طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
در طراحی بسته بندی و جعبه باید به چه نکاتی توجه کرد؟
۱۳۹۶-۰۵-۱۶
طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
نمونه های مختلف بسته بندی از منظر چاپ و مواد شناسی
۱۳۹۶-۰۵-۱۶

چاپ روی قوطی های فلزی

امروزه چاپ بر روی قوطی های فلزی، بسیار متداول گردیده است که از ان جمله میتوان به بسته بندی نوشیدنی ها و نیز بسته بندی عطر و رنگ های مخلوط شده با هوای تحت فشار، که اصطلاحا اسپری نامیده می شود اشاره نمود. چاپ بر روی قوطی های فلزی، یکی از دلایل اصلی  توسعه چاپ افست در دهه۱۸۷۰ میلادی بوده است و تا زمان حاضر نیز، این شیوه یکی از متداول ترین روش ها در چاپ اینو نوع بسته بندی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید : عوامل تاثیرگذار در طرح یک کارتن

جهت انجام چاپ بر روی قوطی های فلزی، که معمولا از جنس آلومینیوم و یا اهن تهیه می شوند، ابتدا قوطی ها را از طریق واحد تغذیه، وارد دستگاه شده و پس از انتقال و قرار گیری در مجاورت سیلندر لاستیکی,انتقال مرکب بر روی انها انجام می شود. فرایند انتقال مرکب ، بدین صورت است که ابتدا تصویر گرافیکی, به رنگ های مجزا تفکیک می شود. برای انتقال هر رنگ، واحدی مجزا بر روی ماشین در نظر گرفته شده است که بخش تصویری مرتبط با آن واحد به صورت خوانا و برجسته بر روی پلیت های ویژه چاپ، حک شده و با دریافت مرکب از واحد مرکب رسانی، این تصاویر تفکیک شده و به صورت ناخوانا و متوالی، بر روی سیلندر لاستیکی واسطه منتقل میگردد تا در نهایت ،تصویر کامل به صورت خوانا بر روی قوطی منتقل شود. سپس لایه ای از ورنی سطح مرکب خیس را پوشش داده و در نهایت خشک و تثبیت میگردد. فرایند خشک شدن و ثبات رنگ در سیستم خشک کن قوطی های آلومینیومی, میتواند از طریق شعله گاز های سوختنی و یا اشعه فرا بنفش انجام شود. امروزه اغلب ابتدا سطح چاپ شونده قوطی های فلزی، در طی پروسه ای که به نام پوشش دهی غلطکی نامیده می شود، توسط لایه ای از رنگ سفید درخشان پوشیده میگردد و سپس سایر رنگ ها بر روی این لایه سفید، انتقال می یابند.در صورت بسته بندی مواد غذایی با این شیوه، پوشش دهی بخش داخلی این قوطی ها، با لایه نازکی از پلاستیک پلی اتیلن، جهت ممانعت از تاثیر شیمیایی مواد غذایی داخل آنها با بدنه فلزی, در برخی نمونه ها قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید : انواع بسته بندی از لحاظ کاربرد

چاپ روی قوطی های فلزی
  • چاپ روی قوطی های فلزی
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *