چاپ جعبه و بسته بندی عبارت است از علم ، هنر و فناوری و پوشش دهی و یا حفاظت محصولات به منظور توزیع ، ذخیره سازی و فروش و استفاده که مشتمل بر طراحی ارزیابی و تولید می باشد.

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

مقدمه :

امروزه هنر بسته بندی در دنیا به عنوان یک علم مطرح است که کشورهای توسعه یافته با آگاهی از آن محصولات تولید خود را با بهترین روشهای بسته بندی در بازهارهای جهانی عرضه می کنند.در میان محصولات  فراوان تولیدی ، محصولات صنایع دستی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند  و به نحوی هویت ملی و فرهنگی جامعه تولید در ارتباط هستند.از آن جایی که بهسته بندی نخستین مرحله از برخورد مشتریان با محصول می باشد وجود طراحی ، رنگ ، تناسب محصول با بسته بندی و عواملی در جعت ارتقا کیفی محصول به شمار می روشد. شناسایی روش های بسته بندی و نحوه آموزش آن هدف اصلی این پژوهش است که بصورت تحلیلی – توصیفی بوده و روش گرد آوری اطلاعات در آن میدانی – کتابخانه ای است.

  طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

بسته بندی چیست ؟

بسته بندی عبارت است از علم ، هنر و فناوری و پوشش دهی و یا حفاظت محصولات به منطور توزیع ، ذخیره سازی و فروش و استفاده که مشتمل بر طراحی ارزیابی و تولید می باشد. در واقع طراحی و تولید بسته بندی علمی است میان رشته ای که از جمله این رشته ها می توان به گرافیک ، چاپ و طراحی و صنعتی اشاره کرد که هر یک نقش ویژه ای را در حصول نتیجه نهایی بر عهده دارند. بسته بندی علاوه بر محافظت محصول در برابر عوامل محیطی ، ضربه ها و برخورد مکانیکی اولین عامل بصری است که با مشتری ارتباط برقرار میکند. از آنجایی که لازم است هر کالایی ، در زمان فروش مشاهده شود و در میان طیف وسیعی از تولیدات داخلی و خارجی ،ارتباط مناسبی با خریدار برقرار کند .بنابراین توجه به طراحی طاهری مناسب برای یک محصول اهمیت می یابد.بیان تصویری یک کالا ، بیش از کلمات ، در ذهن مشتری ماندگار شده و در زمان خرید کالا توسط وی ، به شناسایی آن محصول اهمیت می یابد .بیان تصویری یک کالا توسط وی به شناسایی آن محصول خاص منجر می گردد . این بیان تصویری با بهره گیری از عواملی چون رنگ شکل و الگو نوع حروف و نشانه ها ، هویتی ویژه برای محصول به مخاطب منتقل می گرداند.

هر تولیدی نیاز به بسته بندی دارد و اگر بهترین محصول را تولید کنید و نتوانید در بسته بندی شکیل قرار دهید مطمئنا موفق به جذب مشتری نخواهید شد و بسته بندی آخرین مرحله برای جذب مشتری است.

بسته بندی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در خرید مشتریان نقش دارد و بسیار دیده می شود که هزینه بسته بندی کالا بیش از هزینه تمام شده برای خود کالا می باشد. نکته دیگر آنکه بسته بندی از لحاظ انباری، میزان جذابیت در دکور و بادوام بودن برای مشتری و فروشنده قابل اهمیت می باشد. بدیهی است مدیران هر چه بیشتر به نقش بسته بندی و روانشناسی رنگ ها واقف باشند در تشخیص سلیقه مشتریان موفق تر خواهند بود.

به طور کلی امروزه بسته بندی بیش از هر موضوع دیگری برای یک صادرکننده موفق اهمیت دارد و اهمیت آن برای بازارهای خارجی به مراتب از بازارهای داخلی بیشتر است. به همین دلیل برای بسته بندی اصول و قواعدی تنظیم شده که هر فروشنده به طور کلی  و هر صادر کننده به طور خاص ، جهت موفقیت خود بایستی به آن ها توجه کند . به عبارتی برای حضور در بازارهای جهانی که تعداد زیادی از تولید کنندگان ، عرضه کننده کالاهای مشابهی هستند، بسته بندی مناسب صادراتی یکی از اصول اساسی موفقیت در امر صادرات می باشد و تولید کننده ای که به این امر توجه نداشته باشد از دور رقابت خارج می شود. این امر بخصوص برای راهیابی به کشورهای توسعه یافته که خانواده دارای قدرت خرید بالا بوده و به مرغوبیت و شکل بسته اهمیت بسیار می دهند مهم می باشد. به طوری که بر اساس پژوهشی که توسط یک موسسه انگلیسی انجام گرفته است .حدود ۴۰ درصد از مشتریان با مشاهده محصول در بسته بندی مناسب و جذاب به خرید می پردازند.

برای آموزش بیشتر در مورد بسته بندی حتما صفجه آموزش بسته بندی را مطالعه فرمایید

بسته بندی سبب ساز اولین ارتباط مستقیم با مشتری است

بسته بندی به همراه مواردی مثل طرح و نام تجاری و کیفیت به نحوی با هم ترکیب می شوند که ارایه فایده اصلی کالا امکان پذیر باشد. آخرین سطحی که مورد توجه قرار می گیرد مزایای اضافی مثل خدمات پس از فروش، تضمین ها و نصب و شرایط تحویل است. بسته بندی سبب ساز اولین ارتباط مستقیم با مشتری است و تا حد زیادی وظیفه ارایه یک تصویر ذهنی مطلوب از کالا را به عهده دارد. از نظر روانی اولین برخورد و تصویری که ما از اشخاص داریم مهم ترین تصویر و تعیین کننده ترین است حتی در یادآوری اشخاص بعد از ۲۰ سال به ذهن ما می آید، این قاعده در مورد کالا هم صادق است.

برای آموزش بیشتر در مورد بسته بندی حتما صفجه بسته بندی با دید برندینگ و بازاریابی   را مطالعه فرمایید

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

بسته بندی و نقش آن در بازاریابی و فروش

در موضوع تولید و فروش امروزه دو دیدگاه متفاوت وجود دارد .دیدگاه اول که آنرا دیدگاه مبتنی بر فروش می نامند بر تولید و سپس فروش می اندیشد .در این دیدگاه تولید کننده قبل از آنکه بازار محصول و مشتریان خود را بشناسد اقدام به تولید کالا نموده و آنگاه با توسل به روشهای تبلیغی مختلف تلاش می نماید کالاهای تولیدی خود را در بازارهای مختلف به فروش برساند. در این روش قطه شروع تولید، بنگاه تولیدی است . این دیدگاه یک دیدگاه سنتی در تولید می باشد و با عنایت به تنوع سلائق و تغییرات سریع سلیقه مصرف کنندگان و از طرفی محدودیت سرمایه و زمان نمی تواند در دنیای امروز منجر به کسب درآمدهای مورد انتظار شود . دیدگاه دومی که از آن به دیدگاه مبتی بر بازار و  بازاریابی یاد می شود، معتقد است امروزه قبل از اقدام به تولید یک کالا باید بازار های آن کالا را شناخت و سپس متناسب با توان تولیدی خود ، بازار مورد نظر را انتخاب و مشتریان(متقاضیان) آن کالا را در بازار انتخابی از جنبه های مختلف از جمله وضعیت درآمدی ، سلیقه و انتظارات شناخت و آنگاه اقدام به تولید کالایی نمود که از تمام لحاظ منطبق با خواست مصرف کننده آن کالا باشد . در این نگرش از تولید ،نقطه آغاز فعالیتهای تولیدی بجای بنگاه تولیدی بازار آن کالا خواهد بود . با این نگرش می توان گفت که کالا قبل از تولید، بازار فروش خود را یافته و شاید بهتر بتوان گفت که کالا قبل از تولید فروخته شده است . در دنیای امروز دیگر کسی حاضر نیست که ابتدا تولید نموده و سپس در جلوی بنگاه خود به انتظار مشتری بنشیند .

در نگرش مبتنی بر بازار نوع کالای تولیدی، نوع بسته بندی،نحوه توزیع ، نحوه فروش ونوع و نحوه خدمات پس از فروش برای بازارهای مختلف متفاوت است . در نگرش مبتنی بر بازار تولید کننده نمی تواند برای بازارهای مختلف یک محصول خاص، نسخه ای واحد بپیچد . توان خرید در بازارهای مختلف متفاوت است ، بعد مسافت در بازارهای مختلف متفاوت است ، سلایق در بازارهای مختلف با هم متفاوتند و خلاصه اینکه نگرشهای مصرف کنندگان در بازارهای مختلف یک محصول با هم متفاوت است و تا زمانی که بازارها از جهت مشخصه خاص خود شناسایی نشوند نمی توان کالائی تولید کرد که در آن بازار خریدرا داشته باشد .

بر پایه نگرش مبتنی بر بازار، باید نوع ، اندازه، قیمت، طعم، بسته بندی، شیوه تبلیغ و…..کالا برای بازارهای مختلف متناسب با خواست آنها باشد . در یک مفهوم عام  هر نوع فعالیتی راکه منجر به ایجاد ارزش افزوده برای کالاها گردد یک فعالیت تولیدی می نامند و با این تعریف از تولید حتی نوع بسته بندی،شیوه و کانالهای توزیع و کلیه اقداماتی که صورت می گیرد تا کالا به دست مصرف کننده برسد جزو فعالیتهای تولیدی می باشد . بنابراین نگرش تولید کننده ضمن آنکه باید تلاش نماید تا کالائی متناسب با خواست مصرف کننده تولید نماید، باید بر کانالهای توزیع کالای تولیدی خود نیز نظارت نماید تا اجحافی در حق مصرف کنندگان کالا(مشتریان خود) صورت نگیرد . در نگرش مبتنی بر بازار ،تولید کننده سود خود را با رضایت مصرف کننده تضمین می کند نه با میزان فروش خود . در این نگرش نظرات مصرف کنندگان ارزشمند ترین عامل برای بهبود شیوه های تولید و افزایش کیفیت قلمداد می شود.

 

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

طراحی جعبه و بسته بندی و کارتن سازی

طراحی بسته بندی در دنیای امروز

امروزه بسته بندی ها تابع صرفه اقتصادی و سهولت در حمل و نقل می باشند. قیمت , زمان و مکان مناسب تعیین کننده اقتصاد بازار آزاد هستند. بسته بندی های امروزی باید با توجه به استانداردهای بین المللی طراحی و تولید شوند. زیرا باید حداقل سهم قیمت تمام شده در هر واحد تولید (محصول) به بسته بندی تعلق بگیرد, علاوه بر این بسته بندی از نظر خریدار رایگان و جزء منافع او به حساب می آید. در واقع بسته بندی باید دارای ظاهری زیبا بوده , محتویات درونش را حفاظت کند و قابلیت چیدمان در حالت عمده وقرارگیری بر روی پالتهای استاندارد را داشته باشد و در نهایت روی قفسه های فروشگاه ایستایی لازم را داشته باشد.

تمامی موارد یاد شده بسیار مهم است اما در نهایت به یک بعد قضیه پرداخته و از احساسات سخنی به میان نیامده است . هر چقدر بیشتر این تصمیم گیری ها وابسته به بازرگانان باشد احتمال موفقیت برای کسب مجوز ابداع و نوآوری کمتر خواهد شد" دنیای امروز از تمام رسانه های موجود مثل تلویزیون و مجلات برای جلب نظر ما و رسیدن به خواسته های ما بهره می گیرد در حالی که خواسته های ما به خود این رسانه ها تبدیل شده و از محصول واقعی دور شده است . یعنی وقتی چیزی را مصرف می کنید در واقع مشغول صرف تصویر یا تصور آن هستید نه خود محصول , با این همه بسته بندی می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد یک میل یا خواسته جدید در مشتری بازی کند . امروزه همه مردم با رسانه های گروهی آشنایی دارند و همه هم می دانند که با توجه به تبلیغات آنهاست که اقدام به خرید می کنند.

اصول پایه در طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی را از چهار منظر مختلف می توان بررسی کرد:

– روشی برای حفاظت محتویات بسته

– عامل موثری بر قیمت گذاری محصول

– بازاریابی که ویژگیها, و مزایای محصول را تبلیغ می کند.

– بخشی از خود محصول

این مبحث به دو ویژگی آخر می پردازد , در حقیقت جایی که طراحی در راستای افزودن ارزش واقعی مطرح است . البته این به این معنی نیست که طراحی نقشی در بهبود نگهداری کالا یا کمک به بهبود راندمان قیمت ندارد.

طراحی بسته بندی در عصر حاضر از عملکرد گرایی ساده فراتر رفته است و اکنون یکی از پیچیده ترین و جذاب ترین نمونه های هنر طراحان است . بیشتر محصولات بدون بسته بندی شان بی معنی اند.

یک بسته خوب طراحی شده باید ملزومات چرخه زندگی اش را دنبال کند.این چرخه زندگی از زمانی که برای بسته بندی محصولش به کار می رود (خواه با دست انجام شود یا در یک کارخانه) شروع می شود , تا سفرش به فروشگاه , و با رفتنش به محل استفاده ادامه می یابد و سرانجام پس از استفاده با قوانین زیست محیطی سخت رایج روبرو می شود.

بسته در هر یک از مراحل زندگی اش مقتضیات متفاوتی دارد: نگهداری محتویات , کمک به فروش آنها و کمک به مصرف کننده در استفاده از محصول .

مهم تر از همه, یک بسته باید در زمان خرید جلب توجه کند. هزاران محصول در فروشگاه  برای جلب توجه خریدار در رقابت اند وطبق یافته های تحقیقات یک بسته در قفسه یک فروشگاه کمتر از سه ثانیه برای تصاحب این توجه فرصت دارد. این به این معنی نیست که بسته لزوما باید پر و برق یا ساده باشد , بلکه باید با سلایق مشتری همخوان باشد.

بیش از ده هزار بسته مختلف اعم از اجناس خوراکی  و غیر خوراکی در یک سوپرمارکت معمولی برای  انتخاب کردن وجود دارد. بنابراین رقابت برای دیده شدن در میان جمعیت است .

یک عامل کلیدی در کمک به شاخص بودن, داشتن نشانه های ساده وقابل تشخیص است .

نشانه هایی که حتی بدون نگاه مستقیم به آنها دیده می شوند. این نشانه ها  را می توان " ارزشهای بصری" نامید. ابزارهایی وجود دارند. که می توان آنها را برای ایجاد ارزش بصری و در نتیجه بیشتر دیده شدن به کار برد از قبیل فرم , رنگ , تصویر سازی و اسم.

اینها فقط چند ترفند هستند که یک طراحی می تواند برای کمک به یک بسته که داد بزند "سلام به من نگاه کنید" استفاده کند . از این گذشته بسته باید مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد. در این سطح توجه به سلسله مراتب و قابلیت درک اطلاعات مهم است.

اولا و مهم تر از همه , آیا بسته مزیت های کلیدی اش را سریع منتقل می کند, خواه قیمت باشد (این ارزانترین محصول در ویترین است) اشتها آوری باشد(این خیلی خوشمزه است) , یا مزیت های کاربردی مانند اندازه .

از این گذشته , طراح باید اطلاعات کمکی مانند دستورات کاربردی با ترکیبات ماده غذایی را در نظر بگیرد. درک صحیح این سلسله مراتب کلید خلق یک بسته بندی مشتری پسند است. اینجا جایی است که رقابت بسیار شدید است و نوآوری ارزشمند.

 

طراحی بسته بندی و توجه به خصوصیات مصرف کننده

باید توجه داشت افرادی که برای خرید به فروشگاهها می روند سه گروه هستند.

گروه اول:

آنان که جنبه اقتصادی را در خریدهایشان همواره مدنظر دارند و برای جلب توجه آنها ارایه نمونه های مجانی کارساز است

گروه دوم:

موقعیت اقتصادی بهتری دارند و تفاوت قیمت چندانی برایشان مهم نیست و اغلب از اقشار تحصیل کرده جامعه هستند. مسایل حفظ محیط زیست و سلامت و بهداشت کالال را مدنظر دارند و هنگام خرید به بسته بندی کالا اهمیت می دهند. لذا طراحی بسته بندی مناسب بهداشتی و جذاب برای جلب توجه آنها ضرورت دارند.

گروه سوم:

افرادی هستند که به صورت موردی خرید میکنند و از پیش تصمیم خاصی برای خرید ندارند. برای جلب توجه این گروه نیز طراحی بسته بندی اهمیت پیدا می کند.

در کشورهای توسته یافته که بازار بالقوه برای بسیاری از محصولات تولیدی در جهان می باشند. ارایه بسته بندی های مناسب خانواده (خانواده های تا بعد ۴ نفر) اهمیت زیادی دارد. این افراد قدرت خرید زیادی دارند و برای نفوذ در آنها و ترغیبشان به خرید موضوع طراحی بسته بندی از ابزار کار بازاریابی موفق می باشد.

طراحی بسته بندی از شاخه های طراحی صنعتی است. طراحی بسته بندی علاوه بر درک حجم و فرم بسته بندی علاوه بر درک حجم و فرم بسته بندی باید گرافیک قابل درک باشد تا بتواند طراحهای عملی , اقتصادی و ابتکاری ارایه دهد و درباره فن آوری تولید و موارد مورد استفاده در صنعت بسته بندی آگاهی کافی داشته باشد.

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

آیا طراحی جعبه و بسته بندی یک سرمایه گذاری محسوب میشود یا یک هزینه؟؟؟

خواه شما یک تولید کننده باشید یا یک خرده فروش طراحی بسته بندی باید بعنوان یک سرمایه گذاری دیده شود نه یک هزینه. متاسفانه بسیاری از شرکتها هنوز ابتدا به قیمت طراحی نگاه می کنند تا به ارزش کالا.

موضوع اصلی اینجا این است که اغلب بسته بندی می تواند به نوعی از ارزش واقعی ذکر شده ختم شود و گذشته از خود محصول , بسته بندی به Brand  تبدیل می شود.

با اینکه  بسته بندی مظهر Brand می شود . شرکت باید به خاطر داشته باشد که Brand  احتیاج به مراقبت دقیقی دارند.

گرچه یک Brand قوی بسته بندی شده می تواند در مقابل فعالیت رقیب برای ساختن علامت تجاری مقاومت کند, اما شاید جالب تر این باشد که یک بسته بندی قوی می تواند وسیله ای برای به دست آوردن سود بالاتر ارائه نماید.

اینجا جایی است که رقابت بسیار شدید است و نو آوری ارزشمند…..

خلاصه کلام اینکه طراحی بسته بندی تقریبا همیشه روی سود و زیان شرکت تاثیر دارد. تلقی آن بعنوان یک هزینه و نه چیز دیگری بیشتر از یک روش برای خلق تزیینات , نتیجه گیری نادرستی خواهد بود. تلقی آن بعنوان یک سرمایه گذاری و به کار بردن آن به عنوان یک حربه استراتژیکی اغلب به سود کلان منتبخ می شود.

اهمیت بسته بندی برای ضایعات عمومی برای بسیاری از موسسات خدمات عمومی رسیدن به مزایای شیوه های برتر در طراحی بسته بندی مستقیماً مشهود نیست.

به طور کلی در بیمارستان و درمانگاه , طراحی بسته بندی درکمک به انتقال تمام اطلاعات ضروری است و مهم بین پزشک , پرستار و بیمار نقش بزرگی دارد. محدوده این پیامها از اطلاعاتی درباره مقدار استعمال دارو تا تصاویر در نظر گرفته شده برای دادن آرامش و اطمینان و تقویت اعتماد به نفس می باشد.

بعلاوه , بسته بندی هوشمند می تواند به توزیع دارو و سهولت استفاده برای افراد سالخورده و بیماران نا توان کمک کند.

باید به خاطر داشته باشیم بسته بندی رسانه ای است که وارد خانه های ما شده است و چیزی است که شاید آن را بارها در یک دوره طولانی می بینیم. بنابراین می تواند رسانه خوبی برای اطلاع رسانی پیرامون موضوعات بسیاری از پیامهای عمومی مفید بهداشتی درباره تغذیه سالم گرفته تا هشدار درباره استعمال دخانیات باشد.

 

بسته بندی و هزینه

هر کالایی به دنبال فروش بیشتر است و مسائل اقتصادی و هزینه ها از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب مصرف کنندگان است. بسته بندی امروز جزئی تفکیک ناپذیر از کالا است و بالطبع هزینه هایی در پی دارد که اتفاقاً گاهی گزاف است و تأثیر مستقیمی در قیمت کالا دارد؛ از این رو کنترل آن می تواند در فروش کالا مؤثر واقع شود. بررسی ها نشان داده، می شود با صرفه جویی و طراحی های خلاقانه بخش قابل توجهی از هزینه ها را کاهش داد، بدون اینکه کیفیت آن تغییر محسوسی داشته باشد.

در طراحی بسته بندی باید به نکات زیر توجه کرد:

هویت مندی : این اصل به قدری مهم است که بیشتر شرکت ها سال ها طرح کالا را ثابت نگه می دارند. چون طرح منحصر به فرد آن از لحاظ نام، مارک تجاری و ویژگی های طرح موجب تمایز محصول شرکت از رقبا می شود و در حافظه بلندمدت مشتریان جای گرفته

می گیرد. از این رو در طراحی اولیه باید دقت لازم را کرد تا بعدها نیاز به تغییر نباشد و خدشه ای بر ارتباط بصری خریداران با محصول وارد نشود.

اجزا و حفاظت و دسترسی: هدف اصلی از تهیه بسته، حفظ و نگهداری خواص محصولات و دسترسی راحت به محتویات داخل بسته است. به علاوه هر یک از عوامل توزیع و مصرف نیز از بسته بندی انتظاراتی دارند، برای مثال خرده فروشان بسته بندی را نیاز دارند تا به راحتی در معرض دید و نمایش خریداران قرار گیرد و یا در اندازه های متفاوت باشد تا با قدرت خرید مشتریان گوناگون متناسب باشد. مصرف کنندگان نیز نوعی از بسته بندی را می پسندند که به راحتی قابل حمل باشد و به راحتی به محتویات آن دسترسی پیدا کنند.

مقرون به صرفه: هزینه بسته بندی نباید قیمت تمام شده محصول را به حدی بالا ببرد که تعداد قابل توجهی از مشتریان از خرید محصول منصرف شوند.

طراحی گرافیکی بسته بندی: گرافیک بسته بندی به سه موضوع اصلی فرم، رنگ و انتخاب خط مناسب مربوط می شود. طراح در انتخاب این سه موضوع اصلی باید به تفاوتهای فرهنگی بین جوامع و گروه های مختلف جامعه توجه کند، برای مثال بچه ها بیشتر از هر چیز به رنگ توجه می کنند در صورتی که مردان بیشتر به شکل دقت می کنند.

رنگ: رنگ از دوران باستان مورد توجه و تحقیق بوده است. در عصر حاضر نیز رنگ در فرهنگ های مختلف دارای مفاهیم گوناگون است. به طورکلی می توان گفت رنگ مشکی در سال های اخیر به دلیل عمیق بودن و خنثی بودن با اینکه سمبل اندوه است در بسیاری از

بسته بندی های لوکس مانند عطریات واستفاده می شود که درواقع یک نوع حس اشرافی را القا می کند. رنگ سفید احساس خنکی، معصوم بودن، صداقت و پاکی را القا کرده و به خصوص وقتی با رنگ آبی بیاید ترکیب مناسبی را ارایه می کند.

سبز آرام ترین رنگ هاست و در هیچ جهتی حرکت نمی کند و سمبل فرهنگ بورژوازی است که بی حرکتی را تداعی می کند. درواقع سبز، امید زندگی است و آبی مملو از تفکر و جدیت است. سرخ علامت شادی، نیرو، قدرت مردانگی و تحرک است. هم جدیت و هم وقار و مهربانی را القا می کند و هر چه تیره تر می شود جدی تر و عمیق تر و جسمانی تر می شود و در حالت صورتی رمانتیسم و خجالتی بودن را القا می کند.

نارنجی رنگی زنانه است که زندگی روحانی درونی را القا می کند که هر چه تاریک تر می شود بشر را بیشتر به سمت بی نهایت میخواند. زرد پر سر و صداترین و خیره کننده ترین و پردوام ترین رنگ است و برخلاف آبی عمق را القا نمی کند. بنفش اندیشه ای متفکر و عرفانی و رازگونه را القا می نماید.

فرم: اشکال مکعب و چهارگوش به دلیل قابلیت نشان دادن مناسب ترین فرم بسته بندی است. همچنین این فرم در قفسه به راحتی کنار هم قرار می گیرند. در طراحی فرم، اندازه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا شیشه های کوچک عطر، احساس با ارزش بودن را القا می کند.

طراحی خط: یک طراح بسته بندی باید زوایه دید جامعی نسبت به خط داشته باشد که توانایی و تجربه چشم هایش در تشخیص این موضوع در نشریات و پوسترها و علائم خیابانی ناشی می شود. هر نوع از بسته بندی، نوع خاصی از خطوط را طلب می کند. مثلا در جعبه های شیرینی و شکلات باید حروف نرم و کشیده استفاده شود تا حالتی باریک و زیبا داشته باشد. در جعبه های دیسک های کامپیوتر از حروف محکم استفاده می شود که دوام را تداعی می کند. در مورد محصولاتی که خواندن اطلاعات آ نها ضروری است مثلا داروها، خوانا بودن حروف مهم است و در نهایت برای بچ هها انتخاب حروف درشت مطلوبتر است.

نتیجه: اهمیت کار روی بسته بندی، بارها و بارها اثبات شده است. در مواردی، به خصوص آنجا که ارزش افزوده شرکت از راه بسته بندی ایجاد می شود مثل صنایعی که برپایه مونتاژ شکل می گیرندبه صورت عینی، اثرات بسته بندی قابل رؤیت است. در مواردی پیش آمده که با به کار بردن شیرینگ برای کالایی که درشرکتی مونتاژ می شده، تقاضا در ماه اول صددرصد افزایش یافته است.

یک بسته بندی خلاقانه چگونه است ؟

الف- یا مردم هرگز آن را ندیده اند

ب- و یا به چیزی رسیده اند که به طور غریبی برایشان آشناست اما مدتهاست که آن را ندیده اند

هم چنین در دنیای امروز بسته بندی محور شکل دهی سمینارهای بسیاری می باشد.

 

روانشناسی رنگ ها در بسته بندی چگونه است ؟

امروزه یکی از مباحث مهم در روانشناسی و بازاریابی بحث روانشناسی رنگ ها می باشد،  زیرا ثابت شده است که رنگ انتخابی برای کالاها تاثیر  بسیاری در جذب یا دفع مشتری ایفا می کند و شرکت های بزرگ تجاری امروزه با استفاده از کارشناسان خبره سعی می کنند از رنگ هایی استفاده کنند که با جذب مشتری بیشتر، سودآوری خود را تضمین کنند.

 

فرم و شکل بسته بندی چگونه است ؟

هر بسته بندی باید براساس اشکال و قابلیت عملکرد کالا طراحی شود، کالا درون بسته بندی جابجا نشود،حرکت نداشته باشد و همچنین فضا بیش از اندازه بزرگ نباشد. در مقابل آنقدر کوچک نباشد که بیرون آوردن آن مصرف کننده را با مشکل روبرو سازد. لفاف خارجی نباید اضافه وزن ایجاد کند بلکه فقط کار بسته را تسهیل کند. بسته بندی باید طوری باشد که در اجناس پودری از پراکنده شدن یا نفوذ به خارج جلوگیری کند و همچنین بتواند طعم، عطر، و تازگی را حفظ کند.

چنانچه کالایی دارای شکل های مختلف باشد و یا شکل آن به گونه ای است که قسمتی از آن احتمال بازی کردن   حرکت در بسته بندی را دارد، برای مهار کردن محصول باید از وسایل و امکانات نگهدارنده یا پرکننده ها استفاده کرد. در طرح بسته باید تمهیدات حفاظتی برای هرکدام از شرایط فوق پیش بینی شود. در طراحی بسته هایی که درون آن ها کالای شکستنی وجود دارد نباید از بسته هایی با فرم های پیچیده و فانتزی استفاده کرد. چنین بسته هایی باید ساده و گویا باشند و طریقه نگهداری و حرکت دادن آن بدون ابهام روی بسته بندی درج شوند. این توضیح شامل بسته هایی می شود که احتمال آسیب پذیری بیشتری دارند.

 

به طور کلی فرم بسته بندی باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

 ساده و عقلانی باشد

 جالب باشد

 تمیز باشد

 پیچیده نباشد

 

برخی از عواملی که باعث ماندگاری و موفقیت فرم یک بسته بندی می شود به شرح زیر است:

–  مناسب از لحاظ ارگونومی

– راحتی استفاده

– ایمنی و مراقبت

– بهداشت و سلامت

– عوامل محیطی

– قیمت تمام شده طرح

 

عوامل تاثیرگذار در طرح یک کارتن چه کاربردی دارد ؟

طراحی نقش مهمی در بازاریابی محصول ایفا می کند که سه نکته اساسی در آن مورد توجه است:

زیبایی شناسی ظاهری

قابلیت استفاده مناسب و ایجاد لذت در استفاده

واکنش هایی که ایجاد می کند از قبیل بازتاب های اجتماعی و تاثیرات شخصی

 

نکات مهمی که در طراحی کارتن باید به آن ها توجه نمود عبارتند از:

– گنجاندن و محافظت کردن محصول

– قابلیت استفاده ) کارکرد مناسب(

– متمایز جلوه دادن محصول در قفسه فروش

–  برانگیختن احساسات خریداران

– در نظر گرفتن نوع و خصوصیات محصولات شامل ابعاد، آحاد، وزن و شکل

– روش ساخت مانند محل های اتصال و مواد مصرفی در اتصال ها، شیوه صحیح اتصال ها

– دوام و طول مدت نگهداری به خصوص در بسته های موادغذایی، مهمات و صنایع نظامی

– نوع و نحوه چیدمان ) چیدمان با ارتفاع زیاد بسته های محکم تری را طلب می کند(

– در نظر گرفتن محل تهویه  )برای محصولات سردخان های(

– تطبیق خصوصیات و طرح بسته با استانداردهای حمل و نقل

– محل های در )پایین، بالا، پهلو( و نحوه باز شدن، زیرسازی و استحکام با توجه به توزیع بار در کف آن ها و توجه به ضربه گیرها

– زمان لازم جهت بسته بندی یا مونتاژ )برای سفارش های دایکاتی(

– استحکام کافی در مقابل عوامل مختلف فیزیکی، شیمیایی و به ویژه مکانیکی

– حفظ کیفیت و ارزش محصول با در نظر گرفتن سازگاری مواد با محصول

– تقسیم بندی درون بسته برای محصولات چندتکه یا بسته بندی گروهی

– در نظر گرفتن محل برچسب طراحی گرافیک برروی بسته و انتقال اطلاعات مناسب در مورد باز کردن نحوه استفاده و تاریخ مصرف یا انقضا و مواردی از این دست

– اقتصادی بودن طرح با توجه به امکانات مشتری.

 

رنگ در بسته بندی

با توجه به اینکه صنعت کارتن سازی با بسیاری از صنایع توسط بسته بندی محصول مرتبط است نقش رنگ در فروش محصول، کاربرد رنگ در بعضی صنایع بررسی می شود. رنگ ها نمایانگر محصول درون بسته هستند و بعضا شکل، عطر، بو، مزه و حتی وزن محصول را نمایان می سازند. از دید بازاریابی برقراری ارتباط اشخاص با محتوی بسته به وسیله رنگ انجام می گیرد. برای طراحی یک بسته بندی خوب صادراتی باید تاثیر رنگ ها را در هر کشور یا در میان ملت ها مورد مطالعه قرار داد. رنگ قرمز در بیشتر کشورها رنگ جوان شناخته می شود ولی در انگلستان این رنگ را قدیمی می دانند. شاید به این دلیل که در این کشور رنگ قرمز رنگ سلطنتی است و جلوه سنتی پیدا کرده است.

رنگ بعضی از بسته ها نمود فرآورده های داخل آن هاست. رنگ مهم ترین عامل بسته بندی است و تاثیر نافذ در احساس بصری دارد و این تاثیر به آسانی به خاطر اشخاص می ماند نقش رنگ و بسته بندی و ارتباط آن با کالاها متفاوت است، مانند نقش رنگ در فروش کاکائو یا یک دارو.

رنگ می تواند عامل موثری برای دلبستگی مصرف کنندگان به یک محصول که مورد کم توجهی قرار می گیرد باشد. این امر هنگامی می تواند مؤثر باشد که مصرف کنندگان هنوز بسته بندی مشخصی را برای خرید انتخاب نکرده اند.

از خصوصیات رنگ ها، تحمیل یک رنگ به بیننده و در نتیجه خرید آن کالا می باشد. گاهی اوقات یک جنس نامرغوب به علت داشتن بسته بندی شکیل، که رنگ در آن به عنوان عنصر تعیین کننده و حساب شده ای به  ار گرفته شده، مشتری را به راحتی فریب داده، باعث فروش آن کالا می شود.

یک یک شرکت بزرگ آمریکایی برای تعیین تاثیرات رنگ بسته بندی برای فروش بیشتر در شهر شیکاگو دست به آزمایش جالبی زد. بدین ترتیب که یک نوع پودر رختشویی را در سه رنگ بسته بندی کرد و از هر رنگ یک قوطی به تعدادی خانم خانه دار داد تا آن را مصرف کرده و بگویند کدام را بهتر می پسندند. اکثریب قریب به اتفاق مصرف کنندگان پودری را که در قوطی آبی بود ضعیف می دانستند و معتقد بودن لباس را تمیز نمی کند، محتوی قوطی زرد زیاد قوی بود و لباس را خراب می کرد و پودر رختشویی محتوی قوطی آبی و زرد چیزی بود که سال هاست دنبالش می گردند. در اینجا نباید فراموش کرد که فقط رنگ قوطی ها متفاوت بود و پودرها یکسان بود.

رنگ نیز می تواند در شکل جعبه تاثیراتی بر جای بگذارد و این بخش یکی از مهمترین اثرات بصری رنگها می باشد. به طور نمونه بسته هایی که دارای رنگ های قرمز و نارنجی می باشند به نظر می رسد دارای محتویات بزر گتری نسبت به بسته بندی هایی که دارای رنگ های تیره با همان ابعاد هستند می باشند .

درجه روشنی هر رنگ برای ظاهر جعبه تعیین کننده است. به طور مثال یک مستطیل آبی روشن از یک مستطیل آبی تیره به همان اندازه بزرگ تر است.

علاوه بر موارد بالا رنگ قابلیت های عملکردی زیر را در بسته دارد:

– جلب توجه کرده و خوش آیند جلوه می کند،

– محصول را در فروشگاه قابل رؤیت می کند،

– نوشته ها را خوانا نشان می دهد،

– ارتباط صحیح میان رنگ بسته بندی و محتوی آن را برقرار می کند،

– اعتماد مشتری و خریدار کالا را جلب می کند،

– از محتویات محصول آگاهی می دهد،

– در به خاطرسپاری آسان یک بسته بندی کمک فراوان می کند

 

نقش رنگ در فروش

رنگ مهم ترین عنصر در یک بسته است. حواس ما نسبت به تاثیرات رنگ بسیار حساس است و رنگ باعث بروز واکنش های درمانی می شود. رنگ بسیار بهتر از هر عنصر دیگری در ذهن باقی می ماند و باعث می شود که بسته بسیار ساده تر تشخیص داده می شود. از آنجایی که فروش به عوامل زیاد دیگری نیز بستگی دارد به آسانی نمی توان گفت که رنگ چه درصدی از موفقیت در فروش را تضمین می کند. می توان مثال های عملی زیادی که به نقش مثبت رنگ تأکید می ورزند آورد:

سوزن های خیاطی که به طور معمول در پاکت های قرمز ارائه می شد، زمانی که در بسته های سیاه عرضه شدند دچار کاهش فروش شدند.

یک محصول خانگی در بسته های سفید و آبی عرضه می شد، به این خاطر که حس شد این رنگ ها تناسب بیشتری با تولید دارند. یک پرسشنامه عمومی نشان داد که اکثر مردم ترکیب قوی تری را ترجیح می دهند  یک بسته جدید با رنگ نارنجیقرمز باعث تحول شد. یک تولیدی کره مارگارین دچار افت فروش شد هنگامی که کره اش را با بسته های زرد ارائه کرد. ثابت شد که رنگ سبز تاثیرات محرک برای خرید چنین محصولی را  اراست، و این رنگ با موفقیت استفاده شد.

تیغ های ریش تراشی در دو رنگ متفاوت عرضه شد، پاکت های آبی درخشان و آبی کمرنگ، رنگ آبی درخشان موفقیت بیشتری را به دست آورد. یک مثال خوب برای توضیح موفقیت های تجارتی با تغییر رنگ بسته، سیگار آمریکایی مالبرو می باشد. وقتی وضع فروش با افت دائمی مواجه شد، مسئولان شرکت اقرار کردند که بسته  فید دیگر با سلیقه مشتری تطبیق ندارد. تصمیم گرفته شد که این مورد برای تجزیه و تحلیل به یک تیم متخصص واگذار شود. هزینه پژوهش های فروش و طراحی پاکت جدید تقریبا به ربع میلیون دلار رسید. نتیجه عبارت بود از پاکت قرمز و سفید، رنگ قرمز به پاکت تحرک مطلوبی م یداد. شخصیت مردانه ای، که همیشه به وسیله فرم های گوشه دار تأکید می شود، به آن بخشید، به علاوه رنگ سفید که بیانی است از خلوص و پاکی، پس از تولید پاکت جدید تغییری مثبت در فروش پدید آمد.

نقشی که بسته و رنگ ایفا می کنند با توجه به محصول متفاوت است. بسته و رنگ برای پودر شکلات بسیار مهم تر هستند تا یک محصول دارویی. رنگ به عنوان یک عنصر فروش زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که:

 وفاداری به یک مارک ضعیف باشد

 تفاوت میان قیمت ها و کیفیت مارک های مختلف زیاد نباشد

 خریدهای آنی و دفعتا باشد.

از طرف دیگر الگوهای رفتاری بر روی رنگ اثر می گذارند و اهمیت آن را متغیر م یسازد. اگر یک مشتری از آنچه که م یخواهد بخرد و مارک مورد علاقه اش، ایده مشخصی داشته باشد، رنگ کمک می کند به این که بسته زودتر شناسایی شود )اگر مشتری بسته را بشناسد( یا این که کمک می کند این بسته وضوح و برجستگی بیشتری داشته باشد )اگر شناسایی از طریق دیگران و یا رسانه ها باشد(.

 

طراحی قالب جعبه ، ساخت جعبه کادویی و لوکس ، بسته بندی لوکس ، جعبه ساعت و جواهرات ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

انواع کاغذ و مقوا و کارتن در صنعت چاپ جعبه و بسته بندی و کارتن سازی

تعریف کاغذ

اهمیت کاغذ و فرآورده های کاغذی در زندگی نوین بر همگان آشکار شده است. هیچ فرآورده صنعتی دیگری نقشی این چنین برجسته در زندگی انسان ندارد. کاغذ وسیله ای برای ثبت، ذخیره سازی و انتقال اطلاعات است. همه ما در عمل تمامی مطالب را روی کاغذ می نویسیم و چاپ می کنیم. علاوه بر آن مقادیر زیادی کاغذ در صنایع بسته بندی، کارهای ساختمانی، مصارف بهداشتی و دیگر مصارف خاصی نیز به کار می رود. کاغذ منسوجی بافته شده، نامنظم، اما همگن و یکنواخت از الیاف گیاهی یا معدنی به صورت یک صفحه است که پس از خارج کردن آب از محلولی از الیاف، به دست می آید. در عمل بیشترفرآورده های کاغذی با اضافه کردن افزودنی های غیر لیفی به آن تولید می شوند. تفاوت بین کاغذ و مقوا در ضخامت فرآورده است. به طور معمول تمامی ورقه هایی که ضخامت آ نها بیش از ۳/ ۰ میلی متر است به عنوان مقوا طبقه بندی می شوند. کاغذهای نازک تر را با وزن آن به گرم در هر مترمربع که در اصطلاح ) گراماژ ( نامیده می شود، مشخص می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساخت کاغذ صفحه زیر را مطالعه بفرمایید:

سیر تکامل کاغذ و وضعیت آن در جهان

 

انتخاب نوع ماده چاپ شونده با توجه به محصول نهایی، بازار هدف و ملزومات فرآیندی مشخص م یشود. این مواد به کاغذ، مقوا، فلوتینگ، لمینت، فویل، فیلم و انواع پلیمرها تقسیم میشوند. مقواها به عنوان پرمصرفترین ماده چاپ شونده در صنعت بسته بندی می باشند که از انواع مختلفی مانند کارتن ها و ظروف بزرگ مقوایی تشکیل شده اند. ساختار آنها معمولا یک لایه، دولایه و یا چندلایه باشد که با توجه به مصرف آن، ضخامت ماده بسته بندی تعیین می گردد. در مقواهای چندلایه  ر هر لایه از الیاف مختلف تشکیل شد هاند که درنهایت به یک صفحه سخت و محکم تبدیل شود. مقواها می توانند از پوشش های پیگمنتی باشد تا که ظاهر آن بهبود پیدا کند و سطح چاپ ارتقا یابد هرچه سطوح چاپ یکنواخت تر باشد، دانسیته چاپ، درخشش و پایداری چاپ بیشتری خواهد شد. پوشش ها می توانند کیفیت های مختلفی را ایجاد کنند.

پو شش هایی که باعث مانع عبور مواد در داخل بسته بندی می شوند تا از تاثیرات ناخوشایند عواملی مانند رطوبت، اکسیژن ، روغن ها ، نور و حرات جلوگیری کند. صفحات بسته بندی که برای مایعات استفاده می شوند معمولا کارتن شیر نامیده می شوند معمولا توسط پلاستیک ها پوشش داده می شوند تا ویژگی مانع شوندگی بهتری را پیدا کنند.

چسباندن لایه ای مختلف با تکنولوژی تزریق برای بسیاری از مواد در صنعت بسته بندی کاربردی شده است عمده پوشش ها در صنعت بسته بندی مربوط به پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشد.

کاغذ براق : پوشش براق این نوع کاغذ,بر ظاهر لایه نازک مرکب اثر میگذارد. علاوه بر جذب مرکب , میتواند برای اندازه گیری بازده سطح کاغذ( قابلیت چاپ پذیری )  یا اندازه گیری خلوص در هنگام تولید دوباره مرکب استفاده شود.

کاغذ های تحریر : کاغذ هایی هستند که عموما برای کالا های تجاری بدون ارتباط با آب کاربرد دارند. این کاغذ ها دارای سطوحی هستند که مرکب را از قلم یا ماشین تحریر به سهولت می پزیرند و به آسانی پاک می شوند.

کاغذ های بدون روکش در گرماژ متفاوت, از ۳۰ گرم تا ۵۰۰ گرم در بازار موجود است و تقریبا تمامی چاپ ها  به جز تامپو بر روی ان انجام می شود.

کاغذ گلاسه : کاغذ روکش دار, کاغذ پایه ای است که به ان روکشی یکنواخت و براق داده شده است. کاغذ های روکش دار به خاطر یکنواختی  و نرمی زیاد  سطح  و مرکب پذیری یکسان,هنگامی مورد استفاده قرار میگیرند که کیفیت چاپی بالا مورد نظر باشد. این کاغذ ها انواع بسیاری دارند مانند: روکش براق شیشه ای (گلاسه ی شیشه ای ) , روکش غیر براق ( گلاسه مات ) , روکش ماشینی, روکش در یک طرف کاغذ و غیره. کاغذ های با روکش  در گرماژ متفاوت از ۳۰ گرم تا ۵۰۰ گرم در بازار موجود است و تقریبا تمامی چاپ ها به جز تامپو بر روی ان انجام می شود.

کاغذ برچسب تگ : کاغذ یا مقوای تگ که به ان ورق سیلندری یا فوردرینیر گفته می شود در رده بندی وزنی از ۱۰۰ تا ۲۵۰ پوند برای ساخت برچسب ها مناسب است و ممکن است از خمیر سولفیت, سولفات و انواع کاغذ باطله ساخته شده باشد.

کاغذ تگ گاهی رنگی بوده که یک طرف یا هر دو طرف آن رنگ شده است.این نوع کاغذ دارای کیفیت خمشی و تاپذیری خوب,استحکام مناسب در برابر نیروی کشش و پارگی, سختی خوب و مقاومت در برابر آب می باشد و سطحی مناسب چاپ , مهرزنی و نوشتن دارد. تقریبا تمامی انواع چاپ به جز تامپو بر روی ان انجام می شود.

کاغذ های ویژه : این گروه از کاغذ ها برای مواردی کاربرد دارند که هدف، جلب توجه مشتری از طریق جنس بسته بندی کالا است. انواع این کاغذ عبارتند از: کاغذ متالایز, کاغذ PVC , کاغذ هلوگرام و کاغذ بافت دار.

مقوای پشت طوسی : این نوع کاغذ که عمودتا برای بسته بندی با چاپ افست استفاده می شودمشتمل بر لایه سلولزی ضخیم خاکستری رنگی است که یک وجه آن سفید بوده و گلاسه است. وجه سفید این مقوا برای چاپ استفاده می شود.

مقوای بافت دار : این نوع مقوا که معمولا کاربرد های تزیینی دارد در طیف وسیعی از بافت ها و مواد تولید می شودو تکنیک های مختلف چاپ از جمله افست و سیلک اسکرین با آن سازگار است.

کارتن چیست؟

کارتن، فضایه توخالی که عموماً از چند لایه کاغذ مسطح و کنگره دار تشکیل شده است که از آن برای محافظت کالا در ترابری از محل تولید تا مصرف استفاده می گردد .

کارتن ها به تناسب کالا و محصولی که داخل آن قرار می گیرند ، همچنین شرایط ترابری دارای ابعاد و فرم های گوناگون بوده و از سه تا هفت لایه (مسطح و کنگره دار متناسب با نوع و سنگینی محتوی ) ساخته می شوند. کارتن ها متشکل از چند لایه مقوای مسطح موج دار هستند که به منظور افزایش استحکام, بر روی یکدیگر چسبانده می شوند. با بهره گیری از سیستم های چاپی همچون فلکسوگرافی و سیلک اسکرین می توان مستقیما به چاپ بر روی کارتن ها مبادرت نمود و یا لایه های چاپ شده با کیفیت بالا را بر روی ان لمینت کرد.

کاغذ کرافت لاینر چیست ؟

کاغذی است که برای لایه های بیرونی و درونی مقوای کنگره دار مورد استفاده قرار می گیرد .این نوع کا غذ حداقل از ۸۰ درصد خمیر بکر و حداکثر ۲۰ درصد الیاف بازیافتی ساخته می شود .

کاغذ تست لاینر چیست ؟

این نوع کاغذ اغلب از بازیافت کاغذ های باطله ساخته می شود که در آن مقداری الیاف کاغذ کرافت وجود دارد. الیاف کاغذ باطله لایه اصلی کاغذ را تشکیل می دهد که رویه آن با لایه نازکی از خمیر دارای الیاف بکر پوشش داده می شود .

کاغذ کنگره ای ( فلوتینگ ) چیست؟

کاغذی است که بعنوان لایه کنگره ای میانی ورق کارتن مورد استفاده قرار میگیرد و باعث استحکام آن می گردد.

کارتن بسته بندی عمومی چیست؟

به گنجایه ای اطلاق می شود که برای ترابری انواع متنوعی از کالا ها در تجارت مناسب بوده و کاربرد دارد. یادآوریترابری کالاهای خطرناک و بسته بندی آنها باید مطابق با نظامنامه و ویژگیهای محصول باشد .

 

انواع ورق کارتن

ورق کارتن شامل یک ورق یا بیشتر ، از کاغذ کنگره دار (فلوتینگ) می باشد که با چسب به کاغذ های لاینرچسبانده می شوند . سه نوع از ورق های کارتن بشرح ذیر می باشد :

– ورق کارتن با یک لایه کاغذ کنگره دار

این ورق شامل یک لایه از کاغذ کنگره دار است که بین دو کاغذ لاینر گرفته است که مجموعاً سه لایه را تشکیل می دهند . به این نوع ورق کارتن سه لا نیز گفته می شود

ورق کارتن با یک لایه کاغذ کنگره دار ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ.

– ورق کارتن دو لایه ای ( با دولایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق کارتن دو لایه از کاغذ کنگره دار بین سه لایه کاغذ لاینر قرار گرفته است که در جمع لایه ها به پنج بالغ می گردد .به این نوع ورق کارتن پنج لا نیز گفته می شود.

ورق کارتن دو لایه ای ( با دولایه کاغذ کنگره ای) ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ

– ورق کارتن سه لایه ای ( با سه لایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق سه لایه از کاغذ کنگره دار بین ۴ لایه کاغذ لاینر قرار می گیرد ، که جمع لایه ها به هفت بالغ می گردد . به این نوع ورق کارتن هفت لا نیز گفته می شود

ورق کارتن سه لایه ای ( با سه لایه کاغذ کنگره ای) ، چاپ جعبه و بسته بنید و کارتن سازی بهرنگ

 

انواع فلوت (کنگره)

تعریف فلوت: به طور کلی شیار یا موج داخل کارتن را اصطلاحا فلوت یا کنگره می نامند و فلوت ها ۴ گروهA.B.C.D  است.

تقسیم بندی فلوت ها یا کنگره ها بر حسب ارتفاع و تعداد موج ها:

_ فلوت یا کنگره نوع A ( کارتن آفلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۴/۵ تا ۵ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هر متر می باشد.در این نوع فلوت به دلیل ارتفاع بلند کنگره هاخاصیت ضربه گیری و مقاومت فشاری نسبی بیشتر بوده  و از مقاومت بالایی برخوردار است.

_فلوت یا کنگره نوع B ( کارتن بی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۲/۱ تا ۲/۹  میلیمتر و تعداد  کنگره ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد در هر متر است.این نوع کنگره از مقاومت در برابر له شدگی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

_فلوت یا کنگره نوع C ( کارتن سی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۳/۵ تا ۳/۷ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدد در هر متر می باشد. این نوع کنگره دارای استحکام کمتری نسبت به فلوت A می باشد.

_فلوت یا کنگره نوع E ( کارتن ای فلوت)

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۱ تا ۱/۶ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر است.این نوع فلوت دارای بیشترین مقاومت در برابر له شدگی است و به دلیل سطح صاف تر و صیقلی تر برای چاپ مناسب تر است .

از این فلوت بیشتر برای بسته بندی های کوچک (بچه کارتن)استفاده میشود و در بسته های بزرگ (مادرکارتن) به همراه سایر فلوت ها (مقوای سه لا و پنج لا)استفاده میگردد.

عمده ترین الگوی کنگره ها , کنگره A می باشد. در این پیکربندی,کمترین تعداد کنگره در ازای هر متر مقوا وجود دارد و در نتیجه مقوا دارای کمترین مقاومت  در برار به شدگی است. مقوایی با الگوی کنگره A دارای بیشترین ضخامت است.

مقاومت پایین در برابر له شدگی به همراه ضخامت حداکثر باعث میشود تا هنگام نیاز به مقوای ضربه گیر,مقوای با این الگو مفیدترین باشد.

.

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

چاپ جعبه و بسته بندی و کارتن سازی

ارتباط بسته بندی با صنعت چاپ

آنچه که بیش از همه در بررسی ارتباط موجود میان بسته بندی و صنعت چاپ میتواند مورد توجه واقع شود, نحوه و کیفیت انتقال رنگ و جلوه های بصری و گرافیکی ناشی ازآن بر روی سطح چاپ شونده و حفظ ثبات آن در نمونه های انبوه تولید شده است.در این راستا توجه به مراحل پیش از چاپ, چاپ و پس از چاپ, و نیز انتخاب شیوه های صحیح و مواد مناسب در هر یک از این مراحل از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در نهایت منجر به ایجاد, توسعه و بهبود عملکرد های بسته بندی میگردد.

کیفیت چاپ به میزان زیادی , به عملیات تدارک کار در بخش پیش از چاپ,فرایند چاپ,مشخصات فنی ماشین چاپو مواد اولیه به کار رفته برای چاپ همچون,کاغذ و مرکب بستگی دارد.

کیفیت نهایی محصول چاپی, در نهایت میتواند تحت تاثیر عواملی چون فرایند های تکمیلی و تجهیزات وابسته واقع شود.کیفیت چاپ (همچون چاپ تک رنگ یا چند رنگ, به همراه تصاویر , متن و گرافیک) میتواند از طریق عواملی همچون رنگ آمیزی, باز تولید ساختار های ظریف, محدوده ارزش های تونالیته, دقت قرار گیری رنگ ها بر روی یکدیگر, مشخصات سطحی که تصویر بر روی آن چاپ میشود, و بی عیب بودن کاغذ تعیین گردد.

در اینجا لازم است که ماهیت کلی رنگ  نیز مورد توجه قرار گیرد رنگ به خودی خود وجود ندارد. یک شی رنگی تنها به واسطه آنکه چه طول موج هایی از نور را جذب می نماید و کدام یک را پس از فیلتر نمودن,به چشم بیننده بازتاب می نماید به رنگ مشخصی دیده میشود. چنانچه باریکه ای از نورسفید از درون منشوری عبور نماید,طیفی از نورهای رنگی حاصل میشود که با عبور مجدد این طیف از میان منشوری دیگر, مجددا نور سفید حاصل میشود. این موضوع نخستین بار در سال ۱۶۶۶ میلادی توسط اسحاق نیوتن بیان گردید.

در واقع میتواند گفت که تمام رنگ ها ناشی از نور می باشند. سه نور اصلی  شامل قرمز , ابی و سبز هستند که اصطلاحا رنگ های اولیه نامیده می شوند. بلند ترین طول موج متعلق به نور قرمز است و پس از ان نور های سبز و آبی قرار دارند.ترکیبات مختلف ناشی از این سه نور رنگی , رنگ های قابل تشخیص برای انسان را حاصل می نمایند. رنگ هر شی ناشی از جذب کلیه نور های رنگی و انعکاس رنگی از نور است که همان رنگ شی نامیده میشود. مثلا یک شی قرمز تمام  رنگ های نور را جذب نموده و تنها نور قرمز را به چشم بیننده بازتاب می نماید.

به طور کلی رنگ های را می توان  به دو دسته افزایشی و کاهشی تقسیم بندی نمود. در تصاویر ویدیویی از رنگ های افزایشی استفاده می شود و نتیجه کار های چاپی بر اساس رنگ های کاهشی است.

در فرایند انتخاب رنگ لازم است این موارد مد نظر قرار گیرند: الف-تعریف سیستم رنگ و هدف پروژه   ب-تعریف رنگ به گونه ای که در مد رنگی انتخاب شده به خوبی بیان شود     ج-استفاده از کتاب های مرجع رنگ و یا نمونه های نگی موجود, جهت شناسایی امکانات رنگی موجود   د-تصحیح رنگ به دست امده جهت حصول بهتریین نتیجه در اجرای رنگ.

چانچه سطحی که فرایند چاپ بر روی ان انجام می شود تغییر نماید, رنگ های چاپ شده بر این سطوح, به صورت های متفاوتی مشاهده میگردند.سطح مات کاغذ سببتفرقو پراکندگی نور در جهات مختلف گردیده و به همین دلیل رنگ های چاپ شده بر روی ان ملایم تر به نظر می رسند.در صورتی که همین رنگ ها بر روی کاغذ گلاسه,واضح تر و مهیج تر دیده می شوند به عنوان مثال:چنانچه رنگ های قرمز و طلایی بر روی کاغذ مخمل نما چاپ گردند , جلوه ای ملایم و  باشکوه می یابند ولی چاپ آنها بر روی وینیل گلاسه حالتی ناملایم پیدا میکند.توجه به مسائلی همچون کیفیت رنگ و ارتباط ان با سطوحی که رنگ بر روی آن منتقل می شود از جمله مواردی است که می توانند در بخش چاپ از کل فرایند بسته بندی, مد نظر قرار گیرند.

یکی از مهم ترین پارامتر هایی که در این قسمت می تواند مورد توجه قرار گردد توجه به زیبایی بسته بندی است که با نحوه چاپ ان ارتباط نزدیکی دارد.مقوله زیبایی در بسته بندی,تنها جنبه تزئینی صرف ندارد بلکی حالتی کاربردی می یابد و منجر به انتقال اطلاعات بصری و نوشتاری به مخاطب میگردد. جنبه تزئینی زیبایی بسته بندی,در ارتباط با نیاز های احساسی کاربر نیز تعریف می شودو حاصل ان پاسخگویی به نیاز های والای روحی مخاطب است.این وجوه احساسی را می توان در ارتباط با کلیه حواس پنچ گانه انسان شامل بینایی, شنوایی,لامسه, بویایی و چشایی دانست لیکن معمولا در این زمینه بیشتر به حس بینایی پرداخته می شود. لذا توجه به جنبه های زیبایی در حوزه دیداری, ابتدایی ترین امکانی است که می توان از نظر پاسخگویی به نیاز های احساسی مخاطب, در طراحی بسته بندی لحاظ نمود.

جنبه کاربردی زیبایی بسته بندی میتوان در راستای برقراری ارتباط با کاربر به منظور انتقال اطلاعات, افزایش فروش کالا و حصول سو اقتصادی  برای تولید کننده در نظر گرفت.هر محصول تولید شده لازم است که به فروش برسد که علاوه بر بازگرداندن سرمایه به تولید کننده, و ایجاد سود اقتصادی برای وی, زمینه برقراری تعامل با استفاده کننده کالا را نیز فراهم اورد و از این طریق امکان دریافت بازخورد مناسب از محصول و بسته بندی آن,برای تولید کننده فراهم شود تا بتواند تصمیم مناسب در مورد ادامه تولید فعلی با مشخصات موجود,و یا تصحیح نمونه فعلی و تبدیل آن به نمونه جدید را اخذ نماید.

بنابراین برقراری ارتباط میان محصول و مشتری دز زمان خرید از اهمیت ویژه ای برخوردار میگردد. به دلیل حق انتخابی که مشتری در برابر خرید محصولات مختلف دارا می باشد و نیز به دلیل آنکه پرداخت هزینه های تولید محصول از جانب مشتری انجام می پذیرد, بنابراین توجه به سلایق بصری و خواسته های وی, از ظاهر محصول بسته بندیو کیفیت چاپی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.اهمیت این مسئله به خصوص در زمانی اشکار میگردد که خریدار در برابر عملکرد همسان دو یا چند محصول مشابه,اطمینان حاصل نموده و در انتخاب محصول برتر و مناسب تر, دچار تردید می شود. در چنین شرایطی, توجه به بسته بندی محصول از اهمیت بالایی برخوردار میگردد زیرا از جمله مواردی که میتواند در زمان خرید کالا توسط مشتری, سبب جلب توجه و برقراری ارتباط گردد, زیبایی فرم طاهری بسته بندی آن است.

انچه که از ظاهر یک محصول اشکار می شود بیش از ان چیزی است که خود حصول میتواندانتقال دهد. به عبارت دیگر «کشش نگاه» و «ثابت کردن دید» در مورد هر محصل که بیشتر باشد میزان فروش ان بیشتر میگردد. امروزه نقش زیبایی در محصولات, به عنوان عاملی موثر برموفقیت تجاری, اشکار گردیده است که این مسئله خود, موید لزوم توجه به بسته بندی کالا و کیفیت چاپی آن است. توجه به دارا بودن ارزش افزوده بسته بندی محصول,مثلا استفاده از بسته بندی کالا برای کاربرد های دیگر,نیز می تواند هزینه های تحمیل شده برای انجام این فرایند را توجیه نماید.

 

چاپ روی مواد چند لایه

از جمله نمونه هایی از بسته بندی که در زمینه نگهداری مواد غذایی متداول گردیده اند, نمونه هایی هستند که از نوع بسته بندی های چند لایه بوده و به منظور نگهداری طولانی مدت مواد غذایی در دمای محیط مورد استفاده واقع میشوند. به دلیل آب بندی کامل این نوع بسته بندی, استفاده از مواد نگهدارنده در ترکیب ماده خوراکی, الزامی نمی باشد که این امر امتیاز بزرگی برای این نوع پوشش از نظر صنایع غذایی محسوب میگردد.

بدنه نگهدارنده, در این نوع بسته بندی, از جنس مقوای چند لایه بوده که ضن ممانعت از ورود نور, نقش ساختار فیزیکی را ایفا می کند. بر روی لایه های مقوایی, در داخل بسته بندی, یک لایه نازک از آلومینیوم, لمینت گردیده که مانع از انتقال مواد آلاینده و نور به داخل بسته بندی و نیز تبادل رطوبت بین مواد داخل بسته و فضای خارجی میگردد. تا این بخش, حداقل شرایط برای نگهداری مواد غذایی تامین شده است ولی جهت بالا بردن  مقاومت لایه  آلومینیومی در برابر مواد غذایی اسیدی و نیز به منظور جلوگیری از تغییر طعم مواد خوراکی داخل ظرف, یک لاه نازک از پلاستیک پلی اتیلن که غیر رسمی است و اصطلاحا فیلم پی اتیلنه نامیده می شود, در داخلی ترین جدار ظرف و بر روی لایه آلومینیومی واقع می شود.

بر روی خارجی ترین سطح لایه کاغذی, تصویر گرافیکی شکل میگیرد که ناشی از انتقال مرکب از طریق فرآیند چاپ به شیوه های  متفاوتی همچون افست, گراوور و فلسکوگرافی است. سپس بر روی مرکب, مجددا لایه ای پلی اتیلن واقع می شود تا ضمن حفاظت از لایه چاپ شده, امکان اتصال و آب بندی کامل سطح داخلی بدنه به سطح خارجی را در خطوط درز بندی بدنه, و از طریق اتصال پلی اتیلن لایه خارجی به پلی اتیلن لایه داخلی, فراهم نماید.

از انواع دیگر بسته بندی که در تهیه آنها از مواد چند لایه استفاده می شود. میتوان به «پـاچ» و «ساشه» اشاره نمود. بسته بندی کیسه ای  که برای نگهداری شیر متداول است, «پـاچ» نامیده می شود و عمدتا در دو نوع سه لایه  و پنج لایه موجود است. در نوع سه لایه, که از امتزاج سه لایه پلی اتیلن تشکیل می شود, قابلیت نگهداری  کوتاه مدت محتویات فراهم می شود, لیکن چنانچه حفظ ماده غذایی به مدت نسبتا طولانی مد نظر باشد, لازم است که از پانج پنج لایه استفاده شود که علاوه بر سه لایه پلی اتیلن فوق الذکر, دارای یک لایه غیر قابل نفوذ از پلی آمید و یک لایه فیلم سیاه رنگ جهت ممانعت از تابش نور به داخل بسته بندی است. بازیافت کیسه های پاچ سه لایه, چندان دشوار نمی باشد و تنها لازم است که قبل از بازیافت, سطح روی آن مرکب زدایی شود.بنابراین بهتر است که در زمان انتخاب مرکب برای چاپ بر روی این لایه ها, این مسئله مد نظر قرار گیرد.

بسته بندی «ساشه» برای پوشش دهی مواد غذایی همچون انواع سس استفاده می شود لیکن قابلیت نگهداری موادی چون خامه, مربا و شکلات را نیز دارا می باشد. توانایی این نوع دسته بندی در نگهداری مایعات گازدار,اسیدی و تند مزه از لحاظ ثبات آب بندی ضعیف است و ممکن است منجر به نشتی گردد.این پاکت ها از سه لایه اصلی از جنس پلی استر, آلومینیوم و پلی اتیلن تشکیل میگردد. برای لایه داخلی که لازم است با ماده غذایی در ارتباط بوده و غیر سمی  باشد, و نیز به آسانی با دریافت گرما آب بندی شود, از فیلم پلی اتیلن با چگالی پایین استفاده میگردد.لایه میانی,از جنس آلومنیوم بوده که ضمن ممانعت نسبی از تبادل  حرارت و تابش نور به داخل بسته بندی , سبب ایجاد جلوه ای زیباتر برای طرح گرافیکی چاپ شده روی پاکت میگردد. لایه بیرونی از جنس پلی استر است.این ماده که از انواع پلاستیک ترموست محسوب می شود, در زمان انجام جوش حرارتی لبه های پاکت به یکدیگر, از ثبات کافی برخوردار بوده و دچار تغیی شکل نمی گردد. به دلیل لمینت شدن و امتزاج این سه لایه غیر هم خانواده با یکدیگر, بازیافت این نوع بسته بندی, بسیار مشکل بوده و به مقرون و صرفه نمی باشد.

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

شیوه های چاپ و فرایند تکمیلی

به طور کلی, انواع فناوری ها و روش های چاپ را می توان به دو دسته کلی چاپ های متداول و چاپ های غیر تماسی تقسیم بندی نمود.در دسته چاپ های متداول, لازم است که مرکب, با استفاده از واسطه ای همچون پلیت، کلیشه، شابلون و مانند ان، در قالب انواع گود، مسطح و برجسته، به سطح چاپ شونده انتقال یابد. در دسته چاپ های غیر تماسی ، انتقال مرکب یا جوهر، و یا شکل گیری تصویر بر روی سطح چاپ شونده، به صورت مستقیم و بی واسطه انجام میگردد.

به طور کلی شیوه های چاپ متداول را می توان  به دسته های کلی چاپ سیلک اسکرین، چاپ برجسته (مانند فلکسوگرافی و غیره ) ، شیوه لیتو گرافی (شامل چاپ افست معمولی و چاپ افست خشک) و چاپ گراوور تقسیم بندی نمود که وجه اشتراک تمام انها, استفاده از مرکب به صورت مایع می باشد. شیوه های چاپ غیر تماسی را می توان به دسته های کلی الکتروفوتوگرافی، یونوگرافی، چاپ مغناطیسی، چاپ جوهر افشان، چاپ حرارتی  وعکاسی تقسیم بندی نمود در شیوه های الکتروفوتوگرافی و یونوگرافی، از تونر پودری و مایع برای ایجاد تصویر استفاده می شود, حال آنکه در شیوه چاپ مغناطیسی از تونر مغناطیسی و در شیوه چاپ جوهر افشان, جوهر مایع و جوهر حرارتی مورد استفاده واقع میشوند. چاپ حرارتی نیز به دو شیوه انتقالی و تصعیدی قابل اجرا است. که رنگ دهی در این نوع چاپ یا استفاده از فویل یا ریبون, امکان پذیر می باشد. در شیوه عکاسی نیز,تصویر نهایی از طریق تابش نورهای رنگی بر روی پوشش حساس به نور موجود بر روی سطح چاپ شونده انجام می شود.

در این بخش, پس از معرفی اجمالی  شیوه های چاپ بکار رفته در بسته بندی های انتخاب شده و بیان ویژگی های آنها، زمینه لازم جهت بررسی سایز نمونه ها فراهم میگردد.

چاپ جعبه و بسته بندی

چاپ جعبه و بسته بندی به روشهای زیر انجام میشود :

چاپ افست جعبه

روش افست از جمله شیوه های متداول در چاپ بسته بندی است که به منطور ایجاد تصویر با بهره گیری از رنگ های تفکیکی و ترکیبی مورد استفاده واقع می شود.در این شیوه با استفاده از روش لیتو گرافی و تفکیک رنگ و ترام گذاری بر روی پلیت زمینه لازم برای انتقال مرکب و ایجاد رنگ های مختلف حاصل گردیده و سطح چاپ شونده می تواند به صورت رول پیوسته و یا صفحات مجزا باشد.

به طور کلی شیوه افست به خصوص در چاپ جعبه و بسته بندی های کاغذی و مقوایی ، روشی در دسترس و مقرون به صرفه است که کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهد و امکان استفاده از رنگ های از پیش ساخته شده و نیز رنگ های تفکیکی چهار رنگ و شش رنگ در این شیوه وجود دارد.

در ماشین چاپ ، لاستیک واسط به عنوان سطحی انعطاف پذیر، واسطه انتقال مرکب از پلیت به سطح در ماشین چاپ شمنده مانند کاغذ یا مقوا می گردد.به دلیل هزینه های لیتو گرافی و تهیه پلیت  و نیز راه اندازی و تنطیم دستگاه چاپ،حداقل تیراژ مقرون به صرفه در این شیوه ۱۰۰۰ نسخه است  و در مقادیر کمتر ، معمولا تنها هزینه مواد اولیه از هزینه تمام شده کسر می گردد، هر چند پلیت ها از دوام خوبی برای چاپ انبوه برخوردار بوده و با حرارت دهی آنها قبل از آغاز فرآیند چاپ می توان این میزان را افزایش داد که معمولا اندکی از جزییات ترام ها و کیفیت نهایی کاسته می شود.

چاپ لترپرس جعبه و بسته بندی

چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین شیوه های چاپ ماشینی محسوب میگردد. در این شیوه, پلیت چاپ که انتقال دهنده مرکب است,سطحی سخت و برجسته دارد که عمدتا از طریق حروفچینی حروف ریخته گری شده سربی  در کنار کلیشه های تصویری,امکان انتقال متن و تصویر را فراهم می آورد.امکان دیگری که روش لترپرس فراهم می آورد,کاربرد گسترده آن در مراحل تکمیلی است و پس از چاپ مانند عملیات  درج خط تا و برجسته کاری است که امروزه به این قابلیت دستگاه بیشتر توجه میگردد.

مطابق نمای میکروسکوپی, تصاویر, خطوط و حروف چاپ شده با این شیوه, معمولا در ناحیه کناره ها, پر رنگ تر از نواحی مرکزی می باشند که این عامل , به عنوان مشخصه شناسایی این روش چاپ محسوب میگردد.

به طور کلی, روش لترپرس از شیوه های ارزان قیمت چاپ به خصوص در تیراژ های پایین محسوب می گردد لیکن از دقت و کیفیت نهایی چندانی برخوردار نمی باشد. همچنین لازم است رنگ ها به صورت تخت و در تعداد محدود و به صورت مجزا در طراحی در نظر گرفته شده و برای انتقال هر یک از آنها, یک مرتبه عملیات چاپ لحاظ شود.در تداول به این شیوه, چاپ ملخی گفته می شود.

چاپ فلکسوگرافی جعبه و بسته بندی

در شیوه چاپ فلکسوگرافی, ایجاد تصویر از طریق تماس مستقیم سطح برجسته کلیشه که آغشته به مرکب است با سطح کاغذ, مواد پلاستیکی و یا سایر مواد انجام می شود.کلیشه فلکسوگرافی از ماده انعطاف پذیری که مشابه مهرهای ژلاتینی است تهیه میگردد. شیوه فلکسو از لحاظ اماده نمودن کلیشه, به عنوان یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه ها در چاپ های کارهای نسبتا پرتیراژ با کیفیت متوسط به بالا محسوب می گردد لیکن دستیابی به کیفیت چاپ بالا و قابلیت تکرار آن در نمونه های مختلف شده در این روش, اندکی دشوار است. در این شیوه, خطوط ایجاد شده  بر روی سطح کار چاپی, حالتی شبیه به تصایر به دست امده توسط مهر های ژلاتینی را می یابند, بدین معنا که معمولا لبه های خطوط, سطوح و ترام ها,کم رنگ تر و وسط آنها پر رنگ تر شده و رنگ, حالتی یکدست نمی یابد.فلکسوگرافی , از جمله روش هایی است که می تواند در چاپ بسته بندی متشکله از مواد انعطاف پذیر . چند لایه نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای چاپ بر روی سطح پلاستیکی که شامل تصاویر خطی هستند, معمولا از این شیوه استفاده میشود. که روش مناسبی برای چاپ بر روی بسته بندی های ارزان قیمت مانند پلی اتیلن سه لایه است, به خصوص در طرح هایی که تصاویر هافتون موجود نبوده و گرافیک بسته بندی به طرح های خطی و لکه هایی با رنگ های تخت خلاصه میگردد.

در تصویر ۱۰, نماهایی از ماشین چاپ, تهیه کلیشه و وضعیت کلی سیلندر های واحد چاپ مشاهده می شوند. روش فلکسو علاوه بر فراهم آوردن امتیازاتی همچون سرعت بالای فرایند تهیه کلیشه و قیمت نسبتا پایین کلیشه حاصل شده, دارای معایبی نیز می باشد که از آن جمله می توان به محدودیت های موجود در بخش طراحی گرافیک و پیش از چاپ و نیز دشواری در دستیابی به کیفیت قابل قبول در نمونه های چاپ شده اشاره کرد. از انجا که تهیه کلیشه در این شیوه, هزینه نسبتا پایینی را به خود اختصاص میدهد, لذا قابلیت ایجاد تنوع در طرح های چاپ شده بیشتر است ضمن آنکه امکان برش  بخش هایی از کلیشه جهت انجام اصلاحات جزئی و موضعی,مقدور می باشد.

 

چاپ کارتن به چه شکل انجام می شود ؟

روش های مختلفی برای چاپ روی کارتن وجود دارد که می توان از چاپ دیجیتال، سیلک اسکرین، افست  )که در حال حاضر فقط قابلیت چاپ بر روی ورق های E و F را دارد  ( و چاپ فلکسوگرافی نام برد.

چاپ فلکسوگرافی ابتدا با نام چاپ آنیلاین و در سال ۱۸۹۰ در انگلستان ابداع شد و نام خود را از روغن آنیلاین در مرکب چاپ گرفته است. تا سال ۱۹۵۱ این روش با بیش از ۲۰۰ نام متفاوت شناخته می شد در سال ۱۹۵۲ نهایتا این روش با نام فلکسوگرافی شناخته شد.

چاپ فلکسوگرافی از فن آوری چاپ برجسته بهره می گیرد ویژگی اصلی چاپ فلکسوگرافی استفاده از فرم های چاپ منعطف است که قادر به تغذیه مرکب خاصی )ویسکوزیته پائین( هستند کلیشه فلکسوگرافی از لاستیک و یا فتوپلیمر ساخته می شود که سختی و ضخامت آن ها بر اساس سطح چاپی و نقوش مورد نظر ما تعیین و انتخاب می شود که برای چاپ کارتن معمولا از کلیشه های با قطرهای مختلف بسته به نوع دستگاه و نوع چاپ استفاده می شود.

چاپ فلکسوگرافی یکی از متداول ترین و مقرون به صرفه ترین چاپ ها برای تیراژها و اندازه های مختلف بر روی کارتن می باشد که در آن عمل چاپ بر روی کارتن توسط کلیشه انجام می شود

برای اطلاعات بیشتر در مورد چاپ فلکسو پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید :

عوامل تاثیر گزار در چاپ فلکسو

 

چاپ گراوور جعبه و بسته بندی

امروزه شیوه چاپ روتوگراوور, به عنوان یکی از موثر ترین و پرکاربردترین شیوه ها در چاپ کارهای پرتیراژ و نیز در بسته بندی های انعطاف پذیر, محسوب میگردد. در این شیوه که از انواع چاپ های گود است, تصویر تسط پلیتی منتقل می شود که با استفاده از خطوط متقاطع بر روی آن نگاشت یافته است.دوام سیلندر های چاپ, افزایش دقت در نگاشت سطح سیلندر,کیفیت چاپ بالا و قابل تکرار در نمونه های مختلف چاپ شده, و سرعت چاپ, از جمله پارامتر های مثبت این روش است لیکن قیمت نسبتا بالا و زمان نسبتا طولانی تهیه سیلندر ها, به عنوان عوامل منفی این شیوه قابل ذکر می باشند. در طراحی برای چاپ با شیوه گراوور, بهتر است که کلیه خطوط و کادر های باریک , توسط یک رنگی تخت ایجاد شود زیرا انطباق(رجیستر کردن) دو , سه و یا چهار رنگ برای این خطوط, ممکن است با اشکال مواجه شود.همچنین بهتر است حروف با اندازه حداقل ده پوینت نوشته شوند. این نکته در ارتباط با خطوط بارکد نیز مصداق می یابد. بدین معنا که جهت جلوگیری از عدم انطباق رنگ های مختلف, که سبب ایجاد اشکال در دستگاه علامت خوان میگردد, بهتر است از یک رنگ جهت  ثبت خطوط و اعداد بارکد استفاده شود. بنابراین یکی از مواردی که میتواند به شناسایی شیوه چاپ بکار رفته کمک نماید, توجه به کیفیت خطوط بارکد مندرج بر روی بسته بندی است.

چاپ بالشتکی ( پدپرینتینگ ) جعبه و بسته بندی 

شیوه چاپ بالشتکی یا پد پرینتینگ که با نام چاپ تامپو نیز شناخته می شود, با بهره گیری از سطحی انعطاف پذیر که کلیشه تماس می یابد, مرکب را دریافت نموده و سپش به سطح نهایی منتقل میکند.این شیوه, قابلیت چاپ بر روی سطوح تخت و نیز منحنی ساخته شده از مواد مختلف را دارا بوده و کیفیت بالایی را ارئه می نماید و در تیراژهای  پایین نیز مقرون به صرفه است.

چاپ سیلک اسکرین جعبه و بسته بندی

در این شیوه از چاپ با عبور مرکب از منافذی که متناسب با طرح, بر روی توری شابلون ایجاد گردیده اند, تصویر نهایی بر روی سطح چاپ شونده شکل میگیرد. توانایی این شیوه چاپ, در انتقال مرکب بر روی سطوح تخت و گرد از مواد متنوع و مختلفی تشکیل گردیده اند, کم نظیر است.

هر چند دقت این شیوه چاپی در ارائه تصاویر و تونالیته های رنگی و خطوط و حروف زیر,چندان زیاد نمی باشد لیکن شیوه ای مقرون به صرفه برای چاپ سطوح رنگی تخت, بر روی مواد مختلف در تیراژهای مختلف است.

چاپ جوهر افشان جعبه و بسته بندی

چاپ جوهر افشان، امکان انتقال جوهر بر روی سطح چاپ شونده، بدون تماس با آن را دارا می باشد و بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار میدهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی میگردد.

برای درج تاریخ مصرف و قیمت محصول بر روی آن,معمولا از شیوه چاپ جوهر افشان که قابلیت انتقال اطلاعات از فایل کامپیوتری و چاپ آن به وسیله پاشش ذرات ریز جوهر بر روی سطح کاغذ و سایر مواد را داراست، استفاده می شود. فناوری جوهر افشان را به طور کلی میتوان به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:

الف-جوهر افشانی پیوسته

ب-انتشار قطره بر اساس نیاز.

چاپ انتقالی(ترانسفر)

در صنعت شیشه و سرامیک, به منظور انتقال تصاویر بر روی قطعه مورد نظر,از شیوه چاپ انتقالی استفاده می شود.در این شیوه که از اواسط قرن هجدهم میلادی متداول گرددیه است, ابتدا تصویر توسط جوهر هایی ویژه از اکسید فلزی, بر روی کاغذ ویژه چاپ شده و سپس بر روی قطعه فشرده می شود.پس از پخت قطعه, تصویر تثبیت می شود. چاپ تصویر  برو روی کاغذ انتقال دهنده مرکب, به شیوه های مختلفی همچون روش سیلک اسکرین, امکان پذیر است.

 اطلاعات بیشتر در مورد چاپ جوهر افشان : پرینتر جوهر افشان چیست ؟ کاربرد پرینترهای جوهر افشان در کجاست؟اجزای تشکیل دهنده پرینتر جوهر افشان را توضیح دهید؟

 

پیش بینی رشد چشمگیر چاپ دیجیتال در بخش بسته بندی جهان

چاپ دیجیتال در بخش بسته بندی یکی از معدود عرصه های چاپ است که با سرعت زیادی در حال رشد است. ارزش چاپ دیجیتال برای بسته بندی در سال ۲۰۱۵ ، ۵/ ۱۰ میلیارد دلار، یعنی حدودا معادل ۱۰۷ میلیارد چاپ A4 است.

بازار جهانی تا سال ۲۰۲۰ سالانه به طور متوسط با مقدار ثابت )واقعی( ۶/ ۱۳ درصد رشد خواهد داشت و حجم چاپ سالانه در سطح جهان ۲/ ۱۶ درصد خواهد بود. برچسب ها ۵/ ۸۰ درصد از این مقدار و ۵/ ۹۳ درصد از حجم چاپ در سال ۲۰۱۵ رابه خود اختصاص می دهند.

 اطلاعات بیشتر در مورد: چاپ دیجیتال در بخش بسته بندی جهان

 

چاپ روی قوطی های فلزی

امروزه چاپ بر روی قوطی های فلزی, بسیار متداول گردیده است که از ان جمله میتوان به بسته بندی نوشیدنی ها و نیز بسته بندی عطر و رنگ های مخلوط شده با هوای تحت فشار, که اصطلاحا اسپری نامیده می شود اشاره نمود. چاپ بر روی قوطی های فلزی, یکی از دلایل اصلی  توسعه چاپافست در دهه۱۸۷۰ میلادی بوده است و تا زمان حاضر نیز, این شیوه یکی از متداول ترین روش ها در چاپ اینو نوع بسته بندی محسوب می شود.

جهت انجام چاپ بر روی قوطی های فلزی,که معمولا از جنس آلومینیوم و یا اهن تهیه می شوند, ابتدا قوطی ها را از طریق واحد تغذیه, وارد دستگاه شده و پس از انتقال و قرار گیری در مجاورت سیلندر لاستیکی,انتقال مرکب بر روی انها انجام می شود. فرایند انتقال مرکب , بدین صورت است که ابتدا تصویر گرافیکی, به رنگ های مجزا تفکیک می شود. برای انتقال هر رنگ, واحدی مجزا بر روی ماشین در نظر گرفته شده است که بخش تصویری مرتبط با آن واحد به صورت خوانا و برجسته بر روی پلیت های ویژه چاپ,حک شده و با دریافت مرکب از واحد مرکب رسانی , این تصاویر تفکیک شده و به صورت ناخوانا و متوالی , بر روی سیلندر لاستیکی واسطه منتقل میگردد تا در نهایت,تصویر کامل به صورت خوانا بر روی قوطی منتقل شود. سپس لایه ای از ورنی سطح مرکب خیس را پوشش داده و در نهایت خشک و تثبیت میگردد. فرایند خشک شدن و ثبات رنگ در سیستم خشک کن قوطی های آلومینیومی, میتواند از طریق شعله گاز های سوختنی و یا اشعه فرا بنفش انجام شود. امروزه اغلب ابتدا سطح چاپ شونده قوطی های فلزی, در طی پروسه ای که به نام پوشش دهی غلطکی نامیده می شود, توسط لایه ای از رنگ سفید درخشان پوشیده میگردد و سپس سایر رنگ ها بر روی این لایه سفید, انتقال می یابند.در صورت بسته بندی مواد غذایی با این شیوه, پوشش دهی بخش داخلی این قوطی ها, با لایه نازکی از پلاستیک پلی اتیلن, جهت ممانعت از تاثیر شیمیایی مواد غذایی داخل آنها با بدنه فلزی, در برخی نمونه ها قابل مشاهده است.

 

چاپ جعبه و بسته بندی ، دستگاه لترپرس ، خط تا جعبه ، برش جعبه ، قالب و تیغ زنی جعبه ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

مراحل تکمیلی در چاپ جعبه و بسته بندی و کارتن سازی

انواع پوشش های بسته بندی

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک, لترپرس,افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه و بسته بندی

بخش دیگراز انواع متداول پوشش به کار گرفته شده, نمونه ای است که سلفون نام دارد و خود مستقلا توسط دستگاه مخصوص این کار انجام میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش نازک پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات, براق و غیره دارد. در این شیوه سلفون رول به کمک دستگاهیی به وسیله چسب روی سطح کاغذ یا مقوا چسبانده می شود. البته دستگاه های  مورد استفاده در این بخش با تنوع نیمه ماشینی تا ماشینی وجود داشته و دو نوع حرارتی و ساده دارد.در مدل حرارتی,سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد.مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV , استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد.

 UVروکشدر چاپ جعبه و بسته بندی

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است.این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوعی مواد مصرفی , کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شودو دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است.

روکش ورنی در بسته بندی و چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ,معمولا کاتالوگ یا بروشورهایی که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد.

بسته بندی پاکتی

بسته بندی پاکتی به عنوان بسته بندی اولیه و ثانویه و در حوزه های مختلف کاربردی و تزیینی , مورد استفاده قرار میگرد

در بررسی روند ایجاد بسته بندی پاکتی , مطابق با دیاگرام زیر , میتوان مراحل زیر را برشمرد:

الف-شکل دهی لوله ای رول کاغذ

ب-برش کناره ها

ج-شکل دهی و چسب زنی کناره ها به یکدیگر , جهت ایجاد کف پاکت

د-فشردن اتصالات چسب خورده و در نهایت , لفاف بندی پاکت ها با باریکه کاغذی.

بسته بندی جعبه های مقوایی

در بسته بندی هایی که از جنس مقوا ی باشند ,پس از انجام چاپ افست و در صورت لزوم , ایجاد طرح های برجسته موجود بر روی سطح بسته بندی از طریق برجسته کاری , مراحل لمینیت نمودن سطح چاپ شده به سطوح دیگر ,و سپس عملیات برش , تا کردن , و چسب زنی انجام می گردد.

برجسته کاری و طلاکوبی در بسته بندی

برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری محسوب میگردند که در افزایش زیبایی بسته بندی و ایجاد جلوه های بصری ویژه در ان , مورد استفاده واقع می شوند. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

 • برجسته کاری ساده , که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود
 • ,که جلوه ای مخالف برجسته کاری ایجاد می نماید
 • برجسته کاری نا اشکار , که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
 • برجسته کاری انطباق یافته ,که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد
 • برجسته کاری ترکیبی ,که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
 • برجسته کاری پاستلی ,که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
 • برجسته کاری پرداخت کاری شده ,که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
 • داغ زنی ,که با افزایش حرارت انجام می شود.

 

برش و قالب تیغ جعبه ها و بسته بندی ها

عوامل ضد جعل در بسته بندی

در طراحی برخی از اقلام بسته بندی ، لحاظ نمودن پارامتر هایی که امکان تهیه نمونه های جعلی مشابه را به حداقل برسانند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله این موارد میتوان به بسته بندی هایی اشاره نمود که محتوای اشیا گران قیمت و یا مواد دارویی بوده  و در واقع تنها پارامتر موید محتوی ،بسته بندی است. همچنین برخی از برند ها ،جهت کمک به شناسایی محصولات خود نسبت به نمونه های جعلی و حفظ خوشنامی برند خود در بازار فروش ،از شیوه های ضد جعل در طراحی بسته بندی و برچسب محصولات بهره می برند.

از جمله مواردی که میتوان آنها را به عنوان عوامل ضد جعل در بسته بندی مطرح نمود , عبارتند از شیوه های درج هولوگرام , فویل براق ,علایم ضد کپی , نقوش برجسته ,استفاده از کاغذهای خاص ,رنگ های فلورسنت ,میکروپرینتینگ ،علائم مندرج در متن کاغذ , شماره سریال , نقوش هندسی تکرار شونده ،منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن و سطوحی که نسبت به سایش با فلز و یا تماس با دست و دریافت حرارت ، تغییر رنگ می دهند.

در چاپ برچسب ضد جعل موجود بر روی محصول از شیوه های درج هولوگرام ،فویل براق ، میکرو پرینتینگ ، حروف سه بعدی ، شماره سریال و منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن استفاده شده است.

 

بررسی نمونه های مختلف بسته بندی از منظر چاپ و مواد شناسی

در این بخش ، پس از ارائه تصاویر مربوطه به بسته بندی کالاهای مختلف ، و نمایش جزییات شاخص موجود بر روی برخی از آنها ، به بیان توضیحات مربوطه پرداخته می شود . این توضیحات ، در بردارنده ی مطالبی پیرامون شیوه چاپ انها و نوع مواد بکار رفته در تولید بسته بندی می باشد. در برخی تصاویر ، ضمن نمایش شمایی کلی از بسته بندی محصول، نماهایی از جزئیات بصری چاپ شده موجود بر رو وجوه مختلف آن ارایه میگردد.

در این بخش نخست ، به ارایه سه نمونه بسته بندی آبمیوه پرداخته می شود که هر چند از لحاظ ظاهری , مشابه یکدیگرند ، لیکن با سه شیوه متفاوت افست ، گراوور و فلکسوگرافی چاپ گردیده اند. .وجه مشترک این سه نمونه در جنس بدنه است. پس از ان بررسی سایز نمونه ها مد نظر قرار میگیرد.

شیوه چاپ افست ،از جمله روش هایی است که می تواند در چاپ این نوع بسته بندی چند لایه ، مورد استفاده قرار گیرد که علاوه بر فراهم اوردن کیفیت قابل قبول و قابلیت های مختلف و متداول موجود در این شیوه , به امکانات و محدودیت های ان نیز باید در بخش طراحی گرافیک و پیش از چاپ بسته بندی  توجه گردد

به طور کلی شیوه افست را میتوان به عنوان روشی مطرح نمود که قیمت و زمان لازم جهت تهیه پلیت ها در این شیوه ،چندان زیاد نبوده و از لحاظ تیراژدهی نهایی نیز ،برای چاپ مقادیر نسبتا انبوه ، مناسب است.

نکته قابل توجه در این نمونه , مکانیزم دروش پیچی موجود بر روی ان است. این درپوش پیچی که از چهار قطعه مجزا تشکیل گردیده است , دو عملکرد متفاوت را تواما انجام می دهد: پیچیدن و سوراخ کردن، سه قطعه از این مکانیزم ، مشابه سایر نمونه های درپوش های پیچی هستند ، بدین صورت که یک قطعه لوله ای شکل ، بر روی بدنه ظرف ، متصل شده و در پوش ضمن حرکت چرخشی  بر روی رزوه ها و حرکت به سمت پایین ، نهایتا با مماس شدن مسیری حلقوی از بالاترین سطح داخلی آن بر روی ضخامت دهانه بالایی قسمت لوله ای شکل متصل به بدنه ،عمل آب بندی را انجام می دهد.

 طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

نکات کلیدی در مورد طراحی و چاپ جعبه و بسته بندی و کارت سازی که رعایت آنها شمارو میتونه در رسیدن به هدفتان یاری کند:

انواع بسته بندی از لحاظ کاربرد

بسته بندی شاید در آغاز ظهورش برای حمل ونقل ساده تر و یا بحث حفاظت از محصول و کالا به کار می رفت اما رفته رفته موارد استفاده دیگر هم پیدا کرد.

بسته بندی دارای چاپ شد و مشخصات زیادی را برای معرفی کالا در خود جای داد، شکل خاصی پیدا کرد و بسیاری با خوش فکری اشکال خاصی برای بسته بندی کالاهایشان به کار بردند و آن را به یک شکل ثابت و برند خود تبدیل نمودند. بسته بندی امروز در کنار کارکردهای اساسی اش بسیاری از اطلاعات، زیبایی شناسی های دلالت گر و سایر موارد اینچنینی را بالقوه در خود دارد.

بسته بندی از لحاظ کاربرد به سه دسته کلی تقسیم می شود. بسته بندی اولیه که جنس اصلی را در خود جای داده و به ظرف کالا معروف است، بسته بندی ثانویه که می تواند به عنوان محافظ بسته بندی اول و پوشش آن استفاده شود ولی عموما تعدادی از یک کالا را در بر می گیرد (یک جین از محصولی خاص). در بحث حمل ونقل و برای دوری از آسیب احتمالی و همینطور شمارش و حساب راحت تر از بسته بندی هایی استفاده می شود که به بسته بندی حمل ونقل معروفند.هر بسته بندی بنا بر جنسی که در بر گرفته و اولیه یا ثانویه بودنش باید شرایط خاصی داشته باشد.

برای آموزش بیشتر در مورد بسته بندی حتما صفجه آموزش بسته بندی را مطالعه فرمایید

 

موارد زیر باید در یک بسته بندی رعایت شود:

قابل تشخیص بودن- ازآنجا که پول و وقت بسیاری صرف تبلیغ و فروش محصول میگردد لذا قابل تشخیص بودن بسته بندی اصل اولیه آن و بسیار مهم می باشد. بسته بندی باید بتواند به سرعت تاثیر مثبت خود را روی خریدار بگذارد, عمچنین باید برای کسانی که آن را گذرا می بینند و آن افرادی که آن را در آگهی تلویزیون دیده اند , به گونه ای باشد که تصویر آن در ذهن شان باقی بماند بسته بندی های جدید باید به وسیله شکل ظاهرشان , رنگ مواد به کار رفته و نیز علاقه مصرف کننده که قبلا چیزی شبیه به آن را ندیده است  به سرعت در بین دیگر بسته بندی ها قابل شناسایی باشد.

آگاهی دهنده بودن- هیچ تبلیغ تلویزیونی یا چاپی نمی تواند همانند بسته بندی گویای اطلاعات باشد. اطلاعات مربوط به دستورالعمل استفاده همیشه مسئله مهمی برای طراح به شمار می آید چرا که ضرورتاً باید روی بسته ظاهر و اغلب هم چئد بار تکرار شود.

بی واسطه بودن – بسته بندی همراه با اطلاعات مربوطه اش همواره در دسترس مشتری است . درنتیجه این ارتباط بین مشتری و بسته باید بی درنگ صورت پذیرد یکی از رسالات بسته بندی جدید این است که باید محرک یک واکنش سریع بوده و به سرعت پاسخ گوی سئوال آخر مشتری که برای چه کاری آن را برداشته است باشد.

بافت دار بودن :

به کارگیری موادی که دارای بافت ویژه ای هستند در صورت اجازه دادن بودجه, می تواند بسته بندی را در سطحی بالاتر از رقیبان قرار دهد, حس لامسه یک احساس مهم است که تمام احساسات دیگر را تحریک کرده و تحت تاثیر خود قرار می دهد اما متاسفانه در بیشتر موارد اهمیت  لازم به آن داده نمی شود.

کابردی بودن :

بسته بندی باید در ست همان طور که تبلیغات می گوید عملکرد داشته باشد بسته بندی با استفاده از کارکرد خود باید راه را برای خلاقیت در بسته هموار کند و کارکرد, تقابل مواد و روند طراحی را مشکل می سازد.

چه کسی فکرش را می کرد که روزی چیپس و کرم شکلاتی را درون تیوپ های و لفاف های آلومینیومی که در اصل برای زمین پاک کن ها طراحی شده بود بخوریم ؟

قابل اعتماد بودن :

امروزه قابل اعتماد بودن به خصوص در مواد غذایی از ابعاد بسیار مهم بسته بندی های استاندارد است. خوشبختانه توسط تحقیقات و آزمایش ها می توان طرح های  جدید بسته بندی را جایگزین نمونه های فعلی کرد. البته بعضی وقتها ممکن است نتوانید آنچه را که تولید شده بهبود بخشید, اما سعی در انجام آن لذت بخش است.

 

ازرش های حسی به کارگرفته شده برای خلق یک بسته بندی جدید , نسبت به حس بینایی کارآیی بیشتری دارند. بسته بندی می تواند به واسطه مواد و فرایند , موارد ذیل را نیز بیان کند:

طعم – شیرین , تند, گوارا, خیلی تند, رسیده

بو – معطر , خنک , عجیب و غریب , دلتنگ کننده

صدا – لطیف و ملایم , خشن و زمخت , ترکیبی یا بافت دار

بساوش- خشک و ترد , سخت , ظریف , جدید , محکم

حس های فوق در زمان حاضر به دلیل اینکه اکثر بسته بندی ها یک جور جس را القا می کنند ارضا نشده اند. آنها با هم متحد شده اند تا بر موانع , بازارهای خاص , اهداف رسانه ای و دیگر عبارات این چنینی فائق آیند. لیکن چگونه می توان چنین بسته بندی را تولید کرد؟ اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که اطلاع از آنها به هنگام شروع کار بسته بندی بسیار مهم هستند که ممکن است آن را به عنوان یک بسته بندی جدید ثبت گرداند.

طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

چاپ جعبه و بسته بندی غذایی

بسته بندی های پلاستیکی سخت و محکم (صلب) درشکل های گوناگونی عرضه شده اند اما اغلب به مقدار قابل ملاحظه ای در شکل بطری های hdpe  و ظروف با دیواره نازک هستند . استفاده از این نوع بسته بندی در سال ۲۰۰۴ درآمریکای شمالی رشد ۳ درصدی و در اروپا یک رشد ۴ درصدی را نشان داده است.

ظروف پلاستیکی دارای دیواره نازک برای گستره وسیعی از محصولات از قبیل ماست ها, غذاهای آماده و دیگر غذاهای بسته بندی شده که استفاده از آنها بسیار ساده است و به شکل آماده مصرف در حین کار وجود دارد . به کار می رود. بطری های Hdpe برای ظروف شیر به صورت سنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

اغلب بسته بندی های پلاستیکی انعطاف پذیر به صورت کیسه های کوچک Pouch است که به طور فزآینده ای برای سس هی و دیگر غذاهای مورد استفاده مجدد , به منظور سهولت استفاده , به کار میرود

بسته بندی های پایه کاغذی و مقوایی به طور گسترده برای محصولات نانوایی یا شیرینی پزی , غذاهای  یخ زده  و غذاهای آماده مورد استفاده است. ظروف بر پایه کاغذ و مقوا , از رشد مناسبی در بازار برخوردار است اما بسته بندی های کارتنی مورد مصرف برای مواد غذایی مایع در سالهای اخیر در بعضی بازارها از جمله ایالات متحده , انگلستان و فرانسه کاهش پیدا کرده است.

کنسرو سبزیجات , سسها, چاشنی ها, و ادویه جات , غذای بچه و مرباهای گوناگون در شیشه محافظت می شوند. بازار بسته بندی های شیشه ای رشد فراوانی  در بخش هایی از اروپای شرقی داشته است. این نوع بسته بندی عمده مصرف را در بسته بندی سبزیجات داشته است.

 

چاپ جعبه و بسته بندی های آرایشی و بهداشتی

بسته بندی های آرایشی و بهداشتی در سراسر دنیا در حال افزایش است و مردم توجه ویژه ای به ظاهر و آرایش خود می دهند. بیشترین تقاضا برای تولیدات ارایشی در بین افراد مسن وافراد ثروتمند دیده می شود. که می خواهند به وسیله آرایش جوان بمانند.

زیاد شدن برنامه های تلویزیونی و مجلات مد که وسایل زیبایی صورت و جراحی زیبایی را رواج میدهند و مرکز این جریان رسیدن به کمال و افزایش فشار برای جوان ماندن ابدی و سلاتم ظاهر است. درحال حاضر بازار  لوازم آرایشی درنوجوانان نفوذ کرده است و نوجوانان دختر بدون حدودیتهای سنی از لوازم آرایشی استفاده می کنند. به علاوه درامدی که از طرف زنان به لوازم آرایشی استفاده می کنند. به علاوه درامدی که از طرف زنان به لوازم آرایشی استفاده اختصاص داده می شود , افزایش یافته است. مردان نیز در افزایش تولیدات آرایشی سهم ویژه ای دارند. تعداد زیادی ازمردان محصولات را پیش از اینکه به انتخاب همسرانشان اعتماد کنند, خودشان خریداری می کنند . آنان به بهترین کیفیت گرایش داشته و بیش از پیش  به دنبال محصولات آرایشی مردانه پیشرفته هستند.

در بازارهای  آمریکا تولیدات جدیدی برای مردان با بسته بندی های جداگانه مردانه وجود دارد. لوازم آرایشی مردانه با رشد ۱ درصدی درهر سال روبرو است و در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ بازار لوازم آرایشی به آهستگی رشد یکنواختی را تجربه کرده است.

بسیاری از تولیدکنندگان سعی در تولید لوازم آرایشی ویتامینه دارند.

 

بسته بندی آرایشی و بهداشتی

بسته بندی های آرایشی و بهداشتی نیاز به این دارند که در قفسه های فروشگاه ها جاذبه و تاثیر بصری فوق العاده داشته باشند . بسیاری از خریدها از روی ولخرجی و به دلیل گرافیک و طراحی فریبنده بسته بندی صورت میگیرد. کیفیت بالای بسته بندی ها آرایشی و بهداشتی باعث طبقه بندی های متفاوت لوازم آرایشی و بهداشتی میشوند.

 

مواد اولیه بسته بندی های آرایشی و بهداشتی

مرکز توجه تولید کنندگان بسته بندی بر روی تولید محصولاتی قرار دارد که در آرایش روزانه مواد مصرف هستند . پلاستیک صلب و بطری های  hdpe و تیوب های پلاستیکی موادی هستند که به طور عمده برای محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند . در بین سالهای ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۴ , سهم این مواد در بازار اروپای شرقی ۴۶ در صد و برای ایالات متحده ۶۴ درصد بوده است. پلاستیکی صلب  در اروپای غربی و شرقی به ترتیب دارای رشد ۳ و ۱۱ درصد در هر سال بوده است. بسته بندی های انعطاف پذیر قسمت عمده بسته بندی ها را در اروپای شرقی است که رشد ۳۳ درصدی در این بازار داشته است که برای بسته بندی صابون و تیغ ریش تراشی یکبار مصرف استفاده شده است.

بین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ در اروپا شیشه با رشد ثابت ۳ درصد درهر سال روبرو بوده که قسمت عمده استفاده ان در تولیدات ادکلن و بوزا بوده است.

 

 

منبع:  مجله چاپ و نشر

کتاب موادشناسی و تکنیک های چاپ در بسته بندی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *