هندسه جعبه و بسته بندی Box geometry and packaging

چاپ بسته بندی دیجیتال
چاپ بسته بندی دیجیتال؛ ابزاری خلاقانه در توسعه برندها
۱۳۹۶-۰۹-۲۴
چاپ دیجیتال از همه سو به حوزه چاپ بسته بندی وارد می شود
چاپ دیجیتال از همه سو به حوزه چاپ بسته بندی وارد می شود
۱۳۹۶-۰۹-۲۹
Show all

هندسه جعبه و بسته بندی Box geometry and packaging

هندسه جعبه و بسته بندی

هندسه جعبه و بسته بندی

Box geometry and packaging

قبل از برخورد مستقیم و تشریح موقعیت هندسه جعبه، این نیاز حس می شود که در رابطه با تاثیرگذاری یک حجم سه بعدی در نظر بیننده، بپردازیم.

به هر فرمی که از حالت دو بعدی خارج به حالت سه بعدی درآید حجم می گوییم، غالب تأثیرات بصری که هر بیننده از اطراف خود می گیرد، تأثیر از حجم است بدین مفهوم که شناخت ابتدایی از محیط توسط حجمهای موجود است مثل میز و صندلی و … حال اگر حجمی توسط شخصی (مثلاً هنرمند) به صورتی خلق شود که دارای مفهومی خاص، هدفی و نهایتاً تفکری باشد، می تواند بیننده را به سوی مقصود مطلوب (از طریق دیدن) هدایت کند و پیامی را در هر رابطه به بیننده خود برساند.

بنابراین واضح است که هر حجمی دارای خواص زیبایی شناسانه خوب و از لحاظ فرم کامل باشد می تواند تاثیری خاص در بیننده بگذارد.

از آنجایی که هر بسته خود یک حجم سه بعدی است و با توجه به توضیحات داده شده، می توان نتیجه گرفت که هر بسته ای خود بعنوان یک حجم سه بعدی به وسیله دارا بودن فرم های خاص هندسی می تواند بخش زیادی از رسالت بسته بندی را انجام دهد.

هر بسته بندی لاید از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد کالا را حفظ کند، در حمل و نقل مشکل ایجاد نکند، و در نهایت از لحاظ موارد گرافیکی (زیبایی، جذب مشتری، ثبات بخشیدن به یک مارک و تبلیغات ) کامل باشد. چنین بسته ای بسته کامل است. حال اگر فرض را بر این بگذاریم که به جز گرافیک جعبه بقیه موارد کامل است و گرافیک ضربه ای به دیگر ملزومات جعبه وارد نمی کند می توانیم به بحث در این مورد خاص بپردازیم.

در بخشی از امر بسته بندی که به طراح و گرافیست مربوط می شوند، ملزوماتی وجود دارد از قبیل شناساندن کالا، تبلیغ، ایجاد فروش بیشتر توسط زیبایی و کاربردی جعبه و دیگر مسائل.

برای رسیدن به این اهداف طراح مصالحی دارد که عبارتند از استفاده از رنگ مناسب، صفحه آرایی و جای گذاری عناصر لازم در روی جعبه، ایجاد طرح ها و فرم ها و حتی بافت های خاص روی جعبه و نهایتاً فرم و حجمی خود جعبه، فرم هندسی جعبه به عنوان مهمترین عنصر این مصالح می تواند به عنوان موثرترین عامل بصری عمل کند تحت شرایطی که بتواند بیانگر مشخصات ذاتی محصول بوده و با ایجاد جذابیت بصری (به کمک رنگ ولی اوت) تمامی وظایف یک بسته بندی موفق را به خوبی انجام دهد.

بسته بندی یک چاشنی غذایی تند را فرض می کنیم (مثلا فلفل) جعبه این کالا می تواند طوری طراحی شود که القا کننده حس تیزی و تندی باشد، داشتن زوایای تند، لبه های تیز و همچنین کمک گرفتن از رنگ های گرم مثل قرمز، این نوع طراحی در واقع القا یک نوع حس با استفاده از فرم ابتدایی هندسی است.

اما این حالت یک حکم نیست، بلکه بنابر تشخیص طراح و نوع هدف حتی ممکن است بسته بندی دقیقاً شباهت به خود کالا داشته باشد یا از لحاظ مفهومی بیانگر نوع کالا باشد مانند بسته بندی هدیه ها.

نظر به این که دنیا روز به روز در حال گسترش و بزرگ شدن است و میزان عرضه و تقاضا به تبع این گسترش رو به افزونی است نیاز به بسته بندی نیز افزایش می یابد، طبیعتاً ضایعات و دور ریزهای بسته بندی نیز افزایش می یابد و بنابر سیاستی بین المللی استفاده از مواد قابل بازیافت و نیز مضر بیشتر احساس می شود. کاغذ و مقوا بهترین و شاخص ترین این نوع مواد هستند پس اگر بسته های مقوایی را بتوانیم از فرم ساده مکعب مستطیل خارج کنیم و به فرم هایی زیباتر با کاربردی بیشتر برسیم توانسته ایم به اجابت یکی از خواسته های مهم بسته بندی دست یابیم.

مهمترین عواملی که در تعیین بسته بندی نقش دارند، عبارتند از

 • چیدمان

تبعیت از شکل هندسی بسته بندی تکمیلی، شکل های منظم از چیدمان بهتر و استقرار مناسب تری برخوردارند.

 • سهولت مصرف

نحوه باز شدن در بسته و راحتی مصرف کننده در گشودن و استفاده از محتوی بسته

 • هزینه

قیمت تمام شده بسته

 • مقاومت شیمیایی بسته در مقابل کالا

میل ترکیبی و تاثیرات متقابل کالا با بسته بندی اولیه

 • مقاومت مکانیکی و فیزیکی

استحکام بسته در برابر سوراخ شدن، ضربه، سقوط و … در حین جابجائی، نگهداری و حمل و نقل

 • مقاومت در برابر عوامل محیطی

مقاومت بسته در برابر رطوبت، نور، حرارت، میکروارگانیسم، جوندگان و … در حین نگهداری و شبکه توزیع

 • دسترسی به منابع اولیه بسته بندی

امکان تهیه مواد اولیه بسته بندی در داخل کشور و امکان ساخت بسته

 • فضای مرده

تبعیت از شکل هندسی بسته بندی اولیه و ثانویه، یعنی، فضای داخلی بسته بندی تکمیلی به خوبی پر شده باشد.

 • قوانین و استاندارد

تبعیت بسته از استانداردهای گردآوری شده از نظر ابعاد، جنس بسته، ممنوعیت کاربرد مواد مصرفی و …

 • طول عمر مفید

مدت ماندگاری کالا با توجه به نوع بسته، بدین معنی که بعضی بسته های مناسب، مدت ماندگاری کالا را در شرایط معمولی یا شرایط تعریف شده و به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهمند (هدف مقایسه مدت ماندگاری کالا با بسته بندی مختلف و تحت شرایط یکسان است). این هدف می تواند با غیر قابل نفوذ کردن بسته، سوراخ های تهویه، روش پر کردن، دربندی و … را تأمین کند.

 • امکان استفاده مجدد

امکان مصرف بسته برای بسته بندی مجدد همان کالا یا سایر کالاها

 • قابلیت چاپ و برچسب زنی

قابلیت بسته برای درج اطلاعات و علایم لازم، مثلاً ، مقایسه کیسه های توری و کارتن های مقوایی

 • دربندی مجدد و استفاده از بقیه محصول

امکان مصرف مقداری از محصول و دربندی مجدد بسته، برای مصرف مجدد

 • امکان سرقت

امکان گشودن بسته بندی اولیه، ثانویه یا تکمیلی و ربودن محتویان بسته، در حین نگهداری و شبکه توزیع

 • بازیابی

قابلیت دگرشوی و تجزیه یا قابلیت بازگشت مواد اولیه بسته بندی به چرخه حیات یا چرخه تولید

 • تجهیزات لازم جهت ساخت و تهیه بسته بندی

امکانات لازم برای تهیه بسته بندی، که طبعاً هرچه بسته بندی امکانات کمتری را طلب کند، در این قسمت امتیاز بالاتری خواهد داشت.

 • سهولت حمل و نقل

شکل هندسی، وزن واحد بار، دستگیره، ابعاد هندسی جهت وسیله نقلیه، ابعاد و وزن جهت سهولت حمل و لیفتراک، ابعاد و وزن جهت سهولت و جابجایی با کارگر و …

 • زیبایی و فروش

طرح، شکل و گرافیک بسته، که موجب تقویت روحیه و رضایت مندی در مصرف کننده می شود (در راستای کار، عامل کم رنگی ولی درجای دیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار است)

 • وزن بسته بندی

وزن بسته خالی و بدون محتوی که در حمل و نقل، جابجایی و سهولت مصرف تأثیرگذار است.

 • اطلاعات و علایم روی بسته

اطلاعات مفید در خصوص محتوی که در حمل و نقل، نگهداری، طرز مصرف، نحوه استفاده و …

 • زیبایی و تناسب

باید بر اساس نوع و ویژگی های کالا، بسته ای انتخاب شود که دارای حسن زیبایی و جذبه مصرف بالایی باشد و در عین حال سنخیت متناسبی بین کالا و مواد اولیه ای که شکل بسته را به وجود می آورد، داشته باشد تا در مصرف، حمل و نقل توزیع و تسهیلات لازم را فراهم آورد. در بسته بندی دستگاههای رایانه و تلویزیون می توان این امر را در طرح بسته (قرار گرفتن درست در محل تعبیه شده) چاپ روی بسته و استفاده از مواد ورنی روی سلولزی مشاهده کرد.

 • رنگ بسته

عاملی مهم برای استفاده کالاً طبقه بندی گروه های مختلف مصرف کننده یک کالا، هماهنگی رنگ کالا با بسته، تبلیغ فروش، راحتی روحی و روانی مصرف کننده، حفاظت بسته و …

مانند: استفاده از رنگ های آبی متمایل به خاکستری بر روی بسته ها در مناطق کوهستانی

 • کارت اطلاعات داخل بسته

برای شناسایی کالاها و متعلقات داخل بسته بندی، خصوصا در اقلام سرمایه ای باید فهرست قطعات (پارت لیست) به صورت پلاک فلزی در داخل بسته نصب گردد. مانند نصب پلاک فلزی در داخل بسته نصب گردد. مانند نصب پلاک فلزی داخل جعبه های چوبی.

 • نوع سیستم مصرف

کالاهای بسته بندی بزرگ، به علت بالا بودن مصرف و بسته بندی کوچک، به علت کم بودن مصرف

 • سادگی

داشتن طراحی و ساخت ساده ضمن داشتن ویژگی های لازم، با وجود این عوامل، کاربرد، بازسازی بسته بندی و … با سهولت بیشتری اجرا می شود.

منبع : ناظر چاپ

هندسه جعبه و بسته بندی
 • هندسه جعبه و بسته بندی Box geometry and packaging
5.0
محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی
کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت | متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی | مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *