چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست چه برتری و کاستی دارد ؟

چایناپرینت ، دروپای ثانی
چایناپرینت ، دروپای ثانی chinaprint
۱۳۹۶-۰۷-۲۸
نانو تکنولوژی در صنایع چاپ و بسته بندی
نانو تکنولوژی در صنایع چاپ و بسته بندی
۱۳۹۶-۰۸-۰۲
Show all

چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست چه برتری و کاستی دارد ؟

چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست چه برتری و کاستی دارد ؟

برتری ها و کاستی ها چاپ دیجیتال در برابر چاپ افست

هر پروژه چاپی ویژگی خود را داشته و با هم متفاوت هستند. هنگامی که زمان تصمیم گیری نهایی فرا میرسد که کدام روش چاپ اقتصادی است، طراح یا تصمی مگیرنده می بایست توجه خود را به کیفیت، حجم کار، بودجه و برنامه زمان بندی معطوف کند.
در صنعت چاپ دو چهارچوب اصلی بیشتر وجود ندارد، چاپ دیجیتال و چاپ افست متعارف که هر کدام برتری و کاستی های خاص خود را دارد. قبل از تصمیم نهایی می بایست برتری ها و کاستی های هر دو روش سنجیده و با در نظر داشتن خواست خود از کار چاپی، تصمیم آگاهانه گرفته شود.

برتری ها و کاستی های چاپ دیجیتال

برتری ها :
چاپ دیجیتال بطرز ناباوران های سریع است، به طوری که برای چاپ کارت شناسایی و کارهای چاپی با فرصت اندک بسیار مناسب است. چاپ افست رایج به دلیل تدارکات اولیه کندتر است. بنابراین توجه دقیق به زمانی که وجود دارد، در
انتخاب روش چاپ اقتصادی تعیین کننده است. اگر فرصت کم و تنگ است، چاپ دیجیتال بهترین گزینه است و باید به سراغ سرویس دهندگان مشهور و دارندگان چاپ تصویرگذاری مستقیم Direct Imaging (DI) رفت.
هنگام انتخاب روش و انجام کار چاپی توجه به بودجه بسیارحایز اهمیت است .اگر حجم کار چاپی اندک باشد، چاپ دیجیتال به مراتب ارزان تر از چاپ افست است.
اگر کار چاپی کم، در زمان کوتاه و محدودی مورد نیاز باشد، می بایست به سراغ چاپ دیجیتال رفت تا هم زمان و هم هزینه پایین بیاید.
یکی از فواید کلیدی چاپ دیجیتال نمونه گیری دقیق از کار چاپی است. این نمونه می تواند با سرعت و هزینه کم تهیه شود، که با در دست داشتن این نمونه می توان دقیقا آنچه که در نهایت چاپ می شود را پیش بینی کرد.
یکی دیگر از دستاوردهای باارزش و غیر قابل انکار چاپ دیجیتال طراحی متن نوشتاری، تصاویر و رنگ است که به دلخواه بدون درنگ، قابل تغییراست.
چنانچه لازم باشد در بخش هایی از کار چاپی متناسب با شرایط بازار محلی تغییراتی داده شود، چاپ داده های متغیر بسیار آسان و به سرعت شدنی است.

کاستی ها :
کاستی های چاپ دیجیتال چیست؟
علیرغم پیشرفت پیوسته چاپ دیجیتال، کیفیت رنگ و انعطاف پذیری چاپ افست متعارف از قبیل کاربرد متنوع کاغذ و مرکب و همچنین انطباق درجه بندی رنگ و مرکب )سیستم پانتون( ا ندارد. چاپگرهای دیجیتال همان چهاررنگ را
استفاده می کنند ولی در واقع آنها را شبیه سازی می کنند که قابل رقابت با چاپ افست نیست.
یکی دیگراز کاستی های چاپگرهای دیجیتال این است که مرکب کاملا جذب کاغذ چاپ نمی شود، بدین معنی که ترکهایی در رنگ نزدیک لبه ها دیده می شود که در مرحله پایانی چاپ خود را نشان می دهد. در حالی که درچاپ افست متعارف چنین مشکلی بروز نمی نماید. همچنین در چاپ افست که بسیار مهم است و باید بخاطر داشت، در تیراژ بالای چاپ هزینه چاپ به مراتب کمتر از چاپ دیجیتال می باشد.
با توجه به کیفیت برتر چاپ افست و چاپ با تیراژ بالا، چاپ افست گزینه بهتری نسبت به چاپ دیجیتال است.

برتری ها و کاستی های چاپ افست متعارف

برتری ها :
برتری های چاپ افست متعارف روشن است. زمانی که کیفیت تصویر مورد نظر باشد، بهترین کیفیت در چاپ گرافیکی دست یافتنی است، به ویژه اخیرا نیز فناوری ( CTP computer-to-plate ) که دقت و کیفیت چاپ افست را بالابرده، موجب ارتقا کیفیت بهتر چاپ شده است.
همانطور که پیشتر گفته شد، در مصرف مواد اولیه در چاپ افست متعارف گزینه های بیشتری وجود دارد.
بسیاری از کارهای گرافیکی نیاز به انواع کاغذهای غیر معمول با اندازه های مختلف دارند، همچنین مرکب های مخصوص و عملیات تکمیلی خاص دارند. از این رو اگر این موارد در کارهای چاپی مدنظر باشد، حتما باید به سراغ چاپ افست رفت. برای جلوه های ویژه مانند وارنیش موضعی در چاپ افست کیفیت به مراتب بالاتر است.
وقتی که در کارچاپی، کنترل کامل و دقت در رنگ مورد نیاز و برجسته باشد، ترکیب سیستم تطبیقی پانتون PMS و درجه بندی مرکب در چاپ افست امکانپذیر و چاپ افست بهترین گزینه است. فرآیند چهار رنگ اصلی مورد استفاده در چاپ دیجیتال به سادگی نمی تواند با چاپ افست رقابت کند.
اگر حجم کار چاپی گرافیکی زیاد باشد، چاپ افست متعارف نه تنها اقتصادی است بلکه می تواند سریع تر هم باشد. بیشتر هزینه ها و زمان در چاپ افست صرف آماده سازی اولیه و آماده سازی دستگاه چاپ می شود. بنابراین اگر حجم کار بالا باشد و آماده سازی ها انجام شود، قیمت واحد به شدت پایین می آید و هزینه شمارگان اضافی نسبتا پایین است.

کاستی ها :
کاستی های چاپ افست چیست؟
وقتی دستگاه چاپی برای کاری آماده سازی و دستگاه به چرخش درآمد، بسیار مشکل خواهد بود که برنامه کاری آنرا مطابق تغییر شرایط جدید، تغییر داد، در حالی که در مقایسه با چاپ دیجیتال که تغییر برنامه کاری در زمان کوتاهی نسبتا آسان است، از نقاط ضعف چاپ افست می باشد. برای حجم کار چاپی کم، چاپ افست درمقایسه با چاپ دیجیتال، هم کندتر و هم هزینه بر است. بنابراین همانطور که گفته شد، چاپ دیجیتال برای حجم کاری کم هم سریعتر و هم کم هزینه تر است.
انتخاب روش چاپ اقتصادی، بستگی به ملاحظات کیفیت، حجم تقاضا، بودجه و برنامه زمان بندی دارد. یادآور می شود که قبل از شروع به چاپ می بایست کلیه انتظارات از چاپ به دقت بررسی و نهایتا تصمیم گیری شود که کدام روش چاپی
مناسب تر است.
برگردان و ویرایش: احمد فرهی

برتری ها و کاستی ها چاپ دیجیتال در برابر چاپ افست
  • برتری ها و کاستی ها چاپ دیجیتال در برابر چاپ افست
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *