چاپ کتاب چگونه انجام می شود How to print a book

دستگاه چاپ دیجیتال DURST Tau 330
دستگاه چاپ دیجیتال DURST Tau 330
۱۳۹۶-۱۰-۱۵
مقایسه پرینترهای جوهر افشان کداک و کانن
مقایسه پرینترهای جوهر افشان کداک Kodak و کانن Canon
۱۳۹۶-۱۰-۱۷
Show all

چاپ کتاب چگونه انجام می شود How to print a book

چاپ کتاب چگونه انجام می شود؟

چاپ کتاب بصورت چاپ افست و چاپ دیجیتال انجام می شود. چاپ کتاب در تیراژ کم اغلب به وسیله چاپ دیجیتال انجام می شود. چاپ کتاب ارزان و با کیفیت بالا بوسیله چاپ های جوهر افشان به راحتی انجام می شود. چاپ کتاب درسی و چاپ کتاب شعر یا چاپ کتاب داستان به دلیل در تیراژ بالا چاپ شدن به وسیله چاپ افست انجام می شود و کتاب ها پس از چاپ صحافی شده و به دسته خوانندگان می رسد.

کتاب چیست ؟

کتاب ها، نشریاتی هستند که شامل مجموعه ای از صفحات چاپی صحافی شده در یک مجلد می شوند و معمولا در یک نوبت چاپ می شوند (به رغم نشریات دوره ای که در چندین نوبت چاپ می شوند) .

کتابچه چیست؟

کتابچه به کتاب کوچکی گفته می شود که از تعداد صفحات انگشت شماری برخوردار است و قالب جلدهای کاغذی دارد.

چاپ کتاب به چه صورت انجام می شود؟

چاپ رول افست سرد به طور گسترده برای چاپ کتاب، هم جلد سخت و هم جاد کاغذی ، به کار رفته است. چاپ گرم و گراور البته با گستره کمتر برای چاپ کتاب های رنگی با شمارگان بالا به کار گرفته شده اند. بسیاری از چاپخانه های کتاب دارای اجاق های چاپ گرم هستند که می توانند برای چاپ کتب رنگی کارآمد باشند، در صورت خاموشی این اجاق ها ، می توان از دستگاه تکثیر برای چاپ کتب تک رنگ ( اغلب استفاده از دو رول کاغذ) استفاده کرد. بازار ماشین های چاپ کتاب از نوع رول افست ، سیر نزولی را طی می کند، از جمله آنکه بر خی نهادهای چاپ از تولید ماشین آلات لیتو اجتناب نموده، تمرکز خود را بر تقویت و توسعه امکانات دیجیتالی گذاشته اند.

چاپ دیجیتال ، بازار چاپ کتاب را دستخوش تحول کرده و می کند. در گزارشی از اسمیترز پیرا (Smithers Pira) با عنوان آینده چاپ دیجیتال در برابر چاپ آنالوگ تا سال ۲۰۲۰ وی اعلام می کند که چاپ آنالوگ در حال از دست رفتن سهم ارزش خود از ۸۶ درصد در سال ۲۰۱۰ به کمتر از ۵۴ در صد در سال ۲۰۲۰ است. برخی مطبوعات نشریات با شمارگان بالا، کتاب های رومیزی ،چاپ کتاب نشریات کودک، و چاپ کتاب های مقدس با دلیل تکثیر با شمارگان بالاتر، هنوز عموما به صورت آنالوگ چاپ می شوند. اما این وضعیت در حال دگرگونی است و نخستین کاربرد الکتروفوتوگرافی در چاپ کتاب به دهه ۱۹۹۰ بر می گردد که به منظور چاپ کتاب های تک رنگ با شمارگان پایین صورت می گرفت.

امروزه ماشین آلات رول دیجیتال امکانات تازه ای را پیش روی چاپ لیتو می نهندو راهگشای بسیاری از عملکردهای چاپ مبنی بر تقاضا هستند؛ عملکردهایی که از نظریه دنباله ممتد بهره می جویند ؛ بر اساس این نظریه بسیاری از عناوین کم فروش همچنان به چاپ می رسند.

این تکنیک تدریجا محبوبیت یافت ، به طوری که امروزه ماشین آللات چاپ رول دیجیتال امکانات تازه ای را پیش روی چاپ لیتو قرار می دهند و راه گشای بسیاری از عملکردهای چاپ بر مبنای تقاضا هستند؛ عملکردهایی که از نظریه دنباله ممتد  (Long Tail)  بهره می جویند؛ برای اساس این نظریه بسیاری از عناوین کم فروش همچنان به چاپ می رسند. این تکنیک همچنین فرصت های تازه ای را فراهم آورده که ضمن آنها چاپ مستقل و شخصی مولف جایگاه مهمی را از آن خود می کند. بسیاری از ناشران کتاب ( که غالبا آنلاین هستند) برای چاپ از روی وبسایت، اجازه مولف را کسب می کنند  و محتوای کتاب را به صورت قالب های مناسب در می آورند و امکاناتی مثل دریافت جزییات شابک را برای مخاطب فراهم می کنند در این حوزه ابتکارات زیادی شکل گرفته ، مثل شخصی سازی کتب کودکان با ثبت نام و تصویر کودکو کتاب های دودمان شناسی که نام های خانوادگی در طول تاریخ را در بر می گیرد. تقاضا برای جوهر افشان برای چاپ شمارگان بالا ، میان ناشران کتاب در سرتاسر جهان شدنت گرفته ، از سویی زنجیره های تامین می کوشند به صورتی سریع و مقرون به صرفه شمارگان محدود تر را به چاپ برسانند. تولید کتاب با جوهر افشان قویا در حال رشد است چرا که بازار تازه ای را از آن خود کرده؛ بازار شمارگان بسیار محدود .

واپمیزان شمارگان پایین، به یک واحد می رسد، و چاپ با تونر در این بازار را ایجاد نموده است. برخی ناشران در پی تکثیر با شمارگان ۵۰ تا ۱۰۰ بودند و جوهر افشان غلتک دار این نیاز آنها را بر طرف نموده است. سازندگان تونر و جوهر افشان برنامه ریزی مجدد کتاب این امکان را می دهد تا از موجودی انبار و خطراتی که نشر آنها را تهدید می کند، بکاهند. کتاب های رنگی بلافاصله همان مسیر کتب تک رنگ را دنبال می کنند. ماشین های پر سرعت جوهر افشان که برش زنی ظریف رول ، برش کاغذ و ابزارهای تازنی نهایی مجهز هستند در میان بسیاری از تولید کنندگان پیشگام و جهانی کتاب محبوبیت یافته اند. این ماشین ها با رشد مداومی که در برابر چاپ لیتو از سر می گذرانند، تولید به صرفه کتب تک رنگ و رنگی را ، خواه به صورت تنه اصلی کتاب و خواه به صورت قسمت های تاخورده ممکن می سازند. چاپ با حجم بالا به انضمام صحافی پیشرفته خودکار میزان هزینه ها و مدت پاسخگویی در عرصه تولید را متحول نموده و زنجیر سنتی تامین نشریات را دگرگون کرده است. به علاوه این ماشین ها تسعهیلاتی به شمار می رود که تولید انواع جدید کتاب را در پی دارد. برای نمونه نشر پیرسون (Pearson)  موسوم به لانگمن (longman)  کتاب های تخصصی حقوق را به عنوان کتب سفارشی حقوق لانگمن عرضه میکند. بدین طریق فرد تعلیم دهنده قتدر می شود تا بخش های قابل قبول کتب درسی را با جزوات دوره تخصصی در آمیزد و کتابی فراهم آورد که با جوهر افشان به چاپ رسیده و صحافی شده و در آغاز دوره آموزشی در دسترس دانش جویان قرار می گیرد. آغاز این پدیده به دهه ۱۹۶۰ بر می گردد. کتاب شامل دسته های متعددی می شود؛ کتاب های داستانی / غیر داستانی ، عامه پسند، گردش گری ، کتاب های راهنمای تلویزیون و فیلم ، کتاب علمی ، فنی و پزشکی و حقوق و سایر موارد. اکنون مقالات تازه تری در حال ظهور هستند که شامل حوزه مستقل ( مبتنی بر درخواست شخصی ) می شود. با وجود آنکه کتاب هایی مثل مجوعه پنجاه طیف خاکستری می توان یافت که شمارگان بالایی دارند، اما گرایش کلی بر آن است که میزان شمارگان تنزل یابد تا از ضررهای احتمالی نشر کتاب کاسته شود، ضمن اینکه چاپ دیجیتال به کاهش قیمت واحد تولید کمک می کند. در حال حاضر الگوهای کسب و کار برای ناشران کتاب در حال دگرگونی است. چاپ بر مبنای تقاضا به واسطه فن آوری چاپ دیجیتال امکان پذیر شده و تولید فوری محصولات آماده عرضه را جایگزین انبار نمودن کالاها کرده است. وبگاه آمازون (Amazon.com) در سال ۲۰۰۷ از راه اندازی سرویس چاپ بر مبنای تقاضا خبر داد. این سرویس دستمزدی برای تشکیلات وبگاه اخذ نمی کند یا دست کم مبلغ ناچیزی جهت سفارش مطالبه می نماید. یک الگوی عمده کسب و کار ف عملیات توزیع و چاپ را نیز پوشش می دهد.

 راه اندازی سرویس چاپ بر مبنای تقاضا

در سالهای اخیر سرویس های توزیع و چاپ تمرکز یافته هم برای کتاب های عمومی و هم برای کتب تخصصی فزونی یافته است. امروزه وبگاه لولو (Lulu.com)  و سایر وبگاه ها در حوزه توزیع و چاپ شرکایی در اروپا دارند و خوستار جذب شرکای آسیایی نیز هستند. سرویس های انتشار شخصی از سوی مولف، کتاب ها را از مناطق مختلف به چاپ می رسانند، صحافی می کنند ، و برای بازارهای بین المللی ارسال می نمایند. لایتینگ سورس (Lighting Source)  فعالیت خود در راستای چاپ و توزیع را شدت بخشید و در نواحی مختلفی از جهان ، بخش های نوینی برای چاپ برپا کرد. راهکارهای توزیع و چاپ حاشیه ای نیز به حضور خود در بازار ادامه می دهند. طی تحقیقی پیرامون بازار کتاب دیجیتال، چنین ادعا شد که برخی فروشندگان سامانه های چاپ در بازار جاویژه ( بازار فرعی و تخصص که بر فروش کالایی خاص متمرکز است)سامانه هایی را توسعه دادند که فروشگاه های کتاب را قادر می سازد تا کتاب هایی را از کتابخانه های مجازی در اینترنت بارگیری نموده ، آنها را برحسب تقاضا و با استفاده از رایانه و چاپگرهای شبکه ای با کیفیت متوسط منتشر نمایند. همچنین دریافتیم که این سامانه ها به میزان زیادی امکان توفیق در بازار را محدود ساخته اند. داد و ستد الکترونیک کتاب ها به حق انتخابی ماندگار تبدیل شده و در حال حاضر اغلب کتاب ها به صورت آنلاین سفارش داده می شوند. کتب درسی هم به صورت دیجیتال و هم به شکل کاغذی موجود هستند. سابقا با ظهور نخصتین نمونه های کتاب های الکترونیکی (E-book) این پدیده را ترقی آینده قلمداد می کردند. امروزه این محصولات به محبوبیتی که انتظارش می رفت دست نیافته اند، چه بسا پیشرفت های جدید در تولید نمایشگرها ، خلق ابزارهایی را ممکن نموده وکه به اندازه کتاب های کاغذی انعطاف پذیر و قابل حمل باشند. مطالعه از روی نمایشگر البته ضریب شتاب پایین تر، فزونی خواهد گرفت. با این حال کتب چاپی نیز به مدد چاپ بر مبنای تقاضا دیجیتالی بالنده خواهد شد. درآمد جهانی کتاب طی پنج سال آتی به ۸ میلیارد دلار خواهد رسید.تلاش بر آن است تا درآمد جهانی کتاب به نرخ رشد سالانه ۱/۳ درصد برسد و مقدار آن از ۱۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۱۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ برسد. این رشد به میانجی بازار هند محقق خواهد شد؛ بازار هند در سال ۲۰۱۴ دهمین بازار کتاب در سطح جهانی شد، بنابراین سریع ترین رشد درآمد کتاب را در میان کل در آمدهای جهان از آن خود خواهد کرد.

در حال حاضر الگوهای کسب و کار برای ناشران کتاب در حال دگرگونی است. چاپ بر مبنای تقاضا به واسطه فن آوری های چاپ دیجیتال امکان پذیر شده، تولید فوری محصولات آماده عرضه را جایگزین انبار نمودن کالاها کرده است . وبگاه آمازون در سال ۲۰۰۷ از راه اندازی سرویس چاپ بر مبنای تقاضا خبر داد. این سرویس دستمزدی برای تشکیلات وبگاه اخذ نمی کند یا دست کم مبلغ ناچیزی جهت انجام سفارش مطالبه می نماید.

رشد درآمد کتاب درسی از درآمد حاصل از کتاب عمومی و تخصصی پیشی خواهد گرفت . بین سال های ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۹ درآمد جهانی کل کتب درسی به نرخ رشد سالا ۲ در صد خواهد رسید و از در آمد کتب عمومی با نرخ رشد ۸/۰ درصد و درآمد کتب تخصصی با رشد۶/۱ درصد سبقت خواهد گرفت. کتب درسی ا رشد فراگیر خود کسب درآمد خواهد کرد؛ خواه از طریق نسخه های دیجیتالی یا به واسطه نسخه های چاپی که با تنزل ناچیزی همراه است، زیرا هنوز هم کتب کاغذی در کلاس آسان تر به اشترک گذاشته می شود و یا هنگام تبادلات  کتب دست دوم، قابل واگذاری به نواموزان هستند. بازار کتاب در سایه عملکرد های چاپ دیجیتال مدیریت می شود. ناشران الگوهای کسب و کار خود را دگرگون می کنند  زیرا دیگر سلطه ای بر بازار کتاب ندارند. حالا افراد مستقل هستند که بازار کتاب را ادراه می کنند . کتب آشپزی ، شجره نامه ها/، کتب مصور، کتاب های  خاطرات و بسیاری از موارد دیگر توسط افرادی تالیف می گردند و سفارش داده می شوند که هرگز با هیچ ناشری وارد مذاکره نشده اند. رمز موفقیت در این بازار حضور پررنگ دائمی و آنلاین و خدمات پشتیبانی درجه یک است. همگی پی می بریم که تنها راه حفظ خاطرات تصویریمان ، چاپ خواهد بود.

 

منبع : صنعت چاپ

چاپ کتاب چگونه انجام می شود
  • چاپ کتاب چگونه انجام می شود
5.0

خلاصه

چاپ کتاب بصورت چاپ افست و چاپ دیجیتال انجام می شود. چاپ کتاب در تیراژ کم اغلب به وسیله چاپ دیجیتال انجام می شود. چاپ کتاب ارزان و با کیفیت بالا بوسیله چاپ های جوهر افشان به راحتی انجام می شود. چاپ کتاب درسی و چاپ کتاب شعر یا چاپ کتاب داستان به دلیل در تیراژ بالا چاپ شدن به وسیله چاپ افست انجام می شود و کتاب ها پس از چاپ صحافی شده و به دسته خوانندگان می رسد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال