کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟ What is paper

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟

بیشی از نیمی از کاغذ مصرفی در انگلستان از نوع کاغذهای وارداتی است که عمدتا از دیگر نقاط اروپا مثل سوئد و فنلاند- که هردو دارای ذخایر طبیعی فراوان از نظر وسعت جنگل و آب و هوا هستند – می باشند.

کاغذ و مقوا ممکن است ضخیم و یا نازک ، نرم و سخت ،آماده شده به جهت کار در یک روی آن و یا هر دورو شفاف و غیر شفاف یا پوشش و یا بدون پوشش باشدوصدها نوع کاغذ مختلف برای مصارف گوناگون وجود دارد، که بر اساس نیازهای مخصوص انتخاب و مصرف می شوند. بسیاری از انواع کاغذ نیز وجود دارند که مصرف چاپی ندارند.

انتخاب کاغذ مناسب برای استفاده در چاپ ار اهمیت خاصی برخوردار است، چون در حقیقت کاغذ، تنها ماده مصرفی در چاپ است که علاوه بر شکل ظاهری آن، می توان آن را لمس و حس کرد، بنابراین کاغذ می تواند باعث افزایش و یا کاهش جذابیت ظاهری یک کار چاپی شود.

کیقیت کاغذ معمولا به وسیله مواد استفاده شده در ساهت آن و قدرت چاپ پذیری و دیگر ویژگی های عمومی آن تعیین می شود. به ترکیب مواد به کار رفته در ساخت کاغذ، فرنیش گفته می شود.

ترکیب مواد مصرفی در ساخت کاغذ

یک برگ کاغذ عمدتا از الیاف بافته شده سلولزی تشکیل شده، این الیاف از چوب و منابع گیاهی دیگر تهیه می شوند.به جز الیاف سلولزی، تقریبا بیش از 30 در صد وزن کاغذ از افزودنی هایی مثل مواد معدنی، مواد شیمیایی و مواد سفید کننده به شرح ذیل تشکیل می شوند:

مواد پرکننده : از مواد معدنی مثل خاک چینی و کربنات کلسیم در فضاهای خالی بین الیاف استفاده می شود. وجود این مواد باعث افزایش قدرت کاغذ در برابر نفوذ نور و بالا رفتن کیفیت چاپ و نرمی سطح آن می شود، برای ساخت کاغذهای ارزان تر از خمیر مکانیکال استفاده می شود، که حجیم و سبک است.