چاپ طلاکوب چگونه صورت می گیرد؟

چاپ برچسب ( لیبل)
چاپ برچسب ( لیبل)
۱۳۹۴-۰۹-۲۲
چاپ امنیتی
چاپ امنیتی اسکناس ، تمبر(پستی و غیر پستی)
۱۳۹۴-۰۹-۲۳
Show all

چاپ طلاکوب چگونه صورت می گیرد؟

ساک دستی کاغذی

چاپ طلاکوب چگونه صورت می گیرد؟

طلاکوبی یعنی چی ؟

طلاکوبی به روش چاپ برجسته ای گفته می شود که در آن به جای مرکب از نوارهای طلایی (یا نقره ای ) استفاده می گردد . فرم چاپی که معمولا از جنس فلز است، به روی سطح مورد نظر که با این نوار طلایی پوشیده شده است فشار وارد می آورد . در اثر این فشار پوشش طلایی نوار به روی سطح مورد نظر انتقال داده و چاپ صورت می گیرد.یکی از تولیدات این روش چاپی جلد کتا بهای نفیس است که نام کتاب، نویسنده و … را روی آن به صورت طلاکوب (زرکوب) چاپ می کنند.

معمولا فرم های برجسته مورد استفاده در طلاکوبی از جنس فلز می باشند و این به دلیل آن است که فرم باید قبل از چاپ گرم شود تا بتواند اطلاعات را توسط سطح طلایی نوار بهتر انتقال دهد.

استفاده از روش طلاکوبی فقط محدود به چاپ جلد کتاب نمی شود.امروزه طلاکوبی یکی از روش های عمده و مود استفاده در کنار روش های دیگر برای تولید برچسب است.جلای فلزی ویژه طلاکوبی به روی برچسب ارزش خاصی را نسبت به برتری محصو و محتوای آن به وجود می آورد . به این انتیاز باعث شده است که از طلاکوبی در بخش های مختلف دستگاه چاپ برچسب استفاده گردد.

از دستگاه های طلاکوب برای استفاده و چاپ روی پوشه های پلاستیکی و ساک دستی کاغذی و بسته بندی ها استفاده می شوند به این صورت که نوار های طلاکوب با گرم شدن و در اثر فشار عمل چاپ روی این ها انجام میدهند.

دستگاه های طلاکوب به شکل دستی و اتوماتیک می باشند که در روش دستی فرد متخصص اول ماشین را تنطیم میکند و دونه دونه با دست متریال که قرار است چاپ روش انجام بشود را داخل دستگاه طلاکوب قرار داده و عملیات چاپ روش انجام می شود.

در دستگاه اتوماتیک اما سرعت چاپ بسیار بیشتر و کیفیت کاره چاپی بیشتر و دقیق تر است. از دستگاه های اتوماتیک طلاکوب میتوان به لترپرس و دستگاه ملخی اشاره نمود.

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *