کاربردهای چاپ دیجیتال
کاربرد چاپ دیجیتال Digital printing application
۱۳۹۶-۰۷-۱۲
چاپ دیجیتال در تقابل با چاپ افست
چاپ دیجیتال در تقابل با چاپ افست Digital printing in contrast to offset printing
۱۳۹۶-۰۷-۱۲
Show all

کاغذ در چاپ دیجیتال Paper in digital printing

کاغذ در چاپ دیجیتال

کاغذ در چاپ دیجیتال

پیشرفت های به وجود آمده در چاپ دیجیتال، استفاده از هر نوع کاغذ را که در روش چاپ افست نیز استفاده می شود برای چاپ دیجیتال فراهم کرده است .
در چاپ دیجیتال از تونر بجای مرکب استفاده میشود که در حقیقت تصویر سازی بر روی کاغذ ، با حرارت دادن و فیوز کردن پودر برروی کاغذ انجام می یابد . استفاده از کاغذ گلاسه در روش الکتروگرافی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که ناشی از عملکرد پوشش کاغذ به عنوان یک عایق است.
درجه رطوبت کاغذ در چاپ دیجیتال یکی از موارد حیاتی است . کاغذ های محصوص برای این روش عرضه میشود که از نوع کاغذهای پلاستیک است ولی از نطر طاهر شبیه به کاغذ گلاسه است، بدون آنکه مشکلاست ناشی از مصرف کاغذ گلاسه را در چاپ ایجاد کند.
قیمت این نوع کاغذ نسبت به نوع مشابه آن که در روش چاپ افست مصرف میشود، گران تر است.

فرآیندهای مختلف چاپ دیجیتال بر روی کاغذ

نحوه انتقال تصویر در فرآیندهای مختلف چاپ دیجیتال بر روی کاغذ یا هر نوع سطح چاپ شونده دیگر در این سیستم پروس های خاص دارد که شناخت و انجام و ارزیابی آن یک ضرورت مهم است.

کیفیت چاپ پذیری در کاغذهای پوشش دار و بدون پوشش

 کیفیت مناسب چاپ به دو عامل مهم کاغذ و مرکب بستگی دارد. مقدار بالاتر ریزنگاری ) DPI یا نقطه در اینچ پرینتر برای کاغذ مصرفی بسیار سرنوشت ساز است )از نظر ثبت تعداد نقاط در هر اینچ که پرینتر به کاغذ انتقال می دهد (. روش ساخت کاغذ در این مسئله بسیار مهم است  .به طور کلی نوع پوشش و بستر کاغذ و شرایط آنها باید با رزولوشن پرینتر تطابق داشته باشد  یک پرینتر با ریزنگاری ۶۰۰ نقطه در اینچ نمی تواند روی یک کاغذ معمولی دقت لازم را منتقل کند و یک پرینتر با ریزنگاری ۷۲۰ نقطه در اینچ وقتی روی کاغذی که حداکثر دقت ۳۰۰ نقطه در اینچ را می تواند بازتولید کند، با همان کیفیت ۷۲۰ نقطه در اینچ منتقل نخواهد شد.

با توسعه چاپ جوهرافشان شمیدانان صنعت مرکب و مهندسان رسانه اعلام کردند وقنی قطرات مرکب روی سطح کاغذ پرتاب می شوند تمایل دارند در جهت خطوط بین الیاف کاغذ پخش شوند. البته همزمان در آهار و پوشش کاغذ و حفرات و منافذ کاغذ هم نفوذ می کنند. پخشودگی قطرات مرکب و اغلب خیلی شدید و نامنظم است و به دست آمدن رزولوشن صحیح را بسیار دشوار می کند. نفوذ مرکب در کاغذ اغلب وقتی چندین قطره مرکب در یک ناحیه و در فواصل زمانی بسیار کوتاه پرتاب می شوند خیلی کند انجام می شود. کیفیت پایین تصویر به دلیل پخش مرکب و تراوش آنها به یکدیگر به عنوان حیاتی ترین مشکل در پیشرفت تکنولوژی جوهرافشان شناخته می شود

کاغذ در چاپ دیجیتال ، چاپ دیجیتال ، چاپ پلات و لمینیت ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

مقوا در چاپ دیجیتال

از مقوا برای جلد کتاب، چاپ کاتالوگ و ساخت جعبه و چاپ کارتن و بسته بندی استفاده می شود. مقوا معمولاً از کاغذ بدون پوشش تهیه می شود و نوع پوشش دار آن هم تولید می شود. وزن مقوا معمولاً از ۱۳۵ گرم شروع میشود و مقوای ضخیم تر را می توان از لمینیت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد.

ضخامت جلد کتاب با واحد پوینت تعیین می شود که از مقوای با ضخامت ۱۰ پوینت ( ۲۰۰ گرم) شروع شده و تا ۱۵ و ۱۷ پوینت ( ۳۰۰ گرم) برای کتاب های سنگین و بزرگ استفاده می شود.

حتی از مقوای ضخیم تر نیز برای مواد بسته بندی و تهیه کتاب بچه ها و یا مقوای جلد در صحافی استفاده می شود.

کاغذ در چاپ دیجیتال
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *