جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپخانه های افست

10 چاپخانه برتر ایران در سال 96
10 چاپخانه افست برتر ایران از لحاظ پیشرفت در سال 96 Top 10 printing presses of Iran in the year
۱۳۹۶-۰۷-۱۷
هشت مرحله تا طراحی یک بسته بندی ایده آل
هشت مرحله تا طراحی یک بسته بندی ایده آل
۱۳۹۶-۰۷-۲۴
Show all

جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپخانه های افست

جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپخانه های افست

چاپ دیجیتال چاپ افست رقیب یا مکمل
گزارشی از سمینار تخصصی شرکت پدیده پردازش پایدار، نماینده رسمی کونیکا مینولتا در ایران
امروز دخالت کامپیوتر در وجوه مختلف زندگی ما اجتناب ناپذیز است و هر روز هم دامنه آن گسترده تر می شود. ما در عصر دیجیتالی شدن صنعت به سر می بریم و داریم دوره گذار را طی می کنیم. صنایع به تسخیر دیجیتال در آمده اند و چاپ هم از این موضوع مستثنی نبوده و در حال تسلیم شدن است!
خوشحالیم که در کشور ما هم شرکت هایی وجود دارند که در مورد کارشان تحقیقات علمی می کنند و همواره در حال به روز رسانی خود هستند. در میان به اشتراک گذاشتن یافته ها و هوشیار کردن دست اندرکاران هم صنف، امتیازی جداگانه دارد و تشکری در خور می خواهد.
شب گرم سه شنبه هفتم شهریور ماه در هتل هما با عده ای از فعالان صنعت چاپ در سمینار علمی آموزشی جایگاه چاپ دیجیتال حرفه ای در چاپ خانه های افست ،مهمان شرکت پدید پردازش پایدار شدیم. مجری و تنظیم کننده برنامه های این سمینار مهندس پیمان پدیدار مدیر فنی شرکت پدید پردازش بود. در این سمینار مهندس محمود پدیدار به عنوان مدیر عامل شرکت و مهندس پیام پدیدار به عنوان مدیر فروش سخنرانی کردند تا راز موفقیت پدیدی پردازش پایدار ، پدیدار شود.کازو کابایاشی و نیز انصاری از مدیران ارشد کونیکا مینولتا نیز در این سمینار شرکت داشتند و سخن گفتند. همچنین برخی روسای اتحادیه پشت تریبون رفتند، با تعدادی از فعالان صنف چاپ دیجیتال گفتگو کردیم و جلسه پرسش و پاسخ روشنگرانه ای هم برقرار شد که شرح مفصل آنها در ادامه به نظرتان خواهد رسید.
پدید پردازش پایدار
(سخنرانی محمود پدیدار مدیر عامل شرکت پدید پردازش پایدار)
تشکر از تمام عزیزانی که مفتخر کردند و در این سمینار حضور به هم رساندند.با سمیناری در خدمتتان هستیم که اجمالا به بررسی جایگاه چاپ دیجیتال در چاپخانه های افست می پردازد. ما در ابتدا به فهم این موضوع هستیم که آیا چاپ دیجیتال می تواند در کنار چاپ افست در چاپخانه ها حضور داشته باشد، اگر این حضور شدنی است به چه دلیلی باید این کار صورت گیرد.
افرادی که در نمایشگاه دروپای سال پیش حضور داشتند همگی با این موافقند که چاپ دیجیتال حضور پر رنگ و قدرتمندی در این دوره از نمایشگاه داشت و در واقع وجه قالب این نمایشگاه را چاپ دیجیتال تشکیل داده بود. در این نمایشگاه علاوه بر حضور غرفه های بزرگ شرکت های معتبری همچون کونیکا مینولتا اتفاق جالبی که افتاده بود حضور پر رنگ چاپ دیجیتال در غرفه های شرکت های بزرگ و شناخته شده افست بود. این حضور به شکلی بود که می توان گفت، چاپ دیجیتال این غرفه ها را تسخیر کرده بود.
اگر ما دروپا را بزرگترین رویداد جهانی صنعت چاپ بپذیریم، باید باور داشته باشیم که هر دوره ای از آن که برگزار می شود نقشه راهی برای چهار سال آینده صنعت چاپ ترسیم می کند اگر بر این اساس بنگریم نتیجه ای که از دوره اخیر دروپا گرفته می شود، قرابت و مجالست چاپ دیجیتال و افست است.
امروز باورها تغییر پیدا کرده است و کسی چاپ دیجیتال را رقیب افست نمی داند بلکه همه از نقش تکمیل آن نسبت به یکدیگر گفتگو می کنند. موسسه اسمیترز پایرا (Smithers Pira) یکی از پژوهشگاه های معتبری است که کارش تحقیق و بررسی همه جانبه صنعت چاپ است. تحقیقات این پژوهشکده بارها به عنوان مستنداتی علمی مورد منبع قرار گرفته اند. اخیرا این پژوهشکده تحقیقی را با نام آینده چاپ دیجیتال در سال 2024 (به قلم دکتر شان اسمیت ) منتشر کرده است. در این مقاله حجم چاپ دیجیتال در سال 2013 ، 13 میلیارد دلار برآورد شده است و پیش بینی می شود این میزان در سال 2024 با 225 درصد رشد به 295 میلیارد دلار خواهد رسید.
بر همه دست اندرکاران این صنعت مبر هن است که چاپ افست دیگر آن رونق سابق را ندارد و این مورد تنها در کشور ما بوجود نیامده بلکه در سراسر جهان هم وضع بر همین روال است. یکی از علت های اصلی آن بوجود آمدن و همه گیر شدن رسانه های مجازی و دیجیتال است که امروزه همگی ما بر اثر بخشی آن آگاه هستیم.این رسانه ها ذائقه مخاطب را تغییر داده اند و در مورد صنعت چاپ باعث شده اند که چاپ به صورت فیزیکی کاهش بسیار زیادی پیدا کند. همه ما از کم شدن تیراژهای کتاب های چاپی آگاهی داریم ، این مساله

محمد فیض آبادی فراهانی
محمد فیض آبادی فراهانی

کارشناس در زمینه طراحی گرافیک و چاپ با 10 سال سابقه فعالیت |
متخصص و مشاور در زمینه تبلیغات کاغذی و اینترنتی |
مشاور در زمینه طراحی سایت و سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *