سیر تحولی ارائه خدمات همگام با رشد چاپ دیجیتال

طراحی و تولید بروشور و کاتالوگ
طراحی و تولید بروشور و کاتالوگ
۱۳۹۶-۰۹-۱۱
حرف های مهمی درباره چاپ دیجیتال
حرف های مهمی درباره چاپ دیجیتال
۱۳۹۶-۰۹-۱۶
Show all

سیر تحولی ارائه خدمات همگام با رشد چاپ دیجیتال

سیر تحولی ارائه خدمات همگام با رشد چاپ دیجیتال

سیر تحولی ارائه خدمات همگام با رشد چاپ دیجیتال

سالانه سهم چاپ دیجیتال و تاثیر آن در چاپ بسته بندی در سطح جهانی رو به افزایش است. از این رو لازم است دائما جایگاه کلی این نوع چاپ در دنیا به ویژه در ایران بررس شود. دیدگاه خود را درباره نفوذ چاپ دیجیتال در بسته بندی، وضعیت چاپ های بسته بندی مبتنی بر تکنولوژی های دیجیتالی در ایران، مشکلات پیش روی فعالان و سرمایه گذارانی که مایل به استفاده هر چه بیشتر چاپ دیجیتال در حوزه چاپ بسته بندی هستند. رویکرد و نوسانات احتمال چاپ دیجیتال و چشم انداز آینده این نوع چاپ در اختیار شما کاربران گروه آموزش چاپ و تبلیغات بهرنگ قرار دهیم.

تحولات فن آوری، توسعه اجتماعی و تغییرات صنعت چاپ

دنیای دیجیتالی، توسعه ای به اندازه همه صفر و یک های دنیای امروز پیدا کرده و با همان سرعت تغییر بین صفر و یک ، در حرکت رو به جلو است. این حرکت و توسعه، حد و مرزی برای موضوع ها و حوزه های مختلف نمی شناسد. تقریبا هر نوع خدماتی را که تصور کنید، اکنون در دنیای دیجیتال راهکار جدیدی برای خود پیدا کرده و یا به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

اجازه دهید عنوانی را برای این بحث باز کنیم:

خدمات مبتنی بر فن آوری

مثالی خیلی ساده و فراگیر را خارج از حوزه این سایت با هم باز می کنیم و آن هم چگونگی خلق تاکسی های اینترنتی از منظر فن آوری است که امروزه اکثریت افراد جامعه با آن آشنا هستند.

به یاد داریم زمانی که زیر ساخت های ارتباطات هنوز توسعه نیافته بود و داشتن تلفن شهری برای همه خانواده ها مقدور نبود و ده تا یکی از خانه ها تلفن داشتند، برای دسترسی به تاکسی یا اتوبوس باید پایه پیاده مسافتی را تا اولین خیابان اصلی می رفتیم و منتظر آمدن وسیله نقلیه عمومی می شدیم.

همین که توسعه شبکه مخابراتی در بخش تلفن شروع شد، به موازات آن تاکسی های بی سیم یا همان تاکسی تلفنی قدیم راه افتاد. این شبکه تاکسیرانی در مرکزیت خود با رانندگان از طریق شبکه بی سیم، و یا تقاضا کنندگان از طریق تلفن ارتباط برقرار می کرد که شکل آن را بیشتر افراد می دانند.

تلفن که تقریبا فراگیر شد و بیشتر خانه ها صاحب تلفن شدند، به موازات این شکل متمرکز شبکه تاکسی تلفنی ، مراکز تاکسی تلفنی محلی یا همان آژانس معروف ایجاد شدند. تقریبا همه محله های هر شهر یک یا چند آژانس داشتندکه اهالی محله ها با تماس با آن ها در زمان کوتاه به وسیله نقلیه دست پیدا می کردند و نیازی به رفتن تا سر خیابان نبود.

در همین ایام، خیل از خدمات دیگر نیز زیر سایه فن آوری گسترده تلفن شکل گرفت از جمله سوپر مارکت یا بقالی بزرگ هر محله، به جای اینکه محل کسب خود را آب و رنگ کند، کالای بیشتر و متنوع تری در فروشگاه خود انبار و تقریبا جای نفس کشیدن را کم کند؛ با ارائه خدمات تلفنی و پذیرش درخواست اهل محل از طریق تلفن ، فروش خود را توسعه و نیاز اهالی را برآورده می کرد.

در همان آژانس ها، با ورود تلفن همراه به جوامع، و مجهز شدن رانندگان به این وسیله ارتیاطی جدید، شکل غیر رسمی دیگری درون آژانس ها به وجود آمد و آن ها برقراری ارتباط شخصی رانندگان با مسافران و در مواردی جدا شدن راننده از آژانس و خدمات دهی اختصاصی به مسافران دست چین شده به برکت وجود تلفن همراه بود.

توسعه تقریبا برق آسای فن آوری شبکه تلفن همراه گوشی های همراه، قابلیت آن ها بخصوص امکان دستیابی به اینترنت از طریق سیم کارت گوشی های هوشمند تلفن همراه، فصل دیگری از این خدمات را رقم زد که از سالیان قبل به عنوان تاکسی های اینترنتی در شبکه ای بسیار گسترده در کشورهای جهان و از حدود دو سال اندی قبل در کشور خودمان با آن مواجه هستیم.

این روندی اجتناب ناپذیر از تغییر شکل ارائه خدمات مبتنی بر فن آوری است که در مقابل خلق فرصت های شغلی جدید و متمایز، متاسفانه تعطیلی تعدادی از مراکز کسب سنتی را نیز در بردارد، که در سایز دسته بندی مشاغل نیز همین امری تسری خواهد داشت.

حال ببینیم اثرگذاری فن آوری های ارتباطی و حال صنعتی در حوزه چاپ، چه روندی را طی کرده و چه تغییرات را به وجود آورده است:

از منظر اجتماعی، توسعه شبکه های ارتباطی موجب شد تا دسترسی مردم به اطلاعات به سرعت و شدت توسعه یافته و زیاد شود و هر چند به وسعت اقیانوسی به عمق یک سانتی متر، اما به همین شکل دانسته های خیلی از افراد، و نه تمام آن ها، زیاد شد. از این واقعیت هم نباید بگذریم که در حوزه های تحقیق و پژوهش هم اتفاقات ارزشمند و مثبت و عمیقی به برکت این  توسعه ها شکل گرفت که در جای خود قابل بحث است.

دنیای دیجیتالی، توسعه ای به اندازه همه صفرو یک های دینیای امروز پیدا کرده و با همان سرعت تغییر بین صفر و یک ، در حرکت رو به جلو است. تقریبا هر نوع خدماتی را که تصور کنید، اکنون در دنیای دیجیتال راهکار جدید و ویژه خود را پیدا کرده و یا به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

دستیابی وسیع مردم به اطلاعات و تطبیق آن ها با نیازهای متنوع خود، باعث شد تا سلیقه ها تغییر یافته، انتظارات و توقعشان بالا رود و در مقابل آن ، ارائه دهندگان خدمات و کالاها نیز به این مهم پی بردند. که اگر در مقابل این موج سلیقه ها و توقعات ساکن و ساکت بایستند و حرکتی مناسب با آن را انجاب ندهند، بازی را به فن آوری های جدید خواهند باخت. در این چرخه، توقعات مشتریان، فشاری بر ارائه کنندگان است و ضرورت توسعه برنامه ها و امکانات فعالیت توسط ارائه دهندگان ، فشاری بر کارخانجات سازنده تجهیزات تولید کالا یا ارائه خدمات است. پس می توان این چرخه را به عنوان یک الگوی تحول پذیری و تحول گرایی به همه صنایع و خدمات، از جمله صنعت چاپ تسری داد.

 

همیشه این نکته توسط صاحب نظران یادآوری شده که صنعت چاپ، حلقه ای وابسته به همه صنایع و خدمات است چرا که محصول نهایی که باید به دست مصرف کننده برسد ، نیاز به پوشش مناسب دارد.

تجهیزات صنعت چاپ، اعم از قبل از چاپ و بعد از چاپ، با شکل و ساختار گذشته خود نمی توانست همگام با سرعت تغییر توقعات و نیاز مردم به جایگاه خود را حفظ کند و در نتیجه در همه زمینه های تولیدی در این صنعت، و مبتنی بر توسعه فن آوری های ارتباطی و صنعتی طی سال های متمادی، مفاهیمی پدید آمد که در هر مرحله رشد قابل توجهی را در این صنعت به نمایش گذاشت.

 • توسعه ویرایش های الکترونیکی در ماشین آلات برای سرعت و دقت بیشتر تولید
 • تجهیز ماشین ها به کنترل دیجیتال برای پردازش های فوق سریع
 • قابلیت های آماده سازی ماشین آلات برای شروع به تولید
 • توسعه یابی بدون محدودیت یا همان سیستم های باز در ساختار ارتباطی
 • سیستم های مدیریت اطلاعات و ارتباط تجهیزات با شبکه های مدیریت اطلاعات
 • سیستم های گردش کار و سیستم های تعریف کار
 • هوشمند سازی ماشین ها و چرخه تولید آن ها
 • توسعه پذیری تجهیزات در شبکه های تبادل داده ها اعم از شبکه های داخل مراکز تولید، و یا تبادل داده ها در شبکه اینترنت
 • افزایش سطح اتوماسیون
 • ماشین های دیجیتال
 • و …

دسترسی وسیع مردم به اطلاعات و تطبیق آن ها با نیازهای متنوع خود، باعث شد تا سلیقه ها تغییر یافته، انتظارات و توقعشان بالا روشد و در مقابل آن، ارائه کنندگان خدمات و کالاها نیز به این مهم پی بردند که اگر در مقابل این موج سلیقه ها و توقعات ساکن و ساکت بایستند و حرکتی متناسب با آن را انجام ندهند، بازی را به فن آوری های جدید خواهند باخت.

هدف گذاری تمام این مفاهیم در طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات، ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان ممکن، با بالاترین کیفیت، در کمترین تیراژ، با اقتصادی ترین هزینه تولید، و یا بیشترین تنوع بوده که در هر زمان به فراخور توسعه فن آوری، تغییرات خود را به شکلی نشان داده است.

از سوی دیگر، رشد جمعیت، تغییر سلیقه ها، ضرورت های آموزشی و پرورشی، کاهش هزینه ها، تنوع تولید و خدمات و … نه تنها موجب بروز تغییراتی در الگوی مصرف شد، بلکه الگو های سرمایه گذاری و تولید را نیز دست خوش تغییر و تحول نمود.

با نگاهی سریع و گذرا به بخش نشر در صنعت چاپ، می توان به گوشه ای از این تغییرات پی برد . حذف یا کاهش شمارگان بسیاری از محصولات چاپی مانند چاپ کاتالوگ، چاپ بروشورهای تبلیغاتی، کتاب، نشریات و پوستر و چاپ تراکت و …موجب شده تا توازن درآمد و هزینه در مراکز چاپ به شدت  و تا مرز تعطیلی تغییر کرده ولی در مقابل، فعالیت های جدید مبتنی بر فن آوری های نوین ارتباطی و دیجیتال پدید آمد:

 • فایل دیجیتالی بسیاری از کتاب ها جهت استفاده در محیط های الکترونیکی و تحت نام (E-book) موجب کاهش شمارگان چاپ و فروش کتاب های کاغذی شد( اگر چه استثناهایی هم وجود دارد).
 • تبلیغات از طریق وب سایت ها، ایمیل های تبلیغاتی، انتشار از طریق شبکه های اجتماعی و … موجب کاهش استفاده از کاتالوگ و بروشور شد.
 • نمایشگر بزرگ الکترونیکی فضای باز ، موجب کاهش چاپ پوستر و … شد.

و در مقابل :

 • امکانات نر افزاری و سخت افزاری برای امور مقدماتی طراحی و آماده سازی محصولات توسعه یافت.
 • تولید چاپگرهای تک رنگ چاپ دیجیتال یا کیفیت بالا برای چاپ تعداد نسخه های کم و حتی تک نسخه کتاب رونق گرفت.
 • چاپگرهای دیجیتال رنگی با کیفیت بالا برای چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور و چاپ کتاب و … رنگی با شمارگان کم جای خود را باز کرد.
 • اندازه تجهیزات بعد از چاپ و صحافی متناسب با چاپگرهای دیجیتال کوچک شد.
 • ماشین های چاپگر عریض برای تولید پوستر و تابلو و پارچه نوشته های خیلی بزرگ و با کیفیت فوق العاده جای خود را باز کرد
 • و …

همه این تغییر و تحولات برای این بود که نیاز جامعه را متناسب با سلیقه ای که پیدا کرده و با مشخصاتی که مورد نظر اوست، برآورده نماید. این روند ادامه خواهد داشت. در بخش بسته بندی هم همین دگرگونی ها وجود داشته است.

رشد جمعیت، تغییر سلیقه ها، ضرورت های آموزشی و پرورشی، کاهش هزینه ها، تنوع تولید و خدمات و … نه تنها موجب بروز تغییراتی در الگو های مصرف شد، بلکه الگوهای سرمایه گذاری و تولید را نیز دست خوش تغییر و تحول نمود. با نگاهی سریع و گذرا به بخش نشر در صنعت چاپ، می توان به گوشه ای از این تغییرات پی برد.

کارخانه های تولید محصول به دلیل نیازهای اجتماعی و تغییر سلقه مصرف کنندگان، مجبور شدند تنوع محصولات خود را افزایش داده و در برخی شرایط، تعداد تولید هر محصول جدید خود را نیز کاهش دهند. به طور مثال در گذشته یک کارخانه فقط یک نوع محلول پاک کننده برای هر نوع کاربرد تولید می کرد و در هر دوره تولید، فرض کنید پانصد هزار عدد از آن را می فروخت. در اثر همین تحولاتی که در سلیقه مردم ایجاد شد، کارخانه مذبور  شد ده نوع محلول برای کاربردهای مختلف مانند شیشه، چوب، استیل، سرامیک و … در شکل های متنوع تولید و عرضه کند، اما برای این توع تولید نمی تواسنت مقدار تولید در هر کدام را نیز یکباره ده برابر کند چون چنین بازاری نداشت. در این شرایط برخی از هزینه های تولید او، از جمله هزینه چاپ گران تر تمام می شد و باید راهکاری برای آن پیدا می کرد. فضار اقتصادی چنین تغییری از سوی تولید کننده محصول به مراکز چاپ منتقل می شد تا روش هایی رای بای اقتصادی کردن هزینه های چاپ او بیابد که بخشی از تحقق این امر، کاهش درآمد مراکز چاپ بود.

بازخوردهای اقتصادی از سوی مراکز چاپ و انتقال نیازها به سازندگان تجهیزات چاپ، موجب شد تا فن آوری های نوین در این حوزه بسته بندی نیز طراحی و فعال شود.

به طور مثال تحولاتی که در بخش لیبلینگ ( چاپ) ایجاد شد را می توان در همین راستا به اختصار بیان کرد:

 • توسعه اولین ماشن های مربوطه که عمدتاً در گروه ماشین های رول ( با عرض کم تا عرض زیاد) قرار می گرفتند.
 • ارتقالی فن آوری روش های چاپ ماشین ها از جمله چاپ افست، چاپ فلکسو ، چاپ هلیو گراور، چاپ سیلک اسکرین و … و افزیش کیفیت چاپ.
 • ارتقای فن آوری مواد و ملزومات مانند مرکب، کلیشه، سلیندر و زینک و …
 • ادغام روش های چاپ با یکدیگر مانند ترکیب چاپ افست با چاپ فلکسو
 • ادغام روش های چاپ صنعتی موجود با تک یونیت چاپ دیجیتال با هدف چاپ اطلاعات ( اعم از متن یا تصویر) متغیر با محوریت چاپ صنعتی مانند ماشین ۶ رنگ فلکسو یا افست و یک یونیت دیجیتال
 • محور قرار گرفتن یونیت چاپ دیجیتال در ترکیب با روش چاپ سنتی مانند یک یونیت قدرتمند چاپ دیجیتال برای چاپ اصلی به همراه یک یا دو یونیت فلکسو یا افست برای چاپ زمینه یا قسمت های خاص
 • عرضه ماشین های رول تمام دیجیتال برای تولید لیبل های متنوع از نظر محتوا و شکل و کم تیراژ، و توسعه آن برای تیراژ های بالاتر از آنجا که موضوع لیبل، یا بسته بندی نرم و انعطاف پذیر، تنها به چاپ آن محدود نیست و بخش های دیگری نظیر پوشش ورنی، طلاکوب و برش و قالب زنی و … نیز را شامل می شود، در راستای تحقق تمام این نیازها، تحولاتی همسو پدید آمد:
 • – برای چاپ ورنی و یووی متناسب با محتوای متغیر، سیستم ها و هدهای جوهر افشان برای انتقال محلول ورنی روی کار طراحی گردید و به مدد قابلیت های دیجیتال و فرمان پذیری هدها و نازل ها ، امکان نوشتن اطلاعات تصوری قسمت هایی از کار چاپی که باید یووی زده شوند، دقیقا مطالبق چاپ یک نوشته یا تصویر یا چاپگر، فراهم گردید و به فراخور جنس ورنی، خشک کن های یووی و ماورای بنفش و … نیز به کار گرفته می شدند. چنین سیستمی هم قابلیت استفاده در ماشین های چاپ صنعتی و هم چاپ دیجیتال را دارد.

و یا برای عملیات تیغ زنی یا همان دایکات، روش های برش فرمان پذیر توسط اشعه لیزر طراحی و عرضه شد که در این سایتم، بیم لیزر تحت فرمان سیستم رایانه پشتیبان و منطبق با طرح قالب زنی، کنترل اشعه لیزر را برای برش نیم تیغ و یا برش کامل روی کار به انجام رساندند. در چنین ساختاری می توان هر تعداد طرح را با محتوا و شکل های کاملا متمایز و همزمان با سرعت عملیاتی ماشین تولید و عرضه کرد.

در حوزه بسته بندی سخت یا همان جعبه سازی نیز تحولاتی قابل توجه رخ داد.

ماشین های طلاکوب سرد در کنار طلاکوب گرم، با دقت و زیبایی بیشتر محصول نهایی عرضه شد و در ادامه آن با طلاکوبی با روش های دیجیتالی برای کارهای ساده ارائه گردید؛ یقیقا توسعه آن در سال های آتی مشاهده خواهد شد.

ماشین های چاپ دیجیتال ورقی در ابعاد بزرگ و قابلیت چاپ مقواهای ضخیم طراحی و عرضه شد و عملیاتی بودن خود در عرصه بسته بندی سخت را اثبات کرد.

 • ماشین های چاپ افست صنعتی مجهز به امکانات مرتبط یا In Line طلاکوب و دایکات شدند که همزمان با چاپ سایر عملیات نیز انجام می شد.
 • روش های قالب سازی سنتی توسعه یافت و توسط دستگاه های لیزری، اماده سازی تخته قالب با دقتی بسیار بالا انجام شد و کارهای بسیار ظریف و دقیقی ، قابلیت انجام پیدا کرد.
 • ماشین های دایکات لیزری ورقی طراحی و عرضه شدند که می توانستند بدون استفاده از قاللب تیغ فلزی، با استفاده از لیزر عملیات برش نیم تیغ و تمام تیغ را برای تولید هم زمان محصولات متنوع از نظر شکل به انجام رسانند.
 • ماشین های دایکات لیزری مجهز به تولید خط تای دیجیتالی شدند و به واسطه رشد فناوری پلیمر، و استفاده از ورقه های پلیمری مخصوص به جای صفحه اصلی ، و مواد پلیمری مخصوص با استحکام بالا برای نوشتن تصویر خط تا روی صفحه پلیمری توسط نازل های دقیق، عمیلیات خط تا و برش روی ورقه های مقوا به صورت هم زمان قابل انجام شد.
 • ماشین های طلاکوب سرد در کنار طلاکوب گرم، با دقت و زیبایی بیشتر محصول نهایی عرضه شد و در ادامه ان، با طلاکوبی با روش دیجیتالی برای کارهای ساده ارائه گردید یقینا توسعه آن در سالهای آتی مشاهده خواهد شد
 • فن آوری مواد مصرفی تحولات خاصی را شاهد بود.
 • و بسیاری موارد دیگر که شاید اشاره به آن ها فرصت دیگری را طلب کند.
 • استنباطی که از نفوذ و توسعه فن آوری و تاثیر گذاری آن در حوزه چاپ می شود آن است که :
 • برخی از فعالیت ها، همچون قبل از چاپ، در معرض کم رنگ شدن هستند و کاهش آمار کیفی و کم تولید تجهیزات و مواد مصرفی در این زمینه دلیل موجهی برا این امر است.
 • برخی از فعالیت ها از رشد خوبی برخوردار شده اند مانند فعالیت های حوزه بسته که برخی از دلایلی آن ذکر شد.
 • فعالیت ها به سمت تنوع داشتن بیشتر و سفارشی شدن در هر نوع آن پیش می رود تا جایی که شاید اقتضا کند یک کارخانه تولید برچسب محصولات خود را با ذکر به سفارش سوپر مارکت و یا با درج لوگو آن فروشگاه به چاپ برساند که با بهره مندی از فن آوری دیجیتال یا همان چاپ اطلاعات متغیر هزینه اضافه ای برای مصرف کننده نخواهد داشت.
 • سرعت و کیفیت که حتما دقت را نیز به دنبال دارد حرف اول و آخر را در جذب سفارشات و حضور در بازار خواهد زد.
 • سرمایه گذاری ها تغییر خواهد یافت.
 • دانش فنی همه عواملی که در چرخه عرضه و استفاده و پشتیبانی محصولات جدید هستند باید به دانش روز ارتقا پیدا کند.

با این تغییرات ضرورت دارد مراکز مختلف فعال در صنعت چاپ آمادگی خود را برای هر گونه تغییری ایجاد کرده و با شناسایی منابع انسانی، مالی و پشتیبانی و امکان هر گونه تغییر و تحولی را فراهم کنند.

شاید روزی آرزوی کودکی هایمان که راه رفتن روی ابرها بود نیز ، واقعیت پیدا کند!

 

 

منبع : مهرداد باقری ( ماهنامه صنعت چاپ )

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *