قیمت چاپ price print

چاپ چگونه بوجود آمد ؟

شاید شما هم با کمی مطالعه درون سایت می دانید که مخترع صنعت چاپ کسی نبوده به غیر از آقای گوتنبرگ …

فن چاپ درست قرن ها پیش از گوتنبرگ بوجود آمد .آشوریان بودند که هزاران سال پیش از میلاد بر خشت هایی از گل رس مهر میزدند.چینی ها هم در میان سال های 1051 تا 1085 با حروف انتقال را انجام میدادند.فردی در چین وجود داشت که از حروف که به وسیله گل رس ساخته می شد برای انتقال اطلاعات استفاده میکرد این فرد پی شنگ نام داشت . بعد از آن حروف دستی و سپس حروف قلعی بوجود آمد که هیچکدام ماندگار نبودندو حروف چوبی بودند که ماندگار شدند.  در سال 1440، آقای گوتنبرگ که ظاهرا بدون اطلاع از كار چینی‌ها بود ، حروف قابل انتقالی را اختراع كرد که برای هر یك از حروف الفبا حرفی جداگانه به كار می رفت. بعده ها حروف متحرك را چینی‌ها اختراع كردند، ولی آقای  گوتنبرگ كه حرفه اش زرگری بود، آلیاژی مناسب را برای ریخته گری حروف از سرب و آنتی موآن به دست آورد و سپس نسبت هر یك از این دو فلز را به گونه ای انتخاب كرد كه حروف بیش از حد سخت و نرم نباشند. وی برای مركب چاپ هم فرمول مناسبی یافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشكلات عمل چاپ را میسر و اجرایی كرد.

اگر میخواهید در مورد آقای گوتنبرگ و اطلاع در مورد چگونگی چاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد میکنم حتما مقاله زیر را مطالعه بفرمایید

بیشتر بخوانید : چاپ چیست ؟

چگونگی محاسبه قیمت چاپ

در محاسبه قیمت چاپ عواملی مانند کاغذ،مرکب،زینک،چاپ،ماشین چاپ،سلفون،یووی،لترپرس یا دایکات و صحافی تاثیر گذار هستند که در زیر به توضیح در مورد هر کدام می پردازیم .

کاغذ چیست؟

یک برگ کاغذ عمدتا از الیاف بافته شده سلولزی تشکیل شده، این الیاف از چوب و منابع گیاهی دیگر تهیه می شوند.به جز الیاف سلولزی، تقریبا بیش از 30 در صد وزن کاغذ از افزودنی هایی مثل مواد معدنی، مواد شیمیایی و مواد سفید کننده تشکیل شده اند برای اطلاعات بیشتر در مورد کاغذ ها بر روی لینک روبرو کلیک بفرمایید : کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟

مرکب چیست؟

 

زینک چیست؟

 

چاپ چیست؟

چاپ هنری است که به وسیله آن طرح یا نقش بر روی فرم حامل انتقال داده می شود و بر روی شمارگان بسیارزیاد ، عملیات تکثیر صورت می پذیرد.آموزش چاپ را می توان به چند بخش شناخت چاپ و تاریخچه چاپ و روش های چاپ روی اجسام و فلزات و کاغذ و مستقیم یا غیر مستقیم بودن آن تقسیم کرد .برای اطلاعات بیشتر در مورد کاغذ ها بر روی لینک روبرو کلیک بفرمایید : چاپ چیست؟

ماشین چاپ چیست؟

ماشین چاپ وطیفه انجام عملیات چاپ را بر عهده دارد . در چاپ افست ما دونوع ماشین چاپ که بصورت رول و شیت هستند ، داریم. هر رول می تواند یک تن وزن داشته باشد . کاغذ پس از چاپ بریده می شود همچنین چاپ افست می تواند بر روی کاغذهای از پیش بریده شده که به شیت هم معروف هستند انجام شود .

سلفون چیست؟

 

یووی چیست؟

 

لترپرس یا دایکات چیست؟

 

صحافی چیست؟

در بخش پس از چاپ، عمليات مختلفى بنا به نياز انجام مى شود كه يكى از آن ها صحافى كتاب و کاتالوگ و بروشور است. در بخش صحافى، فرم ها را ابتدا توسط ماشين تاكن با ترتيب مشخصى تا مى كنند، سپس به اندازه ى يك صفحه از کاتالوگ كوچك مى شوند. عمل تا كردن به صورتى انجام مى گيرد كه صفحات متوالى کاتالوگ  پس از تا شدن فرم در كنار هم قرار گيرند.  میتوان عملیات تاکردن ، مفتول زدن ، ته چسب  و شماره زدن و پرفراژ زدن را جزعی از عملیات های صحافی دانست . برای اطلاعات بیشتر در مورد صحافی  بر روی لینک روبرو کلیک بفرمایید : صحافی چیست؟