های صنعت چاپ شده باید گفت که تحول عطیمی که همگی منتطرش بودیم به وقوع پیوسته است. نسبت به نیاز مشتریان و کاربران تولید دستگاه های بروزهر روز بیشتر شده  و ما توانستیم کیفیت کار خود را بیشتر و بیشتر کنیم . امروزه دستگاه های چاپ جوهرافشان اینفدر پیشرفت کرده اند که ما هر روز شاهد پیدایش محصولاتی با کیفیت تر هستیم . حتی امروزه با وجود آمئن سرویس های پرداخت آنلاین و طراحی آنلاین مشتریان با براحتی کار و فایل خود را آپلود و چاپ شده تحویل می گیرند . تحولاتی که در صنعت چاپ عکس بوجود آمده بر هیچ کس پوشیده نیست که تا چند وقت آینده کیفیت های چاپ به آخرین حد خود نزدیک خواهند شد و دیگر تفاوتی بین چاپ دیجیتال و افست نخواهیم دید.

سه عامل مهمی که در آینده برای چاپ افست و چاپ دیجیتال رقم خواهد خورد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خوب می شود حدس زد، شما افست می خواهید! و البته هیچ اشکالی ندارد که اینگونه باشد. دلیل اینکه پیش بینی می شود افست و دیجیتال برای مدت های مدیدی با یکدیگر هم زیستی مسالمت آمیز داشته باشند نیز همین است. نکته در اینجاست که کیفیت افست بستگی به عوامل زیادی داردبدون نقص عمل کردن در عملیات پیچیده پیش از چاپ، سلامت و دقت ماشین چاپ، روی هم خوردن رنگ ها (Registration)، دقت اپراتور، میزان حرارت محیط و رطوبت کاغذ، نمونه گیری دقیق!، شسته بودن کامل ماشین، استفاده از مرکب استاندارد، وجود زبان مشترک بین طراحی، لیتوگرافی و چاپخانه ) مدیریت رنگ و گردش کار هوشمند(  و… – برای همین است که چاپ نفیس در افست یک هنر به شمار می رود و کار هر کسی نیست. بسیاری از چاپچی های کارکشته، نمونه ای از کارهای خوب خود را همیشه در دفتر کار خود نگه می دارند، به دیگران نشان می دهند و به آن افتخار می کنند.

ولی در مقابل، دیجیتال یک تکنولوژی صفر و یک است که یا در بهترین حالت خود کار می کند و یا خراب است و نیاز به سرویس دارد. کیفیت در چاپ دیجیتال بستگی زیادی به مهارت و سابقه کار اپراتور و دیگر عوامل محیطی ندارد. همه روزه حجم زیادی از سفارشات چاپی عجله ای Short run jobs ) ) به سمت دیجیتال سوق داده می شوند.

نه افست و نه حتی ! DI  فکر می کنید چند نفر در کل دنیا تکنولوژی چاپ DI را نصب کرده اند؟ جایی که پلیت به صورت دیجیتال ساخته می شود! این تکنولوژی به هیچ وجه با سرعتی که مردم در ابتدا فکر می کردند در سراسر جهان رشد نکرد، فقط به یک دلیل ساده: چون دیجیتال بهتر و سریع تر بود.

انقلابی را که از این پس باید آنرا به نظاره نشست، چاپ دیجیتال ارزان، سریع و تیراژ دار به کمک تکنولوژی جوهر افشان (Inkjet )است. با به بازار آمدن ماشین هایی که چاپ دیجیتال روی کاغذ را در سرعت افست، با هزینه کمتر از افست، کیفیت بالاتر از افست و در ابعاد تا چهارونیم ورقی انجام می دهند، اکنون در نقطه ای از تاریخ ایستاده ایم که با اطمینان می توان گفت ) :آینده صنعت چاپ در انحصار تکنولوژی جوهر افشان خواهد بود.)

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *