پوستر چیست
پوستر چیست What is a poster
۱۳۹۴-۰۶-۱۵
کاتالوگ چیست؟
کاتالوگ چیست
۱۳۹۴-۰۶-۱۵

 بروشور چیست؟

بروشور يك يا چندين برگ به هم پيوسته است . چاپ بروشور از رسانه هاي چاپي به شمار مي رود . طراحی بروشور معمولا براي اطلاع رساني و آگاهي دادن به مشتري و مخاطبان استفاده ميشود . بروشورها شامل توضيحات جامع و مفصل نسبت به كاال و خدمات مورد نظر هستند. قطع متداول بروشورها A4 است كه به صورتهاي مختلف تا ميخورد و صفحات آن بر روي يكديگر تاشده و اصطالحاً به اين صفحات كوچكتر و تاخورده روي يكيدگر لت گويند و به دو صورت متداول است .اغلب بروشور ها به صورتی آكاردئوني – شكمي يا تودلي می باشند و این تفاوتی اسمی اغلب به خاطرحالت لتهاي رو و لتهاي پشت (به هر صفحه که بعد از تا خوردن از دیگر صفحه جدا می شود یک لت می گویند) می باشد. پیشنهاد می شود برای هر خط تا نیم سانت از هر طرف خط تا موارد و المان های مهم را قرار ندهید  تا در موقع خط تا مشکلی برای المان هایتان بوجود نیاید.

بیشتر بخوانید : سایزهای مختلف رایج بروشور  

انواع بروشورها :

بروشور تك برگي : اين بروشورها معموالً در يك برگ كه ممكن است اندازه هاي مختلفي داشته باشد گاهي يك رو و گاهي دو رو چاپ ميشود و به اين بروشورها تك لتي گفته ميشود . بروشور دولتي :اين بروشور از دو برگ (لت) پيوسته تشكيل ميشود كه به آن دولتي ميگويند اين بروشور نيز در اندازه هاي مختلف چاپ ميشود . بروشور كتابي : اين بروشور با بيش از 21 صفحه و صحافي و داراي ته چسب و در اندازه هاي كوچك و متوسط و بزرگ چاپ ميشود . و معمولا با جلد شوميزي و گلاسه پوشيده شده زيرا بعضي از آنها حتي يك بار هم مطالعه نميشود به همين دليل كمتر هزينه ميشود . كه معمولا در لوازم خانگي و طريقه استفاده آن را به عنوان رايج ترين نوع اين بروشورها در جامعه ديده ميشود كه طريقه راه اندازي وسيله و جزئيات هر قطعه را به طول كامل توضيح داده. اطلاعات یک بروشور ميتواند اقتصادي ، تجاري ، صنعتي ، اجتماعي ، سياسي ، حزبي و يا فرهنگي و هنري باشد . همچنين در تنظيم يك بروشور اعم از تك برگ ، آكاردتوني و يا ديگر اشكال خالقانه بايستي به موضوع مخاطب ،امكانات و كاربرد آن توجه شود . زيرا اطلاعات ارائه شده در بروشورها ، كلي ،جامع و مشروح هستند كه با مطالعه آنها ميتوان اهداف ،روشها ، عملكرد و سمت و سوي موضوع بروشور را فهميد .

 بیشتر بخوانید : عناصر موثر در طراحی بروشور

 مراحل توليد يك بروشور :

در قدم اول ايده و نظر طراح نسبت به آنچه كه ميخواهد به بيننده ارائه كند و فكر و ايده طراح در اولويت است كه اين فكر و نظر با در نظر گرفتن نوع محصول ، نوع موسسه و مخاطبين محصول متفاوت خواهد بود .
سپس يك اتد اوليه زده شده و كاسيتهاي كار را مد نظر قرار داده كه البته بهتر است در اين اتد جاي قرار گرفتن تصاوير و متن ها با تكه هاي كاغذ و روزنامه پر شود تا نقص كار بهتر نمايان شود و همچنين كي نماي كلي از كار داشته باشيم.
سپس با در نظر گرفتن قطع كاغذي كه قرار است بروشور در محيط آن جايگيرد شروع به طراحي و صفحه آرايي كرده ) كه اين كار اغلب با نرم افزارهاي كامپيوتري راحت تر انجام ميگيرد مانند Freehounel وCorel Draw و همچنين محل تا خوردن كاغذ نيز از ابتدا بايد كاملا و دقيق مشخص شود زيرا اندكي كم توجهي در مشخص كردن محل تا بروشور كل كار را به مشتي كاغذ باطله تبديل ميكند .
پس از تاييد مراحل حال به مرحله اجراي نهايي بروشور مي پردازيم كه عبارتست از : حروفچيني ، تهيه تصاوير مورد نياز ،تهيه و يا طراحي نشان ها و سر كليشه ها و آرايش اين مجموعه در صفحات مربوطه

   بیشتر بخوانید : مراحل تولید یک بروشور

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *