کارتن | کارتن سازی | قیمت کارتن در تهران | چاپ کارتن لمینیتی مقوایی

بسته بندی غذایی Food packaging

کارتن چیست؟

کارتن، فضایه توخالی که عموماً از چند لایه کاغذ مسطح و کنگره دار تشکیل شده است که از آن برای محافظت کالا در ترابری از محل تولید تا مصرف استفاده می گردد. کارتن ها به تناسب کالا و محصولی که داخل آن قرار می گیرند ، همچنین شرایط ترابری دارای ابعاد و فرم های گوناگون بوده و از سه تا هفت لایه (مسطح و کنگره دار متناسب با نوع و سنگینی محتوی ) ساخته می شوند. کارتن ها متشکل از چند لایه مقوای مسطح موج دار هستند که به منظور افزایش استحکام، بر روی یکدیگر چسبانده می شوند. با بهره گیری از سیستم های چاپی همچون فلکسوگرافی و سیلک اسکرین می توان مستقیما به چاپ بر روی کارتن ها مبادرت نمود و یا لایه های چاپ شده با کیفیت بالا را بر روی ان لمینت کرد.

هر کالایی به دنبال فروش بیشتر است و مسائل اقتصادی و هزینه ها از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب مصرف کنندگان است. بسته بندی امروز جزئی تفکیک ناپذیر از کالا است و بالطبع هزینه هایی در پی دارد که اتفاقاً گاهی گزاف است و تأثیر مستقیمی در قیمت کالا دارد؛ از این رو کنترل آن می تواند در فروش کالا مؤثر واقع شود . بررسی ها نشان داده، می شود با صرفه جویی و طراحی های خلاقانه بخش قابل توجهی از هزینه ها را کاهش داد، بدون اینکه کیفیت آن تغییر محسوسی داشته باشد.

یک بسته بندی خلاقانه باید مردم هرگز آن را ندیده اند و یا به چیزی رسیده اند که به طور غریبی برایشان آشناست اما مدتهاست که آن را ندیده اند هم چنین در دنیای امروز بسته بندی محور شکل دهی سمینارهای بسیاری می باشد.

بسته-بندی-غذایی-Food-packaging

چاپ فلکسوگرافی کارتن و بسته بندی و جعبه

روش های مختلفی برای چاپ روی کارتن وجود دارد که می توان از چاپ دیجیتال، سیلک اسکرین، افست  )که در حال حاضر فقط قابلیت چاپ بر روی ورق های E و F را دارد  ( و چاپ فلکسوگرافی نام برد.

چاپ فلکسوگرافی ابتدا با نام چاپ آنیلاین و در سال ۱۸۹۰ در انگلستان ابداع شد و نام خود را از روغن آنیلاین در مرکب چاپ گرفته است. تا سال ۱۹۵۱ این روش با بیش از ۲۰۰ نام متفاوت شناخته می شد در سال ۱۹۵۲ نهایتا این روش با نام فلکسوگرافی شناخته شد.

چاپ فلکسوگرافی از فن آوری چاپ برجسته بهره می گیرد ویژگی اصلی چاپ فلکسوگرافی استفاده از فرم های چاپ منعطف است که قادر به تغذیه مرکب خاصی  )ویسکوزیته پائین( هستند کلیشه فلکسوگرافی از لاستیک و یا فتوپلیمر ساخته می شود که سختی و ضخامت آن ها بر اساس سطح چاپی و نقوش مورد نظر ما تعیین و انتخاب می شود که برای چاپ کارتن معمولا از کلیشه های با قطرهای مختلف بسته به نوع دستگاه و نوع چاپ استفاده می شود.

چاپ فلکسوگرافی یکی از متداول ترین و مقرون به صرفه ترین چاپ ها برای تیراژها و اندازه های مختلف بر روی کارتن می باشد که در آن عمل چاپ بر روی کارتن توسط کلیشه انجام می شود

ماشین آلات کارتن سازی