جعبه | جعبه سازی | چاپ جعبه مقوایی | قیمت جعبه سازی

چاپ جعبه عبارت است از علم چاپ و هنر پوشش دهی کالا و محصولات است. جعبه محفظه ای مقوایی شکل که برای محافظت بیشتر محصولات و زیباتر کردن محصولات و اجناس کاربرد دارد. جعبه ها از محصولات و کالاها در برابر عوامل محیطی، ضربه ها و برخورد مکانیکی محافظت میکنند . جعبه و کارتن  بسته بندی هایی هستند که غیر از محافظت می توانند به کالا و محصول نهایی نمای خاصی بدهند . پیشنهاد میشود برای طراحی جعبه  وقت گذاشته شود چون تاثیره مستقیمی بر فروش کالا و محصول شما خواهد داشت. جعبه سازی از عواملی است که هر چه بیشتر به آن بها داده شود میتواند عامل بصری باشد که با مشتری ارتباط برقرار میکند.

بسته-بندی-packaging

شیوه های چاپ جعبه و فرایند تکمیلی

به طور کلی، انواع فناوری ها و روش های چاپ را می توان به دو دسته کلی چاپ های متداول و چاپ های غیر تماسی تقسیم بندی نمود.در دسته چاپ های متداول, لازم است که مرکب, با استفاده از واسطه ای همچون پلیت، کلیشه، شابلون و مانند ان، در قالب انواع گود، مسطح و برجسته، به سطح چاپ شونده انتقال یابد. در دسته چاپ های غیر تماسی ، انتقال مرکب یا جوهر، و یا شکل گیری تصویر بر روی سطح چاپ شونده، به صورت مستقیم و بی واسطه انجام میگردد.

به طور کلی شیوه های چاپ متداول را می توان  به دسته های کلی چاپ سیلک اسکرین، چاپ برجسته (مانند فلکسوگرافی و غیره ) ، شیوه لیتو گرافی (شامل چاپ افست معمولی و چاپ افست خشک) و چاپ گراوور تقسیم بندی نمود که وجه اشتراک تمام انها, استفاده از مرکب به صورت مایع می باشد. شیوه های چاپ غیر تماسی را می توان به دسته های کلی الکتروفوتوگرافی، یونوگرافی، چاپ مغناطیسی، چاپ جوهر افشان، چاپ حرارتی  وعکاسی تقسیم بندی نمود در شیوه های الکتروفوتوگرافی و یونوگرافی، از تونر پودری و مایع برای ایجاد تصویر استفاده می شود, حال آنکه در شیوه چاپ مغناطیسی از تونر مغناطیسی و در شیوه چاپ جوهر افشان، جوهر مایع و جوهر حرارتی مورد استفاده واقع میشوند. چاپ حرارتی نیز به دو شیوه انتقالی و تصعیدی قابل اجرا است. که رنگ دهی در این نوع چاپ یا استفاده از فویل یا ریبون, امکان پذیر می باشد. در شیوه عکاسی نیز,تصویر نهایی از طریق تابش نورهای رنگی بر روی پوشش حساس به نور موجود بر روی سطح چاپ شونده انجام می شود.

در این بخش، پس از معرفی اجمالی  شیوه های چاپ بکار رفته در بسته بندی های انتخاب شده و بیان ویژگی های آنها، زمینه لازم جهت بررسی سایز نمونه ها فراهم میگردد.

  طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

چاپ افست جعبه

روش افست از جمله شیوه های متداول در چاپ و بسته بندی است که به منطور ایجاد تصویر با بهره گیری از رنگ های تفکیکی و ترکیبی مورد استفاده واقع می شود.در این شیوه با استفاده از روش لیتو گرافی و تفکیک رنگ و ترام گذاری بر روی پلیت زمینه لازم برای انتقال مرکب و ایجاد رنگ های مختلف حاصل گردیده و سطح چاپ شونده می تواند به صورت رول پیوسته و یا صفحات مجزا باشد.

به طور کلی شیوه افست به خصوص در چاپ جعبه و بسته بندی های کاغذی و مقوایی ، روشی در دسترس و مقرون به صرفه است که کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهد و امکان استفاده از رنگ های از پیش ساخته شده و نیز رنگ های تفکیکی چهار رنگ و شش رنگ در این شیوه وجود دارد.

در ماشین چاپ ، لاستیک واسط به عنوان سطحی انعطاف پذیر، واسطه انتقال مرکب از پلیت به سطح در ماشین چاپ شمنده مانند کاغذ یا مقوا می گردد.به دلیل هزینه های لیتو گرافی و تهیه پلیت  و نیز راه اندازی و تنطیم دستگاه چاپ، حداقل تیراژ مقرون به صرفه در این شیوه ۱۰۰۰ نسخه است  و در مقادیر کمتر ، معمولا تنها هزینه مواد اولیه از هزینه تمام شده کسر می گردد، هر چند پلیت ها از دوام خوبی برای چاپ انبوه برخوردار بوده و با حرارت دهی آنها قبل از آغاز فرآیند چاپ می توان این میزان را افزایش داد که معمولا اندکی از جزییات ترام ها و کیفیت نهایی کاسته می شود.

بسته بندی لباس زیر زنانه package

چاپ لترپرس جعبه 

چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین شیوه های چاپ ماشینی محسوب میگردد. در این شیوه, پلیت چاپ که انتقال دهنده مرکب است، سطحی سخت و برجسته دارد که عمدتا از طریق حروفچینی حروف ریخته گری شده سربی  در کنار کلیشه های تصویری,امکان انتقال متن و تصویر را فراهم می آورد.امکان دیگری که روش لترپرس فراهم می آورد ،کاربرد گسترده آن در مراحل تکمیلی است و پس از چاپ مانند عملیات  درج خط تا و برجسته کاری است که امروزه به این قابلیت دستگاه بیشتر توجه میگردد.

مطابق نمای میکروسکوپی، تصاویر، خطوط و حروف چاپ شده با این شیوه, معمولا در ناحیه کناره ها، پر رنگ تر از نواحی مرکزی می باشند که این عامل ، به عنوان مشخصه شناسایی این روش چاپ محسوب میگردد.

به طور کلی، روش لترپرس از شیوه های ارزان قیمت چاپ به خصوص در تیراژ های پایین محسوب می گردد لیکن از دقت و کیفیت نهایی چندانی برخوردار نمی باشد. همچنین لازم است رنگ ها به صورت تخت و در تعداد محدود و به صورت مجزا در طراحی در نظر گرفته شده و برای انتقال هر یک از آنها، یک مرتبه عملیات چاپ لحاظ شود. در تداول به این شیوه, چاپ ملخی گفته می شود.

  طراحی و چاپ جعبه و کارتن ، جعبه سازی ، کارتن سازی ، بسته بندی مواد غذایی ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

چاپ فلکسوگرافی جعبه 

ر شیوه چاپ فلکسوگرافی، ایجاد تصویر از طریق تماس مستقیم سطح برجسته کلیشه که آغشته به مرکب است با سطح کاغذ، مواد پلاستیکی و یا سایر مواد انجام می شود. کلیشه فلکسوگرافی از ماده انعطاف پذیری که مشابه مهرهای ژلاتینی است تهیه میگردد. شیوه فلکسو از لحاظ اماده نمودن کلیشه، به عنوان یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه ها در چاپ های کارهای نسبتا پرتیراژ با کیفیت متوسط به بالا محسوب می گردد لیکن دستیابی به کیفیت چاپ بالا و قابلیت تکرار آن در نمونه های مختلف شده در این روش، اندکی دشوار است. در این شیوه، خطوط ایجاد شده  بر روی سطح کار چاپی، حالتی شبیه به تصایر به دست امده توسط مهر های ژلاتینی را می یابند، بدین معنا که معمولا لبه های خطوط, سطوح و ترام ها، کم رنگ تر و وسط آنها پر رنگ تر شده و رنگ، حالتی یکدست نمی یابد. فلکسوگرافی , از جمله روش هایی است که می تواند در چاپ بسته بندی متشکله از مواد انعطاف پذیر. چند لایه نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای چاپ بر روی سطح پلاستیکی که شامل تصاویر خطی هستند، معمولا از این شیوه استفاده میشود. که روش مناسبی برای چاپ بر روی بسته بندی های ارزان قیمت مانند پلی اتیلن سه لایه است، به خصوص در طرح هایی که تصاویر هافتون موجود نبوده و گرافیک بسته بندی به طرح های خطی و لکه هایی با رنگ های تخت خلاصه میگردد.

در تصویر ۱۰، نماهایی از ماشین چاپ, تهیه کلیشه و وضعیت کلی سیلندر های واحد چاپ مشاهده می شوند. روش فلکسو علاوه بر فراهم آوردن امتیازاتی همچون سرعت بالای فرایند تهیه کلیشه و قیمت نسبتا پایین کلیشه حاصل شده، دارای معایبی نیز می باشد که از آن جمله می توان به محدودیت های موجود در بخش طراحی گرافیک و پیش از چاپ و نیز دشواری در دستیابی به کیفیت قابل قبول در نمونه های چاپ شده اشاره کرد. از انجا که تهیه کلیشه در این شیوه، هزینه نسبتا پایینی را به خود اختصاص میدهد, لذا قابلیت ایجاد تنوع در طرح های چاپ شده بیشتر است ضمن آنکه امکان برش  بخش هایی از کلیشه جهت انجام اصلاحات جزئی و موضعی، مقدور می باشد.

  بسته بندی لباس زیر Lingerie packing

چاپ سیلک اسکرین جعبه 

در این شیوه از چاپ با عبور مرکب از منافذی که متناسب با طرح، بر روی توری شابلون ایجاد گردیده اند، تصویر نهایی بر روی سطح چاپ شونده شکل میگیرد. توانایی این شیوه چاپ، در انتقال مرکب بر روی سطوح تخت و گرد از مواد متنوع و مختلفی تشکیل گردیده اند، کم نظیر است.

هر چند دقت این شیوه چاپی در ارائه تصاویر و تونالیته های رنگی و خطوط و حروف زیر ،چندان زیاد نمی باشد لیکن شیوه ای مقرون به صرفه برای چاپ سطوح رنگی تخت، بر روی مواد مختلف در تیراژهای مختلف است.

  بسته بندی بسته بندی لباس زیر مردانه packing

چاپ جوهر افشان جعبه و بسته بندی

چاپ جوهر افشان، امکان انتقال جوهر بر روی سطح چاپ شونده، بدون تماس با آن را دارا می باشد و بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار میدهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی میگردد.

برای درج تاریخ مصرف و قیمت محصول بر روی آن,معمولا از شیوه چاپ جوهر افشان که قابلیت انتقال اطلاعات از فایل کامپیوتری و چاپ آن به وسیله پاشش ذرات ریز جوهر بر روی سطح کاغذ و سایر مواد را داراست، استفاده می شود. فناوری جوهر افشان را به طور کلی میتوان به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:

الف- جوهر افشانی پیوسته

ب- انتشار قطره بر اساس نیاز.

چاپ انتقالی (ترانسفر)

در صنعت شیشه و سرامیک, به منظور انتقال تصاویر بر روی قطعه مورد نظر,از شیوه چاپ انتقالی استفاده می شود.در این شیوه که از اواسط قرن هجدهم میلادی متداول گرددیه است, ابتدا تصویر توسط جوهرهایی ویژه از اکسید فلزی، بر روی کاغذ ویژه چاپ شده و سپس بر روی قطعه فشرده می شود.پس از پخت قطعه، تصویر تثبیت می شود. چاپ تصویر برو روی کاغذ انتقال دهنده مرکب, به شیوه های مختلفی همچون روش سیلک اسکرین، امکان پذیر است.

 

چاپ جعبه و بسته بندی ، دستگاه لترپرس ، خط تا جعبه ، برش جعبه ، قالب و تیغ زنی جعبه ، گروه چاپ و تبلیغات بهرنگ

مراحل تکمیلی در چاپ جعبه و بسته بندی و کارتن سازی

انواع پوشش های بسته بندی

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه و بسته بندی

بخش دیگراز انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد و خود مستقلا توسط دستگاه مخصوص این کار انجام میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش نازک پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات، براق و غیره دارد. در این شیوه سلفون رول به کمک دستگاهی به وسیله چسب روی سطح کاغذ یا مقوا چسبانده می شود. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش با تنوع نیمه ماشینی تا ماشینی وجود داشته و دو نوع حرارتی و ساده دارد.در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV  ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد.

  بسته بندی بسته بندی لباس زیر مردانه packing

روکش یووی در بسته بندی و چاپ جعبه و کارتن 

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است.این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوعی مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است.

بسته بندی لامپ packing 

روکش ورنی در بسته بندی و چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد.

 Food packaging بسته بندی غذایی

جعبه های مقوایی

در بسته بندی هایی که از جنس مقوا ی باشند ،پس از انجام چاپ افست و در صورت لزوم ، ایجاد طرح های برجسته موجود بر روی سطح بسته بندی از طریق برجسته کاری ، مراحل لمینیت نمودن سطح چاپ شده به سطوح دیگر ,و سپس عملیات برش ، تا کردن ، و چسب زنی انجام می گردد.

  برجسته کاری و طلاکوبی در بسته بندی

برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری محسوب میگردند که در افزایش زیبایی بسته بندی و ایجاد جلوه های بصری ویژه در ان , مورد استفاده واقع می شوند. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

  • برجسته کاری ساده ، که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود
  • که جلوه ای مخالف برجسته کاری ایجاد می نماید
  • برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
  • برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد
  • برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
  • برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
  • برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
  • داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.

 Men's underwear packing بسته بندی لباس زیر مردانه

برش و قالب تیغ جعبه ها 

در طراحی برخی از اقلام بسته بندی ، لحاظ نمودن پارامتر هایی که امکان تهیه نمونه های جعلی مشابه را به حداقل برسانند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله این موارد میتوان به بسته بندی هایی اشاره نمود که محتوای اشیا گران قیمت و یا مواد دارویی بوده  و در واقع تنها پارامتر موید محتوی ،بسته بندی است. همچنین برخی از برند ها ،جهت کمک به شناسایی محصولات خود نسبت به نمونه های جعلی و حفظ خوشنامی برند خود در بازار فروش ،از شیوه های ضد جعل در طراحی بسته بندی و برچسب محصولات بهره می برند.

از جمله مواردی که میتوان آنها را به عنوان عوامل ضد جعل در بسته بندی مطرح نمود , عبارتند از شیوه های درج هولوگرام , فویل براق ،علایم ضد کپی ، نقوش برجسته ،استفاده از کاغذهای خاص ,رنگ های فلورسنت ،میکروپرینتینگ ،علائم مندرج در متن کاغذ ، شماره سریال ، نقوش هندسی تکرار شونده ،منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن و سطوحی که نسبت به سایش با فلز و یا تماس با دست و دریافت حرارت ، تغییر رنگ می دهند.

در چاپ برچسب ضد جعل موجود بر روی محصول از شیوه های درج هولوگرام ،فویل براق ، میکرو پرینتینگ ، حروف سه بعدی ، شماره سریال و منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن استفاده شده است.

جعبه کادو

جعبه پیتزا

جعبه مقوایی

جعبه مقوایی

ساخت جعبه کادو

جعبه کادویی شیک

طراحی و چاپ جعبه

طراحی جعبه

ساخت جعبه

تولید جعبه مقوایی

ساخت جعبه

چاپ جعبه پیتزا

چاپ جعبه دستمال کاغذی

جعبه کادو الگو

ساخت جعبه های کادویی

درست کردن جعبه کادو

چاپ جعبه مقوایی

الگوی جعبه سازی

ساخت جعبه های کادویی در منزل

منبع:  مجله چاپ و نشر

کتاب موادشناسی و تکنیک های چاپ در بسته بندی

 

جعبه
  • چاپ جعبه مقوایی
  • قیمت جعبه سازی کادویی
4.5
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)