۱۰ چاپخانه افست برتر ایران از لحاظ پیشرفت در سال ۹۶ Top 10 printing presses of Iran in the year

چاپ دیجیتال در تقابل با چاپ افست
چاپ دیجیتال در تقابل با چاپ افست Digital printing in contrast to offset printing
۱۳۹۶-۰۷-۱۲
جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپخانه های افست
جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپخانه های افست
۱۳۹۶-۰۷-۲۴
Show all

۱۰ چاپخانه افست برتر ایران از لحاظ پیشرفت در سال ۹۶ Top 10 printing presses of Iran in the year

10 چاپخانه برتر ایران در سال 96

۱۰ چاپخانه برتر ایران در سال ۹۶

خوشفکران میتوانند تعریف ها را عوض کنند(دیر آمده و زود می خواهد برود ) یک ضرب المثل است با این مفهوم که شخصی کار را تازه شروع کرده اما می خواهد زود نتیجه بگیرد. با مثال های زیادی میتوان ثابت کرد که علم مدیریت امروز این کار را ممکن نموده است. اگر در کار چاپخانه امروز با این بازار رقابتی، روابط عمومی بالا را چاشنی کار نکنی سابقه ات کمک چندانی به تو نخواهد کرد. بسیارند کسانی که سابقه چاپچی بودن را از پدر به ارث نبرده اند اما نقشی که می زنند گوارا است و راضی کننده، آ نها خلاق اند و با شناخت مخاطب و آشنایی با تکنولوژی و تکنیک روز نقشی زیبا و نام آور می زنند.

همانطور که خواندن تاریخ می تواند درس عبرت بدهد، آشنایی با یک کسب و کار موفق هم می تواند شما را در راه موفقیت یاری کند.

در این مقاله قصد داریم شمارو با ۱۰ چاپ خانه برتر در زمینه چاپ فرم های عمومی و چاپخانه های برتر آشنا کنیم :

مجتمع چاپ نامی نقش

۱- مجتمع چاپ نامی نقش

یک تغییر اساسی در گفتار و رفتار ما ایرانیان رخ داده است! قبل از این وقتی یک کارمند و حقوق بگیر برای مقایسه حقوق و مزایا از کاسب کاری وضع اقتصادی و کسب و کارش را می پرسیدم این جواب را می شنیدیم ، (خدا را شکر می گذرد).
امروز قبل از احوال پرسی و هر سوالی خودشان ناله می کنند که کار خوب نیست و بازار خراب است و چه و چه. به راحتی می توان با حرف های آنها ترسید و افسرده شد. حالا در این بین چقدر خوب و امیدوار کننده است که کسی کسادی بازار را بهانه نکند و دنبال اشکال در کار خودش بگردد و دائم رشد و توسعه را مد نظر داشته باشد.
بی تعارف این اواخر هر جا که می روی و در هر محفلی که صحبت بر سر کسب و کار است، نام چند مجموعه و شخص را به عنوان کسب وکارهای موفق می شنوی. نامی نقش یکی از این مجموعه ها است. مجله چاپ و نشر هنر دست نامی نقش است. بنا به تصمیمی که گرفته شد قرار است در این مقاله کسب و کارهای موفق مربوط به چاپ، مدیران موفق و مجموعه های نامی و ظفرمند را معرفی کنیم و راز پیروزی شان را جویا شویم؛ شاید که در این بین بتوانیم یک گره از کار این صنعت بزرگ و در حال رکود باز کنیم. اگر کسانی توانسته اند در همین بازاری که مشخصه اول این روزهایش کسادی است، داغ و پرکار باشند، پس دیگران هم می توانند.
به سراغ محمدتقی کوچک زاده رفتیم، فردی موفق و کاردان که هیچ وقت پشت میزش نیست! او را در بخش لیتوگرافی با آستین های بالازده و دریل به دست یافتیم! با اصرار پشت میز نشاندیمش و با او گفت وگو کردیم. محسن آبادیگر (دیگر مدیر نامی نقش) هم به جمع ما پیوست و در تکمیل مباحث کمک شایانی کرد تا حدی که می توان گفت نتیجه این مصاحبه به راحتی می تواند بسط پیدا کرده و کتابی در مورد چگونگی مدیریت یک چاپخانه در وضع کنونی باشد.

از تبلیغات تا چاپ

پایه گذاری نامی نقش به سال ۱۳۷۹ برمی گردد، ما ده سال قبل از آن شرکت تبلیغاتی داشتیم. شرکت های تبلیغاتی ما با نام های کیمیا، سهند و تک فعالیت داشتند و هر کدام بر روی یک بخش خاص و متفاوت متمرکز بودند و با برندهای مختلفی همکاری داشتند. یکی از آنها فقط در حوزه ظروف چینی کار میکرد و تخصص دیگری در بازار مواد غذایی بود. شرکت دیگر هم بیشتر روی بخش مبلمان و لوازم خانگی تمرکز داشت. هر کدام از این شرکت ها با تلاش و تخصصی که داشتند خود را در بازار به عنوان یک برند مطرح کرده بودند.
کار در حیطه تبلیغات ما را با چاپخانه ها مرتبط کرده بود. آن زمان چاپخانه ها بسیار سنتی کار می کردند و تنوع خاصی در کار آنها دیده نمی شد، آن ها کارهای تعریف شده را ملاک قرار داده و در برابر هر نوع ابداع و بدعتی مقاومت می کردند. ما ایده هایی خاص در ذهن داشتیم و با اینکه چاپخانه ها امکانات پیاده سازی آنها را داشتند اما گویا حوصله اجرای آن را نداشتند و یا اینکه آنقدر از کارهای روتین خود درآمد داشتند که حاضر نبودند خود را به دردسر انداخته و شیوه جدیدی را امتحان کنند. در آن زمان برعکس اکنون، درآمدها بالا و هزینه ها پایین بود و هر چه ما می کردیم آنها زیر بار نمی رفتند و نوآوری عملاً نشدنی می نمود. آن ها تکنیک را می فهمیدند اما نمی دانستند چطور باید آن را اجرا کنند، این بود که بعد از مدتی به این فکر افتادیم تا جای کوچکی را گرفته و با تجهیزات کم و در حدی که جوابگوی کارهای ما باشد فعالیت را شروع کنیم و خواسته ها و نیازهایمان را به این طریق مرتفع سازیم.

تولد نامی نقش

ما مجموعه نامی نقش را با هدف پیاده سازی ایده هایمان راه اندازی کردیم اما در ابتدای کار سرمایه زیادی نداشتیم و در اینجا هم باز از کارهای تبلیغاتی شروع کردیم. البته در آن زمان (سال ۱۳۷۹ ) بهترین و رایج ترین دستگاه نزد چاپخانه داران، ماشین چاپ دو رنگ بود و ما هم با همین دستگاه شروع کردیم، با این تفاوت که بیش از آنکه به دنبال کسب درآمد باشیم در پی اجرای ایده ها و نظراتمان بودیم. ما با همان دستگاه کارهای ۶، ۸ و ۱۰ رنگ اجرا کردیم و کارهای متالیک، مختلط و ترکیبی را با آن به عمل رساندیم. ما به دنبال نوآوری و تفاوت بودیم و آنقدر در این راه پافشاری کردیم که کار مجموعه کوچک مان مورد توجه سایرین قرار گرفت. این تفاوت در روش کار باعث شد نامی نقش مورد توجه گرافیست ها قرار بگیرد. آن ها هم مشکلاتی نظیر ما داشتند و این روال های محدود باعث شده بود هنر و ذوق آنها حد زده شود و آنطور که دلشان می خواست آزادی عمل نداشته باشند.

تکنیک، تاکتیک، تکنولوژی

ما تکنیک های جدید را به دستگاه های قدیمی تحمیل کرده بودیم. این تکنیک ها، دستگاه های مخصوصش و مرکب های مورد نیازش همه در اروپا موجود بود اما ما به آنها دسترسی نداشتیم و از این رو خودمان آنها را ابداع کرده بودیم. روی نوردها اکلیل می پاشیدیم و کارهای متالیک انجام می دادیم. تفاوت در کار باعث شد که تقاضا برای کار با نامی نقش افزایش پیدا کند و سفارشات مان روز به روز بیشتر شود. استقبال مشتریان سبب شد که دائماً به فکر پیشرفت باشیم، این پیشروی نه تنها در تکنولوژی ماشین ها بلکه در فکر و عمل مان هم تأثیر گذار بود.
این روند رو به جلو ما را به کشورهای اروپایی کشید. به آلمان رفتیم و ماشین های مجهز و مدرن آوردیم و در کنار آن به دنبال یادگیری و به کارگیری تکنیک های جدید بودیم، مثلاً ۱۵ روز به آلمان می رفتم و تنها چند روز اول را به یافتن و خرید دستگاه اختصاص می دادم، مابقی روزهای مسافرت ما در چاپخانه ها و فروشگاه های مختلف در جستجوی تکنیک های جدید چاپ و مدلهای نوین بسته بندی، می گذشت. ما به همراه یک مترجم در چاپخانه ها گشت می زدیم و از چاپهای خاصی که آنها به عمل می آوردند می پرسیدیم.
گاهی پیش می آمد که پول ما به خرید دستگاهی خاص نمی رسید اما با آموختن عمیق، تکنیک آن را برای دستگاه های خودمان تعریف می کردیم و عمدتاً با ترکیب چند دستگاه و چند بار آزمون و خطا به خواسته خود می رسیدیم.
مجموع این تلاش ها به علاوه آشنایی با تکنیک های تبلیغاتی و استفاده از آنها باعث شد در کوتاه مدت نامی نقش بر سر زبان ها بیفتد و نام ما از مجموعه مان بزرگ تر شود. ما برای جذب مشتری وارد مجموعه های زیادی شده و برای هر شاخه ای از بازار تبلیغ خاصی را پیش گرفتیم که موفق بود و بعدها توسط مجموعه های دیگر دنبال شد. جالب است بدانید قبل از این در صنایعی چون شیرینی و شکلات سازی، سفارشات چاپ و بسته بندی به خارج از ایران و به کشورهایی چون ترکیه سپرده می شد و امروز با رشد و توسعه ای که صورت گرفته قریب به ۹۰ درصد این کارها در کشور صورت می پذیرد.
طی این سال ها تکنولوژی پیشرفت کرد، تنوع زیاد شد و خواسته ها و توقعات بالا رفتند. یک روز مشتریان چاپخانه را هیولایی ناشناخته فرض می کردند اما امروز می بینیم که مشتریان ما که به کارهای مختلفی مشغولند اکثراً چاپ را به خوبی می شناسند؛ آ نها از ما مدل دستگاهمان را می پرسند، تکنیکی که به کار می بریم را جویا می شوند و برای سفارشاتشان پیشنهادهایی ارائه می دهند.

دوران شکوفایی

سال های آغازین دهه ۸۰ ، دوران شکوفایی نامی نقش بود. به نظر من تا سال ۱۳۸۹ کل صنایع کشور یک رشد و بالندگی را تجربه کرده و به مرحله جدیدی وارد شدند. در این سال ها تسهیلات خوبی به صنایع تخصیص یافت، مرزها باز بود و تکنولوژی روز به خوبی وارد شده و تا حد زیادی بومی سازی شد، در آن سالها سفارش فراوان بود و کارها خوب پیش رفت. روزهای خوب برای همه خوب است. شما در دو ماه آخر سال به هر چاپخانه ای مراجعه کنید سرش شلوغ است. مردم و صاحبان مشاغل همه به دنبال خرید کردن هستند و از این رو پول در گردش است و بازار رونق دارد. صنایع چاپ مثل شیشه برها در صنعت ساختمان هستند؛ ته خط ساخت و سازها به شیشه برها ختم می شود؛ ساختمان که ساخته شد آن وقت به شیشه برها سپرده می شود. ته خط عمده صنایع هم بسته بندی و چاپ است که حوزه کاری ما است. از روی کار ما می توان وضعیت بازار را فهمید؛ سر ما شلوغ باشد یعنی صنایع پرکار است اما با این حال می شود این معادله را عوض کرد و سهم بیشتری از بازار گرفت.
سفارشات یک چاپخانه از اواسط پاییز رو به افزایش می گذارد و این روند در پایان سال به اوج خود می رسد اما نیمه اول سال است که عمدتاً با کسادی کار چاپخانه ها همراه است. گاهی این کسادی فصلی و گذرا است اما برخی اوقات هم هست که رکود دامنگیر صنعت شده و چند سالی بازار را زمین گیر می کند. با همه این احوال همه ما کسب وکارهایی را سراغ داریم که در همین دوره رکود به شکوفایی رسیده و موفقند. قدرت مدیریت و پیش بینی بازار است که می تواند یک مجموعه را از سایر رقبایش پیش بیاندازد و این تنها با خوش فکری و ریسک پذیری امکان وقوع دارد.
فرض کنید کارهای ما در دوره شکوفایی به روزی ۱۰۰ فرم چاپی برسد و در دوره رکود این مقدار به ۲۰ فرم تقلیل پیدا کند. در این وضعیت باید با شگردهایی چون ارائه بهتر کار بازار را به سمت خود سوق داد. اگر در وضعیت رکود بتوانی توجه بازار را به خود جلب کنی و شیفت های چاپخانه ات را پر کنی هنر کرده ای و رشد مجموعه ات را تضمین نموده ای. در این وضعیت بازار، من مدیر چاپخانه و دیگر همتایانم نباید پشت میز بنشینیم تا سفارش به سمت مان بیاید، بلکه باید کف بازار باشیم و برای کسب و کارمان بازاریابی کنیم.

نقش تبلیغات

شاید باورتان نشود اما یک وقتی بود که چاپخانه ها کارت ویزیت نداشتند! وقتی به آنها مراجعه می کردی شماره و یا آدرسشان را روی یک تکه کاغذ می نوشتند و به تو می دادند. کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد! این اولاً به آن علت بود که تبلیغات را نمی شناختند و دوماً به این خاطر که مشتری بر حسب احتیاج به آنها مراجعه می کرد و آنها نیازی برای عرضه خود نمی دیدند. امروز چاپچی به خوبی با دنیای تبلیغات و بازاریابی آشنا شده؛ اکنون اگر کسی توان رقابت، نوسازی و نوآوری نداشته باشد به طور خودکار از بازار حذف خواهد شد. گاهی اسم برخی از افراد و یا مجموعه هایی که دیر شروع کرده اند اما در زمانی کوتاه به موفقیت های چشم گیر رسیده اند به عنوان لطمه زنان به صنعت و بازار، برده می شود اما من معتقدم که آنها خوشفکر و با استعداد بوده اند و اگر کسی به دنبال پیشرفت است، باید از فکرش استفاده کند. مثلاً با ترفندهایی می شود قیمت تمام شده را کاهش داد و یا امکانات و کیفیتی عرضه نمود که مشتری مجاب به سفارش دادن بشود. من عقیده دارم اگر در زمان رکود بازار و زمانی که آب گل آلود است، بتوانی با چشمانی باز ماهی صید کنی، در زمان رونق بازار می توانی به اوج برسی و از سایرین جلوتر قرار بگیری.
یادم می آید که اواسط دهه ۸۰ اوج رکود کارخانه های ماکارونی بود و در همان سال ها تک ماکارون آمد و مجهزترین و بزرگترین کارخانه خاور میانه را افتتاح کرد؛ کارخانه آرد آن در جوار کارخانه تولید بنا نهاده شده است. این کمپانی با خوش فکری دست به تبلیغ زد؛ نیامد حرف های تکراری بزند، آمد ما را آگاه کرد. آن ها ماکارونی را برای ما شرح دادند، تنوع در پخت آن را به ما آموختند و مزایای ماکارونی های فرآوری شده را برای برشمردند. پنه، پاستا و لازانیا غذاهایی بودند که با تبلیغات چنین شرکت هایی رواج پیدا کردند.

خلاقیت

خلاقیت، اصلی اساسی در موفقیت است. با کار خوب و ابزار خوب می توان تا حد زیادی پیشرفت کرد اما اگر از آن افرادی باشید که عادت به توسعه و پیشرفت دارد بالاخره یک جایی روند کاریت کند می شود و آن موقع است که خلاقیت ناجی شما می شود. یکی از دوستان من بدون سرمایه زیاد و تنها با تکیه بر هوش و خلاقیتش دست به یک کار خوب و پول سازی زد. او استندهای چند خانه و جالب توجهی را تولید کرد و آنگاه در آنها تبلیغات شیک و مدرن صاحبان کالا و مشاغل را قرار داد و آنها را در جاهای پر رفت و آمد نصب کرد. به سرعت از کار او استقبال شد و سفارشات چاپی اش افزایش یافت، آنقدر که خود من هم به صرافت افتادم که از ابزار او برای تبلیغاتم استفاده کنم. در کنار خلاقیت باید به آموزش هم توجه شود. امروز فردی را می بینی که قبلاً با دستگاه تک یا دو رنگ کار می کرده و امروز مدرن ترین دستگاه روز را تهیه کرده؛ این پیشرفت خوب است اما به شرطی که کار با آن را هم بلد باشی. او حتی نحوه محاسبه کردن قیمت تمام شده را هم نمی داند!
کار را با دستگاه چهار رنگ چهار ورق و نیمی زده و قیمت آن را بر اساس دو رنگ دو ورقی محاسبه می کند! افراد زیادی را می شناسیم که در بازار امروز فقط به صرف به روز کردن خط تولید دستگاه های فضایی و مدرنی را می آورند که نحوه کار صحیح آن را نمی دانند و با این کار هم دستگاه را مستهلک کرده، هم خود را ورشکسته می کنند و در عین حال بازار را هم با قیمت های غیرکارشناسانه شان خراب می کنند.

روابط عمومی بیاموز

سخنی که از دل برآید لاجرم در دل نشیند؛ حقیقت را بگو، حرفت را باور می کنند و به تو اعتماد می کنند. این مشتری مداری علی الخصوص در کار ما بسیار مهم است. بخش عمده این توانایی ذاتی است و باید طرف استعداد آن را داشته باشد اما آنقدر مهم هست که اگر می بینید آن را بلد نیستید بهتر است به کلاسهای روابط عمومی بروید و طریقه برخورد صحیح با دیگران را بیاموزید. دانستن تکنولوژی در کنار ارتباطات بالا می تواند سفارشات یک چاپخانه را که نیمی از سالنش خالی است، از چاپخانه های مملو از دستگاه، بیشتر کند.
البته باید توجه داشت که اگر می خواهید کارتان درست پیش برود، حرف تنها کافی نیست؛ اگر سخن شما غلوآمیز باشد به سرعت دستتان رو می شود و آنگاه به جای تبلیغ و جذب مشتری، ضد تبلیغ صورت می گیرد. کسی پیش من می آید و سفارش بسته بندی می دهد؛ او می گوید می خواهم طرح بسته بندی ام مثل فلان برند باشد. من می گویم آن که چیزی نیست، بهتر از آن را برایت می سازم اما در نهایت این جنس تو است که در آن بسته قرار می گیرد؛ اگر آن محصول بی کیفیت باشد، با زور تبلیغات و بسته بندی جذاب باز هم نهایتاً می توان یکبار آن را به مشتری فروخت. برای موفقیت در بازاری که دچار رکود است و رقبای بسیاری در آن حضور دارند، باید همواره به فکر آموختن و تحصبل باشی، در کار چاپ امروز، اگر بگویی حوصله آموزش ندارم، در طولانی مدت، از بازار عقب می مانی و سفارشاتت کاهش پیدا می کند.

تولید کننده خوب

تولید کننده خوب ابتدا باید فروشنده خوبی باشد. یک قسمت کار تولید خوب است؛ قسمت دیگر باید بازاریابی و فروش خوب باشد. الان می شود با صرف هزینه کمی به فرمول برندهای موفق صنایع غذایی رسید اما اگر بتوانی دقیقاً همان محصول را تحت برند خودت تولید کنی آیا می توانی بازاری مطابق با برند معروفی که از آن تعدی کرده ای، بیابی؟
ما در عین حال که به پیشرفت تکنولوژیک و توسعه مجموعه مان می اندیشیدیم روی بخش فروشمان هم کار کردیم. به عنوان مثال آمدیم کاتالوگ را برای خودمان چاپ کردیم که در هر صفحه آن با تکنیکی خاص و جنسی منحصر به فرد تولید شده بود؛ وقتی مشتری آن را می دید و لمس می کرد در موردش سوال می پرسید و می توانست با کمک آن به مدل دلخواهش دست یابد. همین کار و امثال آن که به نظر بسیار ساده و کوچک می آیند به خوبی می توانند روی کار شما تأثیر گذاشته و فروش شما را افزایش دهند.

تغییر یک قانون است

ما با خود فکر کردیم که مشتری عادت داشته هر چند وقت یک بار تغییراتی را در نامی نقش ببیند و حالا دو سه سالی است که اتفاق خاصی در وضعیت ما روی نداده است. پاسخ اول و دم دستی این اتفاق، وجود رکود در بازار است اما این جواب حداقل برازنده نامی نقش نیست. مجموعه ما باید متفاوت باشد، اگر رکود برای همه هست، نباید برای ما باشد، ما باید یک فرقی با دیگران داشته باشیم. نامی نقش شکست ناپذیری و گریز از بحران را همواره در دستور کار خود داشته است. این بود که فکر کردم باید حتماً تغییری به هدف بهبودی در مجموعه رخ دهد.
دستگاه صحافی نامی نقش به خوبی کار می کرد و هیچ مشکلی نداشت اما من تصمیم گرفتم مدل بالاتری تهیه کنم. درست است که شاید مشتری من اصلاً این دستگاه ها را نبیند اما مطمئناً تغییر در کار را حس می کند. من معتقدم همیشه باید مواد اولیه خوب و با کیفیت مصرف کرد و به جای وقت گذاشتن برای رسیدن به حداقل کیفیت به فکر حداکثر کردن آن بود. وقتی یک دستگاه بهتر را به کار می گیری مجموعه تو مدرن تر جلوه می کند و این خود یک پیشرفت و تبلیغ است. به علاوه این می توانی بر مشتری منت بگذاری که من برای جلب رضایت تو هزینه کردم و به این طریق او را نیز تطمیع کنی.

دوپلو

هشت سال پیش یک دستگاه صحافی دوپلو به مجموعه نامی نقش اضافه شد. قبل از آن کارها مرحله ای و با دست و به کمک دستگاههای ابتدایی صورت می پذیرفت. ابتدا باید کار چاپ شده را خط تا می زدیم و بعد با فرم تا کنی آن را تا می کردیم و به همین ترتیب منگنه و دوخت می خورد و در نهایت هم کار ما زیگزاگی از آب درمی آمد و یکسان نبود. این دستگاه سرعت عمل ما را بسیار بالا برد، ۲۴ خانه را روی هم می ریخت، دوخت می زد، برش می داد و خروجی یک دست و تمیزی را تحویل می داد. اتفاقاً مجله چاپ و نشر از اولین کارهایی بود که ما با این دستگاه انجام دادیم. این دستگاه هشت سال بدون هیچ مشکل خاصی برای مجموعه کار کرد و تمامی مشتریان هم از آن راضی بودند؛ این در حالی است که هر کس دوپلو را از بیرون ببیند می گوید دستگاهش اداری است و بیشتر به درد دفاتر فنی می خورد تا مصارف صنعتی. روزهایی بود که ما با این دستگاه ۲۰ هزار مجله می زدیم. این دستگاه عالی بود.
وقتی مطلع شدیم که مدل بالاتر آن با امکانات بیشتر در دسترس است معطل نکردیم و سریع آن را سفارش دادیم. ما عادت داریم که برای هر عملی که می خواهیم انجام دهیم مشورت می گیریم. جالب است بدانید که وقتی این مساله را با دوستان و همکاران دیگر مطرح کردیم بیشتر آنها ما را از این کار نهی کرده و این عمل را یک ریسک نالازم می دانستند. می شود یک خط تولید چسب گرم دست دوم را با ۲۰۰ میلیون تومان خریداری کرد و با آن یک سوله را پر کرد اما ما این دستگاه را ۵۳۰ میلیون خریدیم، آن هم فقط برای دوخت و منگنه زدن. الان همکار من یک دستگاه دوخت و منگنه را با ۲۵ میلیون تومان می خرد و کارش را با آن راه می اندازد؛ می بینید که اختلاف در قیمت بسیار زیاد است. ما اگر این پول را در بانک می گذاشتیم قریب به ماهی ۱۰ میلیون تومان برایمان سودآوری داشت اما تصمیم گرفتیم در این راه سرمایه گذاری کنیم. شاید این دستگاه در ماه های اول سوددهی چندانی نداشته باشد اما ما نامی نقش را با این هدف بدهکار می کنیم که کار تمیز و یک دست به مشتری تحویل داده شود.
تکنولوژی این دستگاه با مدل های دیگر فرق می کرد. این دستگاه ابتدا فرم ها را مرتب می کند و بعد خط تا می زند و به این ترتیب وقتی تعداد فرم ها زیاد شود کارها به خوبی روی هم می خوابند و دیگر باد نمی کنند. بعد از این مراحل دستگاه روی کار اطو می کشد و بعد می توانی تنظیم کنی که کار از جلو، بغل و یا به صورت ترکیبی برش بخورد. البته ما قبل از اینکه کاغذ را داخل ماشین قرار دهیم برش نهایی آن را می زنیم تا کار به راحتی، با دقت و سرعت بیشتری آماده شود.
امروز اگر مشتری بیاید و در مجموعه ما گردش کند تکنولوژی پیش رفته و ۲۰۱۷ می بیند و خودآگاه نامی نقش را با چاپخانه های دیگریکه دیده و یا خواهد دید مقایسه می کند و به مدرن بودن ما اعتراف خواهد کرد. به این شکل اعتماد مشتری و سفارش دهنده بالا می رود و پی آمد آن بالا رفتن سهم مجموعه از بازار است. این ها مواردی هستند که آینده یک کسب و کار را تضمین می کنند. ما از لحاظ تکنولوژی در قله قرار گرفته ایم و حالا می خواهیم به آن وجه تبلیغات را هم اضافه کنیم.

راز موفقیت

برای موفقیت این مجموعه من و سایر همکارانم تلاش های زیادی کردیم اما به طور شاخص اگر بخواهم دلیل اصلی آن را معرفی کنم به نظرم تغییر دیدگاه بود. یادم می آید که حدود ده سال پیش در سمیناری که به منظور آموزش شیوه های نوین بازاریابی و فروش برگزار می شد، شرکت کردم. در این سمینار دکتر روستا سخنرانی می کرد و افراد دیگری چون دکتر دهقان و ده ها تن دیگر از نام داران این حوزه در کنار خیل عظیمی از علاقه مندان حضور داشتند. افراد زیادی پشت تریبون می رفتند و اظهارنظر می کردند، بقیه افراد هم که پول داده بودند فرصت را غنیمت شمرده و سریع نت برداری می کردند که مبادا چیزی از قلم بیافتد. نوبت به سوال و پرسش رسید و من هم یکی از افرادی بودم که دستم را بلند کردم. نوبت که به من رسید خواهش کردم که در صورت امکان پشت تریبون بیایم و از آنجا سوالم را مطرح کنم. موافقت شد و من پشت تریبون رفتم؛ میکروفون را از آنجا برداشتم و به گوشه سالن رفتم؛ همه متعجب حرکات من را دنبال می کردند. بعد ازکمی سکوت گفتم: شما گردنتان خشک نشد از بس که به یک طرف نگاه کردید؟
اینطور دنباله روی بی چون و چرا هم خوب نیست، به اطراف هم نگاه کنید. من نظرم را آن روز بر این مبنا دادم؛ گفتم که باید تغییر دیدگاه داد، نباید دنباله رو صرف بود، باید برای خودمان چالش درست کنیم، قبل از اینکه بازار ما را غافلگیر کند. تنها با آمادگی و ورزیدگی است که می توان برای هر مشکلی آماده بود و از تغییر نترسید. به نظر من این لطفی ندارد که ما دنباله رو دیگران باشیم. الان خیلی ها به این صورت عمل می کنند اما مطمئن باشید با تقلید از دیگران هرگز نمی شود از آنها جلو زد. فقط خلاقیت و نوآوری است که امکان سبقت را فراهم می آورد. خود من همان ابتدا که می خواستم وارد این کار شوم تصمیم داشتم یک دستگاه چهار رنگ تهیه کنم اما یکی از دوستان چاپخانه دارم که طرف مشورت من بود اصرار داشت که به جای آن دو تا دستگاه دو رنگ بگیرم که اگر یکی خراب شد کارم نخوابد. یک زمانی از روی ترس کسی جرات نداشت دستگاه چاپ CD بخرد!
می گفت اگر خراب شد تجهیزات و قطعاتش را از کجا گیر بیاورم. این دستگاه را من همان موقع تهیه کردم و هنوز هم خراب نشده و حالا حالاها هم خراب نمی شود. نباید مقطعی و بسته فکر کرد. باید دائم تغییر کرد، وقتی این را خط مشی خود و مجموعه ات قرار دادی دیگر درجا نمی زنی و روان می مانی. می دانید چرا از باتلاق می ترسید اما در کنار رودخانه منزل کردن را دوست دارید و از ساعتی در کنار آن بودن لذت می برید؟ چون آب آنجا ساکن نیست و جریان دارد؛ برای موفقیت باید مثل رودخانه بود.

 

 

مجتمع چاپ نقش الماس

۲- مجتمع چاپ نقش الماس

نقشی که الماس می زند

۱۵ سال قبل، برادران حاجیلو با سرمایه اندک حرکتی را آغاز کردند که به ایجاد اشتغال برای ۲۵۰ نفر انجامید و ۵۰ درصد سهم بازار چاپ فر مهای عمومی را در اختیار گرفت. مجتمع چاپ نقش الماس هم اکنون بدون استفاده از تسهیلات بانکی و حمای تهای دولتی بیش از ۱۰۰ ورق ماشین چاپ را به کار گرفته است که ماهانه بیش از ۴۰۰ تن کاغذ و مقوا را به محصول نهایی تبدیل می کند.

چگونگی شکل گیری مجتمع چاپ نقش الماس و میزان سرمایه گذاری اولیه برای به وجود آمدن این مجتمع را بیان کنید؟

مجتمع چاپ نقش الماس یک مجتمع خانوادگی است که در نیمه دوم سال ۱۳۸۱ و با سرمایه اندکی تاسیس شد.

چه شد که وارد بازار چاپ شدید و در کدام بخش از این صنعت فعالیت می کنید؟

خیلی اتفاقی وارد این صنعت شده و خیلی زود هم عاشق کار چاپ شدم. حدود ۱۵ سال قبل استارت کار را زدیم و با حمات و تلاش های شبانه روزی و پذیرش ریسک های فراوان، بدون هیچ گونه حمایت دولتی و تسهیلات بانکی کارمان را پیش بردیم. ابتدا در بخش خدمات پس از چاپ وارد شدیم، سپس فعالیت در زمینه چاپ را آغاز کرده و در ادامه وارد بخش ارتباط مستقیم با مشتری شدیم.
در مجتمع چاپ نقش الماس فعالیت ها بر روی فرم های عمومی چاپ متمرکز است و موفق شدیم که با تجمیع سفارش ها، هزینه چاپ را برای مصرف کننده نهایی تا ۹۰ درصد کاهش دهیم. در گذشته و زمانی آغاز فعالیت ما، تهیه هر کارت ویزیت به دلیل اینکه به چاپ و زینک اختصاصی نیاز داشت بسیار گران بود ولی در حال حاضر سفارشاتمان را به صورت مشترک انجام داده و در چاپ و زینک برای هر شیت کارت ویزیت ۸۰ نفر مشترک داریم. در سا لهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ یک دسته ۱۰۰۰ تایی کارت ویزیت برای مصرف کننده نهایی ۱۰۰ هزار تومان هزینه به همراه داشت ولی هم اکنون پس از گذشت حدود ۱۸ سال، همین حجم کارت ویزیت برای مصرف کننده فقط حدود ۱۰ هزار تومان هزینه به همراه دارد.

چند نفر کارمند و کارگر ثابت اداری و اجرایی دارید؟

کارمان را با استخدام ۲ کارگر آغاز کردیم و ه ماکنون ۲۵۰ نفر کارمند و کارگر اداری و کارگاهی در تهران و ۵۰ نفر دیگر نیز در کرج داریم. واحد کرج نیز در فرم های عمومی فعالیت می کند. مجتمع طراحی نقش الماس در واقع یک واحد است که بخش های
مختلف لیتوگرافی، چاپ، زینک، واحدهای فروش و… داشته و از صفر تا صد کار را در زیر یک سقف انجام می دهد. اغلب مشتریان ما نیز شرکت های تبلیغاتی، چاپخانه ها و بازاریاب هایی هستند که سفارشات خرد دارند و چون برایشان به صرفه نیست که فرم هایشان را خودشان ببندند، کار را به ما محول می کنند.

مجتمع چاپ نقش الماس

فعالیت خودتان را با چه دستگاهی آغاز کردید و هم اکنون در کارگاه مجتمع چند دستگاه فعال است؟

اولین ماشین های مجتمع، یک دستگاه ماشین چاپ سیلک ۵۰×۷۰ و یک خشک کن یووی ساخت ایران بود. در ابتدای فعالیتمان فقط کار روکش یووی را برای چاپخانه ها انجام می دادیم تا اینکه در سال ۱۳۸۳ وارد بخش چاپ شدیم و یک دستگاه چاپ تکرنگ به مجموعه اضافه کردیم. هم اکنون نیز بیش از ۱۰۰ ورق ماشین چاپ در مجتمع فعال است.

مزیت های مجتمع چاپ نقش الماس در چه موردی است؟

ما اولین مجتمعی هستیم که برای فرم های عمومی، نرم افزار بومی نوشتیم و البته هزینه بسیار سنگینی را نیز متحمل شده ایم. در واقع موفق شدیم که نرم افزار mis را بومی سازی کنیم. هم اکنون هریک از مشتریان ما که چاپ کارت ویزیت سفارش می دهند، می توانند سفارش خود را از ابتدا تا انتها در سیستمی کاملا مکانیزه پیگیری کنند. ما سامانه فروش آنلاین داریم که در این سامانه، هیچ گونه تماس تلفنی وجود ندارد. همکاران ما با استفاده از این نرم افزار موفق شده اند که فعالیت شرکت را بهبود بخشند. فعالیت های مجتمع چاپ نقش الماس نه تنها هزینه های انجام کار را تا ۹۰ درصد کاهش داده، بلکه زمان انجام کار را نیز به حداقل ممکن رسانیده است. در گذشته برای تولید یک تراکت، حداقل یک هفته زمان صرف می شد، اما هم اکنون موفق شده ایم زمان انجام کار در بخش افست را به سطح دیجیتال برسانیم و ظرف فقط ۶ ساعت از دریافت سفارش، کار را به مشتری تحویل دهیم. در واقع با چاپ دیجیتال رقابت می کنیم آن هم در شرایطی که ماشین آلات چاپ دیجیتال بسیار گران است و حتی واردات ماشین های دست دوم دیجیتال نیز مقرون به صرفه نیست. در چنین فضایی، فاصله رقبایمان با ما بسیار زیاد است و به جرأت می توان گفت که در کشور، نمونه ای شبیه به مجتمع چاپ الماس وجود ندارد.

چند درصد از سهم بازار فرمهای عمومی در اختیار شما است؟ گردش مالی بازار در این بخش چقدر است؟

در فرم های عمومی ۴۰ تا ۶۰ درصد سهم بازار را در اختیار داریم و مابقی این بازار متعلق به حدود ۲۰ شرکت دیگری است که در همین زمینه فعالیت می کنند. مصرف ماهانه این بازار در کل کشور نیز حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن کاغذ می باشد. البته در این بازار علاوه بر کاغذ و مقوا، متریال های دیگری مثل طلق، روکش و سلفون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر بخواهم مقایسه ای داشته باشم، می توانم از شرکت های (یونایتد پرینت ) و یا (یس پرینت ) نام ببرم که مجموعه هایی مانند مجتمع چاپ نقش الماس در اروپا هستند ولی با گردش مالی بسیار بالاتر. هم اکنون مجتمع ما در هر ماه حدود ۴۰۰ تن کاغذ و مقوا مصرف می کند در صورتی که هریک از دو شرکت مذکور، بیش از ۵۰۰ تن کاغذ و مقوا در هفته مصرف می کنند. چنین فاصله ای در داخل کشور نیز میان مجتمع چاپ نقش الماس با رقبایش وجود دارد. ما ۸ ماشین چاپ داریم در صورتی که هریک از رقبایمان تنها یک یا دو ماشین چاپ دارند.

آیا در طول فعالیت های خود از حمایت های دولتی برخوردار بوده اید؟

خیر. اگر حمایت می شدیم علاوه بر اینکه مجموعه به روزتری داشتیم، می توانستیم اشتغالزایی بیشتری نیز داشته باشیم. صنعت چاپ به سرمایه گذاری های سنگینی نیاز دارد که با توجه به بازارهای داخل کشور، در بسیاری از موارد، به ویژه در خرید ماشین آلات نو، توجیه اقتصادی ندارد. ما زمانی قدرت خرید ماشین آلات چاپ را پیدا می کنیم که این دستگاه ها ۱۰ تا ۱۵ سال در کشورهای دیگر کار کرده است و به همین دلیل هزینه های سنگینی صرف تعمیر ماشین آلات و لوازم یدکی دستگاه هایمان می شود در صورتی که اگر دولت و بانک ها حمایت می کردند قطعاً می توانستیم از ماشین آلات نو و به روزتری استفاده کنیم و سرمایه مان را صرف نوسازی و تجهیز ماشین آلات مان نکنیم. دولت های نهم و دهم فقط در حرف حمایت کرده اند و دولت یازدهم نیز متأسفانه در شرایط رکود بازار تشکیل شده است.
اندکی راجع به طرحهای توسعه ای تان توضیح دهید.
تصمیم داریم که در کنار فعالیت های فعلی مان، وارد بازار تولید کارت های هوشمند نیز بشویم و به زودی، علاوه بر کارت های بانکی، کارت های کنتاکت لِس نیز تولید خواهیم کرد. هم اکنون تجهیزات مورد نیاز برای انجام این کارها نصب شده و مواد اولیه نیز تا دو ماه دیگر فراهم خواهد شد. در این بخش، طرف حساب ما شرکت هایی هستند که نرم افزارها و کارت های مورد نیاز را می فروشند.
با بانک ها نیز کار خواهیم کرد. در این بخش همچنین عاوه بر بر کارت های بانکی، کارت های دیگری همچون کارت سامت، کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهینامه و انواع کارت های مورد استفاده در پارکینگ ها، هتل ها و… مورد نیاز است. در بخش نرم افزاری نیز تا پایان تابستان امسال نرم افزار جدیدمان که حاصل سه سال فعالیت تیم نرم افرارنویسی مان بوده و از نرم افزارهای قبلی مان بسیار کامل تر است، بر روی دستگاه هایمان نصب خواهد شد. این نرم افزار صد درصد بومی بوده و نوشتن آن توسط شرکت (ماد سیستم ) انجام گرفته که تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون تومان برایمان هزینه داشته است. البته تا ۵ سال فقط خودمان از این نرم افزار استفاده خواهیم کرد و پس از آن اجازه فروش آن را صادر می کنیم. در کنار تمامی این فعالیت ها، نوسازی ماشین آلات چاپخانه مان را نیز در دستور کار داریم.

برسیم به دروپای ۲۰۱۶ ، آیا در این نمایشگاه شرکت کردید؟

بله. امسال برای سومین بار در این المپیک چاپ شرکت کردیم و نتیجه بسیار خوبی هم گرفتیم. در دروپای امسال موفق شدیم یک دستگاه لمینیتور طلق مات و براق تا سایز ۱۰۰×۷۰ را از شرکت (اتوباند ) انگلیس با قیمتی حدود ۸۰۰ میلیون تومان خریداری کنیم که در نوع خود، اولین ماشین در خاورمیانه و منطقه آسیا به حساب می آید و انشاءالله به زودی آن را نصب خواهیم کرد. دو دستگاه ماشین چاپ  ۴٫۵ ورقی چهار رنگ CD هایدلبرگ و یک دستگاه ۲٫۵ ورقی CD هایدلبرگ جدید نیز از نمایشگاه دروپا خریداری کردیم که به زودی برای نصب در کارخانه به ایران وارد خواهد شد.
در دروپای امسال شاهد بودیم که چاپ دیجیتال به ویژه در تیراژهایی که در ایران کار می شود، جای چاپ افست را گرفته است. پیش بینی می کنم که در ایران نیز ظرف ۱۰ سال آینده چاپ دیجیتال جای چاپ افست را بگیرد.

آیا به همکاران خود توصیه می کنید که در نمایشگاه دروپا شرکت کنند؟

من به تمامی دوستان و همکارانم توصیه می کنم که در هر نمایشگاه مرتبط با صنعت چاپ که در ایران و کشورهای دیگر دنیا برگزار می شود، شرکت کنند. البته یک تفاوت عمده میان نمایشگاه هایی که در ایران برگزار می شود با نمایشگاه دروپا وجود دارد. نمایشگاه های صنعت چاپ که در ایران برگزار می شود، تنها با هدف فروش دستگاه در ایران است در حالی که نمایشگاه دروپا به نوعی المپیک چاپ و نوآوری این صنعت به حساب می آید.

نقشی که الماس می زند

کربن تحت فشار و حرارت بسیار زیاد الماس می شود. الماس سختی بیش از حد ی کشیده تا در عین زیبایی شگفت انگیز، سخت ترین جسم جهان باشد؛ وه که چه زیباست نقشی که الماس می زند. این اولین بار بود که یک فعال صنعت چاپ اینچنین جوایز ارزنده ای را به مشتریان خود ارائه می داد و از این رو برای ما جای سؤال داشت.
می دانستیم که مجتمع چاپ نقش الماس برای ارتباط بهتر با مخاطبانش که مشتریانی از اقصی نقاط کشور آنها را تشکیل می دهند، سری جوایزی را تعبیه کرده که هر ماه به قید قرعه به آنها اعطا می کند، اما یک قرعه کشی سالانه با جوایزی فراتر از معمول که نمونه آن را تنها در مراکزی دولتی چون بانک ها سراغ داریم، حرکت نوینی بود که در تاریخ چاپ کشور بی سابقه بوده است.
وقتی مدیری مدبر تدبیر کند مهم نیست که مجموع هاش در چه جایگاهی باشد، او با خوش فکری به زودی رکوردها را جا به جا خواهد کرد. باور کنید حجم توفیق این افراد بالاتر از آن است که قابل تحول باشد، هیچ درس و دانشگاهی این جهش را منتج نمی شود، این یک استعداد است.
کنجکاوی ما را بر آن داشت که در کسب و کار نقش الماس سرک بکشیم تا شاید راز موفقیت آنها را بهتر درک کنیم. خو شرویی، خوشقولی و کیفیت والای کار آنها از جمله شاخص هایی هستند که اعتماد و اعتبار نقش الماس را نزد مشتریان و بازار خلق کرده اند. صحبت ما با سعید حاجیلو به درزاکشید و طی آن از زیر و بم کارهایش پرسیدیم و ریزه کاری هایی که باعث شده نقش الماس از یک کار به ظاهر ساده موفقیتی اینچنینی کسب کند را جویا شدیم. سؤالات زیادی پیرامون کارت ویزیت به شیوه های فرم عمومی و خصوصی مطرح شد و بازدیدی از خط تولید و مجتمع فوق العاده مدرن چاپ نقش الماس داشتیم از این رو تصمیم داریم در پیوستاری خاص این مجتمع به پوشش این مطالب بپردازیم. در این شماره تمرکز ما روی فصلهای جوایزی نقش الماس قرار داشت که در ادامه خاستگاه و هدف آن و همچنین مشروح جزئیات آن را از زبان مدیر این مجموعه می خوانیم. ما از ابتدا مشتری را رئیس خود دانسته و به خواسته های او توجه لازم را مبذول کرده ایم. به اصطلاح با روی غلتک افتادن کار نقش الماس و زیاد شدن روز به روز مشتریانش، ما برای کسب اعتماد آنها تا جایی که تکنولوژی اجازه می داد کیفیت را بالا بردیم و پس از آن باید راهی دیگر برای اقناع بیشتر مشتری پی می گرفتیم. مخاطب ما از ما راضی بود و ما را تبلیغ می کرد و حالا وظیفه ما بود که از او تقدیر کنیم، طرح های تخفیفی راهی بود که به نظرمان رسید و آن را در دستور کار قرار دادیم، تا مدتی هم بر این منوال گذشت.
نقش الماس از آغاز راه و همواره گوش شنوای انتقادات و پیشنهادات مشتریانش بوده و علت بالندگی آن هم احترام بی چون و چرا به درخواست های مخاطبانش بوده است.
نقش الماس احساس می کرد که مشتریانش به تشویق بیشتری نیاز دارند و از این رو و برای قدردانی بیشتر طرحی را تحت عنوان قرعه کشی های ماهیانه در نظر گرفت. این طرح از سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و طی آن هر ماهه به قید قرعه به مشتریان هدایای تقدیم شد.
هیچ پاداشی توان جبران مهر و محبت، خلوص و پشتیبانی یاران ما را ندارد اما نقش الماس وظیفه خود دید تا با این کار کوچک بخشی از محبت و توجه مشتریان خود را جبران کند و هدایایی که انتخاب می کند در شأن والای این عزیزان باشد.
نقش الماس از شروع این روند ۳۴ دوره قرعه کشی و اهدای جوایز خود را بدون هیچ خللی هر ماهه برگزار کرد و چون همانطور که اشاره شد به نیاز مشتری توجه داشته و شنوای حرف های او بوده با توجه به تعدد آنها باز این خصیصه را حفظ کرده و بنا به درخواست اکثریت، قرعه کشی امتیازی را نیز در دستور کار خود قرار داد تا به خواسته آن عزیزان هم جامه عمل بپوشاند.
نقش الماس با طرح جوایز ماهیانه خود سعی داشت به تمامی مشتریان به یک چشم نگریسته و کمال احترام را رعایت کند اما از طرفی برخی مشتریان عمده ما هم محق بودند، آن ها می خواستند طبق سایر قرعه کشی های معمولی امتیاز ویژه داشته باشند. با بررسی های بیشتر نقش الماس تصمیم گرفت در پانزدهمین سالگرد شروع فعالیتش یک قرعه کشی امتیازی به راه بیندازد تا به درخواست مشتریان عمد هاش هم احترام بگذارد.
نقش الماس در پی خشنودسازی مشتریان و مخاطبان خود طرح های تشویقی را بنا نهاده تا بهانه ای باشد برای حفظ ارتباط تنگاتنگ مجموعه با سایر عزیزانی که از اقصی نقاط کشور او را برگزیده اند. ما به پاس اعتماد آنها فصول متفاوت اهدای جوایزی را تعبیه کرده ایم که به زودی شما را از آنها آگاه می کنیم.
این عقیده و مرام نقش الماس است که اقبال عمومی را پاس داشته و برای هرچه بهتر شدن کیفیت کالا و خدماتش بکوشد. آموزش های پیوسته ارتباطی و فنی برای کارکنان، نوسازی های مداوم خط تولید و استفاده از دستگاه های مدرن، راه اندازی سایت و سایر شبکه های اجتماعی برای سهولت دسترسی مشتریان، کنترل قیمت در حین بالا بردن کیفیت و ایجاد تنوع در اجناس بخشی از کارهایی هستند که ما برای جبران اعتماد یاران نقش الماس مدنظر قرار داده ایم.
نقش الماس سعی کرده همواره با ایده های نو در بازار خود اولین بوده و پاسدار اعتماد مشتریانش باشد. سال ۹۴ بود که یک دستگاه چاپ یووی (UV) جنیوس به مجموعه اضافه شد که اثر شگفتی بر روی تنوع سفارشات ما داشت و برای تشویق و آشنایی بیشتر مشتریان با این ماشین یک طرح تخفیفی و تشویقی هم برای آن تعبیه کردیم که در کوتاه مدت جواب گرفتیم و امروز این دستگاه به خوبی در حال بهره وری است. این روند تا روزی که نقش الماس انتخاب اول برترین های کسب و کار کشور باشد ادامه خواهد داشت؛ بجا است که مژده دهم به زودی خبرهای خوش بیشتری از ما به گوش تان خواهد رسید.

مجتمع چاپ نقش الماس 32

همه چیز زیر یک سقف

امروز نقش الماس در حدود ۹۰ ورق ماشین چاپ CD را زیر یک سقف گرد هم آورده است. در بخش لیتوگرافی، ما از وجود دو دستگاه لیتوگرافی مگنوس ۸۰۰ (کداک فول اتوماتیک با کاست ۵۰۰ تایی) بهره می بریم که هر دو آنها به پانچ مجهز هستند. این دستگاه مدرن در بازار شناخته شده است و چاپخانه های زیادی از آن استفاده می کنند، با این تفاوت که عمدتاً دستگاه هایشان به ابزار پانچ مجهز نیست. آنچه این دستگاه ها را ممتاز می کند، سرعت بالای آنها است. هر کدام از آن ها می توانند ظرف یک ساعت تا ۶۰ ورق (در سایز دو ورقی( را زینک بگیرند، این در حالی است که پلیت های معمول بازار، بسته به لیزرشان تقریباً ساعتی ۲۰ ورق توان زینک گیری دارند. همانطور که اشاره شد دستگاه های مگنوس مجموعه ما همزمان پانچ هم انجام می دهند که باعث می شوند رجیستر آن ها در ماشین های چاپ بالا رفته و اپراتور ماشین چاپ می تواند در هنگام عملیات چاپ، سریعتر و بدون باطله کار را تنظیم کند.
قبل از به بازار آمدن دستگاه مگنوس، پانچ به صورت دستی انجام می شد و بیشتر خطاهای کار معمولاً در همین قسمت رخ می داد. بر اساس سیستم قدیمی، اپراتور چاپ، باید زینک را به صورت دستی تنظیم کرده و لایه گذاری می کرد که در صورت کوچک ترین ناهمگنی، خروجی کار با ایراد همراه می شد. پانچ توسط دستگاه مگنوس دقت این قسمت کار چاپ را افزایش داده و در یک جمله میتوان گفت، سرعت بالا، ترام گذاری سریع و پانچ کردن همزمان، از مزیت های آن به شمار می روند.
نقش الماس از نرم افزارهای مختلف و پیشرفت های استفاده می کند و در زمینه دانش نرم افزاری همواره در حال به روز رسانی است. ما در قسمت لیتوگرافی از نرم افزار استاندارد سازی رنگ استفاده می کنیم که طی آن فایل ها در فرم های عمومی طبق خاصیت کاغذ و پروسه تولید محصول، تنظیم می شوند.
نرم افزار دیگری هم به نام کنترل تصویر(ImageControl) ) داریم که در هنگام چاپ از آن بهره می جوییم. این نرم افزار شیر مرکب های ماشین های چاپ را طبق رنگ های شیت چاپی، تنظیم می کند و ضمن افزایش دقت کار دخالت انسانی را نیز حذف می کند و با استفاده از آن دیگر به کنترل اپراتور برای این قسمت نیازی نیست.
نقش الماس همواره به فکر بالا بردن کیفیت و جلب رضایت مشتری است و با استفاده از دانش نرم افزاری روز دائماً کار خود را ارتقا می دهد. ما علاوه بر نرم افزارهای اشاره شده با استفاده از سخت افزار و نر مافزار کنترل دستیابی ( AccessControl ) رنگ های شیت چاپی را با دقت کنترل می کنیم تا خروجی دستگاه ما از نهایت کیفیت برخوردار باشد. ما بعضی از این نرم افزارها را تحت لیسانس تهیه کرده ایم؛ هزینه ای به عنوان پایه پرداخت کرده و سالانه باید آبونمان داده و حق استفاده از آنها را تمدید کنیم.
نقش الماس اولین دستگاه چاپ هایدلبرگ با فناوری CD خود را در اردیبهشت ماه سال گذشته در مجتمع چاپ خود نصب و راه اندازی نمود و در ادامه با مشاهده کارایی بالای آن، به سرعت خط تولید خود را به آنها ارتقا داد.
قبل از این در مجتمع چاپ ما پنج ماشین اسپیدمستر دو ورقی مشغول به کار بود و اکنون به پنج ماشین CD ارتقا یافته است و تنها یک دستگاه (اسپید مستر دو ورقی چهار رنگ ) از ماشین های قبلی را برای کارهای خاص و چاپ برخی سفارش های گرماژ پایین تر، نگاه داشته ایم. هم اکنون دو دستگاه ماشین چاپ ۵/ ۴ ورقی پنج رنگ و چهار رنگ هایدلبرگ ( CD-102 ) و دو ماشین چاپ دو ورقی پنج رنگ ( CD-72 ) و یک دو ورقی چهار رنگ با لاک ناوگان ماشین های ما را تشکیل می دهند.
با این تغییرات هم سطح تولید مجموعه افزایش یافته و هم کیفیت خروجی کار ارتقا پیدا کرده است. پیش از آن نهایت ضخامت استاندارد کاغذ قابل استفاده ما در چاپ، کاغذهای با گرماژ ۳۰۰بود که این محدودیت با تغییر و نوسازی خط تولیدمان برداشته شد. ما امروز به راحتی از مقوایی استفاده می کنیم که به سفارش خودمان ساخته شده و به های بالک ( High Bulk ) معروف است. ضخامت این مقوا بالا است و زیردست آن به ۳۵۰ گرماژ می رسد اما دستگاه های موسوم به CD به خوبی و با کیفیت بالا روی این مقوا عملیات چاپ را به انجام می رسانند. گفتنی است که این دستگاه ها قادر هستند مقواهای تا گرماژ ۷۰۰ را بدون هیچ مشکل و محدودیتی به چاپ برسانند.
در ماشین های چاپ قبلی گاهی با مشکل پشت زدگی روبرو می شدیم و یا کارهایمان به اصطلاح خط داشت و طبعاً اینها برای مجموعه ای که کیفیت در آن حرف اول را می زند، مشکلات زیادی ایجاد می کرد. اما خبر خوش اینکه، این مشکلات و نظایر آنها در ماشین های چاپ CD جدیدی که به کار گرفته ایم مرتفع شده است. با توجه به ترنسفر (حمل) بالشتک بادی که ماشین های چاپ CD دارند (کار بین لایه باد عبور می کند تا به برج های بعدی انتقال بیابد) کار به هیچ عنوان نه پشت زدگی دارد و نه روی آن خطی می افتد.
نقش الماس در بخش عملیات پس از چاپ خود از سه دستگاه سلفون کشی استفاده می نماید. یک دستگاه سلفون کشی تمام اتوماتیک دو کاره )سرد و گرم ( و دو دستگاه سلفون کشی تمام اتوماتیک حرارتی، ماشین های این بخش را تشکیل می دهند. در کنار آنها از یک دستگاه تمام اتوماتیک لمینیتور اتوباند ( Autobond ) هم سود می بریم که برای لمینیت های با میکرون بالا کاربرد دارد و اختصاصاً به سفارش نقش الماس، توسط شرکت اتوباند انگلستان ساخته شده است.
در قسمت پوشش های پس از چاپ نقش الماس دو دستگاه یووی تمام اتوماتیک (ساکورایی سایز ۴٫۵ و ۲ ورقی)، یک دستگاه یووی سیلندری (دو ورقی)، یک دستگاه سیلک یووی نیمه اتوماتیک به علاوه یک دستگاه طلاکوب (تمام اتوماتیک هایدلبرگ) در حال کار است.
دو دستگاه دایکات ۴٫۵ و دو ورقی تمام اتوماتیک بوبست  Bobst (ماشین ساخت کشور چین است که در بازار به طرح بوبست معروف است)، دو دستگاه دایکات ۹۰×۶۰ و سه دستگاه پوشال گیر تمام اتوماتیک در بخش دایکات مجموعه وجود دارند و به همراه ۱۲ دستگاه برش، سه دستگاه پاکت سازی (تمام اتوماتیک) و دو دستگاه پانچ چاپ کارت ویزیت دورگرد BOSCH (که برای کارت ویزیت های دورگرد استفاده می شود و ساخت کشور آلمان) بخش اصلی مجموعه را تکمیل می کنند.
در بخش کارت های هوشمند (شخصی سازی و مگنت گذاری) یک دستگاه جنیوس ۵ رنگ داشتیم و یک دستگاه جدید دیگر هم (جنیوس ۵ رنگ با لاک) خریداری کرده ایم که در راه است و به زودی در مجموعه نصب و را ه اندازی خواهد شد. یک دستگاه پخت لمینیت کارت های اعتباری و هوشمند هم در مجموعه وجود دارد (زیرا کارت های هوشمند و اعتباری چون از چند لایه مختلف تشکیل شده اند پخته می شوند تا منسجم تر گشته و ضمن همگن شدن، لایه ها در استفاده های متوالی از هم جدا نشوند.) در آن بخش ۳ دستگاه پانچ هم داریم که یکی از آنها دارای محور ماتریس است و دو عدد دیگر در ساخت کارت های هوشمند استفاده می شوند. یک دستگاه چاپ GTO هم در این بخش فعال است که همه اینها مختص چاپخانه تهران ما است.

نقش الماس البرز

نقش الماس البرز

چاپخانه نقش الماس البرز واقع در کرج در فضای تقریباً سه هزار متر مربعی دایر است و شکل کار آن مانند تهران بوده و در آنجا هم فرم های عمومی به چاپ می رسد. این مجموعه دارای یک دستگاه لیتوگرافی معمولی (پرسرعت نیست) و سه دستگاه ۴ رنگ و ۵ رنگ رولند ( ۲۰۴ و ۲۰۵ های پرینت ) است.
در بخش پوشش ها از سه دستگاه سلفون کشی، دو ماشین یووی و دو دستگاه لترپرس استفاده می شود، مضاف بر آن سیستم صحافی چاپخانه نقش الماس البرز هم کامل است. در این مجموعه سه ماشین برش به اضافه یک دایکات نیمه اتوماتیک در حال فعالیت است و یک دایکات تمام اتوماتیک خریداری کرده ایم و در راه است که به زودی به این مجموعه اضافه خواهد شد.

محل الماسها!

محل چاپخانه فعلی نقش الماس (با متراژی نزدیک به چهار هزار متر مربع) در خیابان مجاهدین اسلام واقع شده است، علاوه بر آن کارگاه دایکات (با مساحت ۵۰۰ مترمربع) در نزدیکی آن واقع شده (که ماشین های طرح بوبست و لمینیت در آن قرار دارد) و قرار است طبق برنامه ریزی های انجام شده در ماه های انتهایی سال جاری، بخش صحافی تهران را به صورت حرفه ای راه اندازی کنیم که سیستم صحافی نیز در ساختمانی جداگانه، نزدیک به آنها قرار خواهد گرفت.
گفتن این نکته الزامی است که نقش الماس به هیچ عنوان نمایندگی در هیچ استانی از کشور ندارد. در کرج هم فقط چاپخانه داریم، دفتر نداریم. ما معتقدیم که نمایندگی زدن به صلاح ما نیست، ما اگر در اصفهان یا شیراز چاپخانه بزنیم قطعاً موفق نخواهم بود، چون در شهرستان ها نسبت به همکار نوعی ترس و محافظه کاری وجود دارد که این خصایص سرعت رشد مجموعه هایی که پویایی بالایی دارند را مختل می کند.

اوج شکوفایی

اوج شکوفایی نقش الماس زمانی بود که ما به محل جدید در خیابان مجاهدین اسلام نقل مکان کردیم؛ قبلاً در خیابان ظهیرالاسلام بودیم و دو ماشین دو ورقی (یک رنگ و دو رنگ) با یک دستگاه یووی و دو دستگاه برش، ماشین های ما را تشکیل می داد. در آن زمان دستگاه لیتوگرافی و سلفون کشی در مجموعه وجود نداشت؛ در سال ۱۳۸۷ به خیابان مجاهدین اسلام نقل مکان کردیم و فضای گسترده تری را به عنوان چاپخانه مورد بهره برداری قرار دادیم.
وسعت ساختمان جدید باعث شد به فکر اضافه کردن دستگاه های جدیدی بیافتیم و اینگونه بود که راه پیشرفت هموار شد و مجتمع چاپ نقش الماس تلالو گرفت.
طی این سال ها همواره در پی تغییر و توسعه بودیم؛ ابتدا ساختمان مجتمع چاپ را (که استیجاری بود) خریداری کردیم و در وهله دوم به نوسازی و افزایش دستگاه ها پرداختیم. دو دستگاه چاپ دو ورقی چهار رنگ خریداری شد و از آن پس روند توسعه ما سرعت گرفت. یکی دیگر از مواردی که به ما در پیشرفت کار کمک شایانی کرد، نرم افزار اختصاصی مان بود که از اواخر سال ۸۵ تا اوایل ۸۶ ، (حدود یک سال و نیم) طول کشید تا آماده بهره برداری شود اما ارزش انتظار کشیدن داشت و بسیاری از انتظارات ما را برآورده کرده و فاصله نقش الماس را از سایر رقبا بیش از پیش افزایش داد.

مجموعه جوان

نقش الماس یک مجموعه جوان است و جالب است که بدانید میانگین سنی پرسنل اداری و کارگاهی آن بین ۳۰ تا ۳۵ سال است. کارکنان شرکت در تهران و کرج در مجموع حدود ۳۰۰ نفر هستند که همگی در استخدام بوده و نقش الماس در مورد آنها از شرایط قانون کار تبعیت می کند.
علاوه بر آن گفتنی است که ۱۰ هزار واحد شغلی، که عموم آنها را کانون های تبلیغاتی، دفاتر اداری و فنی، بازاریابان صنف چاپ، تابلو سازها و امثال آن در سراسر ایران تشکیل می دهند، مشتری ما هستند ( از ما جنس تهیه کرده و در بازار به فروش می رسانند و سفارش هایشان را برای تولید به ما ارجاع می دهند) و به صورت مداوم و مرتب با ما همکاری دارند که از این منظر، اگر حتی هر واحد شغلی را یک نفر حساب کنیم که آن فرد سرپرست یک خانوار ۳ نفر باشد می توان گفت که از کار ما بیش از ۳۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم ارتزاق می کنند.

ریسک سنجیده شده

ما وقتی تصمیم به توسعه گرفتیم، یک ریسک سنجیده شده انجام دادیم. ما بازار را ارزیابی کرده بودیم و خیالمان از بابت کاری که می خواستیم صورت بدهیم مطمئن بود، ما این توانایی را در خود می دیدیم و این باور تا حدی بود که در همان آغاز کار به یک ماشین بسنده نکردیم و دو ماشین خریداری کرده و در مجموعه راه اندازی نمودیم و از مقروض شدن مجموعه ترسی به دل راه ندادیم. ما فکر بکری در سر داشتیم و بنا بر آن کار خاص و ویژه ای را شروع کردیم، قبل از ما چاپخانه ای به این کار مبادرت نکرده بود و ما در آن زمان رقیب و همکاری نداشتیم.
خود بنده بیش از یک دهه در این بازار کار کرده بودم و به خوبی نقاط ضعف و قوت آن را می دانستم. نقش الماس هرگز از رقیب و رقابت نمی ترسد؛ خود من معتقدم کاری که رقیب نداشته باشد بی فایده است و توسعه در آن شیب کمی دارد، بدون رقیب انگیزه پیشرفتی نیست. باید دانست که تا رقابت نباشد مشتری تفاوت ها را متوجه نخواهد شد. مطمئنا با وضع این بازار کسی اینقدر برای این کار سرمایه گذاری نمی کند مضاف بر اینکه این کار آنقدر ریزه کاری و مشکل دارد و آنقدر حاشیه سود آن کم است که کسی به صرافت ورود به این حوزه نخواهد افتاد اما در عین حال این کار به چشم ما خلاقیت می طلبد و در آن عشق وجود دارد. این کار تنوع دارد همین خصایص خستگی ما را رفع می کند.

دنیای کم تنوع، ایران گوناگون

ما در نمایشگاه های مختلفی در سراسر دنیا شرکت کرده ایم و سفرهای کاری و سیاحتی زیادی رفته ایم؛ این طبیعی است که شما به هر جای دنیا بروید، نگاهی هم به کار خود دارید و شغل همکاران خود در دنیا را با شغل خود مقایسه می کنید. دانستن این نکته می تواند جالب باشد که در هیچ جای دنیا به اندازه کشور ما، تنوع محصول وجود ندارد. ما در نقش الماس، فقط از نظر جنس کارت ویزیت در حدود ۷۰ نوع محصول ارائه می کنیم.
این در حالی است که در کل دنیا کارت های ویزیت عمدتاً یا سلفون مات و براق هستند یا کتان، که آن هم در سطوح مدیریتی قابلیت استفاده دارند. شما اگر به سایت ابرشرکت های این حوزه مراجعه کنید، و سایت شرکت هایی چون یس پرینت، یونایتدپرینت یا مثلاً جی آل پرینت یا شرکت ممتاز ترکیه که شرکت قدری است را مشاهده نمایید، خواهید دید که از لحاظ جنس، مدل های محدودی وجود دارد و نهایتاً به چهار تا پنج نوع محدود می شود. یس پرینت در اروپا ابر قدرت این کار محسوب می شود اما با این حال تنوع چندانی ندارد. آن ها مجموعه های وسیعی هستند که در کشورهای مختلفی هم نمایندگی و چاپخانه دارند و از ماشین GTO تا ماشین های عظیم و پیشرفته ۹ ورقی را در چاپخانه های آنها مشاهده می کنید. تولید آنها بسیار زیاد است اما به هر حال همانطور که گفته شد از لحاظ جنس کارت ها تنوع خاصی را در بین آنها نخواهید یافت.
برخی اوقات که برای خرید بعضی اجناس خاص به خارج از کشور سفر می کنیم آنها از اجناسی که ما به منظور چاپ کارت ویزیت خریداری می کنیم متعجب می شوند! به طور مثال کارت ویزیتی از جنس PVC بیشتر برای ساخت کارت های بانکی و هوشمند به کار می رود در حالی که این جنس در بین مشتریان ما طرفداران زیادی دارد. برخی از کارت های ویزیت ما از طلق های خشکی که به صورت چهار گوش و لبه تیز برش می خورند، ساخته می شوند. این مدل از محصولات در خارج کشور باب نیستند و تنها به خاطر ماندگاری بالایشان در کارهایی چون چاپ منوهای رستوران به کار برده می شوند اما در کشور ما طرفداران زیادی دارد که این هم به نوبه خود جالب است.

 

 

 

 

 

مجتمع چاپ طراحان

۳- مجتمع چاپ طراحان

شعار : طراحان فقط یک نام نیست
معرفی مجتمع چاپ طراحان در گفت و گو با امین خانی (مدیرعامل این مجموعه)
در کار با فرم عمومی در مجموعه های بزرگ عمدتاً کسی وقتی برای طراحی ندارد و دردسرهای آن را متقبل نمی شود در حالی که به نظر می رسد مشاوره آنها به عنوان افرادی که روزانه با طرح های مختلفی سر و کار دارند می تواند به شدت راهگشا باشد.
بازار ایران در حال جایگزینی نسل است و امروز جوانان زیادی را در کسب و کارهای موفق سراغ داریم که گاهی در عین جوانی و پویایی، پختگی در رفتار و امیالشان به چشم می خورد و این نشان از استفاده از تجربه های اندوخته شده دیگران دارد. نمی شود همه چیز را شخصاً تجربه کرد و باید در بسیاری موارد از دیگران سرمشق گرفت و این ملزم کنار گذاشتن غرور جوانی و تجربه پذیری است.
در عصر آنلاین اتلاف وقت برای خرید توجیهی ندارد، امروزه تقریباً هر چیز را می توان به وسیله اینترنت تهیه و یا هر خدماتی را رزرو کرد. این موج از تکنولوژی اپیدمی شده و روز به روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. با این اوضاع کسب و کاری موفق است که بتواند با تکنولوژی روز خود را هماهنگ کند و از تمام مواهب آن نهایت استفاده را ببرد.
آیا کسی و یا مجموعه ای یافت می شود که تمامی این خصلت ها را داشته باشد؟

آغاز راه چاپ طراحان

قبل از ورود به کار چاپ، شاگرد عمویم در کاغذفروشی بودم. عمویم یکی از بزرگان تجارت کاغذ است، خیلی از دست اندرکاران عرصه چاپ، یعقوب خانی را می شناسند. ایشان قدیم ترها یک صحافی هم داشت و به خاطر همین من از کودکی درگیر کار صحافی و کاغذ بودم و حسن اینکار برای من آشنایی خوب با انواع کاغذ بود.
جنس، گرماژ و اینکه چه چاپی روی چه کاغذی بهتر می نشیند را می دانم و چون عمویم هم در کار توزیع کاغذ است به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانم کاغذ متناسب با هر بهره وری را انتخاب و تهیه نمایم.
همکاری من با عمو تا سال ۸۶ ادامه داشت و از آن پس تصمیم گرفتم تا کسب و کار اختصاصی خود را راه بیاندازم. من کارم را از برش کاری شروع کردم، یک دستگاه برش پرفکت داشتم و با آن کارهای برش چاپخانه های دیگر را به انجام می رساندم اما همچنان با کار کاغذ رابطه ای نزدیک داشتم. بعد از مدتی جعبه سازی و بسته بندی هم به کارهایم اضافه شد، یک دستگاه لمینت و یک دایکات تهیه کردم و با آنها مشغول به کار شدم.
مجموعه من روز به روز توسعه پیدا می کرد، دستگاه هایم زیادتر می شد و کارم پیشرفت می کرد اما هدفی که همچنان در ذهنم بود و به تمام تلاش هایم انگیزه می داد، تأسیس یک چاپخانه اختصاصی بود.

هدف، کارآفرینی

برای رسیدن به هدفم و اینکه بتوانم در حوزه فعالیتم همه کارهایم را خودم انجام بدهم و کمتر به مجموعه های دیگر وابسته باشم خیلی سخت کار کردم. در این راه من پشتوانه بزرگی نداشتم، خودم بودم و خودم اما خیلی دوست داشتم شرایطی را ایجاد کنم که ضمن پیشرفت شخصی بتوانم کارآفرینی نیز داشته باشم. لطف خدا شامل حال من شد و کسب و کار کوچکی که سال ۸۶ با یک دستگاه برش آغاز شده بود در سال ۱۳۹۱ به عنوان یک کارگاه خدمات پس از چاپ قد علم کرد.
در ابتدای کار یکسری خدمات پس از چاپ داشتیم، سلفون کشی، دایکات و برش یووی از جمله کارهایی بود که در طراحان به انجام می رسید. به خاطر التزام به انجام کار با کیفیت و مشتری مداری هرچه جلوتر رفتیم مشتری ها افزایش پیدا کردند و این ما را متعهدتر و کارمان را دقیق تر و با کیفیت تر می کرد. ما بر روی خوش قولی و تحویل به موقع کار به مشتری تمرکز می کردیم و این باعث شده بود هر کدام از مخاطبان ما به یک رسانه برای تبلیغ طراحان تبدیل شوند.

مجتمع چاپ طراحان

ازدیاد مشتری باعث شد ما به فکر گسترش بیش از پیش مجموعه بیافتیم تا بتوانیم به واسطه آن خدمات بیشتری به مشتریانمان برسانیم. اندیشه پیشرفت و روند رشد در ما ادامه داشت و کارگاه نوپای ما در آغاز دهه ۹۰ بعد از پنج سال ممارست و تلاش تبدیل به مجتمع چاپ طراحان شد که امروز بیش از ۵۰ پرسنل به صورت مستقیم در آن مشغول به کار هستند.
ما یک دستگاه چاپ چهار رنگ هایدلبرگ(۷۴-SM) با میز کنترل ( ۲۰۰۰CPC ) و چند دستگاه به روز دیگر تهیه کرده ایم و اکنون که با شما صحبت می کنم در صدد تهیه دستگاه های تکمیلی هستیم. ما اکنون یک مجتمع تقریباً کامل هستیم اما روند توسعه ای را سرمشق خود قرار داده و خود را ملزم به پیشرفت روزافزون کرده ایم. خرید دستگاه های جدیدی که به آنها اشاره شد و قرار است به زودی به مجموعه اضافه شوند نیز در همین راستا شکل گرفته است.
هدف دیگری که در ذهن مان است، ایجاد یک مجموعه خیلی بزرگ تر با افراد بیشتر و با شعب بیشتر است. می توان گفت که طراحان امروز در تمام شهرستان ها مشتری دارد و با آنها در رابطه مداوم کاری است ولی در جایی شعبه اختصاصی نداریم و یکی از هدف هایمان این است که شعبه هایی را در استان های دیگر بزنیم تا مشتریان شهرستانی ما به راحتی بتوانند از شعبه های شهرستان ما کارشان را سفارش بدهند و بدون هزینه حمل و نقل سفارششان را در محل خود دریافت کنند که با برنامه ریزی هایی که انجام پذیرفته و پیگیری هایی در حال انجام است این مهم به زودی به وقوع خواهد رسید.
در پی تلاش هایمان برای افزایش دادن سرعت، نرم افزاری را جدیداً تهیه و نصب کرده ایم که با تنظیمات نهایی که انجام خواهد گرفت، به زودی به بهره برداری خواهد رسید. این نرم افزار پیشرفته ویژگی های خاصی دارد و مصرف آن در بخش فرم های عمومی است و کمتر مجموعه داخلی آن را دارا است. این نرم افزار دقت و هزینه هایی را می طلبد و مقتضیاتی دارد که هر شرکتی قادر به استفاده از آن نیست و شاید در کل کشور دو یا سه مجموعه باشند که قادر به استفاده از این ابزار هستند.
با استفاده از این نرم افزار پیگیری کار از سوی مشتریان به شکل آنلاین انجام می پذیرد که این فاکتور به کار ما سرعت بیشتری می بخشد مضاف بر اینکه ارتباط ما با مشتریان شهرستان را تسهیل بخشیده و خدمات رسانی ما را قوی تر می کند تا بتوانیم هرچه بهتر و سریع تر سفارش ها را در اختیار آنان بگذاریم. این نرم افزار حتی وضعیت ارسال های تهران ما را هم تغییر می دهد و به این ترتیب سفارش دهنده می تواند با صرف هزینه ای کمتر از نصف هزینه پیک های معمول، در هر جای تهران بزرگ سفارشش را تحویل بگیرد که این ویژگی سرعت کارمان را دو برابر می کند.

همیشه پاسخگو بودن چاپ طراحان

یکی از مزیت ها و نقاط قوت مجموعه طراحان کارکنان مجرب و متعهد آن است، اگر از کسانی که به صورت مداوم و در حجم انبوه با ما همکاری دارند در مورد سبب انتخاب طراحان بپرسید اولین مزیتی که به آن اشاره خواهند کرد روابط عمومی بالا و پاسخگویی تمام وقت و در دسترس بودن ما است.
بخش اعظمی از کار ما به فرم های عمومی اختصاص دارد. چاپ کارت های ویزیت، چاپ تراکت و چاپ بروشور به خاطر قیمت پایینی که دارند مورد استقبال زیادی قرار دارند و در فصل های کاری خاصی حجم سفارشات آنها در تیراژهای چندین هزار تایی افزایش می یابد و این استقبال کار پیگیری سفارش و پاسخگویی را بسیار مشکل می کند اما کارکنان مجموعه با آموزش هایی که دیده اند به خوبی و بدون کوچکترین مشکلی کارها را ترتیب می دهند و ما تا به حال از این بابت مورد مواخذه مشتریان قرار نگرفته ایم که این خود یک رکورد است.
مشتریان ما به خوبی با روال کاری ما آشنا هستند و خیالشان از پاسخگویی و رسیدگی ما جمع است. کارهایی که توسط مجتمع چاپ طراحان به چاپ می رسند همگی دارای گارانتی هستند و ما تا جلب رضایت مشتری در خدمت او هستیم. طراحان معنی واقعی پشتیبانی از تولیدات و گارانتی محصول را به مخاطبینش نشان داده است. هرگز موردی وجود نداشته که این تعهد را خدشه دار کند و ما بر ایستادگی مان بر این مرام افتخار می کنیم. تا به حال پیش نیامده که ما کاری را انجام دهیم و بعد جوابگو نباشیم و مشتری در چشم ما به معنای واقعی ارباب رجوع بوده است.

برسام

نام دفتر ما و برندی که با آن در بازار شناخته می شویم، طراحان است که در برج بهارستان واقع در خیابان ملت قرار دارد اما مجتمع چاپ ما برسام نام دارد و در خیابان ظهیرالاسلام قرار گرفته است. برسام در بن بست خاورمیانه(روبروی پاساژ شقایق) واقع است و از این رو بارانداز خوبی دارد و بارگیری در آن به راحتی و بدون راه بندان انجام می پذیرد که این موقعیت با توجه به در مرکز بازار بودن و دسترسی آسانش یک حسن است.
مجتمع طراحی طراحان کارش را دوست دارد و از انجام آن لذت می برد، مدارا و پاسخگویی ما از همین جا سرچشمه می گیرد. کار چاپ به خودی خود وقت گیر است و با کارهایی که ما به آن اضافه کرده ایم وقت گیرتر هم شده است؛ این شغل به خاطر دقت و ظرافتی که می طلبد مستقیماً روی اعصاب تأثیر می گذارد و اگر علاقه در آن دخیل نباشد و تنها به چشم یک کار و به صرف درآمدزایی به آن نگاه شود واقعاً غیر قابل تحمل می شود، این را خیل افرادی که تنها به گمان سود آمده اند و بعد از مدتی بریده اند و در این کار ماندنی نشده اند، ثابت می کنند.
ما این کار را خودمان انتخاب کرده ایم و از این رو از آن رضایت کامل داریم. ما تلاش کرده ایم تا همواره بتوانیم خدمات بیشتر و بهتری ارائه بدهیم و این خط مشی هنوز در کار ما وجود دارد. هدف ما جذب مشتری بیشتر است و در این راه مشخصاً باید شعب و نیروهایمان را افزایش بدهیم، باید چاپخانه های وسیع تری داشته باشیم و امکانات بیشتری را مهیا کنیم، باید همواره چشمی به تکنولوژی روز داشته باشیم و دائم خود را به روز سازیم؛ این تفکر توسعه پذیری ملکه ذهن ما شده و برای رسیدن به آن از هیچ کوششی فروگذار نیستیم. ما تمام تلاشمان را کرده ایم و خواهیم کرد تا اسمان همچنان جایگاه معتبر خود را داشته باشد و به خوبی در بازار مطرح شود.

