طراحی قالب جعبه ، ساخت جعبه کادویی و لوکس ، بسته بندی لوکس ، جعبه ساعت و جواهرات ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
عوامل تاثیر گزار در چاپ فلکسو
۱۳۹۶-۰۳-۲۰
تبلیغات چیست ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ
صنعت چاپ، صنعتی گره گشا است ؟
۱۳۹۶-۰۵-۰۵
Show all

چاپ دیجیتال انتخابی ناگزیر

چاپ دیجیتال انتخابی ناگزیردر سرمایه گذاری و توسعه

چاپ دیجیتال انتخابی ناگزیر

هر زمان که صحبت از چاپ دیجیتال به میان می آید ، در مقایسه با روش های سنتی ، خصوصیات این روش به سرعت خورد را نمایان می سازد.

برخی از مهمترین آنها را می توان به شرح زیر برشمرد:

– حذف مراحل بین طراحی و چاپ ( مثل لیتوگرافی) و در نتیجه، سرعت دسترسی به محصول نهایی

– پایین بودن هزینه های تنطیم اولیه

– قیمت تمام شده بالا در بخش چاپ به ازای هر برگ

– کیفیت و وضوح پایین تر نسبت به سایر روش های چاپی از جمله چاپ افست

– امکان تولید در تیراژهای پایین تر و به تعداد مورد نیاز

– محدودیت های پایین تر در چاپ محصولاتی با ابعاد بزرگ

– سرعت تولید کمتر نسبت به سایر روش ها در هنگام چاپ ( در تیراژ بالا)

– انعطاف پذیری بالا برای اعمال تغییرات به اندازه یک نسخه (شخصی سازی و چاپ کاتالوگ فوری با فرم های متغیر )

در این نوشته سعی داشته است چاپ دیجیتال، از دیدگاه سرمایه گذاری و سیاست گذاری مورد توجه قرار گیرد.بنابراین  ویژگی های فنی ، اعم از امتیازات یا محدودیت ها از این مقال دیده شده اند. چون هزینه های سرمایه گذاری در نهایت خود را در قیمت تمام شده نمایش می دهند،لازم است ابتدا مفهوم  هزینه های ثابت و متغیر ، به عنوان اجزای تشکیل دهنده قیمت تمام شده مورد بررسی قرار گیرد. به منظور سهولت در تحلیل و نتیجه گیری این مقوله به صورت مفهومی و خارج از پیچیدگی های تخصصی مطرح شده است.

مجموع هزینه های ثابت و متغیر تقسیم بر تعداد تولید قیمت تمام شده محصول را تشکیل دهند .

هزینه های ثابت : بنا به تعریف ، هزینه هایی هستند که مقدار آنها در طول دوره (سال) با یک مرحله از فرایند، ثابت بوده، ارتباط مستقیمی با حجم فعالیت با تعداد تولید ندارند. در نطام های مالی معمولا هزینه بیمه تجهیزات در این دسته طبقه بندی می شوند. همچنین هزینه های سرمایه گذاری اولیه  در قالب هزینه استهلاک به روش خطی به عنوان هزینه های تولید و در زمان بهره برداری خود را به صورت یک هزینه ثابت نمایان می سازند.

حذف مراحل فرآیند چاپ و تیراز پایین، از مهم ترین خصوصیات چاپ دیجیتال محسوب میشود.

هزینه های متغیر: به آن دسته از هزنه ها گفته می شود که ارتباط مستقیم با حجم فعالیت داشته .تابعی مستقیم از تعداد تولید است.هزینه مواد اولیه انرژی مصرفی در بخش تولید و … در این دسته طبقه بندی می شوند.

چون هزینه های ثابت ، مستقل از تعداد تولید هستند، هر چه مبلغ آنها پایین تر باشد.نقطه سر به سر تولیدی کمتر بوده ، فعالیت تجاری در ظرفیت های پایین تری به سود دهی خواهد رسید.

اگر چه مقدار قدر مطلق سود در ظرفیت کامل، هیچ ارتباطی به موقعیت نقطه سر به سر ندارد.پایین بودن قدرت سر به سر به این معناست که فعالیت تجاری زودتر و در ظرفیت های پایین تری به سود دهی می رسد.بنابراین ریسک سرمایه گذاری ناشی از نوسانات تقاضا و تنوع سفارش ها به شدت کاهش می یابد، و این همان مفهوم اقتصادی است که چاپ دیجیتال بر آن استوار است .

در واقع تکنولوژی چاپ دیجیتال، با تبدیل هزینه های ثابت تولید به هزینه های متغیر نقطه  ورود به سود آوری را در یک فعالیت چاپی کاهش داده است. به همین دلیل است که برای تیراژهای پایین یکی از مطرح ترین راه حل هایی است که مورد توجه قرار می گیرد.یکی دیگر از مزیت های چاپ دیجیتال امکان برآورد تقاضا برای پاسخگویی به بخش های بیشتری در بازار است.امروزه تنوع در تولید افزایش یافته است. یک مثال ساده تنوع در تولید مواد غذایی است.اکر یک کارخانه در سال های گذشته یک میلیون واحد ، شکلات تولید می کرده و موفق به حفط و توسعه سهم بازار خواهد شده، مقدار تولید به دو میلیون رسانده باشد. بی گمان تنوع تولیدات وی به جای دو برابر چندین برابر شده است.زیرا مجبور بوده شکلات های مختلفی را برای ذائقه های گوناگون ارائه می دهد.چاپ دیجیتال همین جا وارد می شود، جایی که تقاضا برای طیف گسترده و متنوعی از تولید وجود دارد.امروزه شخصی سازی تولید، به حدی گسترش یافته است که در فعالیت های تجاری و تبلیغاتی کارخانه های نوشابه سازی حتی برای یک قوطی نام مشتری را روی آن چاپ می کنند.

تمام فعالیت های روزمره و اقتصادی، درگیر تغییرات عصر دیجیتال شده اند.هیچ صنعت  و فعالیت اقتصادی نیست که تحت تاثیر تکنولوژی های نوین تغییرات اساسی نکرده باشد.با این حساب پاسخ به سوال که آینده چاپ دیجیتال چیست بسیار ساده است.

شرکت هایی که توسعه دهنده تکنولوژی چاپ دیجیتال هستند، به روشی نقاط قوت و ضعف آن را تحلیل می کنند و آنچه که در خروجی های کوتاه مدت آنها نیز مشاهده می شود ارائه فرآیند هایی است که تمام مزیت های سایر روش ها را داشته باشد.افزایش کیفیت در محصول خروجی حاصل از چاپ دیجیتال، ساده ترین آنها است. در واقع توسعه دهندگان این تکنولوژی به فراست دریافته اند که در صورت کیفیت مساوی محصولات خروجی هیچ برگ برنده ای برای سایر روشها از جمله چاپ افست وجود ندارند و با تمرکز روی این ویژگی در حال بهبود تجهیزات خود هستند.

منبع : ماهنامه چاپخانه

 

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *