کارتن | کارتن سازی | قیمت کارتن در تهران | چاپ کارتن لمینیتی مقوایی

کارتن چیست؟

کارتن چیست؟

کارتن، فضایه توخالی که عموماً از چند لایه کاغذ مسطح و کنگره دار تشکیل شده است که از آن برای محافظت کالا در ترابری از محل تولید تا مصرف استفاده می گردد. کارتن ها به تناسب کالا و محصولی که داخل آن قرار می گیرند ، همچنین شرایط ترابری دارای ابعاد و فرم های گوناگون بوده و از سه تا هفت لایه (مسطح و کنگره دار متناسب با نوع و سنگینی محتوی ) ساخته می شوند. کارتن ها متشکل از چند لایه مقوای مسطح موج دار هستند که به منظور افزایش استحکام، بر روی یکدیگر چسبانده می شوند. با بهره گیری از سیستم های چاپی همچون فلکسوگرافی و سیلک اسکرین می توان مستقیما به چاپ بر روی کارتن ها مبادرت نمود و یا لایه های چاپ شده با کیفیت بالا را بر روی ان لمینت کرد.

هر کالایی به دنبال فروش بیشتر است و مسائل اقتصادی و هزینه ها از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب مصرف کنندگان است. بسته بندی امروز جزئی تفکیک ناپذیر از کالا است و بالطبع هزینه هایی در پی دارد که اتفاقاً گاهی گزاف است و تأثیر مستقیمی در قیمت کالا دارد؛ از این رو کنترل آن می تواند در فروش کالا مؤثر واقع شود . بررسی ها نشان داده، می شود با صرفه جویی و طراحی های خلاقانه بخش قابل توجهی از هزینه ها را کاهش داد، بدون اینکه کیفیت آن تغییر محسوسی داشته باشد.

یک بسته بندی خلاقانه باید مردم هرگز آن را ندیده اند و یا به چیزی رسیده اند که به طور غریبی برایشان آشناست اما مدتهاست که آن را ندیده اند هم چنین در دنیای امروز بسته بندی محور شکل دهی سمینارهای بسیاری می باشد.

بسته-بندی-غذایی-Food-packaging

چاپ فلکسوگرافی کارتن و بسته بندی و جعبه

روش های مختلفی برای چاپ روی کارتن وجود دارد که می توان از چاپ دیجیتال ، سیلک اسکرین ، چاپ افست  )که در حال حاضر فقط قابلیت چاپ بر روی ورق های E و F را دارد  ( و چاپ فلکسوگرافی نام برد.

چاپ فلکسوگرافی ابتدا با نام چاپ آنیلاین و در سال ۱۸۹۰ در انگلستان ابداع شد و نام خود را از روغن آنیلاین در مرکب چاپ گرفته است. تا سال ۱۹۵۱ این روش با بیش از ۲۰۰ نام متفاوت شناخته می شد در سال ۱۹۵۲ نهایتا این روش با نام فلکسوگرافی شناخته شد.

چاپ فلکسوگرافی از فن آوری چاپ برجسته بهره می گیرد ویژگی اصلی چاپ فلکسوگرافی استفاده از فرم های چاپ منعطف است که قادر به تغذیه مرکب خاصی  )ویسکوزیته پائین( هستند کلیشه فلکسوگرافی از لاستیک و یا فتوپلیمر ساخته می شود که سختی و ضخامت آن ها بر اساس سطح چاپی و نقوش مورد نظر ما تعیین و انتخاب می شود که برای چاپ کارتن معمولا از کلیشه های با قطرهای مختلف بسته به نوع دستگاه و نوع چاپ استفاده می شود.

چاپ فلکسوگرافی یکی از متداول ترین و مقرون به صرفه ترین چاپ ها برای تیراژها و اندازه های مختلف بر روی کارتن می باشد که در آن عمل چاپ بر روی کارتن توسط کلیشه انجام می شود. عوامل مؤثری چون تأثیرات طراحی، تأثیرات کشانی در چاپ، نقش نوردهی در ساخت کلیشه، تأثیر شستشو درکیفیت ساخت کلیشه، تأثیرات شور )درجه سختی( کلیشه در کیفیت چاپ، نحوه برش کلیشه، طریقه مونتاژ کلیشه، نحوه نصب کلیشه بر روی سیلندر چاپ، طریقه تمیز کردن کلیشه، نگهداری و بایگانی کردن کلیشه حائز اهمیت می باشد.

چاپ فلکسو کارتن

ضخامت کلیشه های فلکسوگرافی

در چاپ فلکسو ، کلیشه های نازک با برجستگی کم عمق، جزئیات را به خوبی ایجاد می نمایند ولی همواره به سطحی خیلی تمیز و عاری از خاک کاغذ و مقوا احتیاج دارند. ضخامت کلیشه خیلی مهم است زیرا باید به دور سیلندر کشیده شود و بعد از نصب بر روی سیلندر، قسمت بیرونی کلیشه بلندتر از قسمت درونی آن می شود و هرچه کلیشه ضخیم تر باشد اختلاف دو سمت کلیشه و اِعوجاج نیز بیشتر می گردد.
فاکتورهای زیادی در اعوجاج کلیشه وقتی که بر روی سینلدر بسته می شود تأثیرگذار هستند ولی این واقعیت وجود دارد که هرچه قدر ضخامت کلیشه کمتر، میزان اِعوجاج نیز کمتر می شود.
نوعی از کلیشه ها وجود دارند که ابتدا به دور سیلندر پیچیده می شوند و سپس با لیزر CO2 گود می شوند، بنابراین تصاویر بعداز کشیدگی به دور سیلندر شکل می گیرند دیگر اِعوجاج ندارند.

مرحله و عوامل تأثیرگذار در طرح یک کارتن

طراحی نقش مهمی در بازاریابی محصول ایفا می کند که سه نکته اساسی در آن مورد توجه است :
1- زیبایی شناسی ظاهری
2- قابلیت استفاده مناسب و ایجاد لذت در استفاده
3- واکنش هایی که ایجاد می کند از قبیل بازتاب های اجتماعی و تأثیرات شخصی

بسته بندی کارتن علاوه بر، بر آوردن نیازهای بازاریابی و تبلیغات انتظارات زیر را نیز تأمین کند:
– گنجاندن و محافظت کردن محصول
– قابلیت استفاده (کارکرد مناسب)
– متمایز جلوه دادن محصول در قفسه فروش
– برانگیختن احساسات خریداران
– درنظر گرفتن نوع و خصوصیات محصولات شامل ابعاد، آحاد، وزن و شکل
– روش ساخت مانند محل های اتصال و مواد مصرفی در اتصال ها، شیوه صحیح اتصال ها
– دوام و طول مدت نگهداری به خصوص در بسته های موادغذایی، مهمات و صنایع نظامی
– نوع و نحوه چیدمان (چیدمان با ارتفاع زیاد بسته های محکم تری را طلب می کند)
– در نظر گرفتن محل تهویه (برای محصولات سردخانه ای)
– تطبیق خصوصیات و طرح بسته با استانداردهای حمل و نقل
– محل های در (پایین، بالا، پهلو ) و نحوه باز شدن، زیرسازی و استحکام با توجه به توزیع بار در کف آن ها و توجه به ضربه گیرها
– زمان لازم جهت بسته بندی یا مونتاژ (برای سفارش های دایکاتی)
– استحکام کافی در مقابل عوامل مختلف فیزیکی، شیمیایی و به ویژه مکانیکی
– حفظ کیفیت و ارزش محصول با در نظر گرفتن سازگاری مواد با محصول
– تقسیم بندی درون بسته برای محصولات چندتکه یا بسته بندی گروهی
– در نظر گرفتن محل برچسب طراحی گرافیک برروی بسته و انتقال اطلاعات مناسب در مورد باز کردن نحوه استفاده و تاریخ مصرف یا انقضاء و مواردی از این دست
– اقتصادی بودن طرح با توجه به امکانات مشتری

برای موفقیت در چاپ به طراح تخصصی چاپ کارتن نیاز داریم. شایسته است از وسعت اطلاعات خوبی برخوردار باشد و به ویژه از نوع دستگاه چاپ کارتن (از قبیل نوع آنیلوکس، درصد کشانی سیلندر چاپ، سرعت ماشین،نوع ورق برای چاپ، گراماژ کاغذ مورد استفاده برای چاپ و …

با توجه به اینکه در چند سال اخیر تحولی در چاپ کارتن بوجود آمده است، می توان انواع طرح های چاپی که در صنعت چاپ کارتن مورد استفاده قرار می گیرد را به موارد زیر تقسیم بندی کرد:
کارهای خطی : ( Line Art ) طرحی است شامل انواع حروف ( Type )، خط (Line)و یا تنپلات(Solids )
کارهای ترامه : ( Screen Art ) طرحی است تک رنگ یا چند رنگ تفکیکی، که از کنار هم قرار گرفتن ترام دو یا چند رنگ، رنگ دلخواه شکل می گیرد.
– کارهای ترامه تصویری: ( Process Art ) که به روش تفکیک رنگ و به صورت فیلم های جداگانه برای چهار رنگ تهیه می شود که می توان چاپ هافتون را که به این روش تهیه می شود را نام برد.

بسته بندی غذایی Food packaging

نرم افزارهای مناسب برای طراحی در چاپ کارتن

انتخاب نرم افزار مناسب یا ترکیبی از چند نرم افزار، در ابتدای کار پیش از چاپ اهمیت بسزایی دارد. از نظر مدیر یک شرکت که تخصص اصلی او تهیه پلیت و تفکیک رنگ برای کار فلکسوگرافی است،

بهترین نرم افزارهای پیش از چاپ فلکسوگرافی را می توان نرم افزارهای زیر معرفی کرد:

– ترکیبی از ماکرو مدیا فری هندوادوبی فتوشاپ
– ترکیبی از کوارک اکسپرس و فتوشاپ، فری هند و ایلاستریتور
– ترکیبی از ایلاستریتور و فتوشاپ

بالا بردن کیفیت چاپ در کارتن

در مرحله طراحی توجه به نکات زیر در بالا بردن کیفیت چاپ در کارتن موثر می باشد:

– باید کلیه متن ها و تصاویر از حجم یکسانی برخوردار باشند تا در تفکیک دچار افت کیفیت نباشیم.
– متن نباید خیلی ریز باشد زیرا در چاپ موجب پر شدگی می شود.
– متن نباید به صورت خیلی نزدیک حروف چینی شود و حداقل فاصله بین حروف 1/5mm باشد.
– با توجه به خطوط ظریف ضروری است تا بیش از اندازه نازک نشود.
– برای خطوطی که تک رنگ می باشد و به صورت خط های توپر ( Positive Rule ) نباید کمتر از 0/15 mm باشد.
– برای خطوطی که تک رنگ می باشد و به صورت خط های تو خالی ( Reverse Rule ) نباید کمتر از 0/2 mm باشد.
– باید توجه داشت تلرانس چاپ در کارهای چند رنگ و به خصوص هافتون در حدود 0/4 mm می باشد که باید در اندازه ترامها و یا خطوط دقت کرد.
– باز تابش ترام های اوربیتال باید به صورت واضح و شفاف کپی شود و کاهش طول، که به خاطر کشیدگی چاپ از اهمیت زیادی برخوردار است، بهتر است در صورت امکان قبل از چاپ و تولید نگاتیو انجام شود و طرح مورد نظر با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی از یک سمت کوچک شود و برای مراحل بعدی ارسال گردد.
– خطوط دور کادر بهتر است به اندازه کافی پهن باشند و با رنگ های کناری هم پوشانی داشته باشند تا در صورت بازی در چاپ این عدم انطباق پوشیده شود (که به این تکنیک Traping می گویند.)
– خطوط برش، علامت های انطباق روی ورقه شفاف جهت مونتاژ علامت گذاری شوند که هنگام چسباندن کلیشه دارای اهمیت زیادی می باشند.
– اگر طرحی دارای اشکال می باشد و رنگ بندی آن تیره و روشن است. حتما از تکنیک Over Print استفاده شود ( Over Print تکنیکی است که در آن شکل تیره بزرگ تر از شکل روشن می باشد تا در صورت بازی چاپ لبه های کار روشن بر روی لبه های کار تیره را تلرانس چاپ را بپوشاند.)
– زوایای رنگ های تفکیکی در کارهای هافتون در چاپ کارتن مقدار زوایای رنگ های مختلف به شرح زیر می باشد:
82/5=Yellow
67/5 =Magenta
7/5 =Cyan
37/5 =Black
باید دقت داشت در صورت به کار نبردن صحیح زوایای بالا در ایجاد تصویر شاهد پیچازی خواهیم بود (هر گاه زوایای چاپ به درستی انتخاب نشوند ترام ها به صورت نامنظم در کنار هم چیده می شود که باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می شود که به آن پیچازی یا موری می گویند).

وضعیت حال و آینده تولید و مصرف کارتن های کنگره ای در دنیا

یکی از مهم ترین بخش ها در صنعت تولید بسته بندی مربوط به تولید کارتن های کنگره ای است و بیشترین میزان رشد در تولید محصولات چاپی بین سالهای 2006 تا 2016 مرتبط با صنعت بسته بندی و چاپ لیبل است.
تقاضا برای مصرف کارتن های کنگره ای سالانه به طور میانگین 4 درصد تا پنج سال آینده افزایش می یابد. بازار جهانی مقوای کنگره ای مصرفی در سال 2013 بالغ بر 140 بیلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی معادل نود میلیون تن می باشد. همانطور که گفته شد این مقدار سالانه به طور میانگین 4 درصد تا سال 2019 افزایش می یابد که معادل 115 میلیون تن کارتن تبدیل شده تا سال 2019 می باشد. بر طبق آمار گزارش منتشر شده توسط موسسه PIRA کشور چین با دارا بودن سهم بیش از 27 درصد تولید جهانی کارتن های کنگره ای در رتبه اول دنیا در سال 2013 قرار دارد.
30 درصد تولید جهانی کارتن های کنگره ای مورد مصرف در صنایع بسته بندی غذاهای فرآوری شده می باشد و محصولات تازه 10 درصد به میزان کل اضافه می کند. انتظار می رود که بسته بندی محصولات الکترونیکی که در
حال حاضر 7 درصد کل تولید جهانی کارتن های کنگره ای را مصرف می کند، چشم انداز رشد جذاب بیشتری در این صنعت را نشان دهد. میزان مصرف کارتن های کنگره ای در بسته بندی محصولات الکترونیکی سالانه 6/ 5 درصد
رشد را تا سال 2019 تجربه خواهد کرد.
تا سال 2019 بخش بسته بندی صنایع غذایی حدود 47 درصد کل مصرف مقوا در دنیا را خواهد داشت که در این میان محصولات غذایی فرآوری شده حدود 30 درصد کل مصرف را خواهد داشت. بسته بندی محصولات الکترونیکی هم بزرگ ترین بخش مصرف کننده غیرغذایی این صنعت خواهد بود که به ترتیب با محصولات کاغذی و محصولات مصرفی خانگی تعقیب می شود.
اما چه عواملی باعث ایجاد این رشد در صنعت مقواهای کنگره ای می باشد؟ در ارتباط با آینده صنعت کارتنهای کنگره ای تا سال 2018 ، بیشترین سرمایه گذاری ها توسط تولیدکنندگان با در نظر گرفتن اهداف حفاظت های محیط زیستی و کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب، و بهبود وضعیت حمل و نقل و انتقال کالاها انجام می شود که اثرات مطلوبی بر کاهش ردپای کربن 4/8) درصد در سال های 2009 تا 2011 که کاهش نزدیک به 12 درصدی بین سال های 2006 و 2008 را تعقیب می کند (در صنعت مقواهای کنگره ای دارد.
علاوه بر این ها رشد استفاده از اینترنت و موبایل های هوشمند برای خرید کالاها و تکنولوژی های هوشمند مصرف کننده اثر بسیاری مثبتی در افزایش تقاضای کارتن های کنگره ای دارد. در گذشته و در بین خرده فروشی سنتی تعداد زیادی از آیتم های مختلف محصولات در یک کارتن کنگره ای جهت تحویل به خرده فروشی ها جای می گرفتند اما
امروزه و در سیستم های جدید ارسال کالا به طور مستقیم برای مشتریان هر آیتم از محصولات، بسته بندی جداگانه خود را جهت ارسال مستقیم به مشتری دارد که همین باعث افزایش مصرف بسته بندی ها می شود. بسته بندی خرده فروشی ها نیز به دلیل تاثیر تلاش سوپرمارکت ها برای حضور در بازار فروش و توزیع محصولات خرده فروشی و افزایش و کارایی در این زمینه رو به افزایش است.
همانطور که چشم انداز این صنعت نیز نشان می دهد به نظر می رسد بعد از چندین سال رکود و کاهش مصرف در بازار جهانی در آستانه دوران طولانی از رشد و شکوفایی قرار داریم که متعاقبا موقعیت های بیشتری را در جهت افزایش تقاضا در صنعت بسته بندی مقواهای کنگره ای قرار می دهد

ماشین آلات کارتن سازی

در فیلم زیر میتوانید طریقه چاپ کارتن بوسیله دستگاه چاپ فلکسو را مشاهده بفرمایید :

منبع : چاپ و نشر

ابراهیم رستمی (کارشناس چاپ)