فکر بکر

ما امسال یک کار جدید کردیم، در سالهای گذشته ما هم چون دیگران برای تبلیغ و فروش بیشتر، به تخفیف و یا جوایز قرعه کشی رو آوردیم که از راهکارهای معمول بازار هستند اما همواره با خود می گفتیم که طراحان چون دیگر بخش های کاریش باید با دیگران متفاوت باشد و کار ویژه ای در این مورد انجام دهد.
ما بررسی کردیم که مشتری در هنگام تخفیف گاهی مظنون می شود که شاید کار این مجموعه کم و کاستی دارد که ارزان است و یا از جایی کم می گذارد و از این دست تعبیرهای عام. در مورد قرعه کشی هم حرف ها بر همین منوال بود، تکه کلام هایی جا افتاده در این مورد وجود دارد، می گویند اینها همه تبلیغ است و کسی برنده نمی شود یا اینکه گفته می شود همه اینها شلوغ بازی است و آخر سر جایزه را به دوستان و آشنایان خودشان می دهند. ما به خوبی این موضوعات را درک کردیم و گفتیم باید حسن نیتمان را ثابت کنیم و مشتر ی مداری مان را نشان بدهیم از این رو آمدیم برای تمامی مشتریان و خریداران محصولاتمان سقف های متفاوتی برای میزان خرید مشخص کردیم.
طبق این روش هر خریداری که تا حد مشخص شده ای خرید کند بدون قرعه کشی و هیچ منع دیگری، از طراحان هدیه دریافت خواهد کرد. این هدایا هم اندیشیده شده هستند و شما به وضوح می توانید ارزندگی آنها را متوجه شوید. این کاری بود که به این شکل و با این کیفیت تا به حال در ایران به انجام نرسیده است و یا حداقل من ندیده و نشنیده ام. اگر به سایت ما مراجعه کنید خواهید دید که هر روز هم این جوایز به روز شده، افزایش یافته و به سبد محصولات مان جوایز جدیدی افزوده می شود
ما جوایز ارزنده ای را برای قدردانی از مشتریان ثابت ان در نظر گرفتیم که طی آن در طرحی ماهانه و با ریتمی افزایشی در قبال خرید مشتریان عزیز به آنها سکه بهار آزادی هدیه می دهیم. طرح تیر ماه ما (از ۵ تیر تا ۵ شهریور) بر این اساس بود که با خرید هر ۵ میلیون تومان از محصولات ما یک سکه تمام بهار آزادی، هر سه میلیون خرید یک نیم سکه و هر دو میلیون خرید یک ربع سکه هدیه می دادیم که همان طور که مشاهده می کنید ابلاغ لفظ ارزنده برازنده آنها هست.
ما این نکته را دریافته ایم که در بازار رقابتی باید قدردان هر توجه و انتخابی بود و از این رو همواره به دنبال بالا بردن کیفیت، افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان، کنترل قیمت، دسترسی آسان و تقویت پاسخگویی مجموعه هستیم.

از واحد طراحی تا واحد تحویل

از طراحی تا تحویل

طراحان فقط یک اسم نیست؛ در مورد کارت های ویزیت و فرم های عمومی عمدتاً خود مشتری طرح ارائه می دهد اما در صورت درخواست می توانیم با بهره گیری از تجربه و افراد متخصصی که در اختیار مجموعه قرار دارند به وزترین و متنوع ترین طرحها را بنا به نوع کسب و کار و کاربری کارت ها به مشتری پیشنهاد دهیم. علاوه بر این گاهی مشتری از ما مشاوره و نظرخواهی می کند که ما در این صورت هم در خدمات رسانی کوتاهی نخواهیم کرد.
در این مورد گاهی پیش آمده که ما مجبور به دخالت هم شده ایم. به طور مثال یک مشتری طرحی را برای چاپ آورده که از لحاظ رنگ مشکل داشته و ما پیشنهاد بهتری به او داده ایم و رضایتش را جلب کرده ایم. گاهی پیش آمده که بر همین اساس طرح مشتری کاملاً عوض شده است اما تجربه به ما نشان داده آن ریزه کاری هایی که مشتری روی آنها پافشاری می کند در نهایت و به زودی فراموش می شوند و آنچه که در خاطر مشتری می ماند کیفیت نهایی محصول تولید شده است.
ما در مجموعه طراحان تا جایی که زمان به ما اجازه بدهد و فرصت داشته باشیم در امر مشاوره در طراحی و چاپ به مشتریان عزیز خدمات رسانی خواهیم کرد.
طراحان از طراحی تا تحویل کار و اطمینان از رضایت مشتری در کنار او حضور خواهد داشت و هر عابری را به همانی همیشگی تبدیل می کند.

های ورژن

طراحان در نظر دارد از نرم افزاری پرده برداری کند که از جدیدترین و کاملترین برنامه های نوشته شده در مارکت خریدهای آنلاین است. ما قبلاً هم از ورژن دیگری از این نرم افزار استفاده می کردیم اما مدل نوین آن بسیار کامل تر است که به زودی در مجموعه طراحان راه اندازی خواهد شد. این نرم افزار به اصطلاح یوزر فرند بوده و کار با آن بسیار ساده است، تا حدی که هر شخصی با هر میزان تحصیلات و آگاهی از فضای مجازی می تواند توسط آیکون های شکلی و واضح آن سفارش خود را به ثبت برساند. با کمک این نر م افزار خرید آنلاین راحت تر و وسیع تر خواهد شد و سفارش به طراحان مثل خرید از سایت های مطرح و نامی دنیا دیگر هیچ احتیاجی به تماس تلفنی یا حضوری ندارد و تمام پرسش و پاسخ ها و پیگیریها به صورت آنلاین انجام خواهد شد.
این نرم افزار کار سیو و نگهداری و آرشیو را بسیار راحت می کند و احتمال ایجاد خطا را تا حد زیادی کاهش می دهد. همان موقع که شما سفارش خود را مشخص کرده و خرید انجام می دهید چه در تهران باشید و چه در سایر شهرستان ها )که در آنها ارسال سفارشات توسط اتوبوس های بین شهری، ترمینال و باربری ها صورت می پذیرد و هزینه باربری هم توسط طراحان پرداخت می شود ( می توانید زمان و نحوه ارسال سفارشتان را انتخاب کنید و آن را با صرف هزینه کمی )کمتر از نصف هزینه های جاری و معمول حمل و نقل با پیک یا به صورت ارسال باربری در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.
ما شاید به نسبت مجموعه های دیگر نوپا محسوب شویم اما قرار نیست که همه چیز را خودمان شخصاً تجربه کنیم و هر راهی را آزمون و خطا نماییم.
طراحان همواره کوشش کرده از تجربیات دیگران بهره ببرد و در این راه شیوه تعالی مجموعه های موفق بازار را سرمشق خود قرار داده است. طراحان سعی کرده در عین جوان بودن و حفظ روحیه پویایی، پختگی هم داشته باشد و من مطمئن هستم هر کدام از همکاران عزیزی که یک بار با ما همکاری کنند مشتری ثابت ما خواهند شد.

 

مجتمع چاپخانه های ایران کهن

۴ – مجتمع چاپخانه های ایران کهن

لذت و سهولت خدمات چاپ با مجتمع چاپخانه های ایران کهن

این روزها کیفیت رمز ماندگاری است. مجتمع چاپخانه های ایران کهن با بسترسازی مناسب و مبتنی بر الگوهای توسعه یافته و با بهره مندی از تکنولوژی های روز دنیا در ارائه خدمات چاپ دیجیتال و افست، چاپ کاتالوگ فوری ، چاپ لارج فرمت ،سازه های نمایشگاهی،هدایای تبلیغاتی و…توانسته است به پشتوانه دانش فنی روز دنیا در صنعت چاپ و استواری بر سیاست های مشتری مدارانه خود جایگاه خوبی را میان مشتریان سازمانی و شخصی در ابعاد متنوع بدست آورد.

زمانی که صحبت از ارائه خدمات متمایز مطرح می شود، تلفیق تکنولوژی و اعتقاد به تجارب پیشین مدیریتی راهگشای آینده پیش روی کهن بوده است، راه اندازی و ایجاد سامانه جامع و یکپارچه سفارش گیری آنلاین، تحویل کار در کوتاهترین زمان ممکن، مشاوره های تخصصی در مورد چگونگی چاپ و بهینه سازی سبد خرید مشتریان ویژگی های قابل تامل این مجتمع چاپخانه ای می باشد.

تنوع و گستردگی دریافت خدمات و محصولات چاپی بر روی سامانه مجتمع چاپخانه های ایران کهن برای مشتریان یکی از اتفاقات جذاب و دوست داشتنی این مجتمع بوده و طرح تکمیلی و توسعه ای این سامانه مورد بهره برداری قرار گرفت است.
رضایت ۹۷درصدی مشتریان، شیفت های کاری پیوسته و بدون تعطیلی و دقت در اجرای سفارشات، تعهدات کهن را سنگین تر از قبل ساخته و به همین منظور از ابتدای سال ۹۶ ساختارسازی جدید سازمانی و تفکیک کلیه مراحل کاری بین واحد های مختلف سازمانی در دستور کار اصلی قرار گرفته است.

در کنار تمامی خدمات و ویژگی های متمایز، یکی از اصلی ترین عوامل رضایت در مشتریان کهن قیمت مناسب و باور واقعی مشتریان بر این عامل می باشد.
در حال حاضر مجتمع چاپخانه ای کهن با بیش از ۴۰۰ مشتری روزانه سهم قابل توجهی از بازار چاپ را تصاحب نموده است، حضور در فرصت های تبلیغاتی نظیر حمایت از همایش ها و کنفرانس های ملی بخشی از مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی این مجتمع می باشد.

چشم انداز آتی کهن کوتاه سازی مسیر ثبت سفارش آنلاین چاپ ، جذب مشتریان خارجی به منظور سفارشات مورد نیاز چاپی در بازارهای داخلی ( ایران ) و تاسیس دانشگاه علمی – کاربردی صنعت چاپ می باشد.
نظام ثبت و پاسخگویی به پیشنهادات و انتقادات مشتریان توسط مدیریت چاپخانه های کهن در راستای تکریم ارباب رجوع یکی از اتفاقات همیشگی بوده و در نهایت ایجاد رضایتمندی حداکثری برای مشتریان خط مشی اصلی سند استراتژیک توسعه مجتمع کهن می باشد.

لذت واقعی خدمات چاپی را اینجا تجربه کنید!

 

۱۰ چاپخانه افست برتر ایران از لحاظ پیشرفت در سال ۹۶
  • ۱۰ چاپخانه افست برتر ایران از لحاظ پیشرفت در سال ۹۶
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *