تکنیک چاپ برای لوازم خانگی در ایران و جهان

جایگاه جهانی بروشور و کاتالوگ و تراکت و کارت ویزیت
جایگاه جهانی بروشور و کاتالوگ و تراکت و کارت ویزیت
۱۳۹۶-۰۸-۱۳
مدير توليد چاپ كيست و چه كار مي كند؟
مدیر تولید چاپ کیست و چه کار می کند؟
۱۳۹۶-۰۸-۲۸
Show all

تکنیک چاپ برای لوازم خانگی در ایران و جهان

تکنیک چاپ برای لوازم خانگی در ایران و جهان

تکنیک چاپ برای لوازم خانگی در ایران و جهان

ماندگاری تصاویر چاپ شده در برابر نور خورشید، آب و باران و شستشو 10 سال به ضمانت می شود و در هر زمان که خواسته باشید براحتی و بدون هیچگونه آسیبی به رنگ اصلی از روی سطوح پاک می شوند.
عموما جنس های قطعات لوازم خانگی به شرح زیر می باشد:
الف ) انواع پلاستیک
1. پلی کربنات
2. پلی آمید
3. PP
4. ABS
و…
ب ) انواع فلز
1. آلمینیوم
2. استیل
و…
ج ) شیشه

 

انواع چاپ مورد استفاده برای چاپ قطعات لوازم خانگی چاپ تامپو، چاپ سیلک، چاپ دیجیتال، حکاکی با لیزر است. در ادامه به شرح خلاصه ای از مزایا و معایب هر کدام می پردازیم.

1- چاپ تامپو روی لوازم خانگی
مزایا :
1. کیفیت چاپ
2. چاپ بر روی سطوح هموار
3. مصرف بهینه مرکب
معایب :
1.محدودیت سایز در گرفتن قطعات مورد نظر

ماشین چند رنگ وجود دارد ولی به دلیل تکنیک گود و نداشتن ترام، رنگ ها روی هم نمی خورند و رنگ ها به صورت تن پلات و کنار هم چاپ می شوند.

 

2- چاپ سیلک روی لوازم خانگی
مزایا :
1. نداشتن محدودیت در سایز
معایب :
1. نداشتن کیفیت چاپی
2. مصرف زیاد مرکب به دلیل سیستم باز مرکبدهی
انواع سیلک: تخت – دوار – گردزن

 

3- چاپ دیجیتال روی لوازم خانگی
مزایا :
1. چاپ رنگی
2. کیفیت بالا چاپ
3. چاپ روی سطوح ناهموار
4. نداشتن محدودیت سایز
معایب :
1. هزینه بالای دستگاه
2. هزینه بالای مرکب به دلیل چند رنگ بودن

بنا بر همین دلایل برای اکثر کارخانه ها این هزینه ها قابل توجیه نیست. در عین حال، آم و لوگوها در لوازم خانگی از با توجه به استانداردهای گرافیکی از یک تا نهایت سه رنگ تجاوز نمی کنند که عموما قابلیت چاپ اسپات را دارند و می توان آنها را با چاپ تامپو و سیلک انجام داد.

 

4- حکاکی با لیزر روی لوازم خانگی
حکاکی بر روی قطعات لوازم خانگی دارای مزایا و معایب خاص نیست. در اوایل ظهور دستگاه حکاکی توسط لیزر هزینه ها بالا بود ولی اب پیشرفت سریع تکنولوزی که یکی از پیامدهای آن پایین آمدن قیمت ها است، قیمت حکاکی با لیزر پایین آمد. عموما ماشین های حکاکی در خط تولید کار گذاشته می شوند.

 

چرا چاپ تامپو کاربرد بالاتری نسبت به چاپ سیلک و چاپ دیجیتال دارد؟

1- کیفیت بالا چاپ نسبت به چاپ سیلک
2- مقرون به صرفه بودن نسبت به دیجیتال

 

سایز در ماشین های تامپو، سیلک و چاپ دیجیتال

1. ماشین تامپو
با توجه به اینه در تکنیک تامپو اندازه کلیشه از محدوده چاپ بیشتر است مثلا اگر کلیشه 15×10 است محدوده چاپ پذیری 7×7 را دارد. می توان دستگاه سفارشی هم ساخت متناسب با نیاز که عمدتا این کار را نمی کنند به دلیل وجود موارد کم و هزینه بالایی که خواهد داشت در مواردی که نیاز باشد با ترفندهایی مشکل را حل می کنند مانند پنل های اجاق گاز با ماشین لباسشویی که 80 سانتی متر است؛ در صورتی که بزرگترین ماشین چاپ تامپو 40 سانتی متر چاپ می کند، دو بار چاپ میکنند، به این صورت که هر بار پنل ها را به اندازه 40 سانتی متر وارد دستگاه می کنند، و یا اینکه از تکنیک سیلک استفاده خواهند کرد.
سایز های معمول کلیشه و ماشین چاپ تامپو

2. ماشین سیلک
در ماشین های سیلک تقریبا بزرگترین سایز شابلون 100×70 است که خروجی آن 90×60 سانتی متر است.هم نوع تخت و هم دوار این ماشین موجود است ( در هر دو نوع می توان اندازه ها را به طور سفارشی نیز ساخت).در ایران کارتن های بزرگ مانند یخچال را با سیستم دوار سیلک چاپ می کنند.

3. ماشین دیجیتال
ماشین های دیجیتال در نوع تخت ، محدودیت سایز و ساختار ( فقط سطوح هموار) دارند که بالاتر از 35×25 را قادر به چاپ نیستند. نوع غلطکی این ماشین نه محدودیت سایز و نه محدودیت ساختار دارد که این شیوه منحصر به فرد قابلیت اجرا بر روی انواع سوح اعم از خمیده، شیب دار، منحنی، سوراخ دار، پرچ شده ، دارای لولا و دستگیره و در مجموع کلیه سطوح و انواع متریال را دارا هستند. ماندگاری تصاویر چاپ شده در برابر نور خورشید، آب و باران و شستشو 10 سال به بالا ضمانت می شوند و در هر زمان که خواسته باشید . براحتی و بدون هیچگونه آسیبی به رنگ اصلی از روی سطح پاک می شوند.

4. ماشین های حکاکی
ماشین های حکاکی سایزهای متنوع دارد از دستگاه های رومیزی گرفته تا دستگاه های تخت و رول در سایزهای مختلف.
چاپ روی قطعات دوار مانند پیچ گاز در روش تامپو در روش معمول چاپ تامپو قطعات هموار و ناهموار در زیر پد قرار گرفته و با فشار وارده طرحی که پد از روی کلیشه گود برداشته بر روی سطوح مورد نظر چاپ می کند. ولی در یک سری از قطعات دوار که قرار است کاملا دورشان چاپ شود و با قطعاتی مانند پیچ گاز به دلایلی بر آمدگی زیاد وسط آنها به روش معمول قابل چاپ نخواهند بود در این موارد از دستگاه های تامپویی که دارای شاتلی هستند که قطعه مورد نظر را می گیرند و در زیر پدی که ثابت است چرخانده میشود. رنگ نوشته ها مانند درجه ها و علائم بستگی به رنگ سطح چاپی دارد که روش اصولی آن از دیدگاه گرافیکی و رنگ شناسی، چاپ سفید بر روی زمینه ها مشکی و تیره و چاپ خاکستری بر روی زمینه های سفید و خیل روشن است.

منبع : ماهنامه ترام

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *